STRONA GŁÓWNA

MINIGALERIA

MAPKI

KSIĘGA GOŚCI

DOPISZ SIĘ

KONTAKT
BAGNO

BARANÓW SANDOMIERSKI

BARCIANY

BARDO ŚLĄSKIE

BĄKOWA GÓRA

BESIEKIERY

BĘDZIN

BIERUTÓW

BIESTRZYKÓW

BISKUPIN

BOBOLICE

BODZENTYN

BOLKÓW

BORYSŁAWICE ZAMKOWE

BROCHÓW

BRODNICA

BRZEG

BYDLIN

BYSTRZYCA KŁODZKA

CHĘCINY

CHOJNICA

CHOJNIK

CIECHANÓW

CIESZÓW

CZARNY BÓR

CZERNINA

CZERSK

CZĘSTOCHOWA

CZOCHA

DĄBRÓWNO

DRZEWICA

DZIAŁDOWO

DZIERZGOŃ

GDAŃSK

GIŻYCKO

GŁOGÓW

GNIEW

GNIEWOSZÓW Z.SZCZERBA

GOLUB-DOBRZYŃ

GOŁAŃCZ

GOŁUCHÓW

GORZANÓW

GOŚCISZÓW

GÓRA

GRODZIEC

GRÓDEK

GRUDZIĄDZ

GRZĘDY

GRZMIĄCA z.ROGOWIEC

INOWŁÓDZ

JANOWICE WIELKIE z.BOLCZÓW

JANOWIEC

JAWOR

JEZIORO GÓRECKIE

KAMIENIEC ZĄBKOWICKI

KARPNIKI

KAZIMIERZ DOLNY

KĘTRZYN

KĘTRZYN - KOŚCIÓŁ

KIELCE

KLICZKÓW

KŁODZKO

KOŁO

KONARY

KONIN-GOSŁAWICE

KORZKIEW

KOWALEWO POMORSKIE

KOŹMIN WLKP.

KÓRNIK

KRAKÓW

KRAPKOWICE

KRAPKOWICE - OTMĘT

KRĘPCEWO

KRUSZWICA

KRZYŻNA GÓRA

KRZYŻTOPÓR

KSIĄŻ WIELKI

KUROZWĘKI

KWIDZYN

LEGNICA

LIDZBARK WARMIŃSKI

LIPA

LUBIN

LUTOMIERSK

ŁAGÓW

ŁĘCZYCA

ŁOWICZ

MAJKOWICE

MALBORK

MAŁA NIESZAWKA

MIĘDZYLESIE

MIĘDZYRZECZ

MIRÓW

MOKRSKO

MSTÓW

MYŚLENICE

NAMYSŁÓW

NIDZICA

NIEPOŁOMICE

OGRODZIENIEC (PODZAMCZE)

OJCÓW

OLEŚNICA

OLSZTYN (JURA)

OLSZTYN (WARMIA)

OLSZTYNEK

OŁAWA

OŁDRZYCHOWICE KŁODZKIE

OPOCZNO

OPOLE GÓRKA

OPOLE OSTRÓWEK

OPORÓW

OSSOLIN

OSTRĘŻNIK

OSTRÓDA

OSTRÓW LEDNICKI

OTMUCHÓW

PABIANICE

PASTUCHÓW

PIESKOWA SKAŁA

PIOTRKÓW TRYBUNALSKI

PIOTRKÓW-BYKI

PIOTROWICE ŚWIDNICKIE

PŁOCK

PŁONINA

PŁOTY

PODZAMCZE GÓRA BIRÓW

PODZAMCZE z.OGRODZIENIEC

PODZAMCZE PIEKOSZOWSKIE

POKRZYWNO

POŁCZYN-ZDRÓJ

POZNAŃ z.PRZEMYSŁAWA

POZNAŃ z.CESARSKI

PRABUTY

PROCHOWICE

PROSZÓWKA z.GRYF

PRZEWODZISZOWICE

PYZDRY

RABSZTYN

RADLIN

RADŁÓWKA

RADOM

RADZIKI DUŻE

RADZYŃ CHEŁMIŃSKI

RAJSKO

RAKOWICE WIELKIE

RATNO DOLNE

RAWA MAZOWIECKA

RESKO

ROGÓW OPOLSKI

RYBNICA

RYBNICA LEŚNA

RYCZÓW

RYDZYNA

RZĄSINY

SANDOMIERZ

SIEDLĘCIN

SIEDLISKO

SIERADZ

SIEWIERZ

SMOLEŃ

SOBKÓW

SOBOTA

SOCHACZEW

SOSNOWIEC

SREBRNA GÓRA

STARA KAMIENICA

STARE DRAWSKO

SULEJÓW

SZAMOTUŁY

SZCZECIN

SZTUM

SZYDŁÓW

SZYMBARK

ŚWIDWIN

ŚWIEBODZIN

ŚWIECIE n.WISŁĄ

ŚWIECIE k.LEŚNEJ

ŚWINY

TORUŃ

TORUŃ z.DYBÓW

TUCZNO

TYNIEC

UDÓRZ

UJAZD k.TOMASZOWA

UJAZD KRZYŻTOPÓR

UNIEJÓW

URAZ

WAŁBRZYCH z.KSIĄŻ

WAŁBRZYCH z.STARY KSIĄŻ

WAŁBRZYCH z.NOWY DWÓR

WARSZAWA z.KRÓLEWSKI

WARSZAWA z.UJAZDOWSKI

WĄBRZEŹNO

WENECJA

WĘGORZEWO

WIELICZKA

WIELKA WIEŚ

WIERZBNA

WITKÓW

WLEŃ

WOJNOWICE

WOJSŁAWICE

WROCŁAW

WROCŁAW LEŚNICA

WYSZYNA

ZAGÓRZE ŚLĄSKIE

ZĄBKOWICE ŚLĄSKIE

ZBĄSZYŃ

ZŁOTORIA k.TORUNIA

ŹRÓDŁA

ŻAGAŃ

ŻARY

ŻELAZNO

ŻMIGRÓD


ZAMEK W PYZDRACH - WIDOK OD STRONY RZEKI, OBOK KLASZTORachowany dziś w postaci szczątkowej zamek zbudowany został z fundacji Kazimierza Wielkiego w latach 30-ych XIV wieku, wraz z murami miejskimi stawianymi podczas odbudowy miasteczka po najeździe krzyżackim z roku 1331. Początkowo był on królewską rezydencją o wysokim znaczeniu strategicznym, co potwierdzały częste wizyty suwerenów i rozgrywane tu wydarzenia o charakterze międzynarodowym. W 1382, u schyłku panowania Ludwika Andegaweńskiego warownię zajęły oddziały węgierskie jako zastaw na rzecz zięcia królewskiego, kandydata na tron krakowski Zygmunta Luksemburczyka. W roku następnym wojska te zmuszone zostały stawić czoła oblężeniu rycerstwa polskiego - stronników księcia mazowieckiego Ziemowita IV, który korzystając z panującej w Wielkopolsce lokalnej wojny domowej Grzymalitów z Nałęczami, zabiegając o koronę królewską najechał Pyzdry i zdobył je po honorowej kapitulacji obrońców zamku. Wydarzenie to określane jest jako pierwsze na ziemiach polskich oblężenie przy użyciu armaty. Tak pisał o nim kronikarz Jan z Czarnkowa: [...] Zdarzyło się, nim miasto zostało oddane ziemianom, że pewien puszkarz Bartosza wyrzucił z powietrznej piszczeli (de aero pixide) kamień do bramy miejskiej, który przebiwszy dwa jej zamknięcia, uderzył w przyglądającego się temu, a stojącego na ulicy po drugiej stronie bramy, plebana z Biechowa, z tak wielką siłą, iż od tego uderzenia padł on i natychmiast wyzionął ducha [...].


ZAMEK NA POCZTÓWCE Z LAT 20-YCH XX WIEKU


óźniej królewski zamek pełnił przede wszystkim funkcję siedziby lokalnych urzędów starościńskich. W latach 1628-1632 odrestaurował go wojewoda łęczycki, starosta pyzdrski Adam Czarnkowski. Wielokrotnie przebudowywany, zniszczony został podczas "potopu" w połowie XVII stulecia przez Szwedów i nigdy już nie odzyskał dawnej świetności, powoli zamieniając się w częściowo opuszczoną ruinę. U schyłku XVIII wieku wskrzesiły go władze pruskie, przeprowadziły grunowny remont i adaptowały na zakład karny. W połowie następnego stulecia, po przeniesieniu więzienia do Sieradza, obiekt oddano w ręce prywatne - odtąd mieściły się tu lokale mieszkalne i pomieszczenia magazynowe, a w części północnej zespołu na średniowiecznych fundamentach postawiono spichrz, przy którym na początku XX wieku zainstalowano młyn motorowy.
PYZDRY

Nazwa miasta wywodzi się przypuszczalnie od łacińskiego słowa pistrinum, oznaczającego młyn poruszany stąpaniem. W przeszłości ulegała ona częstym zmianom w zależności od sytuacji geopolitycznej i języka, jakiego oficjalnie uzywano - w dokumentach pojawiły się m.in. takie określenia jak: Pyzder, Pizdri czy Peisern. Jedna z legend miejskich wspomina o księciu piastowskim, który zmęczony polowaniem przysiadł na chwilę przy źródełku obok lipy. Napił się wody ze źródełka, a ta tak mu posmakowała, że zachęcał innych słowami pij zdrój. W XIX wieku miasteczko położone było w najdalej wysuniętym na zachód cypelku zaboru rosyjskiego i podobno znalazło się w jego zasięgu tylko dlatego, że carowi bardzo spodobała się jego nazwa.
BUDYNEK SPICHRZA POSTAWIONY Z WYKORZYSTANIEM MURÓW ZAMKOWYCH
- WIDOK OD STRONY WARTY I Z DAWNEGO DZIEDZIŃCAespół warowny pobudowano we wschodniej części organizmu miejskiego w obrębie murów miejskich, na skarpie ponad doliną rzeki Warty. Był to typowy zamek miejski - jedyne dojście do niego wiodło przez miasto, od którego oddzielały go urządzenia obronne o nieznanej dziś konstrukcji. Stanowił regularne założenie zbudowane na planie prostokąta z czteroizbowym w przyziemiu domem mieszkalnym przy kurtynie wschodniej. Obok gmachu głównego znajdował się drugi, murowany, w połowie XVI wieku już pusty, zaś w narożu stała niewielka wieża, prawdopodobnie pełniąca funkcję ustępu. Pozostała zabudowa dziedzińca była drewniana. Nie wiadomo, czy zamek posiadał wieżę główną.


FOTOGRAFIA SATELITARNA KOMPLEKSU ZABUDOWAŃ WYZNACZAJĄCYCH PRZYPUSZCZALNY
HISTORYCZNY OBSZAR ZAMKU ŚRENIOWIECZNEGOistniejącej współcześnie w obrębie dawnego zespołu zamkowego grupie budynków niewiele jest śladów średniowiecza - dominuje zabudowa sprzed kilkudziesięciu - stu lat. Zachował się jedynie mocno przekształcony ceglany dom, dawniej spichrz, wzniesiony na murach gotyckich, oraz przypora w jednym z narożników. Obecnie mieści się tutaj zakład produkcyjny oraz (prawdopodobnie) prywatne lokale mieszkalne. Po sąsiedzku, w skrzydle wschodnim klasztoru pofranciszkańskiego funkcjonuje Muzeum Regionalne, gdzie zobaczyć można m.in. przedmioty stanowiące dawne wyposażenie zamku królewskiego.


"WSPÓŁCZESNE" BUDYNKI PRZEMYSŁOWE, PO LEWEJ MŁYNiasto położone jest ok. 70 km na pd-wsch od Poznania, przy drodze krajowej nr 308 łączącej Wrześnię z Kaliszem. Dojazd PKS-em z kierunków: Kalisz, Konin, Gniezno, Poznań lub transportem własnym. Zamek stoi przy - a jakże - ul. Zamkowej, ok. 300 metrów na wschód od Rynku. Można obejrzeć go z bliska, jednak fotografującym będzie brakować perspektywy. Dogodniejsze widoki, nie tylko na zespół zamkowy, ale także na stojące w jego sądziedztwie klasztor i farę, zapewnia wizyta na wschodnim brzegu rzeki, skąd rozpościera się malownicza panorama. Aby się tam dostać, należy odnaleźć most, przekroczyć go i tuż za nim skręcić w prawo w przydrożny parking z barem, a następnie minąć parking i kierować się drogą gruntową w stronę Warty. (2007) (mapka)


PANORAMA MIASTA Z PRAWEGO BRZEGU RZEKI
Radlin - ruina pałacu obronnego, ok. 25 km
Jarocin - relikty zamku szlacheckiego XVIw., tzw. Skarbczyk, ok. 32 kmSTRONA GŁÓWNA