CHCESZ ZMNIEJSZYĆ CZCIONKĘ KLIKNIJ TUTAJ


STRONA GŁÓWNA

MINIGALERIA

MAPKI

KSIĘGA GOŚCI

DOPISZ SIĘ

KONTAKT
BAGNO

BARANÓW SANDOMIERSKI

BARCIANY

BARDO ŚLĄSKIE

BĄKOWA GÓRA

BESIEKIERY

BĘDZIN

BIERUTÓW

BIESTRZYKÓW

BISKUPIN

BOBOLICE

BODZENTYN

BOLKÓW

BORYSŁAWICE ZAMKOWE

BROCHÓW

BRODNICA

BRZEG

BYDLIN

BYSTRZYCA KŁODZKA

CHĘCINY

CHOJNICA

CHOJNIK

CIECHANÓW

CIESZÓW

CZARNY BÓR

CZERNINA

CZERSK

CZĘSTOCHOWA

CZOCHA

DĄBRÓWNO

DRZEWICA

DZIAŁDOWO

DZIERZGOŃ

GDAŃSK

GIŻYCKO

GŁOGÓW

GNIEW

GNIEWOSZÓW Z.SZCZERBA

GOLUB-DOBRZYŃ

GOŁAŃCZ

GOŁUCHÓW

GORZANÓW

GOŚCISZÓW

GÓRA

GRODZIEC

GRÓDEK

GRUDZIĄDZ

GRZĘDY

GRZMIĄCA z.ROGOWIEC

INOWŁÓDZ

JANOWICE WIELKIE z.BOLCZÓW

JANOWIEC

JAWOR

JEZIORO GÓRECKIE

KAMIENIEC ZĄBKOWICKI

KARPNIKI

KAZIMIERZ DOLNY

KĘTRZYN

KĘTRZYN - KOŚCIÓŁ

KIELCE

KLICZKÓW

KŁODZKO

KOŁO

KONARY

KONIN-GOSŁAWICE

KORZKIEW

KOWALEWO POMORSKIE

KOŹMIN WLKP.

KÓRNIK

KRAKÓW

KRAPKOWICE

KRAPKOWICE - OTMĘT

KRĘPCEWO

KRUSZWICA

KRZYŻNA GÓRA

KRZYŻTOPÓR

KSIĄŻ WIELKI

KUROZWĘKI

KWIDZYN

LEGNICA

LIDZBARK WARMIŃSKI

LIPA

LUBIN

LUTOMIERSK

ŁAGÓW

ŁĘCZYCA

ŁOWICZ

MAJKOWICE

MALBORK

MAŁA NIESZAWKA

MIĘDZYLESIE

MIĘDZYRZECZ

MIRÓW

MOKRSKO

MSTÓW

MYŚLENICE

NAMYSŁÓW

NIDZICA

NIEPOŁOMICE

OGRODZIENIEC (PODZAMCZE)

OJCÓW

OLEŚNICA

OLSZTYN (JURA)

OLSZTYN (WARMIA)

OLSZTYNEK

OŁAWA

OŁDRZYCHOWICE KŁODZKIE

OPOCZNO

OPOLE GÓRKA

OPOLE OSTRÓWEK

OPORÓW

OSSOLIN

OSTRĘŻNIK

OSTRÓDA

OSTRÓW LEDNICKI

OTMUCHÓW

PABIANICE

PASTUCHÓW

PIESKOWA SKAŁA

PIOTRKÓW TRYBUNALSKI

PIOTRKÓW-BYKI

PIOTROWICE ŚWIDNICKIE

PŁOCK

PŁONINA

PŁOTY

PODZAMCZE GÓRA BIRÓW

PODZAMCZE z.OGRODZIENIEC

PODZAMCZE PIEKOSZOWSKIE

POKRZYWNO

POŁCZYN-ZDRÓJ

POZNAŃ z.PRZEMYSŁAWA

POZNAŃ z.CESARSKI

PRABUTY

PROCHOWICE

PROSZÓWKA z.GRYF

PRZEWODZISZOWICE

PYZDRY

RABSZTYN

RADLIN

RADŁÓWKA

RADOM

RADZIKI DUŻE

RADZYŃ CHEŁMIŃSKI

RAJSKO

RAKOWICE WIELKIE

RATNO DOLNE

RAWA MAZOWIECKA

RESKO

ROGÓW OPOLSKI

RYBNICA

RYBNICA LEŚNA

RYCZÓW

RYDZYNA

RZĄSINY

SANDOMIERZ

SIEDLĘCIN

SIEDLISKO

SIERADZ

SIEWIERZ

SMOLEŃ

SOBKÓW

SOBOTA

SOCHACZEW

SOSNOWIEC

SREBRNA GÓRA

STARA KAMIENICA

STARE DRAWSKO

SULEJÓW

SZAMOTUŁY

SZCZECIN

SZTUM

SZYDŁÓW

SZYMBARK

ŚWIDWIN

ŚWIEBODZIN

ŚWIECIE n.WISŁĄ

ŚWIECIE k.LEŚNEJ

ŚWINY

TORUŃ

TORUŃ z.DYBÓW

TUCZNO

TYNIEC

UDÓRZ

UJAZD k.TOMASZOWA

UJAZD KRZYŻTOPÓR

UNIEJÓW

URAZ

WAŁBRZYCH z.KSIĄŻ

WAŁBRZYCH z.STARY KSIĄŻ

WAŁBRZYCH z.NOWY DWÓR

WARSZAWA z.KRÓLEWSKI

WARSZAWA z.UJAZDOWSKI

WĄBRZEŹNO

WENECJA

WĘGORZEWO

WIELICZKA

WIELKA WIEŚ

WIERZBNA

WITKÓW

WLEŃ

WOJNOWICE

WOJSŁAWICE

WROCŁAW

WROCŁAW LEŚNICA

WYSZYNA

ZAGÓRZE ŚLĄSKIE

ZĄBKOWICE ŚLĄSKIE

ZBĄSZYŃ

ZŁOTORIA k.TORUNIA

ŹRÓDŁA

ŻAGAŃ

ŻARY

ŻELAZNO

ŻMIGRÓD


IMG BORDER=1 style=

NEOGOTYCKI PAŁACYK W SOBOCIE Z ELEMENTEM DEKORACYJNYM W FORMIE KRENELAŻAXIX-wiecznej bryle neogotyckiego pałacu kryją się relikty starszego założenia, które do niedawna traktowano jako pozostałości renesansowego dworu szlacheckiego rodu Sobockich. Dziś wiemy już, że część z nich sięga czasów średniowiecza i dotyczy wzniesionego w połowie XV wieku zamku warownego, stanowiącego zapewne realizację jednego z wysokich urzędników, prawdopodobnie kasztelana łęczyckiego Tomasza Doliwitę Sobockiego. W oparciu o tę gotycką budowlę w drugiej kwarcie XVI stulecia powstał wspomniany na wstępie murowany dwór obronny, którego bryła zatarła pierwotny charakter warowni. Fundatorem nowego założenia był jeden z dwóch braci: Tomasz lub Brycjusz Sobocki. Pierwszy z nich, podkomorzy łęczycki od 1542 i kasztelan gostyński od 1546, wybudował miejscowy kościół parafialny, drugi zaś sfinansował renesansowe nagrobki w tymże kościele. Nieznane są dalsze dzieje inwestycji Sobockich - wiemy jedynie, że niespełna 150 lat później określany mianem skarbca murowanego dwór nie pełnił już funkcji mieszkalnych.


IMG BORDER=1 style=

ELEWACJA ZACHODNIA PAŁACU


roku 1744 dobra sobockie nabył Wincenty Zawisza, łowczy łęczycki i szambelan króla Stanisława Augusta Poniatowskiego. Po nim trafiły one w ręce syna Cypriana, a następnie wnuka Artura, straconego w odwecie za działalność patriotyczną i uczestnictwo w powstaniu listopadowym. Skonfiskowany przez władze carskie majątek Artura wykupił jego brat August Zawisza, który na fundamentach starej budowli wzniósł neogotycki pałacyk z ośmioboczną, zakończoną krenelażem wieżą, przez co nowy obiekt szybko zyskał popularne miano "zameczku". W 1890 roku kupił go Artur Stokowski z żoną, wzbogacając o wspaniały park w stylu angielskim, a po Stokowskich zamieszkali tutaj Wiktor i Bogna Przegalińscy, którzy nabyli majątek w 1927 z przeznaczeniem na hodowlę koni angloarabskich. W czasach PRL-u dobra rozparcelowano pomiędzy PGR a Państwową Stadninę Koni w Walewicach, sam zaś pałacyk przekształcono w wielorodzinny budynek mieszkalny. Funkcje te pełni on po dziś dzień.


IMG BORDER=1 style=

PN. ZACH. CZĘŚĆ Z CHARAKTERYSTYCZNA WIEŻĄ
GDYBYM MIAŁ ŻYĆ STO LAT, KAŻDY Z NICH ODDAŁBYM OJCZYŹNIE

Artur Zawisza urodził się w 1809 roku majątku Sobota nad Bzurą jako syn radcy departamentu warszawskiego Jana Cypriana Zawiszy i kasztelanki Marii Karnkowskiej. W roku 1827 ukończył Szkołę Wojewódzką w Kaliszu i wstąpił na Wydział Prawa i Administracji Królewskiego Uniwersytetu w Warszawie. Po wybuchu powstania listopadowego zaciągnął się do 1 Pułku Jazdy Płockiej, gdzie walczył w bitwach pod Balicami, Ostrołęką, Białołęką oraz Olszynką Grochowską, awansując w międzyczasie do stopnia kapitana. Za waleczność otrzymał krzyż Virtuti Militari.

Po upadku powstania udał się na emigrację do Francji, gdzie zapisał się do Towarzystwa Demokratycznego Polskiego i loży wolnomularskiej "Trójcy Nierozdzielnej". Józef Zaliwski, organizator wyprawy partyzanckiej do Królestwa Polskiego, mianował go dowódcą w woj. mazowieckim na obwody warszawski i sochaczewski. W lutym 1833 Zawisza opuścił Paryż, przez Belgię i Niemcy dotarł do miejscowości Turzno k. Torunia, gdzie po spotkaniu z matką napisał testament. Po długich partyzanckich walkach 14 czerwca 1833 został schwytany wraz z kilkuosobowym oddziałem w lesie krośniewickim, a następnie osadzony w dawnym klasztorze karmelitów w Warszawie. Sąd skazał go na śmierć przez powieszenie, egzekucja odbyła się publicznie 26 listopada 1833, według innych źródeł 15 listopada na placu kaźni w Warszawie. Przed egzekucją Artur Zawisza powiedział: " Gdybym miał żyć sto lat, każdy z nich oddałbym Ojczyźnie "

źródło: Wikipedia licencja: [GNU FDL]
IMG BORDER=1 style=

KRÓTKA FASADA PÓŁNOCNAistniejącej bryle pałacu zidentyfikowano relikty sześciobocznej wieży o boku ok. 4,5 metra, opiętej narożnymi przyporami i zbudowanej z cegły w wątku gotyckim. Jest to jedyna dotychczas rozpoznana pozostałość XV-wiecznego zamku, którego pierwotna forma mogła ograniczać się do wzniesionej na kopcu i otoczonej głębokim wykopem lub fosą wieży mieszkalnej, przekształconej w XVI stuleciu w wieżowy dwór obronny z niskim dwuizbowym przyziemiem i trzema kondygnacjami naziemnymi.


ELEWACJA ZACHODNIA DWORUak wspomniałem wcześniej, z zamku gotyckiego zachowały się niewielkie fragmenty, niedostępne dla postronnego obserwatora. Skrywa je romantyczna forma pałacyku o cechach neogotyckich pełniącego dziś funkcje mieszkalne. Budynek na części obwodu wciąż opasany jest przez wypełnioną wodą fosę, w dalszej perspektywie otacza go 4-hektarowy park z drzewostanem liczącym 60 gatunków, obecnie niestety bardzo zaniedbany. Park i otoczenie pałacu można zwiedzać bez ograniczeń, wstęp do środka wymaga jednak zgody mieszkańców.


IMG  BORDER=1 style= IMG  BORDER=1 style=

OTWORY KOMUNIKACYJNE W ELEWACJI ZACHODNIEJ ZE ŚLADAMI PO PRACACH BUDOWLANYCH PROWADZONYCH W L. 70-YCH XX WIEKUieś Sobota znajduje się pomiędzy Łowiczem a Łęczycą, 5 km na pn. od drogi łączącej obydwa miasta. Istnieje możliwość bezpośredniego dojazdu do pałacyku, dyskretniej będzie jednak pozostawienie auta przy dawnej bramie prowadzącej do parku i krótka piesza wycieczka. W tym celu należy kierować się od Rynku ul. Warszawską aż do samego jej końca, który wieńczy wspomniana brama. (mapa) (2008)

1. L. Kajzer, J. Salm, S. Kołodziejski: Leksykon zamków w Polsce, Arkady 2001
2. L. Kajzer: Zamki i dwory obronne w Polsce Centralnej, DiG 2004
3. Spacerownik po regionie, Gazeta Wyborcza 2008


IMG BORDER=1 style=

PARK OTACZAJĄCY PAŁAC JEST BARDZO ZANIEDBANY
Oporów - zamek szlachecki XVw., ok. 18 km
Łowicz - relikty zamku biskupów gnieźnieńskich XIVw., ok. 19 km
Łęczyca - zamek królewski XIVw., ok. 38 km
Sochaczew - ruina zamku książęcego XIVw., ok. 47 km
Warto zobaczyć również:

IMG

W centralnej części wsi późnogotycki kościół św. Piotra i Pawła z XVI wieku ufundowany przez kasztelana Tomasza Sobockiego. W fasadę południową wbudowana okrągła baszta świadcząca o ograniczonym charakterze obronnym. Wewnątrz sklepienia gwiaździste i nagrobki kamienne Sobockich dłuta samego Santi Gucciego.


IMG

W Walewicach klasycystyczny pałac z XVIII wieku zbudowany dla szambelana króla Poniatowskiego - Anastazego Walewskiego. W 1810 roku urodził się tutaj syn Napoleona i Marii Walewskiej, Aleksander Colonna-Walewski, późniejszy ambasador Francji w Anglii i minister spraw zagranicznych cesarza Napoleona III. Obecnie pałac należy do Państwowej Stadnini Koni i mieści ośrodek hotelowo-konferencyjny.


IMG

W Chruślinie późnogotycki kościół parafialny pw. św. Michała z XVI wieku, jednonawowy, zakończony półkolistą absydą. W środku portal renesansowy z 1558 , polichromie pędzla Zofii Baudoine Courtenay z 1930, barokowy ołtarz główny z 1631 oraz kamienna chrzcielnica z herbami z 1615 roku.


IMG

W Bielawach kościół gotycki z XV wieku, należący do cenniejszych zabytków sakralnych reprezentujących gotyk mazowiecki. W środku barokowe ołtarze z XVIII wieku, ponadto rzeźby i obrazy z XVII/XVIII wieku, a także płyta nagrobna z piaskowca, poświęcona Maciejowi z Bielaw - kasztelanowi Łęczycy, uznana za najstarszą na Mazowszu. Obok drewniana dzwonnica z XVIII wieku i dzwon z 1531 roku.STRONA GŁÓWNA