ytadela de pe Strajă to historyczny fort położony na wzgórzu Strajă, na północ od Starego Miasta w Braszowie. Zbudowana pod koniec XV wieku kosztem 650 florenów twierdza została ufundowana w celu zapewnienia nadzoru nad drogą handlową prowadzącą z
Bran i obrony przed najazdami, takimi jak interwencja zbrojna hospodara mołdawskiego
Petru Rareșa zwanego Petryłą (zm. 1546), który w 1529 roku przez kilka tygodni oblegał miasto podczas nieudanej dla niego wojny o Siedmiogród toczonej w królem Węgier
Ferdynandem I Habsburgiem (zm. 1564). Pomimo, że ta pierwsza fortyfikacja miała skromną formę drewnianej wieży z bastionem, zdołała ona powstrzymać pretendenta do władzy w regionie przed jej zdobyciem.
WJAZD DO TWIERDZY
T
rwające kilka tygodni oblężenie doprowadziło jednak do zniszczenia części drewnianych umocnień, które w latach 1552-53 z inicjatywy generała
Giovanniego Battisty Castaldo (zm. 1563) zrekonstruowano i uzupełniono trzema małymi wieżami artyleryjskimi, a w roku w 1611 otoczono fosą. Ta wersja fortu spłonęła doszczętnie w 1618 roku. Odbudowano ją kilka lat później już jako konstrukcję w pełni murowaną z wieżami strzelniczymi i czterema rozmieszczonymi niesymetrycznie bastionami typu włoskiego, w niewielkim tylko stopniu odbiegającą od formy prezentowanej współcześnie. Podczas tych prac, w 1623 roku rozpoczęto kopanie studni, która po przebiciu się robotników się przez warstwy ziemi i wapienia osiągnęła głębokość 81 metrów.
WIDOK TWIERDZY OD POŁUDNIOWEGO WSCHODU, ŹRÓDŁO: WIKIPEDIA
B
raşov, niepewnie balansujący na granicy imperiów osmańskiego i habsburskiego, w połowie XVII wieku znalazł się pod silną kontrolą Habsburgów. Nie spotkało się to jednak z powszechną aprobatą mieszkańców i w 1688 roku miasto zbuntowało się przeciwko swoim habsburskim panom. Podczas tych wydarzeń część obywateli miasta schroniła się tutaj przed Habsburgami próbując stawić opór wojskom generała
Frederico Veteraniego. Zostali oni dość szybko pokonani, a niedługo potem na wzgórzu zainstalowano austriacki garnizon niszcząc przy okazji porastające jego stoki winnice i sady, aby zapewnić wgląd w najbliższą okolicę i maksymalnie utrudnić dyskretne podejście na szczyt wzniesienia. U progu XVIII wieku na dziedzińcu zamkowym wzniesiono nowe budynki: koszary, magazyny i rezydencję dowódcy, zaś na wspomnianych stokach wykopano rowy i usypano ziemne wały.
BRASOV W 1650 ROKU NA PIĘKNEJ RYCINIE JACOBUSA HARREWIJNA
WIDOK MIASTA I ZAMKU W ROKU 1735
W
1773 roku cesarz
Józef II (zm. 1790) zarządził renowację i rozbudowę fortu na wzgórzu Strajă, podczas których wzniesiono przylegającą do podkowy sześciokątną wieżę centralną oraz dwukondygnacyjny budynek po wschodniej stronie dziedzińca. Dziewięć lat później pozbawiony już strategicznego znaczenia wojskowego gmach wystawiony został przez dwór cesarski na sprzedaż, nie było jednak chętnych na zakup tej nieruchomości, w związku z czym znalazła ona zastosowanie jako magazyn, więzienie przetrzymujące jeńców tureckich z wojny rosyjsko-austriacko-tureckiej i wreszcie szpital dla osób dotkniętych epidemią dżumy.
WIDOK Z WZGÓRZA ZAMKOWEGO NA GÓRĘ TAMPA
W
XIX wieku twierdza utraciła bezpowrotnie swoją militarną rolę - ostatnie działa zostały przetransportowane stąd do
Alba Iulia (miasto w Rumunii z imponującą twierdzą) w 1824 roku. Podczas zrywu rewolucyjnego, jaki rozlał się po Europie wiosną 1848, na wzgórzu schroniło się kilkuset powstańców dowodzonych przez urodzonego w Polsce kapitana Jana Szydłowskiego stawiając czoła oddziałom carskim wezwanym przez Austriaków do pomocy w pokonaniu wojsk rewolucyjnych. Węgierscy puczyści opierali się oblężeniu ledwie przez trzy dni, a kiedy skończyła im się amunicja i oczekiwana pomoc nie nadeszła, porzucili swoje pozycje, otworzyli bramę twierdzy i oddali się Rosjanom do niewoli.
CETǍŢUIA DE PE STRAJǍ, WIDOKI XIX-WIECZNE
T
wierdza odegrała również dość znaczącą rolę podczas pierwszej wojny światowej, gdy w bitwie o Braşov (24.09/7.10.1916) wojska austro-węgierskie po ciężkich walkach zdobyły wzgórze Strajă, a następnie ukryte za grubymi murami ostrzeliwały z karabinów maszynowych oddziały rumuńskie zajmujące pozycje w rejonie dworca kolejowego, zmuszając je ostatecznie do wycofania się z miasta. W tym okresie warownia i ziemia, na której ją postawiono, należały do Królewskiego Skarbu Węgier będąc w użytkowaniu Wspólnego Królewskiego i Cesarskiego Rządu Wojskowego. Od roku 1927, na podstawie dekretu królewskiego właścicielem tych nieruchomości zostało państwo rumuńskie, zaś stacjonujące w nich wojsko przeniesiono do koszar miejskich zwanych Regele Ferdinand (król Ferdynand, obecnie szpital przy ul. M. Viteazu).
TWIERDZA NA POCZTÓWCE Z LAT 20. XX WIEKU
B
ezpośrednio po zakończeniu drugiej wojny światowej ogrodzona drutem kolczastym i pilnowana przez strażników cetățuia pełniła funkcję więzienia wojskowego i stacji zagłuszania dla Securitate, a w latach 1954-75 wykorzystywano ją jako magazyn dokumentów należących do Archiwum Państwowego w Braszowie. Z inicjatywy biura turystycznego ONT Carpathian na początku lat 80. warownię odrestaurowano na potrzeby kompleksu restauracyjnego o średniowiecznej osobliwości, czemu towarzyszyła rewitalizacja wzgórza zamkowego, na którym wybrukowano alejki, zainstalowano ławki i oświetlenie. Po upadku komunizmu, w wyniku prywatyzacji ONT w 1990 roku twierdza przeszła w ręce prywatne i odtąd właściwie była niedostępna dla zwiedzających. Dopiero jesienią 2022 roku, po kilku latach sporów prawnych sąd kasacyjny wydał ostateczny i nieodwołalny wyrok o przeniesieniu cetățuia z prywatnej własności firmy handlowej SC Aro Palace na własność państwa rumuńskiego, podtrzymując tym samym wcześniejsze decyzje sądów niższej instancji.
rzon zamku tworzy XV-wieczna, trzykondygnacyjna wieża w kształcie podkowy, którą w latach 30. XVI wieku uzupełniono o układ otaczających ją czterech drewnianych wieżyczek. Te drewniane fortyfikacje uległy zniszczeniu podczas mołdawskiego oblężenia miasta w 1529 roku, a w ich miejscu w latach 1552-53 wzniesiono murowane bastiony o niesymetrycznym uporządkowaniu przestrzennym.
PLAN TWIERDZY: 1. ŚREDNIOWIECZNA WIEŻA-PODKOWA, 2. WIEŻE Z XVI WIEKU, 3. BASTIONY TYPU WŁOSKIEGO (XVII WIEK),
4. BUDYNEK WSCHODNI (XVIII WIEK), 5. BUDYNEK BRAMNY (XVIII WIEK)
W
latach 1630-31 wieżę-podkowę otoczono murami zewnętrznymi wyposażonymi w cztery duże bastiony typu włoskiego na rogach, fosę zewnętrzną i bramę wjazdową usytuowaną w kurtynie południowej. Późniejszy okres historyczny w układzie przestrzennym twierdzy reprezentuje wieża sześciokątna przylegająca do podkowy od strony wschodniej (1773) oraz budynek bramny z końca XVIII stulecia, nazwany Karolinenthor na cześć królowej
Karoliny Augusty Wittelsbach, małżonki cesarza Franciszka II, która odwiedziła warownię w 1817 roku.
REKONSTRUKCJA TWIERDZY, WIDOK OD POŁUDNIOWEGO ZACHODU
wierdza na wzgórzu Strajă znana jest również jako Cytadela Braszowska. Nie należy jej jednak mylić ze średniowieczną Twierdzą Braşov, której mury otaczały dzisiejsze historyczne centrum miasta. Po wielu latach prywatnej własności całkiem niedawno powróciła ona w ręce gminy, z inicjatywy której poddana zostanie renowacji i adaptacji na potrzeby obsługi ruchu turystycznego (prace te przypuszczalnie już się rozpoczęły, 2024).
Latem 2024 budowla pozostaje zamknięta. Warto jednak wspiąć się lub wjechać na wzgórze zamkowe, aby móc podziwiać dostępne stąd malownicze widoki na miasto i okolice.
W 2022 ROKU PRZED WEJŚCIEM W OBRĘB MURÓW CHRONIŁ TAKI OTO SYTLOWY ZESTAW PASKÓW, ŁAŃCUSZKÓW I KŁÓDKI
DOJAZD
D
o twierdzy możemy dotrzeć pieszo lub samochodem. W pobliżu znajduje się darmowy (2022) parking. Spacer z centrum zajmie nie więcej niż 30 minut.
WARTO ZOBACZYĆ:
P
ołożony w południowym narożniku historycznego centrum miasta Bastionul Țesătorilor (Bastion Tkaczy) zajmuje powierzchnię ponad 1600 metrów kwadratowych. Ufundowana, broniona i utrzymywana przez cech tkaczy lnu budowla została wzniesiona w dwóch etapach, w latach 1421-36 i 1570-73, a zaprojektowano ją w taki sposób, aby mogła funkcjonować jako niezależna fortyfikacja. Prace budowlane rozpoczęto w latach 20. XV wieku od ułożenia dwóch niższych poziomów galerii bojowych, które wyposażono w duże otwory strzelnicze dla wielkokalibrowej broni palnej, ambrazury dla arkebuzów oraz w otwory do miotania materiałów zapalających. Górne piętra, zbudowane w latach 1570-73, były przeznaczone dla broni małego kalibru wystawianej przez wąskie, okrągłe strzelnice, obecne na całej długości drewnianej galerii. W tym samym czasie wzniesiono również dwie wieże dla korpusu strażniczego, który pilnował miasta zarówno pod względem militarnym, jak i na wypadek pożarów.
BASTION TKACZY, WIDOK OD STRONY ZACHODNIEJ
E
wolucja technologii bojowej, zwłaszcza broni palnej, sprawiła, że z czasem ta piękna fortyfikacja straciła na znaczeniu jako cel militarny. Z tego też powodu już w drugiej połowie XVIII wieku przestała pełnić funkcje obronne i odtąd wykorzystywano ją jako magazyn dokumentów cechowych, arenę ćwiczeń wojskowych, warsztaty rzemieślnicze oraz miejsce organizacji balów, wesel, a nawet spektaklów operowych, czemu sprzyjała doskonała akustyka drewnianego dziedzińca.
BASTION TKACZY, W DRODZE NA DZIEDZINIEC
W
1910 roku pogarszający się stan zabytku skłonił władze do podjęcia szeroko zakrojonych prac konserwatorskich i restauracyjnych, skupionych przede wszystkim na ratowaniu unikatowego w skali Europy układu drewnianych dębowych ganków. Po ich zakończeniu Bastion Tkaczy przekształcony został w Saksońskie Muzeum Ziem Barbarzyńskich, a po jego nacjonalizacji w 1948 stał się jedną z siedzib Powiatowego Muzeum Historycznego.
DREWNIANE GANKI NA DZIEDZIŃCU
E
kspozycja w nim prezentowana jest raczej skromna i obejmuje przede wszystkim dokumenty oraz grafiki, przedmioty odnalezione podczas wykopalisk archeologicznych, a także fragmenty zbroi, całunów i białej broni z okresu średniowiecza. Kolorytu tej skromnej wystawie nadaje imponujący model Twierdzy Braşov w skali 1:200, wykonany w 1896 roku przez niemieckiego profesora Friedricha Hermana. Atrakcją samą w sobie jest możliwość spacerowania po wszystkich kondygnacjach drewnianych galerii, które zapewniają tutaj świetną akustykę, dzięki czemu dziedziniec bastionu bardzo często bywa miejscem organizacji koncertów muzycznych. W 2022 fotografowanie na terenie Bastionu Tkaczy wymagało wniesienia dodatkowej opłaty w wysokości… trzykrotnej ceny biletu wstępu. Ten absurdalny wymóg był jednak powszechnie ignorowany przez zwiedzajacych.
BASTION TKACZY, WIDOK OD POŁUDNIA
Z
godnie z opisem włoskiego podróżnika, astronoma i kartografa Giovanniego Antonio Maginiego, pod koniec XVI wieku Braşov był emporium całej Transylwanii, w którym sascy, węgierscy, rumuńscy, arabscy, greccy, tureccy, polscy czy włoscy kupcy wystawiali i sprzedawali swoje towary. Robili to najczęściej przy Piața Sfatului czyli na rynku staromiejskim, na specjalnie do tego celu wydzielonych miejscach wokół dawnego ratusza miejskiego (Casa Sfatului). Jego centralną część, obok wspomnianego ratusza, zajmował tzw. słup niesławy, na którym sądzono czarownice i publicznie wymierzano kary cielesne.
STARY RYNEK W BRASZOWIE
I
mponujący, średniowieczny wygląd placu wynika z architektury otaczających go domów, historycznych budynków sprzed wieków. Niektóre z nich zostały zmienione na przestrzeni lat, ale większość zachowała swój pierwotny wygląd. Wśród kilkudziesięciu zabytkowych gmachów stojących w obrębie placu można wymienić: wspomniany wcześniej Casa Sfatului (ten akurat stoi pośrodku), Biserica Adormirea Maicii Domnului – jedna z dwóch zachowanych cerkwii prawosławnych, Casa Filstich-Plecker, Casa Mureșenilor, Casa Seuler, Muzeum Cywilizacji Miejskiej Braszowa, czy wreszcie słynny Czarny Kościół, który, choć lekko wycofany, doskonale komponuje się wizualnie z resztą zabudowy dominując w panoramie południowo-zachodniej pierzei rynku.
WIDOK Z CASA MURESENILOR NA WSCHODNIĄ PIERZEJĘ RYNKU
T
argi w tym miejscu organizowane są od setek lat, a każda grupa towarowa ma swoje ściśle wyznaczone miejsce. Z czasem ukształtowały się niektóre charakterystyczne nazwy poszczególnych sektorów placu: Jarmark Pszenny, Jarmark Koński, Jarmark Wołów, Jarmark Kwiatów, Jarmark Lnu, Jarmark Owoców, Jarmark Łódek. Po stronie Domu Kupców (Hirsher House) znajdował się Flower Row (kwiaty), a dalej, aż do Czarnego Kościoła, rozciągał się Fruit Row (owoce i warzywa). Po stronie północno-zachodniej (gdzie obecnie znajduje się Bank Narodowy) prowadziła Aleja Lniana, a po stronie południowo-zachodniej Aleja Botelora. Na przedłużeniu pierzei południowej w kierunku wschodnim wytyczono ulicę Târgul Grâului (ob. Strada Republica), która ze swoim szerokim chodnikiem stała się ulubionym deptakiem mieszkańców Braszowa i odwiedzających go turystów.
PIATA SFATULUI PO ZMROKU
P
iața Sfatului jest prawdopodobnie najbardziej znanym i najczęściej odwiedzanym miejscem w Braszowie, czemu sprzyja organizacja tutaj wielu różnych wydarzeń kulturalno-artystycznych i koncertów plenerowych. Jedna z ciekawostek na temat tego miejsca dotyczy dołów, jakie kopano na rynku w okresach zagrożenia tureckiego i mołdawskiego, i w których przechowywano prowiant, tak aby nie spłonął w ewentualnym pożarze miasta. Mówi się, że ziemię drążono tylko w nocy, zgodnie ze świętym zwyczajem, i że pracę tę wykonywał zawsze tylko jeden człowiek. Ściany wykopów belkowano i wypalano, a następnie wypełniano zbożem i innymi produktami pierwszej potrzeby. Jeden z takich dołów z prowiantem odkryto podczas wymiany nawierzchni placu w latach 1987-88.
W SEZONIE LETNIM GŁÓWNY PLAC MIEJSKI STAJE SIĘ MIEJSCEM WIELU EVENTÓW I WYDARZEŃ KULTURALNO-ROZRYWKOWYCH
Ś
redniowieczny układ obronny miasta, zwany Twierdzą Braşov, obejmuje mury obronne oraz liczne, bardzo dobrze zachowane do czasów współczesnych bastiony i basteje. Obok największego i najbardziej spektakularnego z nich Bastionul Țesătorilor (opisanego wyżej), nie sposób pominąć wzniesionej na wzgórzu XV-wiecznej Turnur Alb (Białej Wieży) stanowiącej przykład konstrukcji półokrągłej o wysokości 20 i średnicy 19 metrów. Wieża ta, oddalona o 60 metrów od murów miejskich, była z nimi połączona mostem zwodzonym i Bastionem Szczepowym. Z wieży roztaczał się widok na Blumănę, a jej pięć kondygnacji stanowiło najwyższy punkt fortyfikacyjny w Braszowie.
BIAŁA WIEŻA
B
astion Torbastei (Szczepowy lub Bramny) zbudowany został w latach 1515-21 na koszt cechu rymarzy w celu połączenia miasta z Białą Wieżą, które rozdzielał kanał o nazwie Graf. Jest to budowla dwukondygnacyjna, a jej mury u podstawy sięgają 4 metrów grubości. Ze względu na dużą powódź po ulewnych deszczach w 1809 roku mury te zostały znacznie osłabione, w związku z czym w roku 1822 wzmocniono je budując przerzucone nad kanałem trzy charakterystyczne łuki-podpory (do dziś zachował się tylko jeden z nich).
JEDYNA OCALAŁA PODPORA BASTIONU BRAMNEGO
B
astion Postăvarilors to budowla usytuowana we wschodnim rogu twierdzy miejskiej, wzniesiona na koszt cechu złotników w latach 1450-55. Pomimo stosunkowo niewielkich rozmiarów ten element umocnień stanowił bardzo silny punkt oporu, zamożny cech wyposażył go bowiem w bombardy sprowadzone aż z Pragi, trzy małe armaty i 16 arkebuzów. Zbudowany na czterech poziomach drewnianych galerii o eliptycznym kształcie i średnicy 16 metrów, bastion mierzył 20 metrów wysokości, a grubość jego murów u podstawy sięgała 2 metrów. Do czasów współczesnych Postăvarilors zachował się w bardzo dobrym stanie. Rozważa się przykrycie go szklaną kopułą i organizację tutaj placówki muzealnej.
BASTION POSTǍVARILORS
B
astion Funarilor jest prawdopodobnie najstarszym elementem układanki, wymieniony on został bowiem w dokumentach już w 1416 roku, czyli około pół wieku wcześniej niż większość pozostałych umocnień miejskich. Sześciokątny w planie gmach mierzył pierwotnie 10-12 metrów wysokości i był wyposażony tylko w otwory strzelnicze niewielkiego kalibru. Płaskie ceglane łuki, których ślady można zobaczyć do dziś, zostały zbudowane nieco później. Bastion ucierpiał w wyniku pożarów w latach 1461 i 1689, z których ten drugi doprowadził właściwie do jego ruiny. Budowla, którą możemy oglądać dziś, powstała w 1794 roku na murach budowli średniowiecznej z inicjatywy miejskiej gildii, która była właścicielem fortyfikacji. Ponownie odnowiono ją w 2006 roku.
BASTION FUNARILOR
J
ednym z elementów wyraźnie dominujących w panoramie starego miasta w Braszowie jest wieża Czarnego Kościoła, zwanego tutaj Biserica Neagră. Świątynia ta zaliczana jest do najważniejszych gotyckich zabytków w Rumunii, jest także największym ewangelickim (augustiańskim) domem modlitwy w całym Siedmiogrodzie.
WIDOK Z TARASÓW PRZY BIAŁEJ WIEŻY NA PANORAMĘ STAREGO MIASTA W BRASZOWIE,
POTĘŻNY CEGLANY GMACH PO PRAWEJ TO CZARNY KOŚCIÓŁ
B
udowla – wówczas jeszcze jako rzymskokatolicki kościół pw. Najświętszej Marii Panny – powstał prawdopodobnie w latach 80. XIV wieku w wyniku prac realizowanych głównie przez bułgarskich robotników i rzemieślników. Według popularnej legendy, niemieckie dziecko (w przeszłości Transylwanię zasiedlała bardzo liczna grupa pochodzących z Niemiec tzw. Sasów siedmiogrodzkich) przeszkadzało bułgarskim budowniczym lub powiedziało im, że część ścian jest krzywa. Jeden z nich, zirytowany uwagami małego Niemca, zepchnął je z wieży kościelnej, a następnie utopił jego zwłoki w wapnie, aby ukryć swoją zbrodnię.
CZARNY KOŚCIÓŁ
U
kończony w latach 70. XV wieku kościół reprezentuje schyłkową fazę rozwojową architektury gotyckiej. Ma on formę typowej dla kościołów niemieckich z tego okresu trzynawowej bazyliki charakteryzującej się inną wysokością nawy środkowej i naw bocznych. Świątynia mierzy 89 metrów długości i 38 metrów szerokości, a jej wysokość sięga 65 metrów. W zamierzchłej przeszłości rytm dnia na wybijały tutaj trzy dzwony, z których największy waży 6t (jest to najcięższy dzwon w całej Rumunii). W surowym wnętrzu kościoła na uwagę zasługują XIX-wieczne organy szczycące się imponującą liczbą 4000 piszczałek, a także rozwieszone na ścianach słynne „transylwańskie” dywany, będące podarunkiem siedmiogrodzkich kupców saskich okresu renesansu i wczesnego baroku. Z cenniejszego wyposażenia bazyliki wymienić warto również żeliwne tabernakulum w stylu gotyckim, chrzcielnicę z 1472 roku, dwa duże kielichy (datowane na około 1500) i kilka brokatowych ornatów z XV-XVI stulecia.
CZARNY KOŚCIÓŁ, NAWA BOCZNA
W
brew powszechnie panującemu poglądowi, Czarny Kościół uzyskał swój ciemny wygląd nie w wyniku słynnego pożaru miasta z 1689 roku. Rzeczywistą przyczyną tego stanu rzeczy było przekształcenie Braszowa w duży ośrodek przemysłowy, a co za tym idzie – potworne zanieczyszczenie powietrza, jakie towarzyszyło tej ukrytej w dolinie budowli pod koniec XIX i niemal przez cały XX wiek.
CZARNY KOŚCIÓŁ, POŁUDNIOWA KRUCHTA
D
ziś kościół stanowi jeden z głównych punktów orientacyjnych miasta i wielką atrakcję turystyczną. Będąc tutaj w sezonie letnim można doświadczyć nietypowej usługi, jaką jest indywidualne zwiedzanie w towarzystwie uczniów lokalnych szkół średnich, którzy wcielając się w rolę przewodników przypuszczalnie zaliczają w ten sposób praktyki ze znajomości języków obcych. Takie oprowadzanie nic nie kosztuje, uczniowie nie oczekują zapłaty ani nie przyjmują żadnych datków. Płatne jest natomiast wejście do kościoła - o ile pamiętam w 2022 roku bilet wstępu kosztował równowartość około 15 zł.
G
dy letnia spiekota daje się we znaki lub gdy miasto zalane jest deszczem, idealnym miejscem na spędzenie wolnego czasu w Braszowie wydaje się niewielkie Muzeum Sztuki (Muzeul de Artă) usytuowane przy Bulevardul Eroilor, mniej więcej w połowie drogi pomiędzy zamkiem a Piața Sfatului. Gromadzi ono reprezentatywne dzieła twórczości plastycznej ilustrujące ewolucję malarstwa siedmiogrodzkiego z XVIII-XIX stuleci oraz współczesnej sztuki rumuńskiej od XIX wieku do czasów powojennych. Oprócz dzieł mistrzów sztuki rumuńskiej – te umieszczone zostały na piętrze budynku – jego parter zarezerwowano na przestrzeń służącą promocji młodych, nieznanych szerzej lokalnych artystów. Placówkę można zwiedzać indywidualnie lub w ramach zorganizowanej wycieczki muzealnej. Koszt wstępu symboliczny, konkuruje z preclem lub sokiem.
MUZEUL DE ARTǍ
N
a koniec zwiedzania pięknego Braszowa przenosimy się do Strada Sforii trzymającej palmę pierwszeństwa w kategorii „najwęższa ulica w całej Rumunii”. Wybudowano ją początkowo jako korytarz na potrzeby interwencji strażackich, a po raz pierwszy wspomniano o niej w dokumentach z XVII wieku. Dziś ta upstrzona tysiącami rysunków, napisów i zwykłych bazgrołów uliczka jest atrakcją turystyczną i popularnym miejscem spotkań. Jej szerokość waha się od 111 do 135 centymetrów, a długość wynosi 80 metrów.