STRONA GŁÓWNA

MINIGALERIA

MAPKI

KSIĘGA GOŚCI

DOPISZ SIĘ

KONTAKT
BAGNO

BARANÓW SANDOMIERSKI

BARCIANY

BARDO ŚLĄSKIE

BĄKOWA GÓRA

BESIEKIERY

BĘDZIN

BIERUTÓW

BIESTRZYKÓW

BOBOLICE

BODZENTYN

BOLKÓW

BORYSŁAWICE ZAMKOWE

BROCHÓW

BRODNICA

BRZEG

BYDLIN

BYSTRZYCA KŁODZKA

CHĘCINY

CHOJNICA

CHOJNIK

CIECHANÓW

CIESZÓW

CZARNY BÓR

CZERNINA

CZERSK

CZĘSTOCHOWA

CZOCHA

DRZEWICA

DĄBRÓWNO

DZIAŁDOWO

DZIERZGOŃ

GDAŃSK

GIŻYCKO

GŁOGÓW

GNIEW

GNIEWOSZÓW Z.SZCZERBA

GOLUB-DOBRZYŃ

GOŁAŃCZ

GOŁUCHÓW

GORZANÓW

GOŚCISZÓW

GÓRA

GRODZIEC

GRÓDEK

GRUDZIĄDZ

GRZĘDY

GRZMIĄCA z.ROGOWIEC

INOWŁÓDZ

JANOWICE WIELKIE z.BOLCZÓW

JANOWIEC

JAWOR

JEZIORO GÓRECKIE

KAMIENIEC ZĄBKOWICKI

KARPNIKI

KAZIMIERZ DOLNY

KĘTRZYN

KĘTRZYN - KOŚCIÓŁ

KIELCE

KLICZKÓW

KŁODZKO

KOŁO

KONARY

KONIN-GOSŁAWICE

KORZKIEW

KOWALEWO POMORSKIE

KOŹMIN WLKP.

KÓRNIK

KRAKÓW

KRAPKOWICE

KRAPKOWICE - OTMĘT

KRĘPCEWO

KRZYŻNA GÓRA

KRZYŻTOPÓR

KSIĄŻ WIELKI

KUROZWĘKI

KWIDZYN

LEGNICA

LIDZBARK WARMIŃSKI

LIPA

LUBIN

LUTOMIERSK

ŁAGÓW

ŁĘCZYCA

ŁOWICZ

MAJKOWICE

MALBORK

MAŁA NIESZAWKA

MAMERKI

MIĘDZYLESIE

MIĘDZYRZECZ

MIRÓW

MOKRSKO

MSTÓW

MYŚLENICE

NAMYSŁÓW

NIDZICA

NIEPOŁOMICE

OGRODZIENIEC (PODZAMCZE)

OJCÓW

OLEŚNICA

OLSZTYN (JURA)

OLSZTYN (WARMIA)

OLSZTYNEK

OŁAWA

OŁDRZYCHOWICE KŁODZKIE

OPOCZNO

OPOLE GÓRKA

OPOLE OSTRÓWEK

OPORÓW

OSSOLIN

OSTRĘŻNIK

OSTRÓW LEDNICKI

OSTRÓDA

OTMUCHÓW

PABIANICE

PASTUCHÓW

PIESKOWA SKAŁA

PIOTRKÓW TRYBUNALSKI

PIOTRKÓW-BYKI

PIOTROWICE ŚWIDNICKIE

PŁOCK

PŁONINA

PŁOTY

PODZAMCZE GÓRA BIRÓW

PODZAMCZE z.OGRODZIENIEC

PODZAMCZE PIEKOSZOWSKIE

POKRZYWNO

POŁCZYN-ZDRÓJ

POZNAŃ z.PRZEMYSŁAWA

POZNAŃ z.CESARSKI

PRABUTY

PROCHOWICE

PROSZÓWKA z.GRYF

PRZEWODZISZOWICE

PYZDRY

RABSZTYN

RADLIN

RADŁÓWKA

RADOM

RADZIKI DUŻE

RADZYŃ CHEŁMIŃSKI

RAJSKO

RAKOWICE WIELKIE

RATNO DOLNE

RAWA MAZOWIECKA

RESKO

ROGÓW OPOLSKI

RYBNICA

RYBNICA LEŚNA

RYCZÓW

RYDZYNA

RZĄSINY

SANDOMIERZ

SIEDLĘCIN

SIEDLISKO

SIERADZ

SIEWIERZ

SMOLEŃ

SOBKÓW

SOBOTA

SOCHACZEW

SOSNOWIEC

SREBRNA GÓRA

STARA KAMIENICA

STARE DRAWSKO

SULEJÓW

SZAMOTUŁY

SZCZECIN

SZTUM

SZYDŁÓW

SZYMBARK

ŚWIDWIN

ŚWIECIE n.WISŁĄ

ŚWIEBODZIN

ŚWIECIE k.LEŚNEJ

ŚWINY

TORUŃ

TORUŃ z.DYBÓW

TUCZNO

TYNIEC

UDÓRZ

UJAZD k.TOMASZOWA

UJAZD KRZYŻTOPÓR

UNIEJÓW

URAZ

WAŁBRZYCH z.KSIĄŻ

WAŁBRZYCH z.STARY KSIĄŻ

WAŁBRZYCH z.NOWY DWÓR

WARSZAWA z.KRÓLEWSKI

WARSZAWA z.UJAZDOWSKI

WĄBRZEŹNO

WĘGORZEWO

WIELICZKA

WIELKA WIEŚ

WIERZBNA

WITKÓW WIELKI

WLEŃ

WOJNOWICE

WOJSŁAWICE

WROCŁAW

WROCŁAW LEŚNICA

WYSZYNA

ZAGÓRZE ŚLĄSKIE

ZĄBKOWICE ŚLĄSKIE

ZBĄSZYŃ

ZŁOTORIA k.TORUNIA

ŹRÓDŁA

ŻAGAŃ

ŻARY

ŻELAZNO

ŻMIGRÓD


ZAMEK W NIEPOŁOMICACH WIDOK OD FRONTUudowę murowanej warowni w Niepołomicach rozpoczęto w połowie XIV stulecia z fundacji Kazimierza Wielkiego. Wraz z tą inwestycją rozwijała się osada, mająca w przyszłości pełnić rolę gospodarczego zaplecza dla królewskiej rezydencji. Zamek szybko stał się ulubionym miejscem pobytu ostatniego Piasta, ale jego rozkwit nastąpił dopiero w czasach panowania Władysława Jagiełły, który z tylko sobie znanych powodów wyraźnie nie lubił Krakowa i kiedy musiał rezydować w Małopolsce (a robił to rzadko), zamieszkiwał właśnie w Niepołomicach. Tam odbywały się doroczne spotkania króla i jego rady, a także wielkie polowania z udziałem zagranicznych dostojników. W połowie XV stulecia Władysław Warneńczyk oddał warownię w zastaw Michałowi Dybaczowi i odtąd aż do końca XVIII wieku zamek pozostawał (z krótkimi przerwami) w rękach prywatnych rodów: Czuryłów, Branickich oraz Lubomirskich.


ZAMEK NA FOTOGRAFII Z POCZĄTKÓW XX WIEKU


kres nowożytny przyniósł budowli zmiany, które całkowicie odmieniły jej formę i przeznaczenie. Pierwsze modernizacje rozpoczął po 1506 roku Zygmunt Stary, a ostateczny kształt renesansowej rezydencji uzyskał zamek w czasach Zygmunta Augusta, który kontynuował dzieło rozgrzebane przez ojca zaraz po usunięciu szkód spowodowanych przez pożogę w roku 1550. Projekty przygotował i prace budowlane nadzorował wówczas sam mistrz Tomasz Grzymała, a współpracowali z nim polscy i włoscy rzemieślnicy, m.in. Santi Gucci. Kres świetności budowli przyniosły barbarzyńskie najazdy szwedzkie, w wyniku których (1655) okupanci ograbili Niepołomice, zburzyli kościół, a w częściowo zniszczonym zamku urządzili magazyn żywności, wywożąc wcześniej całe jego wyposażenie. Po rozbiorze Polski w 1772 pojawili się Austriacy, którzy po zaadaptowaniu obiektu na koszary rozebrali jego drugie piętro. Odtąd nadgryziona szwedzką kulą i bezlitosnym zębem czasu rezydencja systematycznie chyliła się ku upadkowi. W okresie międzywojennym i po wojnie pełniła ona funkcję obiektu użyteczności publicznej. W roku 1991 zabytek stał się własnością Gminy Niepołomice, przystąpiono wtedy do kompleksowych prac renowacyjnych i remontowych, które mają na celu przywrócenie dawnego blasku tej cennej budowli.


DZIEDZINIEC ZAMKOWY PRZED II WOJNĄ...
... ORAZ W 1970otycki zamek zbudowany został na planie czworoboku i składał się z zespołu domów, wzniesionych z cegły na kamiennym fundamencie, oraz trzech przysadzistych wież. Całość łączył mur kurtynowy. Od wschodniej strony dziedziniec ograniczał jednotraktowy, dwukondygnacyjny budynek, natomiast od południa wznosił się dom dwutraktowy, także o dwu kondygnacjach. Narożne wieże były wyższe od budynków o kilka metrów. Szczególnie solidnie umocniona była wieża północno-zachodnia. W jej wnętrzach zlokalizowano studnię, zapewniającą obrońcom dostęp do wody nawet w czasie długiego oblężenia. Również tam w jednym z pomieszczeń miała znajdować się kaplica zamkowa. Wjazd do twierdzy prowadził przez bramę w zachodniej kurtynie, jak mówią jedne źródła, lub od strony wschodniej - jak podają inne.REKONSTRUKCJA ZAMKU ŚREDNIOWIECZNEGO WG M.KOZERY


takiej formie obiekt przetrwał do XVI stulecia, kiedy to z inicjatywy króla Zygmunta Starego, a potem Zygmunta Augusta został przebudowany na piękną renesansową rezydencję. Powstało wówczas czteroskrzydłowe założenie z jednotraktowymi budynkami od strony wschodniej i zachodu oraz dwutraktowymi od południa i północy. Całość otaczały od wewnątrz drewniane krużganki, które po pożarze w 1550 roku zastąpiono murowanymi. Skrzydło północne zamku przeznaczone było na komnaty mieszkalne, skrzydło południowe pełniło funkcje reprezentacyjne. W wyniku przebudowy zniknęły obronne wieże, a pojawiły się skupione w narożach dziedzińca niewielkie wieżyczki pełniące rolę klatek schodowych. Bezpośrednio w sąsiedztwie rezydencji od południa rozciągały się ogrody włoskie, będące urzeczywistnieniem estetycznych ambicji królowej Bony.


ZAMEK W XVII WIEKU WG R.LISOWSKIEGO
POCZTÓWKA PRZEDWOJENNAimo, iż po pożarze w 1800 roku zaborcze władze austriackie obniżyły gmach o jedno piętro i wykorzystywały go jako koszary, do współczesnych czasów zachował się on w całkiem przyzwoitym stanie, a od niedawna jego gwiazda znów świeci pełnym blaskiem. Przetrwały i zostały starannie odrestaurowane piękne renesansowe detale architektoniczne zdobiące okna, komnaty, bramę wjazdową, a także wspaniale ukwiecony dziedziniec, który zachwyca swoją estetyką przybyłych turystów i gości. Aktualnie zamek pełni rolę centrum kulturalno-biznesowego. W jego odnowionych zabytkowych wnętrzach odbywają się liczne imprezy rozrywkowe: recitale, koncerty, biesiady, wesela, spektakle i rycerskie turnieje. Funkcjonuje tutaj też Muzeum Niepołomickie prezentujące eksponaty myśliwskie i zbiory mistrza bezkrwawych łowów Włodzimierza Puchalskiego. Swoją siedzibę w zamku ma chór "Cantata" Towarzystwa Miłośników Muzyki i Śpiewu w Niepołomicach.


Fundacja Zamek Królewski w Niepołomicach
ul. Zamkowa 2, 32-005 Niepołomice
tel. (12) 281 30 11, tel./faks (12) 281 32 33
fundacja@zamekkrolewski.com.plZAMEK OD STRONY OGRODÓW - FOT. MICHAŁ SYDORUKiepołomice leżą kilkanaście kilometrów na wschód od Krakowa, skąd kursują liczne prywatne busy (odjeżdżające spod dworca PKP Kraków Główny). Zamek znajduje się nieopodal rynku, a prowadzi do niego ul. Zamkowa. Przy bramie niewielki parking. (mapa) (2001)1. B. Guerquin: Zamki w Polsce, Arkady 1984
2. I. T. Kaczyńscy: Zamki w Polsce południowej, Muza SA 1999
3. L. Kajzer, J. Salm, S. Kołodziejski: Leksykon zamków w Polsce, Arkady 2001
4. R. Sypek: Zamki i obiekty warowne Jury Krakowsko-Częstochowskiej
5. Przewodnik PASCAL - Małopolska na weekend


NA DZIEDZIŃCU - FOT. MICHAŁ SYDORUK
Wieliczka - zamek żupny XIVw., przebudowany i odbudowany, ok. 13 km
Nowy Wiśnicz - zamek magnacki XIV-XVIIw., ok. 24 km
Kraków - zamek królewski na Wawelu, ok. 25 km
Dobczyce - ruina zamku królewskiego XIVw., 26 kmSTRONA GŁÓWNA