amek zbudowany został pod koniec XIII wieku, prawdopodobnie z inicjatywy księcia głogowskiego Henryka III Białego, który w 1294 roku siłą przejął okoliczne ziemie od swego stryjecznego brata księcia Henryka V Grubego (więcej na ten temat w opisie Głogowa). Na początku XIV stulecia osada Gosbinsdorf podlegała jaworskiemu księciu Henrykowi; ten w roku 1318 oddał ją wraz z 40-łanowym folwarkiem w lenno rycerzowi Gebhardtowi von Querenfurthe. Później majątek należał do rodu von Redern, by w 1371 przejść na własność śląskiego rycerza Johanna von Greisslau. Począwszy od roku 1381 przez następne 250 lat warownia znajdowała się w rękach rodziny von Warnsdorf. W okresie tym co najmniej dwukrotnie poddawano ją modernizacji: pierwszy raz, przypuszczalnie z inicjatywy Melchiora von Warnsdorf gotyckiej rozbudowy dokonano pod koniec XIV wieku. W latach 1550-1603 Kacper von Warnsdorf zu Gussmansdorff wraz z żoną Heleną von Zedlitz przekształcili dotychczasowe założenie, dostawiając nowe skrzydła mieszkalne i ozdobne portale, całości nadając cechy późnorenesansowe.
LITOGRAFIA T. BLATTERBAUERA Z POŁOWY XIX WIEKU, WIDZIMY NA NIEJ ZACHODNIĄ ELEWACJĘ ZAMKU
D
alsze zmiany w układzie przestrzennym i wystroju rezydencji miały miejsce w XVIII wieku za panowania we wsi rodu von Bibran-Modlau (1635-1828). Od roku 1828 aż do końca II wojny światowej zamek stanowił część majątku rodziny von Schoenberg i ich spadkobierców, którzy znani byli w całych Prusach z zebranej w Gościszowie wspaniałej kolekcji rzeźb oraz ogromnej biblioteki z należącymi do jej zbiorów listami i osobistymi przyrządami Mikołaja Kopernika. W 1930 roku ówczesny właściciel zamku Friedrich Karl von Eggeling podjął decyzję o przywróceniu mu form renesansowych - zamiarów tych nie zdążył jednak zrealizować, bowiem wkrótce za jawną postawę antyhitlerowską i ciążące małżeństwo z Żydówką został zamknięty w obozie. Podczas wojny zabytkowy obiekt pełnił funkcję miejsca spotkań antynazistowskiej opozycji; tutaj ukrywał się między innymi pierwszy powojenny prezydent Niemiec Teodor Heuss. Zimą 1945 zamek został zbombardowany przez lotnictwo Luftwaffe i wkrótce opuszczony zdegradował do formy porośniętej roślinnością przygnębiającej ruiny.
ELEWACJA POŁUDNIOWA ZAMKU W LATACH 20. XX WIEKU I OBECNIE
ajstarsze murowane założenie obronne w Gościszowie wyznaczał kolisty mur obwodowy o grubości do 2 metrów z szeroką ostrołuczną bramą od wschodu. Część mieszkalną stanowiła piętrowa, podpiwniczona wieża, wzniesiona w północno-zachodniej części zamku, dokładnie naprzeciwko bramy. Mur i wieżę zbudowano z kamieni łamanych, narożniki wieży akcentując starannie obrobionymi ciosami. Pomieszczenia piętra i parteru dostępne były przez osobne wejścia umieszczone od strony zaułka muru.
PLAN ZAMKU W GOŚCISZOWIE WG J. PLICHA, KOLOREM CZARNYM OZNACZONO MURY ŚREDNIOWIECZNE, ZIELONYM - RENESANSOWE
P
odczas prowadzonej w XVI stuleciu przebudowy zamkowy dziedziniec został otoczony od zachodu, południa i wschodu renesansową zabudową mieszkalną i gospodarczą, której ściany zwieńczono trójkątnymi szczytami i ozdobiono dekoracją sgraffitową. Całość otaczała fosa, przez którą przerzucono most prowadzący do nowo wybitej w murze zachodnim bramy. W skład zespołu rezydencjalnego wchodziły również położone na północ od zamku budynki gospodarcze, w tym najbardziej charakterystyczny (zachowany do dziś) gmach z kolumnami zwany Domem Kawalerów.
RENESANSOWA ELEWACJA FRONTOWA ZAMKU, STAN NA POCZĄTKU XX WIEKU
DOM KAWALERÓW, PO LEWEJ RUINA BUDYNKU FOLWARCZNEGO
o czasów współczesnych zachował się mur obwodowy, fragmenty ścian zewnętrznych i działowych z renesansowymi szczytami, resztkami zdobień, kamieniarką okienną, fragmentami schodów oraz średniowieczne piwnice. Ruina porośnięta jest samosiejkami, co utrudnia orientację w labiryncie murów, przejść i korytarzy, choć trzeba uznać wysiłek właścicieli, którzy jakiś lat temu usunęli wysoką roślinność zasłaniającą zamek od południa, dzięki czemu relikty jego południowej elewacji są widoczne bezpośrednio z drogi.
Pomimo, że od wielu lat ruiny dawnej siedziby książęcej znajdują się w rękach prywatnych, jest to teren ogólnie dostepny, co doprowadziło do katastrofalnego wręcz jego zaśmiecenia przez okolicznych mieszkańców, którzy wśród murów urządzili sobie melinę.
ZANIEDBANE RUINY ZAMKU W GOŚCISZOWIE
DOJAZD
G
ościszów to bardzo długa wieś, położona kilka kilometrów na południowy wschód od Nowogrodźca, przy drodze prowadzącej do Lwówka Śląskiego. Ruina znajduje się w centralnej jej części, naprzeciwko szkoły podstawowej, w sąsiedztwie kościoła. Dojechać można tutaj autobusami PKS z Bolesławca, Nowogrodźca oraz Lwówka (przystanek tuż obok zamku). Do ruin prowadzi wąska, ukryta w gęstwinie ścieżka - wejście znajduje się pomiędzy kościołem a zamkiem. (mapa zamków województwa)
Samochód parkujemy pod kościołem.
PRZED BUDYNKIEM WCHODZĄCYM W SKŁAD DAWNEGO FOLWARKU ZAMKOWEGO, ZAMEK NA DRUGIM PLANIE,
W ODDALI WIEŻA KOŚCIOŁA PW. MATKI BOŻEJ CZĘSTOCHOWSKIEJ
W pobliżu: Radłówka - ruina zamku szlacheckiego z XVI w., 10 km Rakowice Wielkie - wieże mieszkalno-obronne z XV-XVI w., 10 km Rząsiny - relikty zamku Podskale z XIII w., 11 km
Płakowice - zamek szlachecki z XVI w., 16 km
Warta Bolesławiecka - ruina zamku rycerskiego z XIV w., 20 km Proszówka - ruina zamku piastowskiego Gryf z XIII w., 22 km Zapusta - zamek piastowski Rajsko z XIII w., 22 km Kliczków - zamek książęcy z XIII-XVI w., 24 km Leśna - zamek Czocha z XIII/XIV w., 25 km Wleń - ruina zamku książęcego z XII-XIII w., 28 km