STRONA GŁÓWNA

ZA GRANICĄ

MINIGALERIA

MAPKI

KSIĘGA GOŚCI

KONTAKT
BARANÓW SANDOMIERSKI

BARCIANY

BARDO ŚLĄSKIE

BĄKOWA GÓRA

BESIEKIERY

BĘDZIN

BIERUTÓW

BIESTRZYKÓW

BOBOLICE

BODZENTYN

BOLKÓW

BORYSŁAWICE ZAMKOWE

BROCHÓW

BRODNICA

BRZEG

BYDLIN

BYSTRZYCA KŁODZKA

CHĘCINY

CHOJNICA

CHOJNIK

CIECHANÓW

CIESZÓW

CZARNY BÓR

CZERNA

CZERNINA

CZERSK

CZĘSTOCHOWA

CZOCHA

DĄBRÓWNO

DOBKÓW

DRZEWICA

DZIAŁDOWO

DZIERZGOŃ

GDAŃSK

GIŻYCKO

GŁOGÓW

GNIEW

GNIEWOSZÓW Z.SZCZERBA

GOLUB-DOBRZYŃ

GOŁAŃCZ

GOŁUCHÓW

GOŚCISZÓW

GÓRA

GRODZIEC

GRÓDEK

GRUDZIĄDZ

GRZĘDY

GRZMIĄCA z.ROGOWIEC

INOWŁÓDZ

JANOWICE WIELKIE z.BOLCZÓW

JANOWIEC

JAWOR

JEZIORO GÓRECKIE

KAMIENIEC ZĄBKOWICKI

KARPNIKI

KAZIMIERZ DOLNY

KĘTRZYN

KĘTRZYN - KOŚCIÓŁ

KIELCE

KLICZKÓW

KŁODZKO

KOŁO

KONARY

KONIN-GOSŁAWICE

KORZKIEW

KOWALEWO POMORSKIE

KOŹMIN WLKP.

KÓRNIK

KRAKÓW

KRAPKOWICE

KRAPKOWICE - OTMĘT

KRĘPCEWO

KRUSZWICA

KRZYŻNA GÓRA

KRZYŻTOPÓR

KSIĄŻ WIELKI

KUROZWĘKI

KWIDZYN

LEGNICA

LIDZBARK WARMIŃSKI

LIPA

LUBIN

LUTOMIERSK

ŁAGÓW

ŁĘCZYCA

ŁOWICZ

MAJKOWICE

MALBORK

MAŁA NIESZAWKA

MIĘDZYLESIE

MIĘDZYRZECZ

MIRÓW

MOKRSKO

MOSZNA

MSTÓW

MYŚLENICE

NAMYSŁÓW

NIDZICA

NIEPOŁOMICE

OGRODZIENIEC (PODZAMCZE)

OJCÓW

OLEŚNICA

OLSZTYN (JURA)

OLSZTYN (WARMIA)

OLSZTYNEK

OŁAWA

OŁDRZYCHOWICE KŁODZKIE

OPOCZNO

OPOLE GÓRKA

OPOLE OSTRÓWEK

OPORÓW

OSSOLIN

OSTRĘŻNIK

OSTRÓDA

OSTRÓW LEDNICKI

OTMUCHÓW

PABIANICE

PANKÓW

PASTUCHÓW

PIESKOWA SKAŁA

PIOTRKÓW TRYBUNALSKI

PIOTRKÓW-BYKI

PIOTROWICE ŚWIDNICKIE

PŁAKOWICE

PŁOCK

PŁONINA

PŁOTY

PODZAMCZE z.OGRODZIENIEC

PODZAMCZE PIEKOSZOWSKIE

POKRZYWNO

POŁCZYN-ZDRÓJ

POZNAŃ

PRABUTY

PROCHOWICE

PROSZÓWKA z.GRYF

PRZEWODZISZOWICE

PYZDRY

RABSZTYN

RACIĄŻEK

RADLIN

RADŁÓWKA

RADOM

RADZIKI DUŻE

RADZYŃ CHEŁMIŃSKI

RAJSKO

RAKOWICE WIELKIE

RATNO DOLNE

RAWA MAZOWIECKA

RESKO

ROGÓW OPOLSKI

RYBNICA

RYBNICA LEŚNA

RYCZÓW

RYDZYNA

RZĄSINY

SANDOMIERZ

SIEDLĘCIN

SIEDLISKO

SIERADZ

SIEWIERZ

SMOLEŃ

SOBKÓW

SOBOTA

SOCHACZEW

SOSNOWIEC

SREBRNA GÓRA

STARA KAMIENICA

STARE DRAWSKO

STRZELCE OPOLSKIE

SULEJÓW

SZAMOTUŁY

SZCZECIN

SZTUM

SZYDŁÓW

SZYMBARK

ŚWIDWIN

ŚWIEBODZIN

ŚWIECIE n.WISŁĄ

ŚWIECIE k.LEŚNEJ

ŚWINY

TORUŃ

TORUŃ z.DYBÓW

TUCZNO

TYNIEC

UDÓRZ

UJAZD k.TOMASZOWA

UJAZD KRZYŻTOPÓR

UNIEJÓW

URAZ

WAŁBRZYCH z.KSIĄŻ

WAŁBRZYCH z.STARY KSIĄŻ

WAŁBRZYCH z.NOWY DWÓR

WARSZAWA z.KRÓLEWSKI

WARSZAWA z.UJAZDOWSKI

WĄBRZEŹNO

WENECJA

WĘGORZEWO

WIELICZKA

WIELKA WIEŚ

WIERZBNA

WITKÓW

WLEŃ

WOJNOWICE

WOJSŁAWICE

WROCŁAW

WROCŁAW LEŚNICA

WYSZYNA

ZAGÓRZE ŚLĄSKIE

ZĄBKOWICE ŚLĄSKIE

ZBĄSZYŃ

ZŁOTORIA k.TORUNIA

ŹRÓDŁA

ŻAGAŃ

ŻARY

ŻELAZNO

ŻMIGRÓD


IMG BORDER=1 style=

RUINA ZAMKU W CHĘCINACH NA KILKA CHWIL PRZED BURZĄ



ajstarszym znanym nam współcześnie dokumentem wzmiankującym osadę Chęciny jest przywilej Bolesława Wstydliwego, wystawiony w 1275 na prośbę podkomorzego sandomierskiego Mikuły, dotyczący zniszczonej i wyludnionej przez najazd tatarski wioski Łagiewniki. W akcie tym nie ma ani słowa o zamku, z czego wniosek, że ten prawdopodobnie jeszcze wtedy nie istniał. Najstarsza zachowana informacja źródłowa, w której wymieniany jest nasz obiekt, pochodzi z przywileju wystawionego przez księcia Władysława Łokietka w roku 1306, zawierającego obietnicę nadania kapitule krakowskiej castrum Chancin wraz z przynależnymi mu wsiami. Na bazie wspomnianych dokumentów można domniemywać, iż budowę warowni rozpoczęto gdzieś na przełomie XIII i XIV wieku, a wśród inicjatorów tego przedsięwzięcia najczęściej wymienia się króla czeskiego Wacława II lub biskupa Krakowa Jana Muskatę. Do końca jednak nie wiadomo, czy spiskujący przeciw polskiemu królowi Muskata kiedykolwiek na zamku urzędował; opinie są w tej kwestii skrajnie rozbieżne. Pewne natomiast jest to, że 7.VI.1307 Władysław Łokietek cofnął nadany rok wcześniej przywilej i odtąd budowla znajdowała się w rękach książęcych (później królewskich), zaś jej pierwszym starostą został Wrocław burgrabius de Thanczin. W następnych wiekach zamek pełnił funkcję ważnego ośrodka administracyjno-militarnego. W latach 1310, 1318, 1331 i 1333 u jego podnóża odbywały się zjazdy rycerstwa małopolskiego i wielkopolskiego, uważane przez historyków za pierwsze w historii Polski sejmy. W 1331 spod Chęcin wojska polskie wyruszyły pod Płowce, gdzie doszło do krwawej, nierozstrzygniętej bitwy z Krzyżakami. Wcześniej, bo w roku 1318 biskup Janisław zdeponował tutaj na okres wojny skarby katedry gnieźnieńskiej. Pomysł się sprawdził i odtąd chęcińska warownia pełniła też funkcję królewskiego skarbca.


'RUINES DU CHATEAU DE CHENCHINY' GRAFIKA AUGUSTE FRANCOISE ALES Z POCZĄTKU XIX WIEKU


WIDOK RUIN ZAMKU NA RYCINIE WOJCIECHA GERSONA Z 1882 ROKU


o śmierci Łokietka król Kazimierz Wielki rozbudował zamek, czyniąc zeń jedną z najpotężniejszych królewskich fortec, której przez następnych 250 lat żadne wojska nie potrafiły zdobyć ani szturmem, ani sposobem. Pod nieobecność panującego opiekę nad warownią sprawowali starostowie ze 150-osobową zbrojną załogą, mającą za zadanie nadzór nad bezpieczeństwem publicznym w podległym im rejonie. Ponadto Chęciny pełniły funkcję rezydencji księżniczki Adelajdy, niepłodnej małżonki Kazimierza, zesłanej tu 'za karę' przez rozczarowanego męża. Po śmierci króla na zamku rezydowała jego siostra Elżbieta, która w imieniu swojego syna Ludwika Węgierskiego przez krótki czas sprawowała rządy w państwie. Obok wartości militarnych i rezydencjonalnych Chęciny pełniły także (od końca XIV wieku) godność królewskiego więzienia dla szlachty oraz wysoko postawionych jeńców wojennych. Dziesięć lat męczył się w tutejszych lochach Andrzej Wingold - znienawidzony przyrodni brat Władysława Jagiełły. Przebywali tu również: oskarżony o romans z żoną Jagiełły Zofią, niejaki Hincza z Rogowa, czy schwytani do niewoli po wiktorii grunwaldzkiej jeńcy zakonni. Najbardziej wpływowym pensjonariuszem więziennych apartamentów był jednak pojmany w czasie bitwy pod Koronowem Michał Kuchmeister, późniejszy wielki mistrz krzyżacki.


JÓZEF SZERMENTOWSKI 'CHĘCINY', 2. POŁOWA XIX WIEKU


OBRAZ NAPOLEONA ORDY, 2. POŁOWA XIX WIEKU



WARCISŁAW Z GOTARDOWIC

Jednym z licznych więźniów zamku chęcińskiego był Warcisław z Gotartowic. Ów rycerz w 1409 roku pełnił funkcję dowódcy królewskiej załogi na zamku Bobrowniki koło Raciążka w ziemi dobrzyńskiej. Na początku Wielkiej Wojny z Zakonem 1409-1411 Krzyżacy najechali zamek bobrownicki. Jego nieliczna załoga stawiała początkowo zacięty opór, pomimo że nie miała wystarczających zapasów żywności ani odpowiedniej broni. Krzyżacy podprowadzili pod zamek bombardy, którymi zdołali uczynić wyłom w jednej z kurtyn. Wtedy Warcisław za pośrednictwem arcybiskupa gnieźnieńskiego Mikołaja Kurowskiego wynegocjował jeden dzień rozejmu licząc na nadejście posiłków. Kiedy te nie nadeszły, nie widząc szansy obrony poddał zamek. Król Władysław Jagiełło obarczył go odpowiedzialnością za upadek warowni. Za karę on oraz inni rycerze z zamku bobrownickiego zostali skazani na "wieżę". Ciążącą na nich hańbę zmyli wkrótce walcząc na polach Grunwaldu.

Fragment książki Roberta i Agnieszki Sypek
Zamki i warownie ziemi sandomierskiej



RUINA W TLE ZABUDOWY MIEJSKIEJ CHĘCIN POCZĄTKU XX WIEKU, POCZTÓWKA 1916


połowie XVI stulecia na zamku w Chęcinach przez pewien czas mieszkała królowa Bona. Wyprowadziła się stąd w roku 1554, zabierając ze sobą ogromny skarb. Datę tę można przyjąć za symboliczny początek upadku królewskiej warowni, która 30 lat później była już w tak słabej formie, że ustawą sejmową zezwolono na przeniesienie ksiąg ziemskich powiatu chęcińskiego z zamku do kościoła parafialnego. W 1607 twierdza po raz pierwszy w historii została zdobyta. Sztuka ta udała się oddziałom zbuntowanego rokoszanina Mikołaja Zebrzydowskiego, które najpierw ograbiły ją, a następnie spaliły. Znaczącej przebudowy w duchu późnorenesansowej rezydencji możnowładczej dokonał ówczesny starosta chęciński Stanisław Branicki - w wyniku jego zabiegów obiekt na krótko wrócił do dobrej kondycji sprzed lat. W 1655 roku Chęciny zdobyli i splądrowali Szwedzi, dwa lata później okaleczona twierdza nie była w stanie obronić się przed szturmem oddziałów Rakoczego oraz kozackiej watahy Chmielnickiego. Po kolejnej okupacji szwedzkiej w roku 1707 częściowo zrujnowany gmach został ostatecznie opuszczony, jakkolwiek jeszcze przez pewien okres mieściły się w nim sąd grodzki i kancelaria. Dzieła zniszczenia dokonali podczas zaborów Austriacy, którzy nakazali rozbiórkę murów. Pomogli im w tym miejscowi wieśniacy, traktujący warownię jak darmowe źródło obrobionego materiału budowlanego. W czasie I wojny światowej Rosjanie ulokowali na jednej z wież zamku punkt obserwacyjny, co doprowadziło do jej późniejszego zniszczenia ogniem austriackim.



ZAMEK NA KARTKACH POCZTOWYCH Z LAT 1910-1920


oczątki zainteresowania warownią datuje się na końcowy okres XVIII stulecia. Jako pierwszy poświęcił mu więcej uwagi Jan Filip Carosii, uczony genewski, który na polecenie Stanisława Augusta Poniatowskiego badał dawne starostwo chęcińskie pod kątem możliwości ponownego wydobywania kamienia budowlanego (marmuru). W 1778 opisał on stan wtedy opuszczonej już i mocno zrujnowanej budowli. Szereg opracowań historycznych poświęconych zarówno miastu jak i warowni przyniósł wiek XIX. W 1844 na czele Delegacji do Spraw Inwentaryzacji Zabytków Królestwa Polskiego przyjechał do Chęcin Kazimierz Stronczyński. Efektem prac tej oficjalnej komisji rządowej był opis twierdzy, wzbogacony informacjami historycznymi, a także dwie akwarele Tadeusza Chrząńskiego. Uzupełnieniem powyższych publikacji były dość liczne i zazwyczaj krótkie artykuły w czasopismach i prasie codziennej. Losem zabytku interesował się m.in. Henryk Sienkiewicz, który opublikował list w sprawie ochrony ruin. Panowało wtedy przekonanie, że zamek zbudował któryś z Piastów. Wstępne czynności konserwatorskie podjęto w latach 80-ych XIX wieku. Po zakończeniu II wojny światowej odrestaurowano wieże, na jednej z nich urządzając punkt widokowy, a cały obiekt wpisany został do rejestru zabytków. Podczas prowadzonych przez ostatnie lata prac adaptacyjno-renowacyjnych budowla została zabezpieczona w formie trwałej ruiny.



FOTOGRAFIE RUIN Z LAT 30. XX WIEKU, DRZEWA NA STOKACH GÓRY POSADZONO DOPIERO PO WOJNIE



arowny zamek został wzniesiony na skalnej grani wysokiego wzgórza (355 mn.p.m.). Pierwotne zespół składał się z muru obwodowego z dwiema cylindrycznymi wieżami oraz jednopiętrowego budynku mieszkalnego wysuniętego przed wieżę wschodnią. Wjazd na zamek wysoki prowadził furtą bramną ulokowaną we wschodnim odcinku muru obronnego, w bezpośrednim sąsiedztwie wieży więziennej. W drugiej fazie budowy, datowanej na połowę XIV wieku, przy północnej kurtynie postawiono nieco wysunięty poza linię murów budynek mieszkalny, przeznaczony m.in. na pokoje starosty i archiwum z księgami ziemskimi powiatu chęcińskiego. Solidnie ufortyfikowano też wjazd do zamku, budując przedbramie, nad którym wkrótce wyrosła kaplica. Najpoważniejsze prace budowlane przeprowadzono w wieku XV. Do zamku górnego dobudowano wówczas od strony zachodniej pozbawiony trwałej nawierzchni zamek dolny otoczony murem o narysie wydłużonego wieloboku (60x30 metrów), zapewne zwieńczonym krenelażem. W północno-zachodnim narożu nowego, zamykającego przestrzeń gospodarczą obwodu wzniesiono czworokątną basztę, zaś obok dostawiono budynek z furtą.


REKONSTRUKCJA ZAMKU Z XVI WIEKU:
1. MOST, 2. BRAMA Z PODNOSZONYMI WRZECIĄDZAMI, 3. BUDYNEK MIESZKALNY, 4. DZIEDZINIEC GOSPODARCZY,
5. STUDNIA ZAMKOWA, 6. BASZTA CZWOROGRANNA, 7. WIEŻA WIĘZIENNA, 8. KAPLICA ZAMKOWA,
9. BUDYNKI DLA ZAŁOGI I STRAŻY, 10. MUR OBRONNY, 11. DONŻON, 12. DREWNIANY BUDYNEK GOSPODARCZY


ziedziniec zamkowy otoczony był drewnianą zabudową gospodarczą (kuźnia, stajnie, piekarnia i in.). W jego centralnej części znajdowała się studnia albo kryta cysterna na wodę. Jan Carossi tak ją opisywał: [...] drugi dziedziniec o wiele większy posiada w środku głęboką, kutą w skale studnię, której głębokość podano na około 100 łokci [..]. Według lokalnych legend łączyła się ona podziemnym korytarzem z usytuowanym u stóp Góry Zamkowej kościołem św. Bartłomieja. Wjazd do zamku prowadził przez wsparty na murowanych filarach pięcioprzęsłowy drewniany most zwodzony przerzucony nad suchą fosą. Wzmocnieniu obronności założenia służyły prowadzone wzdłuż wewnętrznego obwodu murów zadaszone ganki strażnicze. W trakcie XVII-wiecznej modernizacji wzniesiono m.in. kurtynę bramy w stylu późnorenesansowym i wymurowano arkadowe krużganki ganku przy kurtynie południowej. Była to ostatnia większa inwestycja na zamku chęcińskim.


PLAN ZAMKU ŚREDNIOWIECZNEGO:
1. MOST ZWODZONY, 2. KAPLICA, 3. PRZEJAZD BRAMNY, 4. GŁÓWNY BUDYNEK MIESZKALNY,
5. DZIEDZINIEC ZAMKU WYSOKIEGO, 6. WIEŻA WIĘZIENNA, 7. DONŻON, 8. DZIEDZINIEC GOSPODARCZY,
9. BASZTA CZWOROGRANNA, 10. FURTA BRAMNA NA ZAMKU NISKIM



LEGENDY O ZAMKU W CHĘCINACH

Wieść głosi, że w zamku chęcińskim przechowywała swoje skarby królowa Bona. Po śmierci małżonka - Zygmunta Starego, monarchini postanowiła opuścić Polskę i przez Śląsk udać się do słonecznej Italii. Pewnego letniego popołudnia, przed zachodem słońca, załadowano ciężkie, okute wozy i ogromne skrzynie z nieprzebranym bogactwem wyjechały z Chęcin. Podróż nie trwała długo. Podczas przejazdu przez rzekę Nidę królewski skarb runął do wody, gdyż słaby drewniany most nie wytrzymał obciążenia. Bona wysłała do zamku posłańca z prośbą o pomoc i ratunek. Załoga warowni nie wpuściła jednak chłopca na dziedziniec, bo liczono na to, że choć mała część majątku pozostanie w Polsce.

Od tego czasu, w niektóre dni po zachodzie słońca, zdumieni turyści mogą usłyszeć tętent galopującego konia. Nie widzą jednak jeźdźca, który ponoć od wieków prosi o pomoc.

***

Kolejna opowieść wiąże się z postacią pana Będzińskiego, starosty chęcińskiego, który dostał się w trakcie jednej z wojennych wypraw do tureckiej niewoli. Po latach udało mu się zbiec wraz z zaprzyjaźnionym Arabem. Kiedy po wielu miesiącach wędrówki dotarli wreszcie na zamek, towarzysz starosty zmarł, a wierny rumak padł. Usypano im w podzamczu kurhan. Podanie wspomina też o skarbie zakopanym w grobowcu. Wiele razy rozkopywano mogiłę, ale jakieś tajemne siły zawsze stawiały ją na nowo.



IMG BORDER=1 style=

KURTYNA WSCHODNIA - TĘDY PROWADZIŁ HISTORYCZNY WJAZD NA ZAMEK


IMG BORDER=1 style=

WIDOK Z WIEŻY WIĘZIENNEJ NA ZAMEK DOLNY



otężne, malownicze ruiny królewskiego zamku zdecydowanie dominują nad okolicą, strzelistymi wieżami wskazując drogę z odległości wielu kilometrów. Do czasów nam współczesnych zachował się pełen obwód zewnętrznych murów obronnych, obydwie wieże, baszta czworogranna i fundamenty budynków mieszkalnych. W wysokiej na 20 metrów wieży wschodniej mieści się punkt widokowy, skąd rozciąga się wspaniała panorama na malownicze pasma Wzgórz Chęcińskich - wieść niesie, że przy ładnej pogodzie można stąd dostrzec nawet wierzchołki polskich Tatr. Zwiedzając zamek warto udać się na pieszy spacer wzdłuż wąskiej ścieżki poprowadzonej tuż nad stromym urwiskiem wokół zewnątrzych murów warowni. Po stronie południowej dostrzec można wówczas stalowe liny podtrzymujące mury zamku przed zawaleniem. W miesiącach letnich ruina tętni życiem, cierpliwie znosząc uciążliwą obecność hałaśliwych turystów w dresach i obcasach. Nie ma na zamku żadnej ekspozycji, funkcjonuje natomiast sklepik z pamiątkami. W przeszłości kręcono tu sceny batalistyczne do produkcji Pan Wołodyjowski; filmowy atak na Kamieniec Podolski jest w istocie zdobywaniem zamku w Chęcinach.


IMG  BORDER=1 style= IMG  BORDER=1 style=

WIDOK NA ZAMEK Z DROGI 762 (PO LEWEJ) ORAZ Z PARKINGU PRZY UL. JĘDRZEJOWSKIEJ


najbliższym czasie na terenie zamku rozpocznie się długo oczekiwana rewitalizacja. Prace ruszą jeszcze wiosną 2013 roku i zakończą się jesienią w roku następnym. Ich zakres obejmować będzie rekonstrukcję kaplicy i dawnego skarbca, a także adaptację piwnic zamkowych na sezonową cafeterię. Na dolnym zamku staną repliki armat i stylowe stragany dla rzemieślników oraz artystów ludowych, urządzony zostanie niewielki amfiteatr z ławkami z drewnianych bali i odbudowana zostanie studnia. Dla zwiedzających udostępniona będzie zachodnia wieża - ta, której mury w ubiegłym roku uszkodził piorun. Zmienić się ma również otoczenie warowni. Aleja lipowa, prowadząca od parkingu na zamek, zostanie wybrukowana, pojawią się stylowe ławeczki, a wzdłuż drogi staną figury przedstawiające polskich władców. Wzgórze Zamkowe zostanie profesjonalnie oświetlone. Oprócz zewnętrznej iluminacji zamku, pomyślano też o oświetleniu poszczególnych elementów ruin, a także alejek, które prowadzą na zamek. Prace remontowe mogą wpłynąć na utrudnienia w zwiedzaniu zabytku.



Zamek udostępniony jest dla zwiedzających codziennie

Godziny otwarcia
W marcu i kwietniu: 9.00-18.00
Od maja do końca sierpnia: 9.00-19.00
We wrześniu i październiku: 9.00-18.00
Bilet wstępu w 2015 roku kosztuje 12 zł normalny i 9 zł ulgowy

Biuro Zamku Królewskiego w Chęcinach
ul. Armii Krajowej 18 A
26-060 Chęciny
tel. 41 308 00 48
e-mail: biuro(at)zamek.checiny.pl



IMG  BORDER=1 style= IMG  BORDER=1 style=

ZAMEK DOLNY PEŁNIŁ PRZED WIEKAMI FUNKCJE GOSPODARCZE



OKOLICE ZAMKU

Na północ od Góry Zamkowej wznosi się Miedzianka, wzgórze o zadziwiająco zróżnicowanej budowie geologicznej. Jedną z formacji, która ją tworzy, są wapienie powstałe z organizmów żyjących w rafie koralowej. Góra ta jest poligonem badawczym geologów oraz stanowiskiem poszukiwań ciekawych okazów skał i minerałów. Jak wskazuje nazwa, znajdują się tu złoża miedzi intensywnie eksploatowane już w średniowieczu. Powstały wówczas sztolnie i szyby górnicze, których pozostałości zachowały się do naszych czasów.

Nieco dalej w kierunku północnym rozciąga się łagodne Pasmo Bolechowickie z kulminacją Czerwonej Góry, znanej z czerwonego zlepieńca, zwanego zygmuntowskim. Z tego właśnie materiału została wzniesiona w 1644 roku warszawska kolumna króla Zygmunta III Wazy, ufundowana przez jego syna Władysława. Po zniszczeniu kolumny przez Niemców w czasie II wojny światowej odbudowano ją w 1949 roku z granitu pochodzącego z kamieniołomów strzegomskich.



IMG  BORDER=1 style= IMG  BORDER=1 style=

FURTA BRAMNA OD STRONY ZAMKU DOLNEGO

FUNDAMENTY BUDYNKÓW MIESZKALNYCH NA ZAMKU WYSOKIM



iasteczko położone jest 15 kilometrów na południowy zachód od Kielc, przy drodze 7 prowadzącej do Krakowa. Do Chęcin dojechać można z Kielc autobusami PKS lub komunikacją podmiejską. Na zamek prowadzi stroma ścieżka, rozpoczynająca się nieopodal kościoła. W Chęcinach funkcjonuje kilka płatnych parkingów nastawionych przede wszystkim na turystów. Mieszczą się one przy ulicach: Jędrzejowskiej, Radkowskiej, Długiej, Małogoskiej i Armii Krajowej. Dwa pierwsze znajdują się stosounkowo najbliżej ruin. (mapa)
(2013, fotografie z 2008)





1. T. Banaś, R. Garus: Legendy świętokrzyskie - przewodnik rodzinny, Agencja JP s.c. 2007
2. T. Glinka, M. Piasecki, R. Szewczyk, M. Sapała: Cuda Polski, Publicat 2008
3. W. Gliński, Cz. Hadamik: Zamek w Chęcinach - zarys problematyki badawczej...
4. B. Guerquin: Zamki w Polsce, Arkady 1984
5. I. T. Kaczyńscy: Zamki w Polsce południowej, Muza SA 1999
6. L. Kajzer, J. Salm, S. Kołodziejski: Leksykon zamków w Polsce, Arkady 2001
7. T. Poklewski-Koziełł: Studia o zamkach średniowiecznych, IAE PAN 2012
8. R. Rogiński: Zamki i twierdze w Polsce, Instytut Wydawniczy Związków Zawodowych 1990
9. R. A. Sypek: Zamki i warownie ziemi sandomierskiej, TRIO 2003


IMG BORDER=1 style=

U STÓP GÓRY ZAMKOWEJ



Warto zobaczyć również:


IMG

Usytuowany u stóp Góry Zamkowej kościółek pw. św. Bartłomieja, wzniesiony przed 1325 z fundacji Władysława Łokietka. Kościół ma budowę halową, w nawach i prezbiterium nakryty jest sklepieniem kolebkowym. Z detali kamieniarskich zachowały się późnogotyckie portale; najstarszy z nich pochodzi z XV stulecia.

IMG

Nieco dalej na zachód klasztor bernardynek wzniesiony w połowie XVI stulecia z fundacji burmistrza i miejskich rajców. Był to trzeci z kolei kościół w Chęcinach zbudowany w obrębie murów. Składa się on z orientowanego kościoła oraz - stanowiącego jego przedłużenie ku wschodowi - budynku klasztornego. Klasztor otacza kamienny mur, w którego obrębie oprócz ogrodu, znajduje się obszerny spichlerz.

IMG

W północnej części miasta ufundowany przez Kazimierza Wielkiego kościól i klasztor franciszkanów. Pierwotnie gotycki, rozbudowany w wieku XVII w stylu barokowym. W XIX stuleciu przekształcony na więzienie, później mieściła się tu szkoła, a do roku 1991 - restauracja i hotel. Obecnie ponownie w rękach Kościoła.

IMG

Na wschód od Rynku synagogę wzniesioną po roku 1683 na planie prostokąta, z zagłębioną w ziemi, pokrytą polichromią salą. Wnętrza korpusu synagogi kryją sklepienia kolebowo krzyżowe i kolebowe z lunetami. Dach czterospadowy, łamany, tak zwany polski. Obecnie w budynku mają swą siedzibę urzędy miasta i gminy.



Kielce - pałac biskupi z umocnieniami bastionowymi XVIIw., 13 km
Podzamcze Piekoszowskie - ruina pałacu magnackiego XVIIw., 13 km
Sobków - fortalicium szlacheckie XVIw., 14 km
Bolmin - ruina dworu obronnego XVIw., 15 km
Mokrsko Górne - ruina zamku szlacheckiego XIVw., 17 km
Chełmce - ruina dworu obronnego XVIw., 20 km




STRONA GŁÓWNA