ierwszy zamek w Oławie został zbudowany prawdopodobnie pod koniec XIII wieku. Posiadał on dwa przejazdy bramne, z których jeden połączony był z fortyfikacjami miejskimi. Dziś wiemy o nim tyle, że ulokowany był w południowo-zachodniej części organizmu miejskiego i został zniszczony w wyniku wojen husyckich około roku 1430. Zanim to jednak nastąpiło, z polecenia księcia Ludwika I brzeskiego w latach 1359-98 w północnej części miasta wzniesiono nowe założenie obronne na planie trapezoidalnym z kamienno-ceglaną wieżą o wysokości 20 metrów i podstawie opartej na rzucie prostokąta regularnego o bokach 6x7 metrów. Pod koniec XVI wieku, za panowania księcia Fryderyka IV legnickiego, włoski architekt Bernard Niuron nadał rezydencji formy renesansowe. Rozbudowano wówczas przestrzeń mieszkalną i zmodernizowano fortyfikacje otaczając zabudowania obwałowaniami ziemnymi z czterema narożnymi bastejami.
REZYDENCJA PIASTÓW ŚLĄSKICH NA PIĘKNYCH RYCINACH F.B. WERNHERA Z POŁOWY XVIII WIEKU SILESIA IN COMPENDIO SEU TOPOGRAPHIA DAS IST PRAESENTATIO UND BESCHRIEBUNG DES HERZOGTHUMS SCHLESIENS
WARTO ZWRÓCIĆ UWAGĘ NA FORTYFIKACJE BASTIONOWE, DZIŚ JUŻ NIEISTNIEJĄCE
W
drugiej połowie XVII wieku włoscy budowniczowie Carlo Rossi oraz Luca Giovani dokonali barokowej przebudowy zamku dla księcia wołowskiego Christiana i jego żony księżnej Luizy von Anhalt. Efektem tych prac była czterokondygnacyjna część budowli, zwana pałacem księżnej Luizy, posiadająca od strony dziedzińca otwartą arkadową loggię, zaś od frontu misternie zdobiony portal z herbem księżnej. Basteje zastąpiono bastionami, a na miejscu zasypanych fos założono barokowe ogrody. W latach 1697-1737 księstwo oławskie tytułem zastawu znalazło się w rękach Jadwigi Elżbiety, córki elektora Palatynatu i żony Jakuba Sobieskiego, syna króla polskiego Jana III. W tym czasie powstało dodatkowe piętro w północnej galerii, powiększono też bibliotekę i zbudowano dodatkowe pomieszczenia gospodarcze. Wiek XIX przyniósł stopniowy upadek świetności rezydencji; wykorzystywano ją odtąd jako siedzibę urzędów, szpital wojskowy, magazyny, a nawet piekarnię. W roku 1834 rozpoczęła się rozbiórka dawnej posiadłości piastów legnickich, w wyniku której zburzono 2/3 budynków wchodzących w skład założenia (na rycinach powyżej to te dwa segmenty po lewej stronie). Dzieła zniszczenia dokonała 2. wojna światowa, gdy zamek spłonął. Jego częściową odbudowę przeprowadzono w latach 1952-58, a pozostałości północnego skrzydła mieszkalnego z wieżą wyburzono w latach 70. ubiegłego wieku. Obecnie w starannie odrestaurowanym gmachu mieszczą się biura Urzędu Miejskiego.
PLAC ZAMKOWY NA POCZTÓWKACH Z POCZĄTKU XX WIEKU, NA DOLE PO PRAWEJ WIEŻA BRAMNA (ROZEBRANA W LATACH 70.)
Ludwik Henryk Jakub Sobieski ,, Fanfanik'' urodzony 2 XI 1667 w Paryżu był pierworodnym synem króla Jana III Sobieskiego. Z jego osobą ojciec wiązał swoje plany dynastyczne w Rzeczypospolitej, których jednak nigdy nie udało się Sobieskim zrealizować. W opinii współczesnych Jakub był: drobny wzrostem, cienki, chudy, szpetnej twarzy, ułomny, piskliwego głosu - słowem bardzo delikatny i zniewieściały. Inna opinia o królewiczu z tamtych czasów: nieco ułomny, niski, brzydki, mówiący cienkim głosem, figura nieprzyjemna, niesympatyczna, nie lubiąca ludzi i nie lubiana od nich. Co do przymiotów moralnych, uważało się Jakuba za osobę pobożną, takt w mówieniu, wspaniałość i hojność posuwaną niekiedy do rozrzutności, a nade wszystko staranne wykształcenie. Niestety wad było więcej i dużo częściej o nich mówiono: ambitny, pragnący władzy ale nie potrafiący walczyć o nią otwarcie i śmiało, dążyć do niej siłą albo zasługą, a w najlepszym tylko razie pełzać do niej przekupstwem lub intrygom. W oczach współczesnych kompromitowały Jakuba nieudane zabiegi matrmonialne. W Polsce rozgłaszano złośliwe pogłoski o potwornej degeneracji i rzekomych zboczeniach królewicza: w mężczyznach się kocha, aż strach o tym myśleć.
Jakub był tylko synem hetmańskim, a nie księciem krwi. Stan urodzenia wpłynął na sytuację w rodzinie - wynikały z tego powodu konflikty między nim, a rodzicami i rodzeństwem. Z powodu niskich apanaży książę prowadził żywot nieodpowiedni swej kondycji mając szczupły dwór i mało pieniędzy. Zła sytuacja skłoniła Jakuba do haniebnego czynu, który jeszcze bardziej przyczynił się do niepopularności jego osoby. Gdy skarbnik króla Wolczyński odmówił pożyczenia królewiczowi pieniędzy, ten postanowił zemścić się na nim. Zorganizował zasadzkę, w której skarbnik miał zginąć. Podstęp się nie udał, a sprawa wkrótce stała się głośna. Wbrew oczekiwaniom Sobieski wcale się nie bronił, jeszcze odgrażał rodzicom, że przemocą zagarnie ojcowskie skarby, zabije braci, uwięzi królową swą matkę, a wreszcie ukoronuje się przemocą. W walce o koronę Jakub był zdolny do najgorszych czynów. Potrafił zjednywać sobie stronników dzięki darowi dyplomatycznej zręczności. Jednakże kronika miasta wspomina go jako dobrego gospodarza, który rozwinął gospodarkę, budownictwo i rzemiosło. Miał ludzki stosunek do swych poddanych i był osobą bardzo tolerancyjną w stosunku do innych wyznań. W ciągu siedemdziesięcioletniego życia spotkało Jakuba więcej przykrości niż radości. Korona, do której był przygotowywany od najmłodszych lat, umknęła trzy razy. Musiał znosić upokorzenia od władz cesarskich w sprawie swego zastawu oławskiego. Przeżył śmierć najbliższych: matki, braci, siostry, żony i dwóch córek. Pod koniec swojego życia powrócił do rodzinnej Żółkwi, gdzie zmarł 19 grudnia 1737 o godzinie 11 wieczorem.
SKRZYDŁO PÓŁNOCNE Z WIEŻĄ NA FOTOGRAFII Z LAT 70. XX WIEKU - WKRÓTCE PO JEJ WYKONANIU ZOSTAŁO ROZEBRANE
rozległego kompleksu zamkowego do dziś zachował się czterokondygnacyjny gmach mieszkalny, stojący w południowej części dawnego dziedzińca. Od strony miasta krasi go ujęty w zdobione boniowane pilastry portal bramy wjazdowej. Krótsze elewacje budynku wieńczą barokowe, dekorowane szczyty. Wewnątrz mieści się Sala Rycerska, dawniej z wystawnym wystrojem barokowym, współcześnie ze sztukateriami artysty Pasternaka. Jakiś czas temu budynek przechodził remont elewacji, który nadał mu bardzo ładną szatę zewnętrzną, choć po tych wszystkich przebudowach z zamkiem średniowiecznym wspólną ma on już tylko nazwę.
BOGATO DEKOROWANY KARTUSZ HERBOWY KSIĄŻĄT LEGNICKO-BRZESKICH I KSIĄŻĄT ANHALTU
DOJAZD
O
ława położona jest około 25 km na południowy wschód od Wrocławia, przy drodze łączącej Wrocław z Opolem. Przez miasto prowadzi linia kolejowa Wrocław-Opole-Katowice-Kraków. Pociągi jeżdżą często. Z dworca PKP do zamku jest około 20 minut spaceru w kierunku północnym. Samochód parkujemy na rogu Placu Zamkowego i ul. 3 maja (przy Urzędzie Gminy). (mapa zamków)
LITERATURA
1. B. Guerquin: Zamki w Polsce, Arkady 1984
2. L. Kajzer, J. Salm, S. Kołodziejski: Leksykon zamków w Polsce, Arkady 2001
ZAMEK W OŁAWIE OD STRONY DAWNEGO DZIEDZIŃCA, FOTOGRAFIA Z 2001 ROKU
W pobliżu:
Jelcz-Laskowice - ruina zamku rycerskiego z XIV/XVI w., 11 km Brzeg - zamek książąt brzeskich z XIV w., przebudowany, 15 km Biestrzyków - wieża mieszkalno-obronna z XIV w., 23 km Wrocław - zamki wrocławskie, 26 km
Karłowice - zamek rycerski z XIV w., przebudowany, 35 km