urowana rycerska wieża mieszkalna zbudowana została około roku 1400 przez jednego z przedstawicieli rodu von Warnsdorf, przypuszczalnie przez odnotowanego w dokumentach z 1419 Franczke von Warnsdorf zu Wettchindorf. Po 1431 roku rezydowali tutaj jego synowie: Kaspar, Nickel oraz Stibor, a także Hans von Warnsdorf - od 1452 pan na Gościszowie, natomiast w drugiej połowie XV wieku jedynym właścicielem wsi był już tylko Nickel, a potem jego spadkobiercy. W okresie tym zrealizowano pierwszą dużą przebudowę, obejmującą m.in. zmianę układu okien na piętrze i zawieszenie wykusza na południowo-wschodniej ścianie, pełniącego zapewne funkcję sakralną. Około 1560 roku lub nieco wcześniej obiekt podwyższono o jedno piętro, powierzchnię użytkową zwiększył ponadto dom powstały w oparciu o południowy wycinek owalnego muru obwodowego. W tym czasie wieś należała do rodziny von Schoenach.
WIDOK WIEŻY OD WSCHODU
P
o bezpotomnej śmierci ostatniego przedstawiciela lokalnej gałęzi rodu w 1596 majątek przeszedł na własność Henryka von Dohna i jego następców, którzy przebywali tutaj do roku 1711, gdy zmarł nie doczekawszy potomka ostatni ze śląskiej dynastii von Dohna - Karol Hannibal. Kolejni właściciele nie mieszkali już w wieży: przenieśli się do wybudowanego nieopodal pałacu, stary gmach zaś wykorzystywano odtąd jako pomieszczenia dla służby. Po roku 1945 wieżę upaństwowiono, co miało dla niej fatalne następstwa, gdyż pozbawiona dostatecznej opieki szybko popadła w ruinę. Zabezpieczono i częściowo odbudowano ją w latach 1978-1984 z przeznaczeniem na siedzibę stacji badawczej Muzeum Archeologicznego Środkowego Nadodrza.
OFICYNA WZNIESIONA Z WYKORZYSTANIEM OWALNEGO MURU KURTYNOWEGO
budowana z kamieni narzutowych i cegły miała pierwotnie formę nakrytego czterospadowym dachem dwupiętrowego wieżowego budynku na planie zbliżonym do kwadratu o boku około 10,7 metra. W jego skład wchodziła sklepiona kolebkowo piwnica oraz pozbawione murowanych podziałów wewnętrznych dwie kondygnacje, uzupełnione dostawioną w drugiej połowie XVI wieku ceglaną nadbudową. Do wieży prowadziły trzy wejścia: górne, z progiem na wysokości 4,2 metra powyżej obecnego poziomu dziedzińca, oraz dwa dolne - do piwnic i na parter. Przyziemie oświetlały skromne otwory szczelinowe, natomiast piętro - wąskie okna wyposażone w ceglane ościeża i półkoliste łęki. Ich układ został potem zmieniony - wykuto większe otwory okienne, które uzupełniono zachowaną do czasów współczesnych renesansową kamieniarką. Na pierwszym piętrze w południowo-wschodniej ścianie umieszczono wykusz kapliczny z polichromowaną arkadą przedstawiającą
scenę ukrzyżowania Chrystusa. Wieżę otaczała nawodniona fosa, wzmocniona w okresie późniejszym wałem i murem z basztami w kształcie podkowy. W XVI stuleciu przylegający do furty bramnej zachodni fragment muru wyodrębniono, od wewnątrz dostawiając doń parterowy budynek gospodarczy (oficynę).
PLAN DWORU WG E. RÓŻYCKIEJ-ROZPĘDOWSKIEJ: 1. WIEŻA, 2. OFICYNA, 3. BASZTA, 4. BUDYNEK BRAMNY, 5. RELIKTY MURÓW
ieża zachowała się w stanie kompletnym, choć już bez rozebranych w XIX stuleciu fortyfikacji zewnętrznych, bramy i dostawionej w XVII wieku do północnej elewacji maleńkiej kuchni, po której dzisiaj pozostały tylko blizny w tynku. Pomimo jednoznacznych oznak wskazujących na podejmowane próby ratowania zabytku, sprawia on nieco smutne wrażenie, choć niewątpliwie nie można odmówić mu uroku. We wnętrzach zachowały się unikatowe polichromie o tematyce sakralnej, obrazujące trójosobową scenę pasyjną - Chrystusa na Krzyżu, Madonnę i Jana Ewangelistę, widok nieznanego miasta lub zamku z trębaczem oraz relikty wizerunku św. Jerzego.
Wieża stanowi obecnie własność prywatną i nie można jej zwiedzać. Można ją natomiast obejrzeć z zewnątrz.
DOJAZD
W
itków położony jest w województwie lubuskim, około 12 km na północ od Szprotawy. Wieża stoi w obrębie dawnego PGR, w południowej części wsi przy drodze na Janowiec - należy kierować się na kopułę wysokiej wieży stojącego nieopodal kościoła, która widoczna jest już z daleka. Samochód parkujemy przy drodze lub na terenie zrujnowanego folwarku.
LITERATURA
1. L. Kajzer, J. Salm, S. Kołodziejski: Leksykon zamków w Polsce, Arkady 2001
2. M. Chorowska: Rezydencje średniowieczne na Śląsku, OFPWW 2003
W pobliżu:
Bobrzany - relikty zamku rycerskiego z XIV w., obecnie pałac (w ruinie), 8 km
Szprotawa - relikty zamku książęcego z XIV w. (w murach kościoła ewangelickiego), 12 km
Borów Polski - relikty zamku rycerskiego z XIV-XVI w., 16 km
Kożuchów - zamek książęcy z XIV w., 18 km Żagań - zamek książęcy z XIII w., obecnie barokowy pałac, 18 km
Dzietrzychowice - wieża mieszkalno-obronna z XV w., 23 km