STRONA GŁÓWNA

ZA GRANICĄ

MINIGALERIA

MAPKI

KSIĘGA GOŚCI

KONTAKT
BARANÓW SANDOMIERSKI

BARCIANY

BARDO ŚLĄSKIE

BĄKOWA GÓRA

BESIEKIERY

BĘDZIN

BIERUTÓW

BIESTRZYKÓW

BOBOLICE

BODZENTYN

BOLKÓW

BORYSŁAWICE ZAMKOWE

BROCHÓW

BRODNICA

BRZEG

BYDLIN

BYSTRZYCA KŁODZKA

CHĘCINY

CHOJNICA

CHOJNIK

CIECHANÓW

CIESZÓW

CZARNY BÓR

CZERNA

CZERNINA

CZERSK

CZĘSTOCHOWA

CZOCHA

DĄBRÓWNO

DOBKÓW

DRZEWICA

DZIAŁDOWO

DZIERZGOŃ

GDAŃSK

GIŻYCKO

GŁOGÓW

GNIEW

GNIEWOSZÓW Z.SZCZERBA

GOLUB-DOBRZYŃ

GOŁAŃCZ

GOŁUCHÓW

GOŚCISZÓW

GÓRA

GRODZIEC

GRÓDEK

GRUDZIĄDZ

GRZĘDY

GRZMIĄCA z.ROGOWIEC

INOWŁÓDZ

JANOWICE WIELKIE z.BOLCZÓW

JANOWIEC

JAWOR

JEZIORO GÓRECKIE

KAMIENIEC ZĄBKOWICKI

KARPNIKI

KAZIMIERZ DOLNY

KĘTRZYN

KĘTRZYN - KOŚCIÓŁ

KIELCE

KLICZKÓW

KŁODZKO

KOŁO

KONARY

KONIN-GOSŁAWICE

KORZKIEW

KOWALEWO POMORSKIE

KOŹMIN WLKP.

KÓRNIK

KRAKÓW

KRAPKOWICE

KRAPKOWICE - OTMĘT

KRĘPCEWO

KRUSZWICA

KRZYŻNA GÓRA

KRZYŻTOPÓR

KSIĄŻ WIELKI

KUROZWĘKI

KWIDZYN

LEGNICA

LIDZBARK WARMIŃSKI

LIPA

LUBIN

LUTOMIERSK

ŁAGÓW

ŁĘCZYCA

ŁOWICZ

MAJKOWICE

MALBORK

MAŁA NIESZAWKA

MIĘDZYLESIE

MIĘDZYRZECZ

MIRÓW

MOKRSKO

MOSZNA

MSTÓW

MYŚLENICE

NAMYSŁÓW

NIDZICA

NIEMCZA

NIEPOŁOMICE

OGRODZIENIEC (PODZAMCZE)

OJCÓW

OLEŚNICA

OLSZTYN (JURA)

OLSZTYN (WARMIA)

OLSZTYNEK

OŁAWA

OŁDRZYCHOWICE KŁODZKIE

OPOCZNO

OPOLE GÓRKA

OPOLE OSTRÓWEK

OPORÓW

OSSOLIN

OSTRĘŻNIK

OSTRÓDA

OSTRÓW LEDNICKI

OTMUCHÓW

PABIANICE

PANKÓW

PASTUCHÓW

PIESKOWA SKAŁA

PIOTRKÓW TRYBUNALSKI

PIOTRKÓW-BYKI

PIOTROWICE ŚWIDNICKIE

PŁAKOWICE

PŁOCK

PŁONINA

PŁOTY

PODZAMCZE z.OGRODZIENIEC

PODZAMCZE PIEKOSZOWSKIE

POKRZYWNO

POŁCZYN-ZDRÓJ

POZNAŃ z.PRZEMYSŁAWA

PRABUTY

PROCHOWICE

PROSZÓWKA z.GRYF

PRZEWODZISZOWICE

PYZDRY

RABSZTYN

RACIĄŻEK

RADŁÓWKA

RADOM

RADZIKI DUŻE

RADZYŃ CHEŁMIŃSKI

RAJSKO

RAKOWICE WIELKIE

RATNO DOLNE

RAWA MAZOWIECKA

RESKO

ROGÓW OPOLSKI

RYBNICA

RYBNICA LEŚNA

RYCZÓW

RYDZYNA

RZĄSINY

SANDOMIERZ

SIEDLĘCIN

SIEDLISKO

SIERADZ

SIEWIERZ

SMOLEŃ

SOBKÓW

SOBOTA

SOCHACZEW

SOSNOWIEC

SREBRNA GÓRA

STARA KAMIENICA

STARE DRAWSKO

STRZELCE OPOLSKIE

SULEJÓW

SZAMOTUŁY

SZCZECIN

SZTUM

SZYDŁÓW

SZYMBARK

ŚWIDWIN

ŚWIEBODZIN

ŚWIECIE n.WISŁĄ

ŚWIECIE k.LEŚNEJ

ŚWINY

TORUŃ

TORUŃ z.DYBÓW

TUCZNO

TYNIEC

UDÓRZ

UJAZD k.TOMASZOWA

UJAZD KRZYŻTOPÓR

UNIEJÓW

URAZ

WAŁBRZYCH z.KSIĄŻ

WAŁBRZYCH z.STARY KSIĄŻ

WAŁBRZYCH z.NOWY DWÓR

WARSZAWA z.KRÓLEWSKI

WARSZAWA z.UJAZDOWSKI

WĄBRZEŹNO

WENECJA

WĘGORZEWO

WIELICZKA

WIELKA WIEŚ

WIERZBNA

WITKÓW

WLEŃ

WOJNOWICE

WOJSŁAWICE

WROCŁAW

WROCŁAW LEŚNICA

WYSZYNA

ZAGÓRZE ŚLĄSKIE

ZĄBKOWICE ŚLĄSKIE

ZBĄSZYŃ

ZŁOTORIA k.TORUNIA

ŹRÓDŁA

ŻAGAŃ

ŻARY

ŻELAZNO

ŻMIGRÓD


IMG BORDER=1 style=

FASADA POŁUDNIOWA ZESPOŁU ZAMKOWEGO W KLICZKOWIEistoria pięknego zamku w Kliczkowie na Dolnym Śląsku sięga końca XIII stulecia do czasów, kiedy państewkiem świdnicko-jaworskim rządził piastowski książę Bolko I Surowy. Prawdopodobnie to z jego inicjatywy powstało w tym miejscu założenie obronne, stanowiące jedno z ogniw ufortyfikowanego łańcucha warowni granicznych ochraniających księstwo przed najazdem czeskim. Pierwsza wzmianka o Castrum Clieczchdorf pochodzi z roku 1297 i zapewne odnosi się do zamku jako drewniano-murowanej strażnicy o niewielkich jeszcze walorach rezydencjalnych. Po śmierci księcia Bolka I Kliczków przeszedł na własność jego syna Henryka I Jaworskiego, później w drodze sukcesji - na ręce księcia świdnicko-jaworskiego Bolka II, następnie jego bratanicy Anny, żony króla czeskiego Karola, w której interesie od 1353 roku władzę w nim sprawował burgrabia Cuneman Sydlicz. Pod koniec wieku XIV wraz z przejęciem księstwa świdnicko-jaworskiego przez królestwo Czech obiekt utracił znaczenie strategiczne, przekształcając się z czasem w założenie zamkowo-folwarczne zarządzane przez lenników królewskich: w latach 80-ych XIV stulecia stanowił własność rodu rycerskiego von Kittlitz, a w okresie 1387-91 siedzieli tu von Zedlitzowie.


ZAMEK PRZED OSTATNIĄ PRZEBUDOWĄ NA LITOGRAFII A. DUNCKERA Z ok. 1880 ROKU


1391 majątek w Kliczkowie zakupił Henryk von Rechenberg. Ród Rechenbergów jako pierwszy na trwałe wpisał się w losy zamku, zarządzając nim przez blisko ćwierć tysiąclecia. W tym okresie szczególnie zasłużyli się dla tego miejsca Kacprowie: ojciec zwany Kacprem Średnim, który w drugiej połowie XVI wieku rozpoczął renesansową rozbudowę założenia, oraz syn zwany Kacprem Młodszym, który ją ukończył. Kacper von Rechenberg Młodszy, choć był dopiero 10. dzieckiem w licznej rodzinie, należał do elity najbogatszych i najlepiej wykształconych dziedziców na Dolnym Śląsku. Pełnił między innymi godność radcy cesarskiego i szambelana z tytułem barona, jemu też Kliczków zawdzięcza otrzymane w 1610 prawa miejskie oraz przywilej targowy. O pozycji właściciela świadczy wizyta na zamku króla Macieja Korwina w roku 1611. Gmach był już wtedy po rozbudowie, miał dwie sale balowe, kaplicę, dwadzieścia pięknych komnat, a także salę dworską, którą zbudowano na najwyższej kondygnacji, czym nawiązano do dawnych tradycji warowni książęcych. Charakterystyczne były dwa dziedzińce i szereg wkomponowanych w zespół dworski zabudowań pomocniczych, wśród nich stajnie, słodownia i browar.


IMG BORDER=1 style= IMG BORDER=1 style=

SKRZYDŁO POŁUDNIOWO-ZACHODNIE, NAJSTARSZA CZĘŚĆ ZAMKU


rudne czasy dla warowni nadeszły z chwilą wybuchu wojny trzydziestoletniej, która na Śląsku zbierała wyjątkowe okrutne żniwo. Kliczków obłożono wówczas podatkiem w wysokości 80 tys. talarów, dwukrotnie też - w latach 1626 i 1628 - stacjonowały tu wojska cesarskie z cieszącym się złą sławą dowódcą Albrechtem von Wallenstein. Człowiek ten wyznawał zasadę, że wojna wyżywi się sama - unikając płacenia żołdu w zamian pozwalał swej armii na zuchwałe gwałty i grabieże na podbitych przez siebie terenach. Nic dziwnego, że w takich warunkach ówczesny właściciel Kliczkowa Hans von Rechenberg nie radził sobie z jego utrzymaniem, w 1631 odsprzedał go więc rodzinie von Schellendorf, w której rękach majątek znajdował się przez dwa kolejne pokolenia. W 1703, po śmierci Maksymiliana von Schellendorf dobra kliczkowskie objął w spadku Hans von Frankenberg, mąż nieżyjącej już ciotecznej wnuczki wspomnianego wyżej Maksymiliana. Nie przyszło mu to jednak łatwo, gdyż pretensje do zamku zgłaszali też inni potencjalni spadkobiercy. Po toczącym się przez kilkanaście lat procesie uznano ostatecznie rację Frankenberga, ten jednak prewencyjnie już wcześniej zapewnił sobie prawa do majątku, otrzymując z rąk cesarza Leopolda (którego był zaufanym wicekonsulem) tytuł barona von Schellendorf i dziedzicznego pana na Kliczkowie. Za rządów Hansa Wolfganga i jego synów Filipa oraz Maksymiliana modyfikacji poddane zostały wnętrza i otoczenie rezydencji: założono aleje lipowe, zbudowano barokowe fontanny i nową kaplicę. Zmianie uległ charakter elewacji południowej budynku głównego, postawiono też nowy wjazd zwany odtąd Lwią Bramą.ZAMEK W KLICZKOWIE NA PRZEDWOJENNYCH POCZTÓWKACH


1747 zamek po raz kolejny zmienił gospodarza. Kupił go Seyfried von Promnitz, właściciel rozległych majątków m.in. w Pszczynie, Żarach, Borowej i Nowogrodźcu. Dwadzieścia lat później wdowa po Promnitzu wyszła ponownie za mąż, tym razem za hrabiego Christiana zu Solms-Barutz, dobra kliczkowskie wnosząc w posagu małżeńskim - odtąd aż do roku 1945 należały one do rodziny Solm-Tecklenburg. Na początku XIX stulecia jeden z jej przedstawicieli podjął się przebudowy renesansowego dworu wzbogacając jego bryłę o neogotycką wieżę i nową ujeżdżalnię, a także częściowo zmieniając wystrój wnętrz. Dzisiejszy wygląd pałac zawdzięcza hrabiemu Fryderykowi zu Solms-Baruth, honorującemu się od 1906 roku tytułem książęcym, zwanemu przez współczesnych mu starym księciem z uwagi na długi, ponad 40-letni okres sprawowania rządów na Kliczkowie. Hrabia ów w 1887 otrzymał majątek na mocy testamentu rodzinnego i kilka lat później ożenił się z Luizą von Hochberg z Książa, jedyną córką księcia pszczyńskiego, otwierając sobie drogę do tytułów książęcych. W tym samym roku zlecił on przebudowę zamku dwóm berlińskim architektom: Heinrichowi Kayserowi oraz Karlowi von Grossheim. W efekcie prowadzonych przez trzy kolejne lata prac powstało imponujące założenie nawiązujące w formie do słynnych zamków nad Loarą. Zakres przeprowadzonych zmian polegał m.in. na dostawieniu nowych wież i szczytów, wzbogaceniu elewacji o stylowe portale, ułożeniu galerii komunikacyjnych i niemal całkowitej modyfikacji wystroju wnętrz. Otoczenie pałacu zaprojektował od nowa Edward Petzold, który założył 80-hektarowy park w stylu angielskim, rodowym mauzoleum i cmentarzem dla ulubionych koni księcia.


IMG BORDER=1 style= IMG BORDER=1 style=

CZĘŚĆ WSCHODNIA ZAMKU Z POZOSTAŁOŚCIAMI PO FOSIENajsłynniejszym zakątkiem związanym z Kliczkowem, o którym wspominają niemal wszystkie przewodniki, jest dawny cmentarz dla koni, zapewne jedyny taki w Polsce. Jeszcze w latach 50-ych XX wieku stało tu kilkanaście nagrobków, dziś pozostały zaledwie dwa - podobno resztę użyto do budowy okolicznych domostw. Te dwie ocalałe płyty nagrobne są już dziś bardzo zniszczone, choć na jednej z nich wciąż widoczna jest inskrypcja z imieniem konia i datą jego śmierci: Juno, 1938. Poniżej wyżłobiono cztery imiona: Johann, Friedrich, Georg i Hermann - których znaczenia dziś już nie znamy. Przed laty w tym miejscu grzebano również ulubione psy księcia - na Dolnym Śląsku tego typu psie cmentarze znajdowały się również w Laskowicach i Bożkowie.
IMG BORDER=1 style= IMG BORDER=1 style=

ŚREDNIOWIECZNA CZĘŚĆ ZAMKU Z PRZEBUDOWANĄ W STYLU RENESANSOWYM, WCZEŚNIEJ GOTYCKĄ WIEŻĄ


o śmierci Fryderyka majątek przeszedł na własność jego najstarszego syna Henryka Christiana zu Solms-Baruth. Na początku XX wieku stanowił popularne miejsce spotkań i rozrywek elity arystokracji niemieckiej - na organizowane przez księcia polowania wielokrotnie przyjeżdżali tutaj członkowie dworu, wśród nich sam cesarz Wilhelm II i pruski następca tronu. Sytuacja zmieniła się podczas 2. wojny światowej, szczególnie dramatycznie po nieudanym zamachu na Hitlera w 1944, gdy członków rodziny aresztowało gestapo, a sam zamek skonfiskowano, wywożąc jego najcenniejsze dobra. Po tak zwanym wyzwoleniu resztki wyposażenia rozszabrowali żołnierze sowieccy i napływający ze wschodu Polacy. Potem było już tylko gorzej - kolejni użytkownicy: Nadleśnictwo oraz Ludowe Wojsko Polskie zupełnie nie dbali o zabytkowy obiekt, który niszczał w zastraszającym tempie - zapadły się dachy, wilgoć nadwerężyła mury, uszkodziła posadzki i malowidła, zawaliła się Galeria Oficjalistów, a także częściowo Ujeżdżalnia. Próbę ratowania zamku podjęła w latach 70. Politechnika Wrocławska - z mizernym skutkiem. Przełom nastąpił w 1999, gdy nowy właściciel pałacu - wrocławska firma Integer S.A. - podjęła starania w celu całkowitej odbudowy założenia z przeznaczeniem na hotel. Kilkanaście miesięcy później zamek gotowy był na przyjęcie pierwszych gości.ZAMEK W KLICZKOWIE NA PRZEDWOJENNYCH POCZTÓWKACHezydencja w Kliczkowie pod względem kubatury należy do największych budowli tego typu na całym Dolnym Śląsku. Stanowi ona obecnie malowniczy zespół składający się z dwóch dziedzińców otoczonych skrzydłami o formach neorenesansowych i neogotyckich, przy czym najstarszy średniowieczny fragment zamku ukryty został w skrzydle południowo-zachodnim. Zabytek pełni dziś funkcję ośrodka szkoleniowo-wypoczynkowego z luksusowym hotelem i pełnym zapleczem rekreacyjno-gastronomicznym. W jego wnętrzach zachowały się pięknie odrestaurowane pomieszczenia, m.in. dawna Biblioteka, Sala Dworska zwana niegdyś Białą, Sala Kominkowa ze wspartym na sześciu nóżkach piecem i eklektyczna Sala Teatralna, której centralną ozdobę stanowi okazała polichromia z motywem myśliwskim.


IMG BORDER=1 style= IMG BORDER=1 style=

IMG BORDER=1 style= IMG BORDER=1 style=

DZIEDZINIEC JEST BARDZO ZADBANY I PO PROSTU PIĘKNY, NA DOLE PO LEWEJ LWIA BRAMAZamek dla zwiedzających otwarty jest w soboty, niedziele i święta
w godz. 12.30, 13.30, 15.00 i 16.30
Bilet wstępu kosztuje 15 zł (ulgowy 10 zł)

Zamek Kliczków
Centrum Konferencyjno-Wypoczynkowe
Kliczków 8, 59-724 Osiecznica
tel. (075) 73 40 700
zamek(at)kliczkow.com.plIMG BORDER=1 style= IMG BORDER=1 style=

DZIEDZINIEC, SKRZYDŁO REZYDENTÓWliczków położony jest w samym sercu Borów Dolnośląskich, około 12 kilometrów na północny-zachód od Bolesławca, w pobliżu trasy A-4 z Wrocławia do Berlina. Zamek jest widoczny z daleka, a dojazd do niego dobrze oznaczono. Pod zamkiem monitorowany, darmowy parking. (mapka) (2013, fotografie z 2008)

1. M. Chorowska: Rezydencje średniowieczne na Śląsku, OFPWW 2003
2. I. T. Kaczyńscy: Zamki w Polsce południowej, Muza SA 1999
3. L. Kajzer, J. Salm, S. Kołodziejski: Leksykon zamków w Polsce, Arkady 2001
4. J. Lamparska: Tajemnice, zamki, podziemia, Asia Press 1999
5. M. Perzyński: Zamki, twierdze i pałace Dolnego Śląska i Opolszczyzny


FASADA POŁUDNIOWA, NA PIERWSZYM PLANIE SKRZYDŁO CZELADNEWarta Bolesławiecka - ruina zamku rycerskiego XIVw., 21 km
Gościszów - ruina zamku książęcego XIII/XVIIw., 24 km
Bobrzany - relikty zamku rycerskiego XIVw., obecnie pałac (w ruinie), ok. 26 km
Rakowice Wielkie - wieże mieszkalno-obronne XV-XVIw., 34 km
Żagań- zamek książęcy XIIIw., obecnie barokowy pałac, 34 km
Grodziec - ruina zamku książęcego XVw., 35 km
Rząsiny - relikty zamku Podskale XIIIw., 35 km
Radłówka - ruina zamku szlacheckiego XVIw., 36 km
Szprotawa - relikty zamku książęcego XIVw. (w murach kościoła ewangelickiego), 37 km
Płakowice - zamek szlachecki XVIw., 40 km
STRONA GŁÓWNA


PENSJONAT VILLA GRETA
DOLNY ŚLĄSK, SUDETYCHATA 'ALE LIPA'
NOCLEGI GÓRY SOWIE