STRONA G£ÓWNA


ZA GRANIC¡

ZAMKI W£OSKIE
MINIGALERIA

POWRÓT
DO MAPY


LITERATURA


KONTAKT

PESARO – ROCCA CONSTANZA

BERGAMO

BRESCIA

CASTEL DEL RIO

CORTONA

DESENZANO DEL GARDA

FIRENZE (FLORENCJA)

GRADARA

IMOLA

LONATO DEL GARDA

MALCESINE

MILANO (MEDIOLAN)

MONIGA DEL GARDA

MONTEPULCIANO

PESARO

w opracowaniu:

PRATO

RIMINI

RIVA DEL GARDA

SAN LEO

SANT'AGATA FELTRIA

SIRIMONE

TORRIANA

VERUCCHIO


WIDOK OD STRONY PO£UDNIOWEJ NA BASTEJOW¡ TWIERDZÊ W PESARO


HISTORIA


Z

budowany w latach 1474-83 potê¿ny, przysadzisty zamek jest naj­wa¿­niej­szym dzie­³em for­ty­fi­ka­cyj­nym w tym nad­mor­skim mie­¶cie. Za­mó­wi³ go w³ad­ca Pe­sa­ro i Gra­da­ry Co­stan­zo Sfor­za (zm. 1483) w ce­lu udo­sko­na­le­nia sy­ste­mu obron­ne­go za­po­cz±t­ko­wa­ne­go przez je­go oj­ca Ales­san­dro (zm. 1473) we wcze­snych la­tach pa­no­wa­nia Sfor­zów. Pro­jekt zo­sta³ roz­po­czê­ty przez in­¿y­nie­ra Gior­gio Mar­chesi da Set­ti­gna­no i po kil­ku mie­si±­cach po­wie­rzo­ny dal­ma­tyñ­skie­mu ar­chi­tek­to­wi Lu­cia­no Lau­ra­na, któ­re­go obec­no¶æ w Pe­sa­ro jest udo­ku­men­to­wa­na umo­w± z 1476 ro­ku. Po ¶mier­ci Lau­ra­ny w 1479 pra­ce ukoñ­czo­no pod kie­row­nic­twem Che­ru­bi­no di Gio­van­ni da Mi­la­no; z po­wo­du sza­le­j±­cej w tym cza­sie za­ra­zy ostat­ni etap bu­do­wy trwa³ znacz­nie d³u­¿ej ni¿ to pier­wot­nie pla­no­wa­no, a jej za­koñ­cze­nie zbie­g³o siê w cza­sie ze ¶mier­ci± fun­da­to­ra.


PLAN MIASTA I TWIERDZY WYKONANY OKO£O 1650 ROKU


N

astêpc± Costanzo zosta³ jego siedemnastoletni nie¶lubny syn Gio­van­ni Sfor­za (zm. 1510), pierw­szy m±¿ s³yn­nej fem­me fa­ta­le Lu­kre­cji Bor­gii (cór­ki pa­pie­¿a Alek­san­dra VI i je­go ko­chan­ki Gio­van­ny dei Cat­ta­nei). Wkrót­ce jed­nak zo­sta³ on prze­gna­ny przez swo­je­go by­³e­go szwa­gra (rów­nie¿ na­ro­dzo­ne­go ze zwi±­zku pa­pie­¿a z ko­chan­k±) Ce­sa­re­go Bor­giê (zm. 1507), któ­ry w 1500 ro­ku za­j±³ za­mek, a na­stêp­nie za ra­d± swe­go in­¿y­nie­ra woj­sko­we­go (te­go) Le­onar­da Da Vin­ci zmo­der­ni­zo­wa³ je­go sy­stem obron­ny przez roz­bu­do­wê fos i ich za­si­le­nie s³o­n± wo­d± po­cho­dz±­c± bez­po­¶red­nio z Ad­ria­ty­ku. Gio­van­ni od­zy­ska³ mia­sto w ro­ku 1503, a gdy zmar³, je­go brat sprze­da³ je wraz z twier­dz± za dwa­dzie­¶cia ty­siê­cy scu­di ksiê­ciu Ur­bi­no Fran­ce­sco I Del­la Ro­ve­re (zm. 1538).



WSPANIA£Y PLAN MIASTA ZE SZCZEGÓ£OWYM WIZERUNKIEM ZAMKU, 1663 ROKU


W

tym czasie zamek mia³ ju¿ plan czworoboku, z kolistymi wie­¿a­mi os­kar­po­wa­ny­mi na ro­gach, po­³±­czo­ny­mi na pe³­nym ob­wo­dzie mu­ra­mi kur­ty­no­wy­mi. W 1657 ro­ku prze­szed³ on wraz z ca­³ym mia­stem pod pa­no­wa­nie Pañ­stwa Ko­¶ciel­ne­go, by w la­tach 60. XIX wie­ku, po utra­ce­niu przez pa­pie­¿y ziem w pro­win­cji Mar­che, zo­staæ prze­kszta³­co­nym w wiê­zie­nie. Funk­cjê tê pe³­ni³ a¿ do 1989 ro­ku.



ROCCA CONSTANZA, WIDOK OD PÓ£NOCNEGO- I PO£UDNIOWEGO WSCHODU


STAN OBECNY


O

becnie twierdza stanowi w³asno¶æ Archiwum Pañstwowego w Pesaro. W jej mu­rach od­by­wa­j± siê fe­sti­wa­le, kon­cer­ty, sean­se fil­mo­we, przed­sta­wie­nia te­atral­ne i ta­necz­ne. Dla zwie­dza­j±­cych udo­stêp­nia­na jest tyl­ko z oka­zji wy­da­rzeñ kul­tu­ral­nych. W ka­¿dej po­rze dnia i no­cy mo¿na j± obej¶æ do­oko­³a; mo­¿na rów­nie¿ wej¶æ do fo­sy.


wstêp do zamku: tylko okazjonalnie


PRZED BRAM¡ WJAZDOW¡




DOJAZD


Z

amek wznosi siê przy Vilale Piave, w linii pro­stej oko­³o 200 me­trów na wschód od Piaz­za Del Po­po­lo, g³ów­ne­go pla­cu sta­re­go mia­sta i oko­³o 300 me­trów na po­³u­dnio­wy za­chód od pla¿ miej­skich. Du­¿o miejsc par­kin­go­wych (oczy­wi­¶cie p³at­nych) znaj­du­je siê na Via­le Pia­ve, przy wschod­niej kur­ty­nie zam­ku.




¼ród³o: www.comune.pesaro.pu.it, www.turismo.pesarourbino.it




STRONA G£ÓWNA

tekst: 2021
fotografie: 2020
© Jacek Bednarek