oczątki zamku sięgają XII wieku i w opinii wielu historyków związane są fundacją księcia Warcisława, pierwszego poświadczonego w źródłach władcy pomorskiego z dynastii Gryfitów. Na przełomie XII i XIII stulecia do Szczecina swą siedzibę przeniósł z Kamienia Bogusław II, wnuk Mieszka Starego. Rozbudowę drewnianego jeszcze wtedy dworu rozpoczął jego syn Barnim I, który w 1237 lokował miasto na prawie lubeckim. W 1345 roku Barnim III podjął próbę budowy nowej, murowanej rezydencji książęcej, jednak inicjatywa ta spotkała się z gwałtownym protestem mieszczan, którzy obawiając się utraty niezależności rozpędzili robotników, a częściowo już wzniesione mury zburzyli. Ostatecznie kryzys w stosunkach pomiędzy miastem a władzą udało się zażegnać, gdy po interwencji biskupa kamieńskiego Jana i księcia wołoskiego Bogusława rada miejska zobowiązała się od odbudowy zniszczonego gmachu. Wkrótce w jego sąsiedztwie stanęła kaplica św. Ottona, w późniejszych latach powiększona i podniesiona do rangi kolegiaty.
WIDOK ZAMKU Z UL. GRODZKIEJ
W
nuk Barnima III, Kazimierz V kontynuował inwestycje związane z rozbudową zespołu książęcego, którą w roku 1428 przerwało powstanie biedoty i rzemieślników, skutkujące przejęciem władzy w mieście przez plebs. Na zamku schronił się wówczas cały patrycjat i rada miejska, a sam książę zbiegł. Po upadku rebelii Kazimierz częściowo odbudował i umocnił pomorską siedzibę, w czym duży udział miało miasto przyznając mu na ten cel wysoką dotację w kwocie 12 tysięcy grzywien srebra. Za rządów Bogusława X wzniesiono piękny pałac, uważany przez współczesnych za jeden z najbardziej eleganckich w tej części Europy. Uległ on jednak uszkodzeniu w roku 1530, gdy część zamku zajęła się ogniem od sąsiednich kamienic mieszczańskich. Gruntowny remont przypadł w udziale byłemu uczniowi Marcina Lutra, Barnimowi XI, który na ziemiach księstwa wprowadził protestantyzm, a po abdykacji w 1569 roku osiadł w swej podmiejskiej posiadłości, całkowicie oddając się pasjom artystycznym. Jego następcą został książę Jan Fryderyk. Ten zręczny polityk i sprawny dyplomata przebudował zamek w stylu renesansowym, nadając mu formę czteroskrzydłowej wielkoświatowej rezydencji. Ostatnim władcą pomorskim z rodu Gryfitów był Bogusław XIV, którego rządy przypadły na okres wojny trzydziestoletniej. Pomimo prób zachowania neutralności, w jej wyniku księstwo zostało zajęte przez Szwedów, sam książę abdykował, a na jego miejsce w 1637 roku powołano Pomorski Rząd Tymczasowy.
ZAMEK OD STRONY POŁUDNIOWEJ PRZED 1575 ROKU NA RYCINIE Z 1607 ROKU
WIDOK ZAMKU W 1. POŁOWIE XVII WIEKU WG RYCINY M. MERIANA
W
1648 roku na mocy postanowień traktatu westfalskiego, regulującego wzajemne stosunki między Szwecją a Brandenburgią, Szczecin stał się terytorium zależnym od Szwecji. Podczas drugiej wojny północnej 1655-60 oddziały brandenburskie, wykorzystując przegrupowanie szwedzkiej armii na tereny Polski, próbowały szturmem zdobyć zamek – siedzibę gubernatora, co zakończyło się klęską oblegających. Ponowna próba z 1677 roku podjęta przez wojska elektora Fryderyka Wilhelma była już skuteczna, choć wymagała aż sześciomiesięcznej konfrontacji i silnego ostrzału artyleryjskiego, jaki spowodował znaczne zniszczenia w murach zamku. W latach 1705-1711 przebywała w Szczecinie wraz z córką i dworem małżonka polskiego króla Katarzyna Leszczyńska, do której pod koniec pobytu dołączył zdetronizowany Stanisław Leszczyński, udający się do szwedzkiego Stralsundu na spotkanie z Karolem XII. W roku 1713 zamek ponownie oblegały wojska koalicji antyszwedzkiej i po raz kolejny jego mury ucierpiały od artyleryjskich salw.
WIDOK ZAMKU OD STRONY ODRY, 1660-70
ZAMEK KSIĄŻĘCY Z WIEŻĄ DZWONÓW, OBRAZ A. MOSTA Z 1828 ROKU
P
o zakończeniu trzeciej wojny północnej Szczecin znalazł się w granicach państwa pruskiego. Dawna rezydencja książęca pełniła odtąd różne funkcje, często znacznie odbiegające od jej pierwotnego przeznaczenia i minionej świetności. Wiek XVIII i XIX oznaczał dla zamku liczne przebudowy, które spowodowały zatracenie jego renesansowych cech wystroju na rzecz stonowanej estetyki klasycystycznej, a w okresie późniejszym – surowego neogotyku. W zamkowych komnatach umieszczono sąd i archiwum miejskie, a także siedziby urzędów oraz mieszkania ich pracowników. W 1902 roku, po opuszczeniu gmachu przez instytucje państwowe, rozpoczęto remont w celu przywrócenia mu XVI-wiecznej formy, jednak ze względu na wybuch drugiej wojny światowej prac tych nie ukończono.
SKRZYDŁO PÓŁNOCNE I DZIEDZINIEC GŁÓWNY NA POCZTÓWKACH Z OKRESU MIĘDZYWOJNIA
A
lianckie naloty dywanowe latem 1944 roku spowodowały zniszczenie całej zabytkowej substancji miejskiej wraz z zamkiem, w którym spłonęły wszystkie budynki, a wiele sklepień uległo zawaleniu. Wkrótce po zakończeniu wojny przystąpiono do odgruzowywania i zabezpieczania ocalałych murów, by w roku 1958 rozpocząć odbudowę całego zespołu w stylu renesansowym. Dziś ten piękny obiekt pełni funkcję centrum kulturalnego i siedziby instytucji miejskich.
RUINA ZAMKU PO ZNISZCZENIACH 2. WOJNY ŚWIATOWEJ, 1946
CZĘŚCIOWO ODBUDOWANY ZAMEK NA FOTOGRAFII Z PRZEŁOMU LAT 50 I 60. XX WIEKU
ierwszym murowanym budynkiem w ramach średniowiecznego założenia zamkowego był wystawiony na koszt rady miejskiej tzw. Stary Dom, stanowiący rekompensatę za zburzenie przez mieszczan dworu budowanego dla księcia Barnima. Ten usytuowany równolegle do miejskich murów gmach wzniesiony został z głazów narzutowych uzupełnionych cegłą, na planie prostokąta o wymiarach około 11x26 metrów. Układ przestrzenny zespołu książęcego wkrótce wzbogacony został o kaplicę św. Ottona z zamkniętym prezbiterium, zbudowaną na planie prostokąta, oraz odsunięty na odległość 5 metrów od korpusu świątyni mur, który wokół prezbiterium przyjął formę półkola. Kolejna faza budowlana obejmowała wzniesienie tzw. Domu Wielkiego o wymiarach podstawy 15,5x49,5 metrów, a także budowę solidnego muru obronnego o wysokości 5 i obwodzie przekraczającym 350 metrów. Skrzydło mieszkalne wzmocniono przez dostawienie do zachodniej części jego południowej elewacji Wieży Więziennej. Pod koniec XV wieku przy zachodniej krawędzi dziedzińca wzniesiono nowy gmach z apartamentami księcia i salą rycerską. Pozostałą zabudowę w tym okresie funkcjonowania zamku stanowiły drewniane budynki gospodarcze.
PLAN ZAMKU WG Z. RADACKIEGO, GRUBĄ LINIĄ OZNACZONO ZAMEK SPRZED 1530 ROKU:
1. STARY DOM, 2. DOM KSIAŻĘCY Z KOŃCA XVW., 3. DOM WIELKI, 4. WIEŻA WIĘZIENNA, 5. KAPLICA SW. OTTONA
MAKIETA ZAMKU SZCZECIŃSKIEGO (STAN OBECNY)
I
stotne zmiany w układzie przestrzennym rezydencji nastąpiły za panowania Bogusława X. Około 1490 roku podwyższono o jedną kondygnację Dom Wielki i zmieniono wystrój jego elewacji od strony dziedzińca, nadając całości formę pałacową. Syn Bogusława X, Barnim XI w ramach remontu zamku po pożarze z 1530 roku rozbudował skrzydło południowe i przykrył je dwuspadowym dachem z ozdobnymi szczytami. Wzniósł również Wieżę Zegarową, a Wieżę Więzienną podwyższył i nakrył stylowym hełmem. Zniszczenia po kolejnym wielkim ogniu, jaki dosięgnął zamku w roku 1551, spowodowały konieczność realizacji nowych inwestycji, w ramach których pod kierownictwem włoskiego architekta Antoniego Wilhelma zburzono XIV-wieczny dom książęcy i kaplicę św. Ottona, stawiając w ich miejscu dwa renesansowe skrzydła: północne oraz zachodnie. Zamiast stromych dachów otrzymały one tarasy widokowe obwiedzione dekoracyjnymi attykami, od strony dziedzińca zaś oplatały je ciągi komunikacyjne w formie krużganków. W północno-zachodniej części placu wzniesiono masywną Wieżę Dzwonów, zwieńczoną dekoracyjnym hełmem. Wjazd do zamku poprowadzono bramą południową i dalej przez wykutą w skrzydle północnym przelotową sień. Następca Jana Fryderyka, książę Filip II w latach 1616-19 uzupełnił istniejący układ o piąte skrzydło zamkowe, usytuowane równolegle do skrzydła zachodniego i oddzielone od niego Dziedzińcem Żurawim (Menniczym). W tym trzykondygnacyjnym gmachu umieścił zbrojownię książęcą, bibliotekę oraz galerię dzieł sztuki.
POŁUDNIOWE WEJŚCIE DO ZAMKU OD STRONY UL. GRODZKIEJ
wyniku rozpoczętej w 1958 roku i kontynuowanej aż do lat 80. XX wieku kompleksowej odbudowy po zniszczeniach wojennych zamek odzyskał wygląd nawiązujący do XVI-wiecznego renesansu włoskiego. Dziś tętni on życiem pełniąc funkcję głównego ośrodka kulturalnego miasta. Przy zamku działa kino studyjne, Opera, teatr Piwnica Przy Krypcie, organizowane są wydarzenia z dziedziny oświaty, nauki i kultury. Część turystyczna obejmuje m.in. ekspozycje sarkofagów książąt pomorskich i galerię widokową na 60-metrowej Wieży Dzwonów. Na zamku mieści się również Centrum Informacji Turystycznej, Urząd Marszałkowski i restauracja.
DOJAZD
Z
amek stoi we wschodniej części Śródmieścia, w pobliżu mostu Łabudy, największej szczecińskiej przeprawy na Odrze. Po wyjściu z dworca PKP należy kierować się na północ wzdłuż Odry ulicą Kolumba, i dalej Bulwarem Piastowskim. Zamek widoczny będzie z lewej strony po około 15 minutach marszu. Samochód zaparkować można przy bramie północnej (ul. Korsarzy, niewielkie szanse na wolne miejsce) lub na dużym placu pod wiaduktami Trasy Zamkowej vis-a-vis północnego skrzydła zamkowego.
LITERATURA
1. B. Guerquin: Zamki w Polsce, Arkady 1984
2. I. T. Kaczyńscy: Zamki w Polsce północnej i środkowej, Muza SA 1999
3. L. Kajzer, J. Salm, S. Kołodziejski: Leksykon zamków w Polsce, Arkady 2001
WSCHODNIA ELEWACJA ZAMKU, FOTOGRAFIA Z 2005 ROKU
W pobliżu:
Widuchowa - pozostałości zamku książąt pomorskich, 37 km Krępcewo - pozostałości zamku rycerskiego z XIV w., 50 km
Pęzino - zamek joannitów z XIV-XVII w., 50 km