STRONA GŁÓWNA

ZA GRANICĄ

MINIGALERIA

MAPKI

KSIĘGA GOŚCI

KONTAKT
BAGNO

BARANÓW SANDOMIERSKI

BARCIANY

BARDO ŚLĄSKIE

BĄKOWA GÓRA

BESIEKIERY

BĘDZIN

BIERUTÓW

BIESTRZYKÓW

BISKUPIN

BOBOLICE

BODZENTYN

BOLKÓW

BORYSŁAWICE ZAMKOWE

BROCHÓW

BRODNICA

BRZEG

BYDLIN

BYSTRZYCA KŁODZKA

CHĘCINY

CHOJNICA

CHOJNIK

CIECHANÓW

CIESZÓW

CZARNY BÓR

CZERNA

CZERNINA

CZERSK

CZĘSTOCHOWA

CZOCHA

DĄBRÓWNO

DOBKÓW

DRZEWICA

DZIAŁDOWO

DZIERZGOŃ

GDAŃSK

GIŻYCKO

GŁOGÓW

GNIEW

GNIEWOSZÓW Z.SZCZERBA

GOLUB-DOBRZYŃ

GOŁAŃCZ

GOŁUCHÓW

GORZANÓW

GOŚCISZÓW

GÓRA

GRODZIEC

GRÓDEK

GRUDZIĄDZ

GRZĘDY

GRZMIĄCA z.ROGOWIEC

INOWŁÓDZ

JANOWICE WIELKIE z.BOLCZÓW

JANOWIEC

JAWOR

JEZIORO GÓRECKIE

KAMIENIEC ZĄBKOWICKI

KARPNIKI

KAZIMIERZ DOLNY

KĘTRZYN

KĘTRZYN - KOŚCIÓŁ

KIELCE

KLICZKÓW

KŁODZKO

KOŁO

KONARY

KONIN-GOSŁAWICE

KORZKIEW

KOWALEWO POMORSKIE

KOŹMIN WLKP.

KÓRNIK

KRAKÓW

KRAPKOWICE

KRAPKOWICE - OTMĘT

KRĘPCEWO

KRUSZWICA

KRZYŻNA GÓRA

KRZYŻTOPÓR

KSIĄŻ WIELKI

KUROZWĘKI

KWIDZYN

LEGNICA

LIDZBARK WARMIŃSKI

LIPA

LUBIN

LUTOMIERSK

ŁAGÓW

ŁĘCZYCA

ŁOWICZ

MAJKOWICE

MALBORK

MAŁA NIESZAWKA

MIĘDZYLESIE

MIĘDZYRZECZ

MIRÓW

MOKRSKO

MSTÓW

MYŚLENICE

NAMYSŁÓW

NIDZICA

NIEPOŁOMICE

OGRODZIENIEC (PODZAMCZE)

OJCÓW

OLEŚNICA

OLSZTYN (JURA)

OLSZTYN (WARMIA)

OLSZTYNEK

OŁAWA

OŁDRZYCHOWICE KŁODZKIE

OPOCZNO

OPOLE GÓRKA

OPOLE OSTRÓWEK

OPORÓW

OSSOLIN

OSTRĘŻNIK

OSTRÓDA

OSTRÓW LEDNICKI

OTMUCHÓW

PABIANICE

PASTUCHÓW

PIESKOWA SKAŁA

PIOTRKÓW TRYBUNALSKI

PIOTRKÓW-BYKI

PIOTROWICE ŚWIDNICKIE

PŁAKOWICE

PŁOCK

PŁONINA

PŁOTY

PODZAMCZE GÓRA BIRÓW

PODZAMCZE z.OGRODZIENIEC

PODZAMCZE PIEKOSZOWSKIE

POKRZYWNO

POŁCZYN-ZDRÓJ

POZNAŃ z.PRZEMYSŁAWA

POZNAŃ z.CESARSKI

PRABUTY

PROCHOWICE

PROSZÓWKA z.GRYF

PRZEWODZISZOWICE

PYZDRY

RABSZTYN

RADLIN

RADŁÓWKA

RADOM

RADZIKI DUŻE

RADZYŃ CHEŁMIŃSKI

RAJSKO

RAKOWICE WIELKIE

RATNO DOLNE

RAWA MAZOWIECKA

RESKO

ROGÓW OPOLSKI

RYBNICA

RYBNICA LEŚNA

RYCZÓW

RYDZYNA

RZĄSINY

SANDOMIERZ

SIEDLĘCIN

SIEDLISKO

SIERADZ

SIEWIERZ

SMOLEŃ

SOBKÓW

SOBOTA

SOCHACZEW

SOSNOWIEC

SREBRNA GÓRA

STARA KAMIENICA

STARE DRAWSKO

SULEJÓW

SZAMOTUŁY

SZCZECIN

SZTUM

SZYDŁÓW

SZYMBARK

ŚWIDWIN

ŚWIEBODZIN

ŚWIECIE n.WISŁĄ

ŚWIECIE k.LEŚNEJ

ŚWINY

TORUŃ

TORUŃ z.DYBÓW

TUCZNO

TYNIEC

UDÓRZ

UJAZD k.TOMASZOWA

UJAZD KRZYŻTOPÓR

UNIEJÓW

URAZ

WAŁBRZYCH z.KSIĄŻ

WAŁBRZYCH z.STARY KSIĄŻ

WAŁBRZYCH z.NOWY DWÓR

WARSZAWA z.KRÓLEWSKI

WARSZAWA z.UJAZDOWSKI

WĄBRZEŹNO

WENECJA

WĘGORZEWO

WIELICZKA

WIELKA WIEŚ

WIERZBNA

WITKÓW

WLEŃ

WOJNOWICE

WOJSŁAWICE

WROCŁAW

WROCŁAW LEŚNICA

WYSZYNA

ZAGÓRZE ŚLĄSKIE

ZĄBKOWICE ŚLĄSKIE

ZBĄSZYŃ

ZŁOTORIA k.TORUNIA

ŹRÓDŁA

ŻAGAŃ

ŻARY

ŻELAZNO

ŻMIGRÓD


WIDOK NA ZAMEK RAJSKO OD STRONY PÓŁNOCNEJłaściwie to nikt nie wie, jak to naprawdę było z zamkiem Rajsko. Według stanowiska niektórych uczonych średniowieczna warownia nigdy w tym miejscu nie powstała; według innych - wręcz przeciwnie - zameczek istniał i funkcjonował jako jedna z granicznych twierdz wchodzących w skład historycznego Okręgu Kwisy. Zgodnie z tradycją - i tej wersji będziemy się trzymać - stał tu w średniowieczu dwór myśliwski, który w wyniku rozbudowy przekształcony został w warownię o nazwie Nietburg. Nie wiadomo, kto przyłożył się do tej inwestycji, ani kto tutaj zamieszkał - jedyną, choć niezbyt wiarygodną wskazówką może być dla nas stare podanie wymieniające raubrittera Jobsta von Kolditz jako gospodarza Rajska, prowadzącego na tych terenach pełne przygód rozbójnicze życie. Obiekt prawdopodobnie zniszczony został w 1431 roku przez husytów, przechodzących tędy z wyprawą łupieżczą na Górne Łużyce, a następnie opuszczony popadł w ruinę.


ZAMEK NA NIEMIECKICH POCZTÓWKACH Z OKRESU XX-LECIA MIĘDZYWOJENNEGO


drodzenie zamku po ponad 400-letnim interludium nastąpiło w drugiej połowie XIX wieku za sprawą właściciela pobliskiego pałacyku w Biedrzychowicach - włoskiego hrabiego Aleksandra von Minutoli, wielkiego miłośnika, kolekcjonera i konesera sztuki. W roku 1863 kupił on stary zabytek i w latach 1875-78 doprowadził do jego rekonstrukcji w stylu nadreńskiego neogotyku, wykorzystując do tego celu oryginalne detale kamiennych sklepień, sztukaterii z piaskowca i marmuru oraz elementy metaloplastyki. Całe założenie o powierzchni użytkowej ok. 250 metrów2 zostało otoczone murem, co nadawało mu wygląd średniowiecznego gmachu obronnego. U podnóża tych romantycznych ruin von Minutoli zbudował kamienne schodki umożliwiające swobodne zejście na brzeg Kwisy. Wewnątrz zaś udostępnił zgromadzoną przez siebie bogatą kolekcję szkieł i ceramiki weneckiej, antyczne puchary i dzbany, afrykańskie maski, militaria, meble oraz obrazy tak znanych artystów jak Albrecht Durer, Paolo Veronese czy Rembrandt. W czasie rewolucyjnych rozruchów w 1919 Rajsko zostało zajęte i zdemolowane przez okolicznych chłopów - podczas tych burzliwych wydarzeń zaginęła część kolekcji, zaś to co udało się uratować, przeniesiono do pałacu. Po śmierci hrabiego jego córka Anna von Pfeil w roku 1925 na 30 lat wydzierżawiła budowlę lubońskiemu oddziałowi Verband Fur Deutsche Jugendherbergen. Wykorzystując projekty zgorzeleckiego architekta Stange dokonano kolejnej jej przebudowy i po zakończeniu prac otwarto tu schronisko o nazwie Graf Joachim Pfeil-Jugendherberge na pamiątkę zmarłego rok wcześniej hrabiego von Pfeil und Klein Ellguth, podróżnika i znanego badacza Afryki. Po 1945 roku obiekt został rozgrabiony i od tego czasu niszczeje.


WIEŻYCZKA W ZESPOLE BRAMNYM

WSPANIAŁE XIX-WIECZNE PORTALE
ZACHOWAŁY SIĘ DO NASZYCH CZASÓW
TUNEL

Gdy pewnego dnia zamek nabył Aleksander von Minutoli, jego historia wzbogaciła się o nową opowieść. Człowiek ten był znanym koneserem dzieł sztuki. Przemierzając okolicę natknął się na te interesujące ruiny i kupił je jeszcze tego samego dnia. Był rok 1863, Aleksander kilka lat skrzętnie odnawiał zabytek, aby przywrócić mu dawną świetność. Kiedy zakończono prace, Rajsko otworzyło podwoje dla turystów. Odrestaurowany zamek był często odwiedzany przez okoliczną młodzież, gdyż można było tu wspaniale wypocząć. Zdrowe powietrze oraz czysta woda przyciągały wielu ludzi. Pełen zachwytu Aleksander postanowił dobudować wieżę, najwyższy punkt, z którego chciał podziwiać Pogórze Izerskie, piękne jezioro i mnóstwo zieleni. Największą ciekawostką tego niezwykłego zamczyska jest jednak tunel, który rozciąga się od Rajska do pałacu w Biedrzychowicach. Miał on służyć nowemu właścicielowi do transportu cennych skarbów, które zgromadził w ciągu wielu lat. Dla bezpieczeństwa przenosił je z podziemi do swojej rezydencji, którą wcześniej nabył za niebagatelną kwotę. Pewnego dnia pośród wieśniaków wybuchła epidemia i nikt nie mógł jej zwalczyć. Ludzie umierali, a medycy rozkładali bezradnie ręce. Aleksander postanowił temu zaradzić. W tunelu umieścił wszystkich chorych, aby zaraza się nie rozprzestrzeniła. Pomysł okazał się skuteczny. Choroba niedługo minęła i aby już nie powróciła, podziemne przejście na zawsze zasypano razem ze zmarłymi. Niebawem Rajsko zostało rozgrabione i popadło w ruinę, zaś uroczy pałac w Biedrzychowicach zachował się do dziś w dobrym stanie. Tutejsi mieszkańcy powiadają, że w pałacu straszy, a o północy widać niekiedy jasne światła w oknach. Słychać też szepty i jęki, które pochodzą z wewnętrznych korytarzy. (...)

źródło: M. Świeży ZAMKI, TWIERDZE, WAROWNIE
na fotografii pałac w Biedrzychowicach
BRZYDKIE POZOSTAŁOŚCI SCHRONISKA MŁODZIEŻOWEGO

WIDOK Z WIEŻY NA BRAMĘ WJAZDOWĄamek w swym XIX-wiecznym romantycznym kształcie wzniesiony został z łamanego kamienia i wykończony cegłą. Jego dominantę stanowiła smukła prostokątna wieża z platformą widokową, na którą prowadziły wąskie, kręte schody. W ścianach wieży wykuto sztuczne otwory strzelnicze, dodatkowo w ścianie wschodniej wmontowano płytki wykusz. Tuż obok bramy wybudowano drugą z wież, znacznie niższą, nakrytą dachem stożkowym i uzupełnioną o blanki. Pomiędzy nimi znajdował się taras prowadzący z budynku głównego przez późnogotycki portal, pochodzący prawdopodobnie z jednego z kościółków śląskich. Główny dom zamkowy usytuowano w północnej części założenia.


PRZEDWOJENNE KOLOROWE POCZTÓWKI PRZEDSTAWIAJĄCE ZAMECZEK
OD STRONY BRAMY WJAZDOWEJ I OD JEZIORAuina położona jest na stromym, granitowo-gnejsowym wzniesieniu prawego brzegu Kwisy w jej przełomowym odcinku między jeziorami Złotnickim i Leśniańskim. Ma ona charakter wtórny, ponieważ jej współczesny stan to przede wszystkim pozostałości po XIX-wiecznej rekonstrukcji, dla której podłożem były relikty średniowiecznej warowni. Do dziś zachowały się kamienne elementy bramy wjazdowej, resztki budynków mieszkalnych z pięknymi portalami oraz strzelista wieża o wysokości 13 metrów, ze szczytu której rozciąga się widok na Jezioro Leśniańskie i dachy wznoszącego się na jego przeciwnym brzegu zamku Czocha.


MAŁA WIEŻA PRZY BRAMIE ZACZYNA SIĘ SYPAĆ

WIEŻA GŁÓWNA NA SZCZĘŚCIE JEST JESZCZE
W CAŁKIEM NIEZŁEJ KONDYCJI


roku 2011 teren zamku został ogrodzony siatką i ruszyły prace budowlane o trudnym do określenia charakterze. Być może powstaje tutaj hotel.


ZAMEK LATEM 2011. FOT. EuGene Wolfeamek stoi w granicach niewielkiej wsi Zapusta przy drodze prowadzącej z Leśnej do Biedrzychowic. Aby dostać się do ruin należy na początku miejscowości (jadąc od strony Leśnej) skręcić w prawo w drogę wyłożoną betonowymi płytami, która kończy się po kilkuset metrach przy zamkowej bramie. Można tutaj dojść również szlakiem turystycznym, prowadzącym wzdłuż brzegu jeziora z położonego nieopodal ośrodka wypoczynkowego.
(mapa) (2004)1. J. Lamparska: Tajemnice, zamki, podziemia, Asia Press 1999
2. R. Strzelewicz: Sztuczny zamek nad jeziorem, Sudety nr 10/2003
3. M. Świeży: Zamki, twierdze, warownie, Foto art. 2002


GÓRUJĄCA NAD LINIĄ LASU WIEŻA STANOWI ZNAKOMITY PUNKT WIDOKOWY NA POGÓRZE IZERSKIE I JEZIORO LEŚNIAŃSKIE Z ZAMKIEM CZOCHA (KTÓRY DOSTRZEC MOŻNA TYLKO WTEDY, GDY NA DRZEWACH NIE MA LIŚCI)
Leśna - zamek Czocha, ok. 6 km
Świecie - ruina zamku książęcego XIVw., ok. 9 km
Rząsiny - relikty zamku Podskale XIIIw., ok. 10 km
Proszówka - ruina zamku piastowskiego Gryf XIIIw., ok. 14 kmSTRONA GŁÓWNA


PENSJONAT VILLA GRETA
DOLNY ŚLĄSK, SUDETYCHATA 'ALE LIPA'
NOCLEGI GÓRY SOWIE