łaściwie tak do końca nie wiadomo, jak to naprawdę było z zamkiem Rajsko. Według opinii niektórych historyków średniowieczna warownia nigdy w tym miejscu nie powstała; według innych - wręcz przeciwnie - zamek istniał i funkcjonował jako jedna z granicznych twierdz wchodzących w skład historycznego okręgu Kwisy. Zgodnie z tradycją - i tej wersji będziemy się trzymać - stał tu w średniowieczu dwór myśliwski, który w wyniku rozbudowy przekształcony został w warownię o nazwie Nietburg. Nie wiadomo, kto przyłożył się do tej inwestycji, ani kto tutaj zamieszkał lub administrował. Jedynym, choć niezbyt wiarygodnym świadectwem może być dla nas stare podanie wskazujące raubrittera Jobsta von Kolditz na gospodarza Rajska, prowadzącego rzekomo na tych terenach pełne przygód rozbójnicze życie. Zamek ów mógł zostać zniszczony podczas wojen husyckich, a następnie opuszczony popadł w ruinę.
ZAMEK NA POCZTÓWCE Z LAT 20. XX WIEKU
O
drodzenie zamku po ponad 400-letnim interludium następuje w drugiej połowie XIX stulecia za sprawą właściciela pobliskiego
majątku w Biedrzychowicach - hrabiego
Alexandra von Minutoli (zm. 1887), wielkiego miłośnika, kolekcjonera i konesera sztuki. W 1863 kupuje on stary, zrujnowany gmach i w latach 1875-78 dokonuje jego rekonstrukcji w stylu nadreńskiego neogotyku, wykorzystując do tego celu oryginalne detale kamiennych sklepień, sztukaterii z piaskowca i marmuru, a także elementy metaloplastyki. Całe założenie o powierzchni użytkowej około 250 metrów2 zostaje otoczone murem nadającym mu cechy średniowiecznego założenia obronnego. Wnętrza owej „warowni” służą odtąd jako galeria sztuki z należącym do hrabiego bogatym zbiorem szkieł i ceramiki weneckiej, afrykańskich masek plemiennych, antycznych pucharów i dzbanów, militariów, mebli oraz obrazów, które wyszły spod pędzla tak znanych artystów jak Albrecht Dürer, Paolo Veronese, Diego Velasquez, Lucas Cranach czy Rembrandt.
WIDOK Z WIEŻY W KIERUNKU BRAMY, STAN SPRZED (2005) I PO REWITALIZACJI (2020)
Alexander von Minutoli chętnie wystawiał publicznie posiadane przez siebie zbiory dzieł sztuki użytkowej, uważał on bowiem, że mogą one stanowić przykład i inspirację dla współczesnych mu twórców. W latach 1844-55, wspólnie z fotografem Ludwigiem Belitskim, przygotował publikację Vorbilder für Fabrikanten und Handwerker (Wzory dla producentów i rzemieślników), prezentującą część jego ogromnej kolekcji (liczącej łącznie 28 000 eksponatów). Był to pierwszy na świecie katalog zabytków sztuki w całości ilustrowany fotografiami.
FRAGMENT KOLEKCJI HRABIEGO VON MINUTOLI, "VORBILDER FÜR FABRIKANTEN UND HANDWERKER" 1844-55
Gdy pewnego dnia zamek nabył Alexander von Minutoli, jego historia wzbogaciła się o nową opowieść. Człowiek ten był znanym koneserem dzieł sztuki. Przemierzając okolicę natknął się na te interesujące ruiny i kupił je jeszcze tego samego dnia. Był rok 1863, Alexander kilka lat skrzętnie odnawiał zabytek, aby przywrócić mu dawną świetność. Kiedy zakończono prace, Rajsko otworzyło podwoje dla turystów. Zdrowe powietrze oraz czysta woda przyciągały wielu ludzi. Pełen zachwytu Alexander postanowił dobudować wieżę, najwyższy punkt, z którego chciał podziwiać Pogórze Izerskie, piękne jezioro i mnóstwo zieleni. Największą ciekawostką tego niezwykłego zamczyska jest jednak tunel, który rozciąga się od Rajska do pałacu w Biedrzychowicach. Miał on służyć nowemu właścicielowi do transportu cennych skarbów, które zgromadził w ciągu wielu lat. Dla bezpieczeństwa przenosił je z podziemi do swojej rezydencji, którą wcześniej nabył za niebagatelną kwotę.
Pewnego dnia pośród wieśniaków wybuchła epidemia i nikt nie mógł jej zwalczyć. Ludzie umierali, a medycy rozkładali bezradnie ręce. Alexander postanowił temu zaradzić. W tunelu umieścił wszystkich chorych, aby zaraza się nie rozprzestrzeniła. Pomysł okazał się skuteczny. Choroba niedługo minęła i aby już nie powróciła, podziemne przejście na zawsze zasypano razem ze zmarłymi. Niebawem Rajsko zostało rozgrabione i popadło w ruinę, zaś uroczy pałac w Biedrzychowicach zachował się do dziś w dobrym stanie. Tutejsi mieszkańcy powiadają, że w pałacu straszy, a o północy widać niekiedy jasne światła w oknach. Słychać też szepty i jęki, które pochodzą z wewnętrznych korytarzy. (... )
źródło: M. Świeży Zamki, twierdze, warownie
ZAMEK NA PRZEDWOJENNYCH POCZTÓWKACH
N
a fali rewolucyjnych rozruchów w 1919 roku Rajsko zajmują siłą, plądrują i niszczą ubodzy mieszkańcy okolicznych wsi. Podczas tych burzliwych wydarzeń część cennych zbiorów ginie bezpowrotnie, pozostałe i ocalałe eksponaty niedługo potem przeniesione zostają do pałacu w Biedrzychowicach
(gdzie od samego początku znajdowała się lwia część całej kolekcji). W tym czasie majątkiem zarządza córka Alexandra,
Anne (zm. 1936) oraz jej mąż
Joachim von Pfeil und Klein Ellgut (zm. 1924), zapalony podróżnik i badacz Afryki. Rok po jego śmierci Anne decyduje się wydzierżawić Rajsko na okres 30 lat lubońskiemu oddziałowi Verband Für Deutsche Jugendherbergen (Towarzystwu Schronisk Młodzieżowych), który organizuje w nim schronisko turystyczne nazwane od imienia jej zmarłego męża: Graf Joachim Pfeil-Jugendherberge. Ostatnim przedwojennym właścicielem majątku jest adoptowany syn Anne i Joachima, Ortwin, tytułujący się hrabią von Pfeil-Minutoli, ale już w 1942 ginie on na froncie wschodnim.
WNĘTRZA SCHRONISKA MŁODZIEŻOWEGO NA ZAMKU RAJSKO (LATA 30. XX WIEKU)
W
czesnopowojenne losy zameczku pozostają dla nas tajemnicą, bowiem nie powstały lub nie zachowały się żadne dokumenty będące w stanie opowiedzieć nam jego historię wkrótce po 1945. Z pewnością miejsce to zostaje rozgrabione jeszcze pod koniec wojny, albo rękoma żołnierzy sowieckich, albo przez napływających ze wschodu polskich szabrowników, a być może przez jednych i drugich. Romantyczny do niedawna zakątek niszczeje odtąd i sukcesywnie popada w ruinę aż do roku 2010, gdy grupa przedsiębiorców odkupuje go od prywatnego właściciela i po trwającym cztery lata remoncie (2010-14) zamienia na urokliwy hotel o wysokim standardzie.
ZAMEK RAJSKO PRZED I PO REWITALIZACJI (2005 VS 2020)
arówno przedwojenna, jak i współczesna forma zamku stanowi jedynie romantyczną wizję tego, jak mógł on wyglądać w okresie średniowiecznym, bez żadnych głębszych studiów czy badań nad jego rozplanowaniem, formą przestrzenną i zdobiącym elewacje detalem architektonicznym. Gmach ten w XIX-wiecznej postaci zbudowany został z łamanego kamienia i wykończony cegłą. Jego dominantę stanowi smukła
wieża z platformą widokową, na którą prowadzą
wąskie, kręte schody. W jej ścianach wykuto otwory 'strzelnicze', dodatkowo w ścianę wschodnią wkomponowano płytki wykusz. Obok bramy wzniesiono
drugą wieżę, znacznie niższą, zwieńczoną blankami i dachem stożkowym. Pomiędzy wieżami znajduje się taras, do którego wejście prowadzi przez późnogotycki portal w kształcie oślego grzbietu, pochodzący prawdopodobnie z jednego z kościołów śląskich. Obecny układ pomieszczeń zamkowych obejmuje 5 apartamentów z łazienkami, living room, kuchnię i gospodarcze przyziemie.
amek Rajsko położony jest na stromym, granitowo-gnejsowym wzniesieniu prawego brzegu Kwisy w jej przełomowym odcinku między jeziorami Złotnickim i Leśniańskim. Budowla ta ma charakter wtórny, ponieważ jej współczesna forma to przede wszystkim nawiązanie do XIX-wiecznej rekonstrukcji, dla której podłożem były relikty średniowiecznej warowni. Wprawdzie według lokalnej tradycji w zachowanych murach kryją się detale kamieniarskie pochodzące z dawnego piastowskiego założenia, jednak w rzeczywistości zdecydowaną ich większość stanowi XIX-wieczny import z terenów Nadrenii.
WIEŻA PEŁNI FUNKCJĘ PLATFORMY WIDOKOWEJ
O
becnie gmach funkcjonuje jako hotel wynajmowany tylko jako całość, a cena najmu co niektórych może przyprawić o zawrót głowy. Niewątpliwie wpływ na reputację tego miejsca miała obecność światowej sławy piosenkarza i kompozytora
Ed Sheerana, który jesienią 2018 roku przebywał przez kilka dni na zamku Rajsko bawiąc z przyjaciółmi podczas prywatnej wizyty w Polsce. W roku 2022 obiekt ten wystawiono na sprzedaż.
APARTAMENTY ZAMKOWE
Przy braku gości hotelowych zamek bywa udostępniany do zwiedzania. Nie jest to jednak regułą. Zwiedzanie obejmuje tarasy i wieżę widokową, bez dostępu do apartamentów. Ceny biletów adekwatne do ilości atrakcji, czyli niewysokie (5 zł w 2020).
Całość obejrzymy w około 15-20 minut.
O zgodę na wprowadzenie psa należy pytać pana „klucznika”. Podczas naszej wizyty spotkaliśmy zwiedzających z małym pieskiem.
Łatwy dostęp z wózkiem na dziedziniec. Dalej napotykamy sporo schodów, co wynika z ukształtowania terenu, na którym zamek posadowiono.
Otoczenie zamku gęsto porośnięte lasem. Miejsce ciche, odludne, uniemożliwia loty z zachowaniem dyskrecji.
NA TARASACH ZAMKU RAJSKO
DOJAZD
Z
amek stoi ukryty na skraju lasu pomiędzy wsiami Zapusta a Bożkowice, nieopodal drogi prowadzącej z Leśnej do Biedrzychowic. Aby się do niego dostać, należy przy wjeździe do Zapusty (jadąc od strony Leśnej) skręcić w prawo
w drogę wyłożoną betonowymi płytami prowadzącą wprost pod zamkową bramę. W orientacji pomaga niepozorny drogowskaz, którego obecny stan (2021) nie przystoi do klasy hotelu. Można tutaj dojść również szlakiem turystycznym wytyczonym wzdłuż brzegu jeziora. (mapa zamków województwa)
Pod zamkiem niewielki darmowy parking
LITERATURA
1. J. Lamparska: Tajemnice, zamki, podziemia, Asia Press 1999
2. M. Perzyński: Arystokraci i ich niezwykłe zamki, dwory i pałace na Dolnym Śląsku, WDW 2008
3. R. Strzelewicz: Sztuczny zamek nad jeziorem, Sudety nr 10/2003
4. M. Świeży: Zamki, twierdze, warownie, Foto art. 2002
5. A. Wagner: Murowane budowle obronne w Polsce X-XVIIw., Bellona 2019
6. dzs.biedrzychowice.dolnyslask.pl: Dzieje Biedrzychowic
NA ZAMKU RAJSKO
NA FOTOGRAFII PO PRAWEJ WIDZIMY W ODDALI KAMIENNE FILARY NIE ISTNIEJĄCEGO JUŻ MOSTU NA KWISIE
W pobliżu: Leśna - zamek Czocha, 6 km Rząsiny - relikty zamku Podskale z XIII w., 10 km Świecie - ruina zamku książęcego z XIV w., 11 km Proszówka - ruina zamku piastowskiego Gryf z XIII w., 12 km Gościszów - ruina zamku książęcego z XIII w., 23 km Radłówka - ruina zamku szlacheckiego z XVI w., 24 km
Płakowice - zamek rensesansowy z XVI w., 26 km Rakowice Wielkie - dwie wieże mieszkalno-obronne z XV/XVI w., 26 km Rybnica - ruina zamku gotyckiego z XIV w., 28 km Stara Kamienica - ruina zamku rycerskiego z XVI w., 28 km Wleń - ruina zamku książęcego z XII/XIII w., 31 km Siedlęcin - gotycka wieża mieszkalno-obronna z XIV w., 34 km
Czarne - renesansowy dwór obronny z XVI w., przebudowany, 39 km