STRONA GŁÓWNA

ZA GRANICĄ

MINIGALERIA

MAPKI

KSIĘGA GOŚCI

KONTAKT
BARANÓW SANDOMIERSKI

BARCIANY

BARDO ŚLĄSKIE

BĄKOWA GÓRA

BESIEKIERY

BĘDZIN

BIERUTÓW

BIESTRZYKÓW

BOBOLICE

BODZENTYN

BOLKÓW

BORYSŁAWICE ZAMKOWE

BROCHÓW

BRODNICA

BRZEG

BYDLIN

BYSTRZYCA KŁODZKA

CHĘCINY

CHOJNICA

CHOJNIK

CIECHANÓW

CIESZÓW

CZARNY BÓR

CZERNA

CZERNINA

CZERSK

CZĘSTOCHOWA

CZOCHA

DĄBRÓWNO

DOBKÓW

DRZEWICA

DZIAŁDOWO

DZIERZGOŃ

GDAŃSK

GIŻYCKO

GŁOGÓW

GNIEW

GNIEWOSZÓW Z.SZCZERBA

GOLUB-DOBRZYŃ

GOŁAŃCZ

GOŁUCHÓW

GOŚCISZÓW

GÓRA

GRODZIEC

GRÓDEK

GRUDZIĄDZ

GRZĘDY

GRZMIĄCA z.ROGOWIEC

INOWŁÓDZ

JANOWICE WIELKIE z.BOLCZÓW

JANOWIEC

JAWOR

JEZIORO GÓRECKIE

KAMIENIEC ZĄBKOWICKI

KARPNIKI

KAZIMIERZ DOLNY

KĘTRZYN

KĘTRZYN - KOŚCIÓŁ

KIELCE

KLICZKÓW

KŁODZKO

KOŁO

KONARY

KONIN-GOSŁAWICE

KORZKIEW

KOWALEWO POMORSKIE

KOŹMIN WLKP.

KÓRNIK

KRAKÓW

KRAPKOWICE

KRAPKOWICE - OTMĘT

KRĘPCEWO

KRUSZWICA

KRZYŻNA GÓRA

KRZYŻTOPÓR

KSIĄŻ WIELKI

KUROZWĘKI

KWIDZYN

LEGNICA

LIDZBARK WARMIŃSKI

LIPA

LUBIN

LUTOMIERSK

ŁAGÓW

ŁĘCZYCA

ŁOWICZ

MAJKOWICE

MALBORK

MAŁA NIESZAWKA

MIĘDZYLESIE

MIĘDZYRZECZ

MIRÓW

MOKRSKO

MOSZNA

MSTÓW

MYŚLENICE

NAMYSŁÓW

NIDZICA

NIEMCZA

NIEPOŁOMICE

OGRODZIENIEC (PODZAMCZE)

OJCÓW

OLEŚNICA

OLSZTYN (JURA)

OLSZTYN (WARMIA)

OLSZTYNEK

OŁAWA

OŁDRZYCHOWICE KŁODZKIE

OPOCZNO

OPOLE GÓRKA

OPOLE OSTRÓWEK

OPORÓW

OSSOLIN

OSTRĘŻNIK

OSTRÓDA

OSTRÓW LEDNICKI

OTMUCHÓW

PABIANICE

PANKÓW

PASTUCHÓW

PIESKOWA SKAŁA

PIOTRKÓW TRYBUNALSKI

PIOTRKÓW-BYKI

PIOTROWICE ŚWIDNICKIE

PŁAKOWICE

PŁOCK

PŁONINA

PŁOTY

PODZAMCZE z.OGRODZIENIEC

PODZAMCZE PIEKOSZOWSKIE

POKRZYWNO

POŁCZYN-ZDRÓJ

POZNAŃ z.PRZEMYSŁAWA

PRABUTY

PROCHOWICE

PROSZÓWKA z.GRYF

PRZEWODZISZOWICE

PYZDRY

RABSZTYN

RACIĄŻEK

RADŁÓWKA

RADOM

RADZIKI DUŻE

RADZYŃ CHEŁMIŃSKI

RAJSKO

RAKOWICE WIELKIE

RATNO DOLNE

RAWA MAZOWIECKA

RESKO

ROGÓW OPOLSKI

RYBNICA

RYBNICA LEŚNA

RYCZÓW

RYDZYNA

RZĄSINY

SANDOMIERZ

SIEDLĘCIN

SIEDLISKO

SIERADZ

SIEWIERZ

SMOLEŃ

SOBKÓW

SOBOTA

SOCHACZEW

SOSNOWIEC

SREBRNA GÓRA

STARA KAMIENICA

STARE DRAWSKO

STRZELCE OPOLSKIE

SULEJÓW

SZAMOTUŁY

SZCZECIN

SZTUM

SZYDŁÓW

SZYMBARK

ŚWIDWIN

ŚWIEBODZIN

ŚWIECIE n.WISŁĄ

ŚWIECIE k.LEŚNEJ

ŚWINY

TORUŃ

TORUŃ z.DYBÓW

TUCZNO

TYNIEC

UDÓRZ

UJAZD k.TOMASZOWA

UJAZD KRZYŻTOPÓR

UNIEJÓW

URAZ

WAŁBRZYCH z.KSIĄŻ

WAŁBRZYCH z.STARY KSIĄŻ

WAŁBRZYCH z.NOWY DWÓR

WARSZAWA z.KRÓLEWSKI

WARSZAWA z.UJAZDOWSKI

WĄBRZEŹNO

WENECJA

WĘGORZEWO

WIELICZKA

WIELKA WIEŚ

WIERZBNA

WITKÓW

WLEŃ

WOJNOWICE

WOJSŁAWICE

WROCŁAW

WROCŁAW LEŚNICA

WYSZYNA

ZAGÓRZE ŚLĄSKIE

ZĄBKOWICE ŚLĄSKIE

ZBĄSZYŃ

ZŁOTORIA k.TORUNIA

ŹRÓDŁA

ŻAGAŃ

ŻARY

ŻELAZNO

ŻMIGRÓD


IMG BORDER=1 style=

KAPLICA GOTYCKA TO JEDYNY ZACHOWANY DO DZIŚ
RELIKT ŚREDNIOWIECZNEGO ZAMKU W LUBINIEajstarsza znana nam wzmianka dotycząca murowanego castrum Lubyn znajduje się w dokumencie regulującym podział księstwa głogowskiego z 1312 roku. Budowlę tą wzniósł prawdopodobnie książę Konrad II Żagański zwany Garbatym pod koniec XIII lub w pierwszej dekadzie XIV wieku na podwalinach funkcjonującego od co najmniej 100 lat drewnianego grodu kasztelańskiego. Podczas panowania księcia legnickiego Bolesława III Rozrzutnego w latach 30-ych XIV stulecia warownię rozbudowano, choć nie znana jest dziś skala i zakres tej realizacji. Z pewnością jednak za rządów jego syna Ludwika rozbudowę kontynuowano, zapewne ze sporym rozmachem, w latach 1349-1359 warownia w Lubinie była bowiem główną i ulubioną rezydencją książęcą, którą następnie przeniesiono do Brzegu. Jej dalsze dzieje owiane są mgiełką tajemnicy aż do roku 1631, czasów wojny trzydziestoletniej, gdy oblężona przez Szwedów znacznie ucierpiała od kul armatnich. Zniszczenia zamku były ogromne - zachowała się tylko kaplica, część murów i wieża bramna. Kaplicę odnowiono w roku 1663, pozostałe elementy założenia z czasem poddano rozbiórce, choć niektóre z nich częściowo istniały jeszcze w XIX stuleciu. W czasach nowożytnych fundamenty zamkowe wykorzystano do wzniesienia gmachów administracyjnych, zniszczonych podczas ostrzału miasta wiosną 1945.


ZAMEK NA RYCINIE F.B.WEHRNERA Z POŁOWY XVIII WIEKUŚREDNIOWIECZNI GOSPODARZE ZAMKU LUBIŃSKIEGO

Konrad II Garbaty (przed 1265-1304) - książę ścinawski w latach 1278-1284 i żagański 1284-1304. Był drugim pod względem starszeństwa synem Konrada i Salomei Odonic. Od młodości przygotowywany do pełnienia funkcji duchownych. Studiował we Włoszech, gdzie uzyskał wiedzę wymaganą dla objęcia ważnych urzędów kościelnych. W 1292 roku kandydował na stanowisko biskupa wrocławskiego, a w 1299 wybrano go patriarchą - papież jednak wyboru tego nie zaakceptował, co zmusiło go do powrotu na Dolny Śląsk pod pretekstem braku na dworze papieskim ulubionego napoju, czyli piwa. Pod koniec krótkiego życia skonfliktowany z bratem Henrykiem Głogowczykiem i przez niego więziony. Zmarł 11.X.1304 roku - został pochowany w klasztorze w Lubiążu. Ze względu na fizyczną ułomność, jaką był garb, nazywano go księciem Kokirleńskim.

Bolesław III Rozrzutny (1291-1352) - książę na Legnicy, Wrocławiu i Brzegu. Był synem Henryka Brzuchatego. Zawarł sojusz z Władysławem Łokietkiem, przy którego zbrojnym udziale prowadził wyczerpujące wojny z władcami głogowskimi zakończone przyłączeniem Namysłowa. W roku 1329 złożył hołd lenny Janowi Luksemburskiemu, królowi Czech. Był dwukrotnie żonaty: z Małgorzatą Czeską (ślub odbył się, kiedy on miał 12 lat, a ona zaledwie 7) i Katarzyną Chorwacką. Zmarł w wyniku dolegliwości żołądkowych po nazbyt sutej uczcie kończącej okres Wielkiego Postu, podczas której zjadł podobno 13 kurczaków. Został pochowany w Lubiążu. Przydomek zawdzięcza wystawnemu życiu, które doprowadziło go do kłopotów finansowych - w ich rezultacie Bolesław zmuszony był odsprzedać część swych ziem, sprowokował też dwie klątwy kościelne. Tak o nim pisał Jan Długosz: Do takiej doszedł nędzy, że wszystko prawie straciwszy i pozastawiawszy, nie miał się gdzie podziać, ani z czego żyć.

Ludwik I Brzeski (ok. 1320-1398) - książę namysłowski i legnicki, od 1348 w Lubinie, od 1358 w Brzegu. Był młodszym synem Bolesława Rozrzutnego i królewny czeskiej Małgorzaty. Starał się o tron polski po śmierci króla Kazimierza Wielkiego. Później związał się przymierzem z Władysławem Jagiełłą, u boku którego wystąpił przeciwko Władysławowi Opolczykowi. Jako władca cieszył się dużym szacunkiem, dzięki czemu wielokrotnie wyznaczany był na rozjemcę w sporach książęcych. Dał się także poznać jako fundator licznych budowli, m.in. zamku w Brzegu. Zainicjował też pierwsze w dziejach polskich wykopaliska, zlecając przeprowadzenie prac archeologicznych na terenie XI-wiecznego grodu biskupiego w Ryczynie - prawdopodobnie w nadziei odnalezienia cennych relikwii. Zmarł śmiercią naturalną w grudniu 1398 - pochowany został w kolegiacie św. Jadwigi w Brzegu.KAPLICA ZMKOWA I BUDYNKI ADMINISTRACJI WZNIESIONE NA FUNDAMENTACH ZAMKU GOTYCKIEGO
FOTOGRAFIA Z PRZEŁOMU XIX I XX WIEKUamek lubiński wzniesiono we wschodniej części miasta, na bagnistym terenie nizinnym i otoczono systemen fos, nie połączono go jednak z fortyfikacjami miejskimi. Warownia po rozbudowie dokonanej z inicjatywy księcia Ludwika Brzeskiego obejmowała czworobok ceglanych murów obwodowych o powierzchni około 1500 m2. Główny dom mieszkalny o wymiarach 12x14 metrów przylegał do muru w południowo-wschodniej części dziedzińca, w narożniku przeciwnym znajdowała się wolno stojąca, czworoboczna wieża o podstawie 10x13 metrów, stanowiąca ostatni punkt obrony. W kurtynie zachodniej umieszczono sklepiony przejazd bramny chroniony okutą żelazem drewnianą broną. Na południe od przejazdu wzniesiono flankowaną niewielką wieżyczką kaplicę zamkową, która fasadą zachodnią połączona była z murem obronnym.


PLAN ZAMKU ŚREDNIOWIECZNEGO WG M.NIEMCZYK I S.MEDEKSZY


WIDOK MIASTA I ZAMKU W POŁOWIE XVIII WIEKU NA RYCINIE F.B. WEHRNERA
OKOLICZNOŚCIOWY ZNACZEK POCZTOWY Z OKAZJI EUROPEJSKIEJ WYSTAWY FILATELISTYCZNEJo czasów współczesnych zachowała się tylko niewielka gotycka kaplica, a właściwie ledwie jej dwie ściany: północna oraz zachodnia ze śladami osadzenia sklepień. Pozostałe partie kaplicy, w tym rozbudowana część wschodnia, pochodzą z czasów nowożytnych, gdy obiekt pełnił funkcję parafialnego kościoła katolickiego. Najcenniejszym detalem architektonicznym jest tutaj wbudowany w ścianę północną portal z 1349 roku przedstawiający postacie księcia Ludwika I ze św. Jadwigą i jego żony Agnieszki ze św. Marią Magdaleną, adorujące Chrystusa Boleściwego z kielichem ofiarnym i gołębiem symbolizującym Ducha Świętego. Ostrołuk portalu zwieńczony jest sterczyną, a jego konsole zdobią wykute w kamieniu: hełm rycerski i piastowski orzeł śląski. Na łuku zachował się wykuty gotyckimi literami łaciński napis fundacyjny o treści (po tłumaczeniu): Roku pańskiego 1349 została ufundowana ta kaplica przez Ludwika, pana legnickiego, ku czci Ciała i Krwi Pana Jezusa Chrystusa i Jadwigi i Marii Magdaleny. Współcześnie kaplica mieści galerię prezentującą twórczość artystyczną w postaci malarstwa, grafiki i wyrobów ceramicznych.


IMG  BORDER=1 style= IMG  BORDER=1 style=

PORTAL W ŚCIANIE PÓŁNOCNEJ KAPLICY ZAMKOWEJ Z ZABYTKOWYM TYMPANONEMistoryczna dzielnica zamkowa znajduje się w centralnej części miasta, kilkaset metrów na południowy-wschód od Rynku, przy ulicy Zamkowej i skwerze im. Jana Wyżykowskiego. Dojście z Rynku ul. Piastowską albo równoległą do niej ul. Chrobrego. Samochód parkujemy przy kościele, ok. 100 metrów od kaplicy zamkowej. Z dworca PKP ruszamy ul. Kolejową, następnie ul. Odrodzenia, potem skręcamy w ul. Wrocławską, a chwilę później w lewo w ul. Prusa i właściwie już jesteśmy na miejscu. (mapa zamków) (2014, fotografie z 2005)

1. L. Kajzer, J. Salm, S. Kołodziejski: Leksykon zamków w Polsce, Arkady 2001
2. H. Rusewicz: Historia i zabytki powiatu lubińskiego, Atut Oficyna 2004


IMG  BORDER=1 style= IMG  BORDER=1 style=

KAPLICA Z TRZECH STRON OTOCZONA JEST KAMIENNYM MURKIEM
Z PRAWEJ WIDOK OD STRONY SKWERU WYŻYKOWSKIEGOJędrzychów - ruina zamku książęcego XIVw., 15 km
Chocianowiec - ruina zamku XVw., 19 km
Prochowice - ruina zamku rycerskiego XIV-XVIw., 19 km
Legnica - zamek książąt legnickich XIIIw., przebudowany, 23 km
Chocianów - zamek książęcy XIIIw., przebudowany, 26 km
Chojnów - zamek książęcy XIIIw., przebudowany, 29 km
STRONA GŁÓWNA


PENSJONAT VILLA GRETA
DOLNY ŚLĄSK, SUDETYCHATA 'ALE LIPA'
NOCLEGI GÓRY SOWIE