ieszonkowe castello Scaligero strzegące wjazdu do równie małego Sirimone to jeden z najlepiej zachowanych zamków w całych Włoszech, którego urok i piękno przyczyniają się do popularności samego miasta jako atrakcji turystycznej. Warownię zbudowano z inicjatywy podesty Werony Leonardino della Scali (zm. 1277), prawdopodobnie na pozostałościach fortyfikacji z czasów Cesarstwa Rzymskiego. Z tego okresu pochodzi główny dziedziniec, krenelażowe mury z trzema narożnymi wieżami oraz wieża główna. Część elementów architektonicznych zamku nawiązuje już do lat rządów w Weronie
Cansignorio della Scali (zm. 1375) i jego syna Antonio (zm. 1388). Twierdzę poddano wówczas modernizacji, która objęła również ufortyfikowanie portu oraz budowę doków służących odtąd jako bezpieczne schronienie dla flot Scaligerów, a później Wenecjan.
MIASTECZKO SIRIMONE WIDZIANE OD STRONY POŁUDNIOWEJ, D. BONATTI 1820
ZAMEK NA RYCINIE Z 1839 ROKU
W
arownię rozbudowano w następnym stuleciu, kiedy miasteczko przeszło pod panowanie Republiki Weneckiej (1405). Z tym okresem jej funkcjonowania należy łączyć budowę krenelażowego basenu portowego przylegającego do wschodnich murów zamku (przypuszczalnie zastąpił on wcześniejszą, drewnianą jeszcze konstrukcję). Castello Scaligero pozostawało najważniejszą fortyfikacją w regionie aż do XVI wieku, gdy w pobliskiej Peschiera del Garda wybudowana została nowa twierdza. W kolejnych wiekach, w epoce napoleońskiej, a następnie pod dominacją austriacką, warownię wykorzystywano jako zbrojownię i koszary dla wojska. Później mieściły się w niej urzędy miejskie, poczta, kwatera karabinierów i małe więzienie. W 1917 roku zamek uznano za zabytek narodowy i dwa lata później odrestaurowano.
POCZTÓWKA Z WIZERUNKIEM ZAMKU, 1900
WIDOK OD POŁUDNIOWEGO WSCHODU W LATACH 50. XX WIEKU, NA BLIŻSZYM PLANIE KRENELAŻOWY BASEN PORTOWY
amek wzniesiono w najwęższym miejscu półwyspu, w południowej części średniowiecznej osady, która dzięki temu uzyskała silną ochronę od strony lądu. Otoczona przez wodę fortalicja posiada nieskomplikowany plan zbliżony do trapezu, w którym dominuje wieża główna i trzy mniejsze narożne baszty, wszystkie zwieńczone krenelażem i attyką w kształcie jaskółczego ogona. Dostępu do niej broniły dwie bramy poprzedzone mostami zwodzonymi. Pierwszy z nich prowadził bezpośrednio na jeden z miejskich placów, drugi natomiast wychodził na południe, poza granice miasta, i jako bardziej narażony na ataki z zewnątrz wzmocniony był przedbramiem z dodatkową basztą narożną. Zamek nigdy nie pełnił funkcji rezydencji władców, stąd jego układ przestrzenny jest bardzo prosty i obok elementów fortyfikacyjnych obejmuje tylko jeden budynek mieszkalny usytuowany przy północnej linii murów.
PLAN ZAMKU W SIRIMONE (ABY PRAWIDŁOWO ODWZOROWAĆ STRONY ŚWIATA
NALEŻY PLAN OBRÓCIĆ O 90 STOPNI ZGODNIE Z RUCHEM WSKAZÓWEK ZEGARA)
ziś ta malownicza warownia wraz z zabytkową architekturą miasteczka stanowi jedną z najważniejszych atrakcji turystycznych nad jeziorem Garda. Wewnątrz zamku urządzono niewielkie lapidarium i wystawę poświęconą jego historii. Wieża pełni funkcję punktu widokowego.
Wstęp: płatny
ZACHODNIA ELEWACJA ZAMKU SCALIGERO
DOJAZD
S
irmione położone jest na wąskim pasie ziemi wbijającym się na długości niemal 4 km w głąb jeziora Garda. Chcąc zwiedzić to urocze miasteczko warto zarezerwować sobie co najmniej pół dnia, najlepiej w godzinach porannych, gdy miejscowość nie jest jeszcze zalana tłumami turystów. Już samo dojście do zabytkowej części miasta z usytuowanych na jego peryferiach parkingów zajmuje około pół godziny. Wprawdzie całkiem niedaleko od zamku, przy Viale Guglielmo Marconi rozciąga się kilka dużych (i drogich) placów parkingowych, lecz szanse na znalezienie tam wolnego miejsca maleją z każdą kolejną chwilą porannego słońca. Uważam, że lepszym rozwiązaniem będzie pozostawienie auta na parkingach turystycznych zorganizowanych u wejścia na półwysep, np. przy Via XXV Alpine czy Via Bagnera, co wcale nie oznacza, że w sezonie te miejsca będą na Was czekać. Płatność za postój kartą lub gotówką, z góry, co dodatkowo wymusza dokładne zaplanowanie wizyty.
WARTO ZOBACZYĆ
P
odczas pobytu w Sirimone warto zafundować sobie spacer w kierunku północnej części półwyspu, gdzie znajdują się ogromne (pod względem powierzchni ponad 10-krotnie większe od zamku) Grotte di Catullo – ruiny willi z czasów chrystusowych, wzniesionej przypuszczalnie przez patrycjuszowską rodzinę Gens Valeria z Werony. W miasteczku znajdziemy również dwa stare, zabytkowe kościoły, średniowieczną zabudowę miejską, luksusowe rezydencje i malownicze plaże, a także mnóstwo lodziarni. Pod względem ilości punktów z lodami na każdy hektar powierzchni Sirimone plasuje się zapewne w ścisłej światowej czołówce.