e wczesnym średniowieczu na terenie obecnego miasta istniał gród obronny z podgrodziem zamieszkiwany przez słowiańskie plemię Pomorzan. Na miejscu grodu w drugiej połowie XIII wieku, przypuszczalnie w latach 1260-1270, syn kasztelana kołobrzeskiego Borka Jakub Borck wzniósł drewniano-ziemną warownię, wzmiankowaną po raz pierwszy w dokumentach z roku 1295. W ostatnim kwartale XIII stulecia właścicielami osady zwanej Regenwolde wraz z zamkiem zostali przedstawiciele rodu Vidantów, którzy w 1365 roku sprzedali przynależną do nich część księciu pomorskiemu Bogusławowi V. Nie wiadomo dokładnie, kiedy ten archaiczny zespół warowny zastąpiony został murowaną budowlą, choć przypuszcza się, że przebudowa taka miała miejsce w trzecim kwartale XIV wieku. Późniejsze losy zamku są równie słabo poznane - nie potrafię podać ani okoliczności ani daty jego zniszczenia. Na otoczonym średniowiecznym murem majdanie będący ponownie od 1447 roku jedynymi właścicielami Reska Borckowie wznieśli w 1774 nowożytną siedzibę mieszkalną - ryglowany dwór szlachecki, który ostatecznie rozebrano w roku 1826.
arownia usytuowana była na sztucznie usypanym kopcu, którego plan zbliżony jest do kwadratu o boku 40 metrów. W obrębie otoczonego murem dziedzińca znajdować się miał zbudowany z kamienia i cegły dom mieszkalny. Ze względu na późniejszą zabudowę jego lokalizacja nie jest jednak rozpoznana.
o czasów współczesnych zachowały się tylko skromne szczątki kamiennych murów obwodowych, nadbudowane częściowo półmetrowej wysokoci współczesnym, ceglanym murem. Po roku 2017 obszar dawnego zamku zrewitalizowano: uczytelniono jego mury i zagospodarowano otoczenie.
WZGÓRZE ZAMKOWE PRZED I PO REWITALIZACJI, FOTOGRAFIA WSPÓŁCZESNA POCHODZI ZE STRONY WWW.RESKO24.PL
DOJAZD
R
elikty zamku położone są na terenie niewielkiego parku miejskiego, po lewej stronie drogi prowadzącej ze Świdwina do Płotów, około 200 metrów na południe od wysokiej wieży kościelnej i tuż obok placu zabaw. Do miasta dociera tylko komunikacja autobusowa - najbliższy czynny dworzec kolejowy znajduje się w oddalonych o 11 km Płotach. Samochód zaparkować można bezpośrednio pod wzgórzem zamkowym.
W pobliżu:
Strzmiele - dwór obronny z XVI w., 19 km Świdwin - zamek rycerski/krzyżacki z XIII-XV w., 26 km
Dobra - ruina zamku rycerskiego z XIV w., 27 km
Golczewo - pozostałości (wieża) zamku biskupiego z XIV w., 32 km
Kościuszki - pozostałości zamku z XIII-XIV w., 32 km
Buk - relikty zamku rycerskiego z XIV w., 36 km