ierwszym poświadczonym właścicielem wzmiankowanej już w drugiej dekadzie XIII stulecia wsi była rodzina Lange, która trzymała ją w posiadaniu na przełomie XIV i XV wieku. W późniejszym okresie miejscowość należała do rodu Raus-Sendorf (1421) oraz do rady miejskiej Lwówka, skąd w roku 1500 wykupił ją Siegmund von Zedlitz. On też w pierwszym kwartale XVI stulecia wzniósł na miejscu wcześniejszych umocnień regularny, nizinny zamek. Budowla zamieszkiwana była do połowy XVIII wieku. Zniszczona podczas wojny trzydziestoletniej i ostatecznie opuszczona sto lat później, z czasem popadła w ruinę.
TAK RUINA WYGLĄDAŁA KILKANAŚCIE LAT TEMU; Z ROKU NA ROK CORAZ BARDZIEJ PORASTA JĄ DZIKA ROŚLINNOŚĆ
zniesiony z kamiennych ciosów zamek usytuowano na niewielkim kwadratowym nasypie o boku 40 metrów, a jego zarys oparto na planie niewielkiego czworoboku o wymiarach 24x27 metrów. W skład założenia wchodziły trzy skrzydła mieszkalne, przypuszczalnie dwukondygnacyjne, oraz zamknięty pojedynczym murem dziedziniec z bramą od strony południowo-zachodniej. Całość zabudowy otoczono ziemnym wałem i podwójną fosą, przy czym fosa zewnętrzna wypełniona była błotem, co dało budowli przydomek zamku błotnego.
o czasów współczesnych przetrwały znaczne partie murów obwodowych do wysokości drugiej kondygnacji oraz dobrze czytelne obydwie fosy. Latem obiekt jest silnie porośnięty zielenią, która skutecznie ogranicza dostęp do jego wnętrza; do bliższych oględzin zniechęca też błotnista, grząska fosa, a także tabliczka informująca o zakazie wstępu (teren prywatny). Sam obiekt z pewnej odległości wygląda niepozornie - regularnie ukształtowany i zbudowany z rzadko spotykanych na ziemiach polskich kamiennych ciosów sprawia wrażenie całkiem współczesnej, nieukończonej inwestycji z suporexu.
MIEJSCA NA SAMOCHÓD JEST AKURAT TYLE, ŻE DA SIĘ ZAPARKOWAĆ JESZCZE PRZED NIEGOŚCINNĄ TABLICZKĄ
DOJAZD
R
adłówka jest niewielką wsią położoną 2 km na zachód od Lwówka Śląskiego, przy drodze prowadzącej do Niwnic. Ruina znajduje się w jej północno-wschodniej części. Kursują tutaj autobusy PKS; odległość od miasta jest jednak na tyle nieznaczna, że z Lwówka spokojnie dotrzeć można na piechotę. (mapa zamków)
W pobliżu: Rakowice Wielkie - wieże mieszkalno-obronne z XV-XVI w., 2 km
Płakowice - zamek szlachecki z XVI w., 7 km Gościszów - ruina zamku książęcego z XIII/XVII w., 10 km Rząsiny - relikty zamku Podskale z XIII w., 13 km