STRONA GŁÓWNA

MINIGALERIA

MAPKI

KSIĘGA GOŚCI

DOPISZ SIĘ

KONTAKT
BAGNO

BARANÓW SANDOMIERSKI

BARCIANY

BARDO ŚLĄSKIE

BĄKOWA GÓRA

BESIEKIERY

BĘDZIN

BIERUTÓW

BIESTRZYKÓW

BOBOLICE

BODZENTYN

BOLKÓW

BORYSŁAWICE ZAMKOWE

BROCHÓW

BRODNICA

BRZEG

BYDLIN

BYSTRZYCA KŁODZKA

CHĘCINY

CHOJNICA

CHOJNIK

CIECHANÓW

CIESZÓW

CZARNY BÓR

CZERNINA

CZERSK

CZĘSTOCHOWA

CZOCHA

DRZEWICA

DĄBRÓWNO

DZIAŁDOWO

DZIERZGOŃ

GDAŃSK

GIŻYCKO

GŁOGÓW

GNIEW

GNIEWOSZÓW Z.SZCZERBA

GOLUB-DOBRZYŃ

GOŁAŃCZ

GOŁUCHÓW

GORZANÓW

GOŚCISZÓW

GÓRA

GRODZIEC

GRÓDEK

GRUDZIĄDZ

GRZĘDY

GRZMIĄCA z.ROGOWIEC

INOWŁÓDZ

JANOWICE WIELKIE z.BOLCZÓW

JANOWIEC

JAWOR

JEZIORO GÓRECKIE

KAMIENIEC ZĄBKOWICKI

KARPNIKI

KAZIMIERZ DOLNY

KĘTRZYN

KĘTRZYN - KOŚCIÓŁ

KIELCE

KLICZKÓW

KŁODZKO

KOŁO

KONARY

KONIN-GOSŁAWICE

KORZKIEW

KOWALEWO POMORSKIE

KOŹMIN WLKP.

KÓRNIK

KRAKÓW

KRAPKOWICE

KRAPKOWICE - OTMĘT

KRĘPCEWO

KRZYŻNA GÓRA

KRZYŻTOPÓR

KSIĄŻ WIELKI

KUROZWĘKI

KWIDZYN

LEGNICA

LIDZBARK WARMIŃSKI

LIPA

LUBIN

LUTOMIERSK

ŁAGÓW

ŁĘCZYCA

ŁOWICZ

MAJKOWICE

MALBORK

MAŁA NIESZAWKA

MAMERKI

MIĘDZYLESIE

MIĘDZYRZECZ

MIRÓW

MOKRSKO

MSTÓW

MYŚLENICE

NAMYSŁÓW

NIDZICA

NIEPOŁOMICE

OGRODZIENIEC (PODZAMCZE)

OJCÓW

OLEŚNICA

OLSZTYN (JURA)

OLSZTYN (WARMIA)

OLSZTYNEK

OŁAWA

OŁDRZYCHOWICE KŁODZKIE

OPOCZNO

OPOLE GÓRKA

OPOLE OSTRÓWEK

OPORÓW

OSSOLIN

OSTRĘŻNIK

OSTRÓW LEDNICKI

OSTRÓDA

OTMUCHÓW

PABIANICE

PASTUCHÓW

PIESKOWA SKAŁA

PIOTRKÓW TRYBUNALSKI

PIOTRKÓW-BYKI

PIOTROWICE ŚWIDNICKIE

PŁOCK

PŁONINA

PŁOTY

PODZAMCZE GÓRA BIRÓW

PODZAMCZE z.OGRODZIENIEC

PODZAMCZE PIEKOSZOWSKIE

POKRZYWNO

POŁCZYN-ZDRÓJ

POZNAŃ z.PRZEMYSŁAWA

POZNAŃ z.CESARSKI

PRABUTY

PROCHOWICE

PROSZÓWKA z.GRYF

PRZEWODZISZOWICE

PYZDRY

RABSZTYN

RADLIN

RADŁÓWKA

RADOM

RADZIKI DUŻE

RADZYŃ CHEŁMIŃSKI

RAJSKO

RAKOWICE WIELKIE

RATNO DOLNE

RAWA MAZOWIECKA

RESKO

ROGÓW OPOLSKI

RYBNICA

RYBNICA LEŚNA

RYCZÓW

RYDZYNA

RZĄSINY

SANDOMIERZ

SIEDLĘCIN

SIEDLISKO

SIERADZ

SIEWIERZ

SMOLEŃ

SOBKÓW

SOBOTA

SOCHACZEW

SOSNOWIEC

SREBRNA GÓRA

STARA KAMIENICA

STARE DRAWSKO

SULEJÓW

SZAMOTUŁY

SZCZECIN

SZTUM

SZYDŁÓW

SZYMBARK

ŚWIDWIN

ŚWIECIE n.WISŁĄ

ŚWIEBODZIN

ŚWIECIE k.LEŚNEJ

ŚWINY

TORUŃ

TORUŃ z.DYBÓW

TUCZNO

TYNIEC

UDÓRZ

UJAZD k.TOMASZOWA

UJAZD KRZYŻTOPÓR

UNIEJÓW

URAZ

WAŁBRZYCH z.KSIĄŻ

WAŁBRZYCH z.STARY KSIĄŻ

WAŁBRZYCH z.NOWY DWÓR

WARSZAWA z.KRÓLEWSKI

WARSZAWA z.UJAZDOWSKI

WĄBRZEŹNO

WĘGORZEWO

WIELICZKA

WIELKA WIEŚ

WIERZBNA

WITKÓW WIELKI

WLEŃ

WOJNOWICE

WOJSŁAWICE

WROCŁAW

WROCŁAW LEŚNICA

WYSZYNA

ZAGÓRZE ŚLĄSKIE

ZĄBKOWICE ŚLĄSKIE

ZBĄSZYŃ

ZŁOTORIA k.TORUNIA

ŹRÓDŁA

ŻAGAŃ

ŻARY

ŻELAZNO

ŻMIGRÓD


ZAMEK W NAMYSŁOWIE OD POŁUDNIA I OD WSCHODUarowny zamek w Namysłowie zbudowany został około 1360 roku na polecenie króla Czech i cesarza rzymskiego Karola IV Luksemburskiego. Powstał on w miejscu wcześniejszego grodu, o którym głośno było z racji politycznej roli, jaką gród ten odegrał w roku 1348 - będące w polskim zastawie miasto gościło wówczas wyżej wspomnianego Karola oraz jego adwersarza w osobie naszego Kazimierza Wielkiego, układających się po trwającej trzy lata wojnie między Koroną a Państwem Czeskim. Postanowienia pokojowe były dla nas niekorzystne i na wiele lat uzależniły Śląsk (z Namysłowem) najpierw od Czechów, a później od Niemców. Stanowiąca częsty cel odwiedzin Karola warownia nie posiada zbyt obszernej literatury. Do lat trzydziestych XVI stulecia przedstawiała własność królewską, z niewielkim interwałem na początku wieku XV, kiedy to Namysłów przez pewien okres należał do tzw. związku książęcego utworzonego w celu obrony wspólnych interesów śląskich. W roku 1404 na zamku gościł król Władysław Jagiełło, natomiast w 1439 zawarto tutaj ugodę pomiędzy kandydatami do tronu czeskiego: 13-letnim królewiczem Kazimierzem Jagiellończykiem, a Albrechtem Habsburgiem. W międzyczasie warownię próbowali zagarnąć husyci, ale im się nie udało.


ZAMEK NA PRZEDWOJENNYCH FOTOGRAFIACH:
PO LEWEJ SKRZYDŁO ZACHODNIE, PO PRAWEJ PRZEJAZD BRAMNY
I FRAGMENT SKRZYDŁA PÓŁNOCNEGO


1533 gmach trafił drogą zastawu w ręce Rady Miasta Wrocławia i niedługo potem z inicjatywy rajców miejskich rozbudowano go o zewnętrzny dziedziniec i dodatkową przestrzeń mieszkalną. W XVII i XVIII stuleciu prowadzono dalsze działania remontowe, szczególnie po pożarze w roku 1658 i zniszczeniach spowodowanych przez oddziały pruskie podczas wojny prusko-cesarskiej w 1741, kiedy to podczas 3-dniowego oblężenia poważnie ucierpiały północne i wschodnie mury zamienionej w twierdzę budowli. Nieco wcześniej, bo w roku 1703 zamek wykupili z rąk cesarskich joannici i przeznaczyli go na siedzibę zakonnej komandorii. Po kasacji zakonu w 1810 stał się on własnością skarbu państwa i 20 lat później został sprzedany prywatnemu właścicielowi. W 1895 zabytkowy gmach wraz z położonym w jego sąsiedztwie browarem trafił w ręce niemieckiego piwowara Augustyna Haselbacha (browar Haselbach) i pomimo późniejszych przekształceń własnościowych do dziś związany jest on z funkcjonującym pod zmienioną już nazwą zakładem.


NAJSTARSZE SKRZYDŁO PÓŁNOCNE
(OŚLEPIONE PRZEZ POŁUDNIOWE SŁOŃCE)

WIDOK NA DZIEDZINIECurowany średniowieczny zamek posiadał nieregularny, owalny zarys, nawiązujący przypuszczalnie do starych wałów drewniano-ziemnych. Zajmował on obszar około 1500 metrów2 i składał się z ceglanych, w dolnych partiach kamiennych murów obronnych i przystawionego do nich od północy piętrowego, jednotraktowego, trzyizbowego budynku głównego. Środkową oś domu mieszkalnego podkreślał dwupiętrowy ryzalit zawierający u dołu jednopiętrowy portyk wejściowy, a u góry kaplicę. Zamek prawdopodobnie nigdy nie posiadał wieży. W 1489 od wschodu powstał niewielki zewnętrzny dziedziniec z budynkiem bramnym, a w latach 1533-40 mieszczanie wrocławscy dostawili od zachodu wąski budynek zamkowy. Trzecie skrzydło, zamykające trapezoidalny dziedziniec wewnętrzny od południa, wzniesiono dopiero przez zakon joannitów ok. roku 1770. W okresie późniejszym rozebrano wschodni odcinek murów, trwale łącząc główny dziedziniec z dziedzińczykiem wschodnim.


PLAN ZAMKU W NAMYSŁOWIE:
KOLOREM CZARNYM OZNACZYŁEM MURY ŚREDNIOWIECZNE
KOLOREM BRĄZOWYM - BUDYNEK BRAMNY Z ROKU 1489 I DOM ZACHODNI Z XVI WIEKU
KOLOREM SZARYM - POŁUDNIOWY BUDYNEK MIESZKALNY Z XVIII STULECIAo czasów nam współczesnych zamek zachował się we względnie dobrym stanie, choć biorąc pod uwagę fakt, że należy on do bogatego właściciela (browar), jego kondycja pozostawia wiele do życzenia. W związku z tym, że budowla stoi na terenie zakładu, dostęp do niej jest mocno ograniczony - praktycznie podejść można tylko od wschodu, gdzie przez furtę bramną prowadzi wejście na otwarty dla wszystkich pustawy i zaniedbany dziedziniec. Na dziedzińcu oprócz mocno odrapanych już elewacji uwagę przyciąga późnorenesansowa, ozdobiona maszkaronami, głowami lwów i motywami roślinnymi studnia z 1600 roku oraz zabytkowy ryzalit z nadbudowaną XIV-wieczną kaplicą. Według źródeł prowadzi tędy wstęp do usytuowanego w północnym skrzydle zamkowym lokalnego muzeum, informuje również o tym zawieszony po drodze drogowskaz, ale głucha cisza i brak jakichkolwiek tablic czy wywieszek na miejscu obudził we mnie uzasadnione wątpliwości (była niedziela). Być może w gmachu mieszczą się również prywatne mieszkania oraz siedziba Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego, przytoczone informacje nie są jednak wynikiem moich pospiesznych oględzin - znalazłem je w literaturze, w związku z tym mogą być już nieaktualne.


DZIEDZINIEC NA PRZEDWOJENNEJ FOTOGRAFIIamysłów położony jest ok. 50 km na wschód od Wrocławia, przy drodze 39 łączącej Kępno z Brzegiem. Dość często zatrzymują się tutaj pociągi z kierunków Wrocławia i Kluczborka. Po wyjściu z dworca PKP lub położonego nieopodal dworca autobusowego należy skręcić w lewo w ulicę Podwale i następnie iść wzdłuż miejskich murów obronnych (Stare Miasto w dużej części otoczone jest dobrze zachowaną linią umocnień z podwójnymi murami i licznymi basztami). Po kilkuset metrach na horyzoncie widać już zamek. Dostępu do niego broni jednak szlaban i budka strażnicza, trzeba więc przy budce skręcić w prawo, a po kolejnych stu metrach w lewo, w niewielki skwer im. kard. Wyszyńskiego, i na końcu skweru jeszcze raz w lewo (drogowskaz z napisem "muzeum"). Dalej droga prowadzi wąską uliczką między browarnymi zasiekami a ogródkami działkowymi bezpośrednio do zamkowej bramy. Technicznie wjazd samochodem na dziedziniec jest możliwy, choć nie wiem, czy w takim przypadku niedoceniana przez niewdzięczne społeczeństwo Straż Miejska, albo nasza ukochana policja, nie wniosą swoich złośliwych zastrzeżeń. (2004)1. B. Guerquin: Zamki w Polsce, Arkady 1984
2. I. T. Kaczyńscy: Zamki w Polsce południowej, Muza SA 1999
3. L. Kajzer, J. Salm, S. Kołodziejski: Leksykon zamków w Polsce, Arkady 2001
4. Internet


ZABYTKOWA STUDNIA I XIV-WIECZNY PORTYK WEJŚCIOWY, A NAD NIM KAPLICA
Bierutów - zamek książąt oleśnickich XIIIw., przebudowany, ok. 13 km
Karłowice - zamek rycerski XIVw., przebudowany, ok. 28 km
Syców - ruina zamku książąt Kurlandzkich XIXw., ok. 29 km
Oleśnica - zamek książąt oleśnickich XIV-XVIw., ok. 30 km
Brzeg - zamek książąt brzeskich XIV-XVIw., ok. 33 km
Jelcz-Laskowice - ruina zamku książęcego XIV-XVIw., ok. 36 km
Oława - zamek książęcy XIVw., przebudowany, ok. 40 kmSTRONA GŁÓWNA

AGROTURYSTYKA VILLA GRETA
TWOJE MIEJSCE W SUDETACHCHATA 'ALE LIPA'
NOCLEGI GÓRY SOWIE