STRONA GŁÓWNA

MINIGALERIA

MAPKI

KSIĘGA GOŚCI

DOPISZ SIĘ

KONTAKT
BAGNO

BARANÓW SANDOMIERSKI

BARCIANY

BARDO ŚLĄSKIE

BĄKOWA GÓRA

BESIEKIERY

BĘDZIN

BIERUTÓW

BIESTRZYKÓW

BOBOLICE

BODZENTYN

BOLKÓW

BORYSŁAWICE ZAMKOWE

BROCHÓW

BRODNICA

BRZEG

BYDLIN

BYSTRZYCA KŁODZKA

CHĘCINY

CHOJNICA

CHOJNIK

CIECHANÓW

CIESZÓW

CZARNY BÓR

CZERNINA

CZERSK

CZĘSTOCHOWA

CZOCHA

DRZEWICA

DĄBRÓWNO

DZIAŁDOWO

DZIERZGOŃ

GDAŃSK

GIŻYCKO

GŁOGÓW

GNIEW

GNIEWOSZÓW Z.SZCZERBA

GOLUB-DOBRZYŃ

GOŁAŃCZ

GOŁUCHÓW

GORZANÓW

GOŚCISZÓW

GÓRA

GRODZIEC

GRÓDEK

GRUDZIĄDZ

GRZĘDY

GRZMIĄCA z.ROGOWIEC

INOWŁÓDZ

JANOWICE WIELKIE z.BOLCZÓW

JANOWIEC

JAWOR

JEZIORO GÓRECKIE

KAMIENIEC ZĄBKOWICKI

KARPNIKI

KAZIMIERZ DOLNY

KĘTRZYN

KĘTRZYN - KOŚCIÓŁ

KIELCE

KLICZKÓW

KŁODZKO

KOŁO

KONARY

KONIN-GOSŁAWICE

KORZKIEW

KOWALEWO POMORSKIE

KOŹMIN WLKP.

KÓRNIK

KRAKÓW

KRAPKOWICE

KRAPKOWICE - OTMĘT

KRĘPCEWO

KRZYŻNA GÓRA

KRZYŻTOPÓR

KSIĄŻ WIELKI

KUROZWĘKI

KWIDZYN

LEGNICA

LIDZBARK WARMIŃSKI

LIPA

LUBIN

LUTOMIERSK

ŁAGÓW

ŁĘCZYCA

ŁOWICZ

MAJKOWICE

MALBORK

MAŁA NIESZAWKA

MAMERKI

MIĘDZYLESIE

MIĘDZYRZECZ

MIRÓW

MOKRSKO

MSTÓW

MYŚLENICE

NAMYSŁÓW

NIDZICA

NIEPOŁOMICE

OGRODZIENIEC (PODZAMCZE)

OJCÓW

OLEŚNICA

OLSZTYN (JURA)

OLSZTYN (WARMIA)

OLSZTYNEK

OŁAWA

OŁDRZYCHOWICE KŁODZKIE

OPOCZNO

OPOLE GÓRKA

OPOLE OSTRÓWEK

OPORÓW

OSSOLIN

OSTRĘŻNIK

OSTRÓW LEDNICKI

OSTRÓDA

OTMUCHÓW

PABIANICE

PASTUCHÓW

PIESKOWA SKAŁA

PIOTRKÓW TRYBUNALSKI

PIOTRKÓW-BYKI

PIOTROWICE ŚWIDNICKIE

PŁOCK

PŁONINA

PŁOTY

PODZAMCZE GÓRA BIRÓW

PODZAMCZE z.OGRODZIENIEC

PODZAMCZE PIEKOSZOWSKIE

POKRZYWNO

POŁCZYN-ZDRÓJ

POZNAŃ z.PRZEMYSŁAWA

POZNAŃ z.CESARSKI

PRABUTY

PROCHOWICE

PROSZÓWKA z.GRYF

PRZEWODZISZOWICE

PYZDRY

RABSZTYN

RADLIN

RADŁÓWKA

RADOM

RADZIKI DUŻE

RADZYŃ CHEŁMIŃSKI

RAJSKO

RAKOWICE WIELKIE

RATNO DOLNE

RAWA MAZOWIECKA

RESKO

ROGÓW OPOLSKI

RYBNICA

RYBNICA LEŚNA

RYCZÓW

RYDZYNA

RZĄSINY

SANDOMIERZ

SIEDLĘCIN

SIEDLISKO

SIERADZ

SIEWIERZ

SMOLEŃ

SOBKÓW

SOBOTA

SOCHACZEW

SOSNOWIEC

SREBRNA GÓRA

STARA KAMIENICA

STARE DRAWSKO

SULEJÓW

SZAMOTUŁY

SZCZECIN

SZTUM

SZYDŁÓW

SZYMBARK

ŚWIDWIN

ŚWIEBODZIN

ŚWIECIE n.WISŁĄ

ŚWIECIE k.LEŚNEJ

ŚWINY

TORUŃ

TORUŃ z.DYBÓW

TUCZNO

TYNIEC

UDÓRZ

UJAZD k.TOMASZOWA

UJAZD KRZYŻTOPÓR

UNIEJÓW

URAZ

WAŁBRZYCH z.KSIĄŻ

WAŁBRZYCH z.STARY KSIĄŻ

WAŁBRZYCH z.NOWY DWÓR

WARSZAWA z.KRÓLEWSKI

WARSZAWA z.UJAZDOWSKI

WĄBRZEŹNO

WĘGORZEWO

WIELICZKA

WIELKA WIEŚ

WIERZBNA

WITKÓW WIELKI

WLEŃ

WOJNOWICE

WOJSŁAWICE

WROCŁAW

WROCŁAW LEŚNICA

WYSZYNA

ZAGÓRZE ŚLĄSKIE

ZĄBKOWICE ŚLĄSKIE

ZBĄSZYŃ

ZŁOTORIA k.TORUNIA

ŹRÓDŁA

ŻAGAŃ

ŻARY

ŻELAZNO

ŻMIGRÓD


W PAŁACU OSTROWSKICH UKRYTE SĄ POZOSTAŁOŚCI ŚREDNIOWIECZNEGO ZAMKUudowniczym i pierwszym dysponentem zamku w Ujeździe był zapewne Piotr Tłuk Strykowski, kasztelan inowłodzki herbu Jastrzębiec, lokalny możnowładca oraz właściciel skromnego klucza majątkowego. Po jego śmierci, w 1469 lub w 1474 osada wraz z zamkiem na krótki okres trafiła w ręce Stanisława Warszyckiego, by w roku 1476 zostać odsprzedana rodzinie Dunin, których najznamienitszym przedstawicielem był wojewoda brzeski, podkomorzy sandomierski oraz starosta łęczycki Piotr Dunin z Pratkowic herbu Łabędź. Prawdopodobnie trochę wcześniej musiały trwać jakieś bliżej nieokreślone kłótnie rodzinnne dotyczące majątku, bowiem w tej sprawie interweniował sam król, powierzając w 1474 do czasu najbliższego sejmu zamek Piotrowi Wspinkowi z Będkowa. W latach 70-ych XV wieku, na krótko przed śmiercią, Piotr Dunin rozbudował średniowieczne założenie Strykowskich, przekształcając je w przypuszczalnie największy obszarowo prywatny zamek w całym regionie. Po jego zejściu dobra przejęła żona, Wincentyna Leżańska, a w latach następnych właścicielami Ujazdu byli m.in. kasztelan łęczycki Stanisław Dunin, jego brat stolnik łęczycki Wincenty, a także córka Wincentego - Anna, która jako ostatnia z rodu w roku 1594 wniosła miasto w posagu mężowi Pawłowi Szczawińskiemu herbu Prawdzic, piastującemu godności m.in: starosty wareckiego, łęczyckiego, sochaczewskiego, kasztelana sochaczewskiego, brzezińskiego, a także ochmistrza dworu Anny Jagiellonki. Przedstawiciel kolejnego rodu panującego w Ujeździe, bogaty i bardzo wpływowy reprezentant szczycącej się portugalskimi korzeniami szlachty inflanckiej, starosta bolesławski i wojewoda sieradzki Kasper Denhoff herbu Świnka, w pierwszej połowie XVII stulecia rozebrał średniowieczną warownię, a następnie wykorzystując częściowo jej mury, za pieniądze żony Aleksandry Koniecpolskiej postawił sobie wczesnobarokowy pałac, który zachwycał współczesnych mu znawców.


PAŁAC U SCHYŁKU XIX WIEKU


od koniec XVIII stulecia Apolonia Denhoffówna wniosła miasto Ujazd w posagu kontrowersyjnemu założycielowi Tomaszowa Maz. Tomaszowi Ostrowskiemu herbu Rawicz, podskarbiemu koronnemu i marszałkowi Sejmu Czteroletniego. W 1812 roku Ostrowski wybudował pałac drewniany na miejscu ruin poprzedniego oraz kazał sporządzić pieczęć "Państwo Ujazd", wybijał też własne pieniądze. Syn Tomasza - Antoni Ostrowski w latach 1810-13 na miejscu drewnianego pałacu wzniósł istniejący do dziś neogotycki gmach murowany, sam jednak niedługo potem zmuszony został udać się na emigrację (do Francji), ponieważ za udział w powstaniu listopadowym rząd carski skonfiskował cały jego majątek. Z rąk rosyjskich część ziem, w tym park i pałac, wykupił w 1869 Stanisław Ostrowski, syn wspomnianego Antoniego. Niedługo potem, bo w latach 1882-86 wyremontował on rodową siedzibę i przekształcił ją w stylu neogotyckim. Odnowiona budowla służyła Ostrowskim do II wojny światowej, będąc kolejno własnością Juliusza i wreszcie ostatniego jej posesora - hr. Jana Krystiana Ostrowskiego. Po nadejściu niekochanej władzy sowieckiej, na mocy dekretu z dn. 6 września 1944 majątek Ostrowskich przeszedł na własność skarbu państwa, a sam pałac stał się integralną częścią lokalnego PGR-u, co naturalnie przyczyniło się do jego głębokiej i szybkiej dewastacji. W 1957 opiekunem i użytkownikiem obiektu został Związek Harcerstwa Polskiego, który do roku 2001 prowadził tu ośrodek szkoleniowy, organizując kolonie, obozy i drobne przedsięwzięcia komercyjne. Pomimo zrealizowanego w latach 60-ych generalnego remontu gmach z upływem czasu podupadł, a ZHP tłumacząc się brakiem niezbędnych na jego utrzymanie środków, w roku 2002 ogłosił przetarg na jego sprzedaż. Przetarg wygrała spółdzielnia lekarzy z Łodzi, zamierzająca otworzyć tutaj dom spokojnej starości - z niejasnych przyczyn owa licytacja została unieważniona i w następnej zwycięzcą okazał się przedsiębiorca z Brzezin, który za 763 tys. złotych nabył pałac wraz otaczającym go 14-hektarowym parkiem. Taki stan rzeczy wywołał szeroką lawinę protestów ze strony mieszkańców, obawiających się rychłego zamknięcia parku i oskarżających ZHP o sprzedaż majątku, który formalnie nigdy do niego nie należał. Założony został Społeczny Komitet Obrony Dóbr Skarbów Państwa w Ujeździe, żądający unieważnienia transakcji, temat pojawił się też w programie Sprawa dla reportera p. E. Jaworowicz, a cała kwestia trafiła do sądu, gdzie sprzedaż anulowano. Nowy właściciel odwołał się jednak od tej decyzji i wygrał. Komitet postanowił walczyć dalej - obecnie trwają przygotowania do kolejnej rozprawy. A pałac sobie stoi i cierpliwie niszczeje...


WIDOK NA PAŁAC OD PÓŁNOCNEGO WSCHODUokresie wakacyjnym 2003 i 2004 roku na terenie parku prowadzone były pod kier. prof. Leszka Kajzera prace archeologiczne, skutkujące odsłonięciem fundamentów średniowiecznej warowni i zbadaniem słabo dotychczas poznanej jej formy przestrzennej. Do czasu oficjalnych publikacji wyników wspomnianych badań powszechna wiedza na temat tego obiektu ogranicza się jedynie do podstawowych informacji dotyczących zasadniczych elementów jego zabudowy. Było to więc prawdopodobnie czworoboczne założenie o łącznej powierzchni około 1000 m2 (czterokrotnie większe od dzisiejszego gmachu pałacu) z wieżą w północno-zachodnim narożu i trzykondygnacyjnym domem mieszkalnym przy kurtynie północnej. Zamek obejmował teren bezpośrednio na północ od pałacu, przy czym jego mur południowy wykorzystany został przy wznoszeniu nowożytnej siedziby Denhoffów, stając się częścią jej ściany północnej.

FUNDAMENTY STAREGO ZAMKU ODKRYTE PODCZAS PRAC ARCHEOLOGICZNYCH LATEM 2003/2004

Powyższe zdjęcia za zgodą autorów strony www.ujazd.prv.pledyną zachowaną naziemną częścią zamku jest mur z kamienia i cegły o długości ok. 12 i wysokości 3 metrów, wtopiony we frontową ścianę obecnego pałacu. W kilku miejscach pokrywający budowlę tynk został wycięty, dzięki czemu fragmenty owego muru są dobrze widoczne. Sam pałac, pozbawiony opiekuna, straszy pozatykanymi dyktą oknami i chociaż widać, że jeszcze niedawno był w całkiem dobrej formie, to przepychanki prawne i związana z nimi zwłoka w jego zagospodarowaniu sprawiła, że niszczeje on w zastraszającym tempie. Otaczający budowlę park prezentuje się niewiele lepiej. Jeszcze niedawno otoczony był on postawionym przez nowego właściciela płotem. Mieszkańcy miasta płotek ten jednak rozebrali i obecnie wolny dostęp zarówno do parku jaki i w bezpośrednie sąsiedztwo pałacu nie stanowi żadnego problemu.
Według nadesłanych informacji zamek w Ujeździe znalazł jednak nowego właściciela, który uporządkował teren, ogrodził płotem z cegły klinkierowej, wybudował ścieżki granitowe i szykuje zameczek do generalnego remontu. (2009)
W PÓŁNOCNEJ ŚCIANIE PAŁACU POD TYNKIEM
WIDOCZNY JEST XV-WIECZNY MUR ZAMKOWYałac znajduje się po prawej stronie drogi prowadzącej z Tomaszowa Mazowieckiego do Łodzi. W okresie liściastym zasłonięty jest przez drzewa, ale kiedy liście opadną, białe mury widoczne są już z daleka. Do miasteczka dojazd autobusami PKS, najwygodniej z Łodzi, Niewiadowa lub Tomaszowa Mazowieckiego. Z przystanku dojście 10 min. spacerem w kierunku południowo-wschodnim. Samochód zaparkować można za darmo na jednej z uliczek sąsiadujących z parkiem. (mapa) (2005)1. B. Guerquin: Zamki w Polsce, Arkady 1984
2. L. Kajzer, J. Salm, S. Kołodziejski: Leksykon zamków w Polsce, Arkady 2001
3. Internet


PAŁAC W UJEŹDZIE WIDOK OD POŁUDNIA
Inowłódz - ruina zamku królewskiego XIVw., ok. 23 km
Piotrków-Byki - dwór obronny XV-XVIIw., ok. 27 km
Piotrków Trybunalski - zamek królewski XVIw., ok. 28 km
Sulejów - warowne opactwo cystersów XIII-XVIIw., ok. 32 km
Rawa Mazowiecka - ruina zamku książęcego XIVw., ok. 35 kmSTRONA GŁÓWNA