STRONA GŁÓWNA

MINIGALERIA

MAPKI

KSIĘGA GOŚCI

DOPISZ SIĘ

KONTAKT
RAWA MAZOWIECKA

RUINA ZAMKU KSIĄŻĄT MAZOWIECKICH
BAGNO

BARANÓW SANDOMIERSKI

BARCIANY

BARDO ŚLĄSKIE

BĄKOWA GÓRA

BESIEKIERY

BĘDZIN

BIERUTÓW

BIESTRZYKÓW

BOBOLICE

BODZENTYN

BOLKÓW

BORYSŁAWICE ZAMKOWE

BROCHÓW

BRODNICA

BRZEG

BYDLIN

BYSTRZYCA KŁODZKA

CHĘCINY

CHOJNICA

CHOJNIK

CIECHANÓW

CIESZÓW

CZARNY BÓR

CZERNINA

CZERSK

CZĘSTOCHOWA

CZOCHA

DRZEWICA

DĄBRÓWNO

DZIAŁDOWO

DZIERZGOŃ

GDAŃSK

GIŻYCKO

GŁOGÓW

GNIEW

GNIEWOSZÓW Z.SZCZERBA

GOLUB-DOBRZYŃ

GOŁAŃCZ

GOŁUCHÓW

GORZANÓW

GOŚCISZÓW

GÓRA

GRODZIEC

GRÓDEK

GRUDZIĄDZ

GRZĘDY

GRZMIĄCA z.ROGOWIEC

INOWŁÓDZ

JANOWICE WIELKIE z.BOLCZÓW

JANOWIEC

JAWOR

JEZIORO GÓRECKIE

KAMIENIEC ZĄBKOWICKI

KARPNIKI

KAZIMIERZ DOLNY

KĘTRZYN

KĘTRZYN - KOŚCIÓŁ

KIELCE

KLICZKÓW

KŁODZKO

KOŁO

KONARY

KONIN-GOSŁAWICE

KORZKIEW

KOWALEWO POMORSKIE

KOŹMIN WLKP.

KÓRNIK

KRAKÓW

KRAPKOWICE

KRAPKOWICE - OTMĘT

KRĘPCEWO

KRZYŻNA GÓRA

KRZYŻTOPÓR

KSIĄŻ WIELKI

KUROZWĘKI

KWIDZYN

LEGNICA

LIDZBARK WARMIŃSKI

LIPA

LUBIN

LUTOMIERSK

ŁAGÓW

ŁĘCZYCA

ŁOWICZ

MAJKOWICE

MALBORK

MAŁA NIESZAWKA

MAMERKI

MIĘDZYLESIE

MIĘDZYRZECZ

MIRÓW

MOKRSKO

MSTÓW

MYŚLENICE

NAMYSŁÓW

NIDZICA

NIEPOŁOMICE

OGRODZIENIEC (PODZAMCZE)

OJCÓW

OLEŚNICA

OLSZTYN (JURA)

OLSZTYN (WARMIA)

OLSZTYNEK

OŁAWA

OŁDRZYCHOWICE KŁODZKIE

OPOCZNO

OPOLE GÓRKA

OPOLE OSTRÓWEK

OPORÓW

OSSOLIN

OSTRĘŻNIK

OSTRÓW LEDNICKI

OSTRÓDA

OTMUCHÓW

PABIANICE

PASTUCHÓW

PIESKOWA SKAŁA

PIOTRKÓW TRYBUNALSKI

PIOTRKÓW-BYKI

PIOTROWICE ŚWIDNICKIE

PŁOCK

PŁONINA

PŁOTY

PODZAMCZE GÓRA BIRÓW

PODZAMCZE z.OGRODZIENIEC

PODZAMCZE PIEKOSZOWSKIE

POKRZYWNO

POŁCZYN-ZDRÓJ

POZNAŃ z.PRZEMYSŁAWA

POZNAŃ z.CESARSKI

PRABUTY

PROCHOWICE

PROSZÓWKA z.GRYF

PRZEWODZISZOWICE

PYZDRY

RABSZTYN

RADLIN

RADŁÓWKA

RADOM

RADZIKI DUŻE

RADZYŃ CHEŁMIŃSKI

RAJSKO

RAKOWICE WIELKIE

RATNO DOLNE

RAWA MAZOWIECKA

RESKO

ROGÓW OPOLSKI

RYBNICA

RYBNICA LEŚNA

RYCZÓW

RYDZYNA

RZĄSINY

SANDOMIERZ

SIEDLĘCIN

SIEDLISKO

SIERADZ

SIEWIERZ

SMOLEŃ

SOBKÓW

SOBOTA

SOCHACZEW

SOSNOWIEC

SREBRNA GÓRA

STARA KAMIENICA

STARE DRAWSKO

SULEJÓW

SZAMOTUŁY

SZCZECIN

SZTUM

SZYDŁÓW

SZYMBARK

ŚWIDWIN

ŚWIECIE n.WISŁĄ

ŚWIEBODZIN

ŚWIECIE k.LEŚNEJ

ŚWINY

TORUŃ

TORUŃ z.DYBÓW

TUCZNO

TYNIEC

UDÓRZ

UJAZD k.TOMASZOWA

UJAZD KRZYŻTOPÓR

UNIEJÓW

URAZ

WAŁBRZYCH z.KSIĄŻ

WAŁBRZYCH z.STARY KSIĄŻ

WAŁBRZYCH z.NOWY DWÓR

WARSZAWA z.KRÓLEWSKI

WARSZAWA z.UJAZDOWSKI

WĄBRZEŹNO

WĘGORZEWO

WIELICZKA

WIELKA WIEŚ

WIERZBNA

WITKÓW WIELKI

WLEŃ

WOJNOWICE

WOJSŁAWICE

WROCŁAW

WROCŁAW LEŚNICA

WYSZYNA

ZAGÓRZE ŚLĄSKIE

ZĄBKOWICE ŚLĄSKIE

ZBĄSZYŃ

ZŁOTORIA k.TORUNIA

ŹRÓDŁA

ŻAGAŃ

ŻARY

ŻELAZNO

ŻMIGRÓD


ZREKONSTRUOWANE FRAGMENTY ZAMKU W RAWIE MAZOWIECKIEJHISTORIA

awski zamek wzniósł prawdopodobnie książę mazowiecki Siemowit III w celu wzmocnienia obronności południowo-zachodniego skrawka Mazowsza. Przypisanie tej inicjatywy księciu wynika z przesłanek historyczno-architektonicznych oraz zapisków kronikarza Jana z Czarnkowa. Niektórzy historycy za podstawowe źródło przyjmują jednak kroniki Jana Długosza, według którego fundatorem warowni był król Kazimierz Wielki. Nieznana jest również dokładna data rozpoczęcia prac budowlanych; wiadomo jedynie, że zasadniczą formę uzyskał zamek w ostatniej ćwierci XIV stulecia. Początkowo miasto i twierdza wchodziły w skład księstwa czerskiego, następnie płockiego, a od połowy XV wieku stanowiły siedzibę samodzielnego księstwa rawskiego. Niedługo potem (1462), po śmierci ostatniego przedstawiciela lokalnej linii Piastów Władysława II księstwo rawskie przyłączone zostało do Korony. W tym samym roku na zamku gościł Kazimierz Jagiellończyk, a Rawa Mazowiecka została stolicą województwa i z czasem wyrosła na jedno z największych miast w regionie. W roku 1507 budowlę zniszczył wielki pożar, ale już dwa lata później rozpoczął się trwający dziesięć długich lat (i kosztujący 130 florenów) remont, w wyniku którego podwyższono mury obwodowe i wieżę. Całe założenie dodatkowo ufortyfikowano i przystosowano do potrzeb użycia broni palnej. Końcowe efekty były na tyle zadowalające, że zdecydowano się założyć tutaj skarbiec; od 1559 roku na zamku przechowywano tzw. skarb kwarciany, czyli pieniądze przeznaczone na utrzymanie królewskiej armii.
ntensywny rozwój technik wojennych sprawił, że sto lat później warownia nie spełniała już należycie swej roli i okupujący Rzeczpospolitą Szwedzi nie mieli większego problemu, żeby ją zdobyć i żadnych skrupułów, aby później doszczętnie okraść. Wycofując się próbowali cały gmach wysadzić w powietrze, co na szczęście nie do końca im się udało. Niedługo potem w rawskiej twierdzy osadzono jednego z wysokich oficerów szwedzkich Pontusa De La Garde. W historii funkcjonowania zamku był to już drugi ważny skandynawski "gość" jego lochów. Pięćdziesiąt lat wcześniej, w roku 1601 więziono tutaj Karola Gyllenhjelma, generała i nielegalnego syna późniejszego króla Szwecji Karola IX. Po przejściu wojennej nawałnicy częściowo opuszczony obiekt niszczał, a w XVIII wieku był już ruiną. W roku 1776 sejm znalazł wprawdzie środki na jego odbudowę, której podjął się miejscowy starosta Feliks Lanckoroński - musiała być ona jednak bardzo prowizoryczna, bowiem już w 1794 roku zamek ostatecznie opustoszał. Na polecenie władz pruskich rozpoczęto wówczas rozbiórkę całego założenia z przeznaczeniem na pozyskanie materiału budowlanego. Przerwano ją w roku 1820 po utworzeniu Królestwa Polskiego. Pozostała już wtedy praktycznie tylko wieża, w którą w 1859 trafił piorun, niszcząc jej górne partie. Dalsze dzieje budowli związane są z pracami konserwatorskimi prowadzonymi w latach 1954-58. Zrekonstruowany fragment zamku pełni od tego czasu funkcje muzealne.


PRZEKRÓJ POPRZECZNY ZAMKOWYCH MURÓW

WIEŻA W DRUGIEJ POŁOWIE XIX WIEKU
SHAKESPEARE PISAŁ O RAWIE

Zamek w Rawie mazowieckiej, jak każda szanująca się twierdza, posiada związane ze swoją historią legendy i przypowieści. Jedna z nich opowiada o tragedii, jaka wydarzyła się na dworze księcia Siemowita III.
Po śmierci pierwszej żony, księżniczki opawskiej, Siemowit ożenił się z księżniczką ziembicką Ludmiłą. Początkowo para książęca żyła w zgodzie, Ludmiła urodziła mężowi dwóch synów. Później jednak książę pod wpływem "życzliwych" począł podejrzewać Ludmiłę o wiarołomstwo małżeńskie. Od podejrzeń do oskarżeń droga krótka i kiedy Ludmiła urodziła kolejne dziecko, rozkazał swym zausznikom ją zabić, a bliżej nieznanego mężczyznę, podejrzanego o seks pozałmałżeński z księżną, uwięzić na terenie Prus, następnie włóczyć końmi i powiesić. Syna Ludmiły, który otrzymał imię Henryk, oddał Siemowit na wychowanie jakieś ubogiej miejscowej kobiecie.
Gdy dziecko miało trzy latka, córka Siemowita II Małgorzata, wówczas już żona Kaźka Szczecińskiego, wysłała na Mazowsze dwóch konnych, którzy nocą uprowadzili chłopca. Gdy młody Henryk dorósł, Małgorzata wysłała go na dwór okrutnego taty; podobieństwo Henryka do Siemowita sprawiło, że ten wyzbył się wszelkich wątpliwości co do swego ojcostwa. Otoczył Henryka wielką miłością i polecił dalej kształcić, przeznaczając go do stanu duchownego i oddając część swych posiadłości. Całą historię nagłośnił nieprzychylny księciu Janko z Czarnkowa, widząc w nim mordercę żony, występnika i łupieżcę.

Okrutna historia z księstwa rawskiego odbiła się szerokim echem nie tylko na Mazowszu, w Koronie, ale także w Anglii. Istnieje hipoteza, że Shakespeare'owska Zimowa opowieść oparta jest na motywach zaczerpniętych z tych właśnie tragicznych wydarzeń. Prawdopodobnie słynny poeta pisząc swój dramat opierał się na opowieści Roberta Green'a, w całości poświęconej mazowieckiej legendzie. W utworze Shakespeare'a dostrzec można pewne zmiany w stosunku do wersji oryginalnej. Dramat rozwija się nie na Mazowszu, ale na Sycylii, a porwane dziecko zmieniło płeć. Przebieg zdarzeń pozostał jednak nienaruszony.

(fragmentarycznie) z książki Agnieszki i Roberta Sypków
Zamki i warownie ziemi mazowieckiej


REKONSTRUKCJA ZAMKU ŚREDNIOWIECZNEGOARCHITEKTURA

amek książąt mazowieckich postawiono na sztucznie usypanym wzniesieniu, na planie regularnego czworoboku o wymiarach 64x66 metrów. Wzdłuż północnej kurtyny murów usytuowano pałac książęcy, obszerny, jednotraktowy i dwukondygnacyjny budynek, w którym mieściły się pokoje gościnne, skarbiec i prawdopodobnie kaplica. W południowo-zachodniej części założenia wznosiła się oktogonalna wieża główna, pełniąca funkcję więzienia i osłaniająca podejście do bramy. Zabudowę dziedzińca stanowiły drewniane obiekty mieszkalno-gospodarcze oraz niewielki murowany dom stojący między bramą a narożnikiem południowo-wschodnim. Całość otaczał wysoki, 10-metrowy mur, wzniesiony na kamiennym fundamencie i nadbudowany cegłą. Jego górne partie stanowił kryty daszkiem ganek dla straży. Czworoboczna trzykondygnacyjna wieża bramna, poprzedzona rozbudowanym w późniejszej fazie przedbramiem, znajdowała się prawie na osi kurtyny południowej, czyli naprzeciwko pałacu. Prowadził do niej drewniany most zwodzony przerzucony nad otaczającą cały zespół obronny fosą.


PLAN ZAMKU W RAWIE MAZOWIECKIEJ:
1. PAŁAC, 2. WIEŻA GŁÓWNA, 3. BUDYNEK POŁUDNIOWY,
4. WIEŻA BRAMNA, 5. DZIEDZINIECSTAN OBECNY

o naszych czasów z zamku pozostał jedynie niewielki wycinek, na który składają się starannie zrekonstruowane: wieża główna z charakterystycznym wykuszem ustępowym oraz krótkie odcinki murów południowego i zachodniego. Zachowany jest wprawdzie cały obwód muru, ale jego najokazalsze fragmenty nie przekraczają dwóch metrów wysokości. W wieży znajduje się obecnie niewielka ekspozycja poświęcona historii miasta i warowni. Dostępna jest ona jednak tylko w miesiącach letnich lub za zgodą dyrekcji Muzeum Ziemi Rawskiej, które mieści się przy ulicy Łowickiej 26. Na teren ruin wstęp jest całoroczny i całkowicie bezpłatny. (mapa) (2003)


DO RAWY MAZOWIECKIEJ KOLEJ NIE DOCIERA.
DOSTAĆ SIĘ TUTAJ MOŻNA ALBO PKS-EM, ALBO
TRANSPORTEM WŁASNYM

WC
Inowłódz - ruina zamku królewskiego XIVw., ok. 28 km
Ujazd - relikty zamku rycerskiego XVw., ok. 35 kmSTRONA GŁÓWNA