oczątków Cieszyna i zamku cieszyńskiego należy szukać w usytuowanej kilka kilometrów na zachód od miasta czeskiej wsi Chotebuz, gdzie wznosi się zrekonstruowany niedawno wczesnośredniowieczny gród słowiański będący zalążkiem zorganizowanego osadnictwa słowiańskiego na tych terenach. Prawdopodobnie w drugiej połowie X wieku na przeciwległym brzegu Olzy, w miejscu dzisiejszego wzgórza zamkowego, wyrósł nowy ośrodek stanowiący uzupełnienie albo kontynuację wcześniej wymienionego grodu, zwanego dziś Starym Cieszynem bądź Cieszyńskiem.
CZĘŚCIOWO ZREKONSTRUOWANE DOLNE PARTIE BASZTY NAROŻNEJ Z FUNDAMENTAMI KUCHNI ZAMKOWEJ
P
o okresie przynależności do Wielkich Moraw i Księstwa Czeskiego, około 990 roku gród cieszyński został włączony do państwa Mieszka I. Opasana drewniano-ziemnymi umocnieniami i zarządzana przez kasztelana fortyfikacja stanowiła odtąd główną siedzibę władzy terytorialnej w regionie, pełniąc również funkcje strażnicy południowych rubieży Państwa Polskiego, a w okresie późniejszym księstwa opolskiego i położonej w jego obrębie kasztelanii cieszyńskiej. Gród ten po raz pierwszy wzmiankowano w bulli papieża Hadriana IV z 1155 roku wystawionej dla wrocławskiego biskupa Waltera, gdzie użyto nazwy Tessin będącej łacińską translacją terminologii słowiańskiej. W tym czasie prawdopodobnie funkcjonowała już na wzgórzu kaplica grodowa św. Mikołaja, zbudowana w formie rotundy z absydą, która przetrwała w niemal niezmienionej formie, stając się współcześnie jednym z najlepiej zachowanych zabytków sztuki romańskiej w naszym kraju. Istnienie tutaj siedziby kasztelanii, wchodzącej w skład księstwa opolskiego, potwierdza dokument z 1223, a pierwszego kasztelana Jana notują źródła w latach 1228-39.
XI-WIECZNA ROTUNDA ŚW. MIKOŁAJA NA WZGÓRZU ZAMKOWYM
N
owy etap dziejów miasta rozpoczął się po śmierci księcia Władysława w roku 1282. Państewko opolskie zostało wówczas podzielone pomiędzy czterech jego synów, zaś Cieszyn jako nowe zwierzchnictwo jednego z nich - Mieszka, stał się odtąd stolicą samodzielnego księstwa. Zapewne za panowania tego władcy powstał na wzgórzu zamkowym pierwszy drewniany dwór książęcy wpisany w obręb drewniano-ziemnych fortyfikacji. W połowie XIV wieku został on rozbudowany, a właściwie wzniesiony na nowo już jako murowane założenie, przez księcia Kazimierza I i jego syna Przemysława Noszaka. W rezultacie powstała gotycka rezydencja godna niezależnych książąt, którzy odgrywali w tym czasie dużą rolę w polityce królestwa czeskiego. Związany blisko z Luksemburgami Przemysław zatrudnił przy pracach na zamku wielu artystów z praskiego warsztatu Piotra Parlera, m.in. z ich ręki pochodzą kamienne herby z wyobrażeniami orłów umieszczone na czterech narożach Wieży Piastowskiej.
NAJSTARSZY ZACHOWANY WIZERUNEK ZAMKU, RYCINA D. MEISSNERA Z 1647 ROKU
Zdaniem wielu historyków Przemysław I Noszak był najwybitniejszym księciem cieszyńskim. Urodzony między 1332 a 1336 jako syn księcia Kazimierza I i Eufemii mazowieckiej początkowo bez większych szans na objęcie władzy, lecz w związku z wcześniejszą śmiercią starszych braci Władysława i Bolesława został następcą swojego ojca. Tron cieszyński objął w roku 1358, a dwa lata później ożenił się z córką księcia kozielsko-bytomskiego Elżbietą. Angażując się od wczesnych lat młodości w życie dworu praskiego szybko zyskał tam zaufanie Karola IV otrzymując coraz liczniejsze, nieraz bardzo wymagające zadania. W 1361 doprowadził do zawarcia układu pomiędzy Pragą a margrabią brandenburskim Karolem V, strzegł także interesów cesarza w Brandenburgii. Powodzeniem zakończyła się podjęta przez niego próba rozbicia sojuszu pomiędzy królem węgierskim Ludwikiem Wielkim Andegaweńskim i książętami niemieckimi. O pozycji księcia cieszyńskiego świadczy fakt, że uczestniczył on w słynnym zjeździe europejskich władców w karczmie u Wierzynka w Krakowie.
W roku 1380 rozpoczął wielką karierę polityczną o wymiarach ogólnoeuropejskich. Bywał w Paryżu, gdzie dążył do utrzymania zagrożonego sojuszu francusko-czeskiego, ale również w Anglii, rokując z królem Ryszardem II w sprawie jego małżeństwa z córką cesarza Karola IV. Po śmierci Karola jego syn Wacław IV mianował Przemysława wikariuszem na kraje niemieckie w celu rozładowania napiętej sytuacji w Rzeszy, co w dużym stopniu udało mu się zrealizować poprzez traktaty w Heidelbergu i Koblencji. Na krótki okres nieobecności Wacława w kraju książę Przemysław został mianowany gubernatorem Czech, co stanowiło szczyt jego osiągnięć politycznych. Władza ta jednak nie spodobała się szlachcie czeskiej, dla której pochodzenie i pozycja księcia była nieodpowiednia do pełnienia tak ważnej funkcji. Jako jeden z przywódców Związku Śląskiego Przemysław Noszak rokował z Władysławem Jagiełłą w sprawie współpracy przygranicznej w zwalczaniu rozbójnictwa. Zyskał przy tym zaufanie polskiego króla, który wyraził zgodę na przekazanie cieszyńskiemu księciu w zastaw ziemi lublinieckiej i oleskiej przez wojewodę krakowskiego. Noszak wziął również udział w pertraktacjach polsko-krzyżackich w 1410, które zakończyły się jednak niepowodzeniem.
Książę Przemysław I Noszak zmarł 23 sierpnia 1410 pozostawiając koronę synowi - Bolesławowi. Z małżeństwa z Elżbietą Bytomską miał również dwie córki: Annę, wydaną za mąż za księcia lubińskiego Henryka IX oraz Małgorzatę, małżonkę angielskiego barona Szymona Felbrigga. W wieku około 45 lat zachorował na podagrę, która spowodowała u niego całkowity niedowład nóg, tak że przez blisko trzydzieści lat życia był zmuszony korzystać z lektyki. Stąd wziął się przydomek księcia cieszyńskiego: Noszak.
MIEDZIORYT M. MERIANA "TOPOGRAPHIA BOHEMIAE, MORAVIAE ET SILESIAE", 1650
W
raz z zamkiem gwałtownie rozwijało się miasto, które u progu XV stulecia stało się jednym z ważniejszych ośrodków handlowych na Śląsku. Sukces ten zawdzięcza Cieszyn przede wszystkim przywilejom warzenia i wyszynku oraz umiejscowieniu wzdłuż ważnego szlaku biegnącego z Węgier do Krakowa i Wrocławia, a dalej do Wielkopolski. Niebagatelne znaczenie dla rozkwitu ośrodka miejskiego miało również nikłe zaangażowanie militarne i niewielka skala zniszczeń w następstwie prowadzonych w latach 20. i 30. XV wieku wojen husyckich, czego nie można powiedzieć o wielu innych śląskich miastach i zamkach. O skali rozbudowy zamku może świadczyć fakt, że w czasach wielkiej świetności osiągniętej w połowie stulecia, cieszyńska rezydencja była w stanie pomieścić ponad dwa tysiące rycerzy wraz ze służbą, tworzących w 1454 roku zdążający do Krakowa orszak ślubny Elżbiety Rakuszanki, narzeczonej króla polskiego Kazimierza Jagiellończyka.
XVI-WIECZNY CIESZYN NA SZTYCHU Z EPOKI, ZAMEK WIDOCZNY Z LEWEJ STRONY
K
olejne duże inwestycje na zamku miały miejsce w czasach księcia Kazimierza II. Przerywane były one pożarami, jakie dotknęły miasto w latach 1484 i 1520. Następującą po nich odbudowę prowadzono zgodnie z obowiązującymi w architekturze trendami, dzięki czemu przekształceniu poddawana była bryła budowli, ale również, czy przede wszystkim rozwijano jej walory obronne. Zamek wzbogacił się o bogatą dekorację późnogotycką, w tym kunsztowne zwieńczenie wieży piastowskiej. Dbano też o wyposażenie świątyni, m.in. w 1495 roku proboszcz pszczyński Wacław Hynel wystawił w kaplicy zamkowej ołtarz św. Wacława. Z tych czasów pochodzi nie do końca dziś zrozumiały zapis, jakoby cieszyńscy garncarze byli zobowiązani do ustawienia na zamku jednego pieca rocznie oraz napraw pozostałych. Po śmierci Kazimierza nastały rządy
Jana z Pernstejnu, który nie rezydował w stołecznym zamku i - zdaniem niektórych historyków - w ogóle nie był zainteresowany rozwojem księstwa cieszyńskiego, pozostawiając je po latach zadłużone i ogólnie podupadłe.
MIASTO I ZAMEK NA ILUSTRACJI F. B. WERNERA, "SCENOGRAPHIA URBIUM SILESIAE" 1734
Z
amek jako ośrodek stołecznej władzy przetrwał w dobrym stanie do wojny trzydziestoletniej. Jego świetność w tym czasie obrazuje opis pochodzący z 1619 roku zamieszczony w Kronice Śląska Jakuba Schickfusa. Kronikarz pisał: Między politycznymi budynkami znajdującymi się na Wzgórzu Zamkowym, można widzieć książęcą rezydencję i dobrze widoczny wysoki zamek, dobrze ufortyfikowany, który wybudowany został początkowo przez Kazimierza tak, że mógłby być twierdzą graniczną, gdyby miał pod dostatkiem amunicji. Przy wejściu do zamku, pod bramą na okrągłej baszcie stoją różnego rodzaju duże działa. Pokoje w zamku są piękne i dobrze urządzone, między nimi niektóre bardzo wysoko położone, niektóre w środku inne nisko pod ziemią, do których schodzi się po schodach, które mają jednak dosyć światła, dochodzącego tam z boku.
F. B. WERNER, "TOPOGRAPHIA SILESIAE" 1744-68
W
1625 roku zmarł książę
Fryderyk Wilhelm - ostatni z Piastów cieszyńskich, a władzę w księstwie przejęła jego siostra
Elżbieta Lukrecja, sprawując ją do śmierci, która zabrała Lukrecję w roku 1653. Wcześniej jednak, bo w 1646 w toku krwawej wojny religijnej między katolikami a protestantami miasto zostało zdobyte przez korpus szwedzkiej kawalerii, by w roku następnym - po kilkutygodniowym wyniszczającym oblężeniu - powrócić pod jurysdykcję cesarską. Na czas tych wydarzeń księżna schroniła się w należących do Królestwa Polskiego Kętach, po powrocie jednak nie zamieszkała na zamku, który był zdewastowany i częściowo w ruinie wskutek licznych podkopów i długotrwałego ostrzału, lecz na stałe osiadła w jednej z kamienic przy cieszyńskim Rynku.
POŻAR MIASTA W 1789 NA PŁÓTNIE I. CH. DE RYVOS, ZAMEK NA WZGÓRZU PO LEWEJ STRONIE
P
o śmierci Elżbiety Lukrecji księstwo cieszyńskie jako lenno królów czeskich dostało się w ręce Habsburgów. Na zamku ulokowano wówczas siedzibę zarządu dóbr rodowych - wielkiego latyfundium utworzonego z książęcych majątków, zwanego Komorą Cieszyńską, a już w 1659 dla celów nowej administracji przystąpiono do rozbiórki częściowo zniszczonych podczas wojny murów, wznosząc na ich miejscu budynki gospodarcze i browar. Odtąd następowała powolna degradacja substancji zamkowej, spowodowana adaptacją kolejnych terenów na cele gospodarcze oraz samowolną rozbiórką dokonywaną na własne potrzeby przez okolicznych mieszkańców. Ostateczny kres warowni w takiej formie, w jakiej funkcjonowała ona przez wieki, przyniosła decyzja
Karola Habsburga, który w 1836 roku nakazał wyburzenie wszystkich istniejących jeszcze murów zamkowych z myślą o przeznaczeniu tego terenu na potrzeby nowej letniej siedziby. W miejscu zamku górnego założono romantyczny park krajobrazowy, a na terenie dawnego zamku dolnego wzniesiono klasycystyczną rezydencję zwaną Pałacem Myśliwskim, do budowy której wykorzystano relikty piastowskich baszt obronnych. Dziewiętnastowieczne rozbiórki i przebudowy nie objęły jedynie romańskiej rotundy, gotyckiej wieży oraz części obwodowych murów z basteją północno-zachodnią, gdzie w 1914 z inicjatywy arcyksięcia
Fryderyka Habsburga wybudowano "romantyczne ruiny". Usunięto je podczas prowadzonej współcześnie rewitalizacji parku, jednocześnie odsłaniając i częściowo rekonstruując dolne partie murów bastei.
redniowieczny zespół obronny wzniesiony został na wysokim, wyraźnie wyodrębnionym i stosunkowo rozległym wzgórzu, znanym dzisiaj pod nazwą Góry Zamkowej. Od strony południowej i częściowo od wschodu bardzo strome stoki wzgórza opływała rzeka Olza, natomiast łagodniejsze podejście od strony zachodniej i północy zabezpieczała wypełniona wodą fosa i rozciągające się przed nią mokradła będące rozlewiskiem rzeczki Bobrówki. Warownia reprezentowała klasyczny przykład trzyczęściowego założenia obronnego z reprezentacyjno-mieszkalnym zamkiem wysokim, silnie ufortyfikowanym zamkiem średnim oraz realizującym cele gospodarcze podzamczem. Pomimo zachowanych przekazów ikonograficznych, przede wszystkim obrazujących XVII-wieczną panoramę miasta i zamku miedziorytów Daniela Meissnera i Mateusza Meriana, nie znane jest dokładne rozplanowanie układu przestrzennego siedziby książęcej. Wiadomo jedynie, że elementem dominującym na zamku średnim był trzykondygnacyjny budynek otoczony przez mur z basztami z pewną ilością armat, natomiast dominantę zamku górnego bez wątpienia stanowiła zbudowana z łamanego kamienia pięciokondygnacyjna gotycka wieża, wzniesiona na planie kwadratu, z szerszym cokołem u podstawy oraz uskokiem w połowie wysokości murów.
FRAGMENT MIEDZIORYTU M. MERIANA Z WIDOKIEM ZAMKU A.D. 1650
O
bronny charakter tej budowli podkreślały machikuły i krenelaż, a przynależność zamku do władztwa Piastów - umieszczone w jej narożach tarcze herbowe z orłem piastowskim. Wieża ta na początku XVI stulecia została nadbudowana o trzy kondygnacje osiągając wysokość 24 metry. Wtedy też otrzymała
charakterystyczne zwieńczenie na wzór czeski - formę tę doskonale demonstrują obydwa XVII-wieczne źródła. W trakcie badań wykopaliskowych odkryto przy zachodnim krańcu wzgórza fundamenty starszej
wieży cylindrycznej, którą można zidentyfikować jedynie na miedziorycie wykonanym w 1647 roku przez Meissnera. Zamek cieszyński i miasto stanowiły dwa wyraźnie wyodrębnione, niezależne od siebie zespoły architektoniczne. Dostępu do niego, oprócz wspomnianej fosy i mokradeł, broniła potężna baszta bramna z wysuniętą przed lico murów basteją flankującą wjazd na dziedziniec.
WIEŻA PIASTOWSKA: WIDOK WSPÓŁCZESNY I PRZEKRÓJ WG G. GRUNDMANNA
Z
apewne w drugiej połowie XI wieku wzniesiono na Górze Zamkowej kaplicę grodową św. Mikołaja. Zachowana do czasów współczesnych, ma ona formę zbudowanej z ciosów kamiennych rotundy i składa się z przesklepionej nawy i przyległej do niej od wschodu niewielkiej apsydy. Przestrzeń pomiędzy licami jest wypełniona kamieniem łamanym i gruzem kamiennym tworząc mur osiągający 1,5 metra grubości. Kolistą nawę o wysokości 13 metrów przykryto kopułą z kamieni układanych koncentrycznie - w jej północnej części znajdują się schody prowadzące na wspartą kolumnami emporę. Z drugiej strony empory zlokalizowane jest, zamurowane obecnie, łukowate wejście prowadzące przypuszczalnie do palatium - siedziby kasztelana.
ROTUNDA ŚW. MIKOŁAJA, PRZEKRÓJ
P
ierwotnie rotunda, jako jedyna murowana budowla grodu, oprócz funkcji sakralnych najprawdopodobniej miała również znaczenie obronne stanowiąc najmocniejszy punkt oporu na wypadek oblężenia. Przy kaplicy znajdował się przypuszczalnie najstarszy cmentarz Cieszyna, gdzie chowano naczelników kasztelanii, członków ich rodzin oraz rycerzy. W okresie późniejszym budowla została włączona w obszar zamku wysokiego i ewoluowała wraz z jego rozwojem. Jej forma uległa radykalnej zmianie dopiero w latach 40. XIX stulecia, gdy z inicjatywy architekta Józefa Koernhausla została częściowo zasypana ziemią, a jej górne partie przekształcono w romantyczny pawilon. Przeróbki te usunięto podczas II wojny światowej, a w latach 50. ubiegłego stulecia przeprowadzono prace konserwatorskie przywracające kaplicy pierwotną formę. Rotunda cieszyńska jest prawdopodobnie najstarszą tego typu budowlą w Polsce.
ROTUNDA ŚW. MIKOŁAJA W LATACH 30. XX WIEKU I OBECNIE
N
a wschodnim stoku wzgórza zamkowego, w miejscu istniejącego wcześniej zamku niskiego, zbudowano w latach 30. i 40. XIX wieku letnią rezydencję Habsburgów zwaną Pałacem Myśliwskim. Budowla ta powstała według projektu Józefa Koernhausla na planie odwróconej litery T w zgodzie z panującą wówczas estetyką klasycystyczną. Jest to dwu-, a w centralnej części trzykondygnacyjny gmach ozdobiony 13-osiową fasadą z łukiem flankowanym po bokach płaskimi gzymsami i zwieńczonym trójkątnym przyczółkiem. Przy budowie pałacu wykorzystano pozostałości dwóch baszt obronnych. Układ jego wnętrz w części głównej jest trzytraktowy, natomiast w skrzydłach - jednotraktowy i dwutraktowy. W przeważającej części wnętrza nakryte są sklepieniem kolebkowym z lunetami i sklepieniem żaglastym. Pomimo reprezentacyjnego przeznaczenia gmachu pełnił on głównie funkcje administracyjne, służąc na codzień urzędom Komory Cieszyńskiej. W przeszłości organizowano tutaj również koncerty i spektakle teatralne, a także wystawne przyjęcia i bale, w których uczestniczyli m.in. cesarz Wilhelm II i prezydent Republiki Weimarskiej marszałek Paul von Hindenburg. W przylegającej do pałacu i rozebranej w 1966 roku oranżerii koncertował Franciszek Liszt.
obrębie Wzgórza Zamkowego starannie wyeksponowano pozostałości zamku gotyckiego, obecnie reprezentowane już tylko przez wieżę główną i rotundę św. Mikołaja, a także częściowo zrekonstruowane fragmenty wieży narożnej z reliktami XVI-wiecznej kuchni i fundamentów murów obwodowych. Usytuowany we wschodniej części zespołu pałac stanowi dziś siedzibę szkoły muzycznej i organizacji o nazwie Zamek Cieszyn, będącej swoistym centrum sztuki i lokalnej przedsiębiorczości z salami wystawowymi, pomieszczeniami warsztatowymi oraz niewielkim hotelem. Na parterze budynku administracji zamku mieści się informacja turystyczna i sklep z pamiątkami. Artystyczna dusza tego miejsca podkreślana jest licznymi formami zdobiącymi park i teren przypałacowy, m.in. podświetlanym w nocy różowym jeleniem.
NA 'ZAMKU DOLNYM'
Wstęp do wieży i rotundy biletowany. Do parku - wolny.
zgórze zamkowe zajmuje zachodnią część historycznej zabudowy miejskiej - miejsce to jest łatwe w identyfikacji dzięki wystającej ponad korony drzew wieży piastowskiej. Wejście do parku prowadzi od strony pałacu stojącego przy ulicy Zamkowej, w odległości zaledwie 100 metrów od przejścia granicznego na Olzie. Najbliższy parking mieści się po północnej stronie wzgórza, przy ul. Dojazdowej. (mapa zamków województwa śląskiego)
LITERATURA
1. B. Czechowicz: Zamek jako manifest władcy - przyczynek do dziejów i ikonologii zamku..., 2002
2. L. Kajzer, J. Salm, S. Kołodziejski: Leksykon zamków w Polsce, Arkady 2001
3. I. Panic: Zamek książęcy-miasto na Górnym Śląsku w średniowieczu, DiG 2002
4. A. R. Sypek: Zamki i obiekty warowne od Opola do Żywca, Wspólnota Akademicka 2008
ZREWITALIZOWANE FUNDAMENTY BASZTY, W TLE WIEŻA
W pobliżu:
Dzięgielów - zamek rycerski z XV w., 7 km
Kończyce Małe - dwór obronny z XVI w., 12 km
Grodziec - zamek szlachecki Grodzieckich z XVI w., 20 km
Bielsko-Biała - zamek ksiażąt cieszyńskich z XIV w., ob. z. Sułkowskich XIXw., 40 km