STRONA GŁÓWNA

MINIGALERIA

MAPKI

KSIĘGA GOŚCI

DOPISZ SIĘ

KONTAKT
BAGNO

BARANÓW SANDOMIERSKI

BARCIANY

BARDO ŚLĄSKIE

BĄKOWA GÓRA

BESIEKIERY

BĘDZIN

BIERUTÓW

BIESTRZYKÓW

BISKUPIN

BOBOLICE

BODZENTYN

BOLKÓW

BORYSŁAWICE ZAMKOWE

BROCHÓW

BRODNICA

BRZEG

BYDLIN

BYSTRZYCA KŁODZKA

CHĘCINY

CHOJNICA

CHOJNIK

CIECHANÓW

CIESZÓW

CZARNY BÓR

CZERNINA

CZERSK

CZĘSTOCHOWA

CZOCHA

DĄBRÓWNO

DRZEWICA

DZIAŁDOWO

DZIERZGOŃ

GDAŃSK

GIŻYCKO

GŁOGÓW

GNIEW

GNIEWOSZÓW Z.SZCZERBA

GOLUB-DOBRZYŃ

GOŁAŃCZ

GOŁUCHÓW

GORZANÓW

GOŚCISZÓW

GÓRA

GRODZIEC

GRÓDEK

GRUDZIĄDZ

GRZĘDY

GRZMIĄCA z.ROGOWIEC

INOWŁÓDZ

JANOWICE WIELKIE z.BOLCZÓW

JANOWIEC

JAWOR

JEZIORO GÓRECKIE

KAMIENIEC ZĄBKOWICKI

KARPNIKI

KAZIMIERZ DOLNY

KĘTRZYN

KĘTRZYN - KOŚCIÓŁ

KIELCE

KLICZKÓW

KŁODZKO

KOŁO

KONARY

KONIN-GOSŁAWICE

KORZKIEW

KOWALEWO POMORSKIE

KOŹMIN WLKP.

KÓRNIK

KRAKÓW

KRAPKOWICE

KRAPKOWICE - OTMĘT

KRĘPCEWO

KRUSZWICA

KRZYŻNA GÓRA

KRZYŻTOPÓR

KSIĄŻ WIELKI

KUROZWĘKI

KWIDZYN

LEGNICA

LIDZBARK WARMIŃSKI

LIPA

LUBIN

LUTOMIERSK

ŁAGÓW

ŁĘCZYCA

ŁOWICZ

MAJKOWICE

MALBORK

MAŁA NIESZAWKA

MIĘDZYLESIE

MIĘDZYRZECZ

MIRÓW

MOKRSKO

MSTÓW

MYŚLENICE

NAMYSŁÓW

NIDZICA

NIEPOŁOMICE

OGRODZIENIEC (PODZAMCZE)

OJCÓW

OLEŚNICA

OLSZTYN (JURA)

OLSZTYN (WARMIA)

OLSZTYNEK

OŁAWA

OŁDRZYCHOWICE KŁODZKIE

OPOCZNO

OPOLE GÓRKA

OPOLE OSTRÓWEK

OPORÓW

OSSOLIN

OSTRĘŻNIK

OSTRÓDA

OSTRÓW LEDNICKI

OTMUCHÓW

PABIANICE

PASTUCHÓW

PIESKOWA SKAŁA

PIOTRKÓW TRYBUNALSKI

PIOTRKÓW-BYKI

PIOTROWICE ŚWIDNICKIE

PŁOCK

PŁONINA

PŁOTY

PODZAMCZE GÓRA BIRÓW

PODZAMCZE z.OGRODZIENIEC

PODZAMCZE PIEKOSZOWSKIE

POKRZYWNO

POŁCZYN-ZDRÓJ

POZNAŃ z.PRZEMYSŁAWA

POZNAŃ z.CESARSKI

PRABUTY

PROCHOWICE

PROSZÓWKA z.GRYF

PRZEWODZISZOWICE

PYZDRY

RABSZTYN

RADLIN

RADŁÓWKA

RADOM

RADZIKI DUŻE

RADZYŃ CHEŁMIŃSKI

RAJSKO

RAKOWICE WIELKIE

RATNO DOLNE

RAWA MAZOWIECKA

RESKO

ROGÓW OPOLSKI

RYBNICA

RYBNICA LEŚNA

RYCZÓW

RYDZYNA

RZĄSINY

SANDOMIERZ

SIEDLĘCIN

SIEDLISKO

SIERADZ

SIEWIERZ

SMOLEŃ

SOBKÓW

SOBOTA

SOCHACZEW

SOSNOWIEC

SREBRNA GÓRA

STARA KAMIENICA

STARE DRAWSKO

SULEJÓW

SZAMOTUŁY

SZCZECIN

SZTUM

SZYDŁÓW

SZYMBARK

ŚWIDWIN

ŚWIEBODZIN

ŚWIECIE n.WISŁĄ

ŚWIECIE k.LEŚNEJ

ŚWINY

TORUŃ

TORUŃ z.DYBÓW

TUCZNO

TYNIEC

UDÓRZ

UJAZD k.TOMASZOWA

UJAZD KRZYŻTOPÓR

UNIEJÓW

URAZ

WAŁBRZYCH z.KSIĄŻ

WAŁBRZYCH z.STARY KSIĄŻ

WAŁBRZYCH z.NOWY DWÓR

WARSZAWA z.KRÓLEWSKI

WARSZAWA z.UJAZDOWSKI

WĄBRZEŹNO

WENECJA

WĘGORZEWO

WIELICZKA

WIELKA WIEŚ

WIERZBNA

WITKÓW

WLEŃ

WOJNOWICE

WOJSŁAWICE

WROCŁAW

WROCŁAW LEŚNICA

WYSZYNA

ZAGÓRZE ŚLĄSKIE

ZĄBKOWICE ŚLĄSKIE

ZBĄSZYŃ

ZŁOTORIA k.TORUNIA

ŹRÓDŁA

ŻAGAŃ

ŻARY

ŻELAZNO

ŻMIGRÓD


IMG BORDER=1 style=

RUINA ZAMKU W STAREJ KAMIENICYyć może w miejscu, gdzie dziś wznoszą się pozostałości starej kamiennej warowni już w XI lub XII wieku stał jeden z grodów broniących granicy śląsko-czeskiej lub czesko-saskiej. Przypuszczalnie w 1. połowie wieku XIII gród ten został przekształcony w drewniano-ziemny zamek na potrzeby księcia Henryka Pobożnego, a potem przekazany przez Bolesława Łysego kasztelanowi Sibotho Schof, domniemanemu protoplaście znakomitego i możnego rodu śląskich rycerzy von Schaffgotsch. Wzmianka na temat sygnowanego 30 grudnia 1242 roku aktu nadania pochodzi wprawdzie z falsyfikatu, nie wpływa to jednak na wiarygodność samego faktu przekazania zamku.
Według najstarszego zachowanego źródła w 1. połowie XIII wieku miejscowość nosiła nazwę Chemnice. Kilkadziesiąt lat później jej zapis zmieniono na niemiecką Kemnitz (1297), ta zaś w przeciągu całego XIV stulecia podlegała nieustannej ewolucji. Z tego okresu pochodzą terminy: Kempnitz, Kemnicz, Kemmenicz, Kamenecz, a nawet Kempnicz super. W 1446 wieś określano jako Gross Kemnitz, natomiast pierwszy raz jako "starą" nazwano ją w wieku XVII: w 1765 roku użyto terminologii Alt Kemnitz. W XIX stuleciu spotykamy niemieckie Chemnitz (1825) i słowiańską Kamenicę (1845). Nazwa obecna obowiązuje od roku 1946.
IMG  BORDER=1 style= IMG  BORDER=1 style=

BASZTA BRAMNA WIDOK Z FOSY I OD STRONY DZIEDZIŃCA (Z LEWEJ)


wczesnych następców Sibotho Schofa znani są tylko Johannes Heinze oraz Ulrich Schoff, a potem Gotsche Schoff I. Dla rodu zasłużył się wielce syn tego ostatniego Gotsche Schoff II, właściciel m.in. Cieplic i warowni Gryf. Na fali wspaniałej renomy, jaką uzyskał za życia, jego synowie dokleili do istniejącego członu imię Gotsche i odtąd wołali się Schaffgotsch. Jeden z nich - Henryk - w 1419 objął w spadku osadę Kamienica, a następnie przekazał w posiadanie synowi Johannesowi Schaffgotsch, ten zaś po latach podarował ją własnym z kolei synom: Henrykowi i Peterowi. Obydwaj zmarli jednak przedwcześnie nie doczekawszy się potomstwa, a wraz z ich śmiercią u progu XVI stulecia wygasła kamienicka linia rodu. W efekcie wieś przeszła we władanie Fischbacherów, lecz nie na długo, bowiem już około roku 1550 stała się ponownie własnością Schaffgotschów, konkretnie Kaspara von Schaffgotsch, syna zarządcy księstwa Świdnicy i Jawora. Po Kasparze zamieszkiwał tu jego bratanek Christoph, zaś po jego śmierci w 1601 panem na Kamienicy został Hans Ulrich von Schaffgotsch, bohater tragiczny przyszłych wydarzeń na dworze cesarza Ferdynanda.


IMG BORDER=1 style=

STAN RUINY ZAMKOWEJ NA RYCINIE Z POCZĄTKU XX STULECIA
MORDERSTWO

W grudniu 1615 na zamku starokamienickim gościł Bernhardt von Schaffgotsch, daleki kuzyn właścicela lokalnych dóbr Hansa Urlycha. Obydwaj młodzieńcy, choć różnił ich stan społeczny, studiowali wspólnie na kilku uniwersytetach, wspólnie też odbyli długą podróż po Europie. I właśnie ów ubogi kuzyn stał się ofiarą tragedii, do której doszło z nieznanych nam przyczyn w piwnicach zamkowych, 17-go dnia miesiąca w godzinach wieczornych. Otóż wówczas niejaki Friedrich Rottig, służący Bernhardta, pchnął swego pana rapierem w lewą pierś i przeszył go na wylot. Sprawcę, pomimo prób ucieczki, szybko złapano, uwięziono i już dwa tygodnie później wykonano na nim okrutny wyrok: Rottigowi odrąbano prawą rękę, następnie kat przebił serce, które po chwili wykrojono z martwego już ciała. Później zwłoki poćwiartowano i przy użyciu gwoździ przybito do czterech słupów szubienicy, najwyżej wieszając głowę i ową odciętą dłoń.
IMG  BORDER=1 style= IMG  BORDER=1 style=

WEJŚCIE DO CZĘŚCIOWO ZASYPANYCH PIWNIC ZAMKOWYCH

PUNKT INFORMACJI TURYSTYCZNEJ POD BASZTĄ


iebawem nadeszły złe czasy dla zamku i jego właścicieli. Ich preludium to pożar latem 1616 roku, w którym gmach spłonął doszczętnie zachowując jedynie stodoły i stajnie. Szybko przystąpiono do odbudowy i około 1630 obiekt powtórnie świecił dawnym blaskiem. Nie minęło jednak dziesięć lat, a zajęły go szwedzkie wojska gen. Stahlhausa w sile czterystu ludzi dokonując licznych zniszczeń, pogłębionych jeszcze w trakcie starcia z nadciągającymi oddziałami niemieckimi. Gospodarz tych ziem Hans Urlich von Schaffgotsch już wówczas nie żył, bowiem pięć lat wcześniej oskarżono go o spisek przeciw cesarzowi Austrii, aresztowano, a następnie ścięto. Wszystkie jego dobra zostały skonfiskowane, rozparcelowane i sprzedane - wieś Stara Kamienica za 100.000 guldenów kupił węgierski magnat Nikolaus hrabia Palffy von Erdor. Po śmierci hrabiego w 1679 majątek przez krótki czas należał do Eleonory von Palffy, a potem do Waltera von Gallo i jego żony Sybille hrabiny von Zierotin. W roku 1706 właścicielem zamku został Johann Joachim von Zierotin, który jednak rzadko tu bywał, prowadząc lokalne interesy za pośrednictwem zaufanego urzędnika. Podobnie czynił jego syn Ludwig hrabia von Zierotin baron von Lilgenau, gospodarz Starej Kamienicy od roku 1718 do 1756, gdy nabył ją jeleniogórski kupiec Friedrich Schmidt. Po jego nagłej śmierci w 1757, rok później wybuchł we wsi pożar, w wyniku którego zniszczeniu uległ zamek wraz z farbiarnią i dziesięcioma innymi domostwami. Stary gmach nie został już odbudowany i porzucony popadł w ruinę, choć jeszcze do końca XIX stulecia wykorzystywano jego wieżę pełniącą funkcję składnicy płodów rolnych.


IMG BORDER=1 style=

POCZTÓWKA TYPU GRUSS Z 1910 ROKU, W LEWYM GÓRNYM ROGU BASZTA ZAMKOWA
LEGENDA O POKUTNICACH ZE STAREJ KAMIENICY

Wnuk Henryka Pobożnego, książę Bolko jaworski, którego zwano Wielkim lub "Koroną Śląską", trzymał w swojej drużynie kusznika o imieniu Żyboł. Kusznik ten pochodził z rodziny wiejskiego pastucha, który na podgórskich łąkach pod Karkonoszami owce pasał, a że celnością niejeden raz zachwycał i zdumiewał, w niejednej bitwie z ojcem Bolka, łysym księciem Rogatką, brał udział. Młodemu księciu Żyboł też wiernie służył i raz nawet podczas walk z księciem Henrykiem z Głogowa o Bolesławiec, księcia Bolka w bitwie własną piersią osłonił. Ostrze miecza, które spaść miało na Bolka, jemu ciężką ranę zadało i chociaż Żyboł był synem pasterza wiejskiego, na rycerza na placu walki pasował go książę.
Tak kusznik Żyboł rycerzem został, a w znaku on i jego potomkowie, po wsze czasy z łaski książęcej mieli nosić owcę pod lipą stojącą. Żyboł nie nacieszył się jednak szczęściem zbyt długo. W trzy dni później zmarł z odniesionej rany i upływu krwi, ale przed śmiercią zdążył wyjawić księciu wielką tajemnicę swego życia. Konający rycerz powiedział, że piętnaście lat temu, gdy z księciem Rogatką bawił w Italii, miał nieślubnego syna z ladacznicą toskańską, który teraz jeszcze tam przebywa. Prosił więc księcia, by po jego śmierci zechciał chłopcem tym się zaopiekować i na prawego rycerza go wychować... ciąg dalszy
IMG  BORDER=1 style= IMG  BORDER=1 style=

ZACHOWANY ELEMENT KAMIENIARKI OKIENNEJ
W PÓŁNOCNEJ ŚCIANIE BASZTY

JAK WIDAĆ NA ZAŁĄCZONYM OBRAZKU POZBAWIONA STROPÓW BUDOWLA NIE OCHRONI NAS PRZED DESZCZEMotycko-renesansową warownię wzniesiono z łamanego kamienia na planie zbliżonym do prostokąta o bokach 37x55 m, a następnie otoczono fosą, być może przylegającą bezpośrednio do murów, stąd czasami obiekt ten zalicza się do tzw. zamków wodnych. Było to założenie dwuskrzydłowe o nieznanej dziś wysokości, z dostawioną od strony zachodniej trzy- lub czterokondygnacyjną basztą bramną. W 1562 roku gmach został przebudowany w stylu renesansowym, o czym informowała nie zachowana do czasów obecnych inskrypcja z datą przebudowy znajdująca się nad głównym wejściem.


PLAN ZAMKU W STAREJ KAMIENICY:
1. SKRZYDŁO POŁUDNIOWE, 2. SKRZYDŁO WSCHODNIE, 3. BASZTA BRAMNA, 4. MOST KAMIENNYzamku względnie dobrze zachowała się ruina baszty bramnej, wysoka na dwa piętra, z reliktem kamieniarki okiennej, fundament części mieszkalnej z częściowo zasypanymi piwnicami, a także jednoprzęsłowy kamienny most, prowadzący na dziedziniec od wschodu. Całość jest zaniedbana i w dużym stopniu porośnięta pokrzywami, w fosie od dawna brakuje już jednak wody, bez większego trudu więc można dostać się do centrum założenia. Zły stan warowni być może już niedługo ulegnie poprawie, bowiem pojawiła się szansa, że na własność przejmie ją fundacja Zamek Chudów, znana dotychczas ze skutecznej aktywności w zakresie ratowania starych zabytków i ich ruin. (2009)


IMG  BORDER=1 style= IMG  BORDER=1 style=

BASZTA BRAMNA - JEDYNY WZGLĘDNIE DOBRZEZ ZACHOWANY FRAGMENT ZAMKUtara Kamienica to duża wieś położona 10 km na zachód od Jeleniej Góry. Dojechać tu można pociągiem (kierunek Legnica, Zielona Góra), autobusem PKS lub transportem własnym. Ruinka stoi w północnej, dolnej części wsi, nieopodal wieży kościelnej. Parkujemy na wąskiej uliczce pod zamkiem. (mapa)

1. M. Chorowska: Rezydencje średniowieczne na Śląsku, OFPWW 2003
2. L. Kajzer, J. Salm, S. Kołodziejski: Leksykon zamków w Polsce, Arkady 2001
3. R. Łuczyński: Ruiny dwóch zamków, Sudety nr 11/2004
4. R. Łuczyński: Chronologia dziejów Dolnego Śląska, Atut 2006
5. R. Łuczyński: Zamki, dwory i pałace w Sudetach, WA 2008
6. www.naszesudety.pl


IMG  BORDER=1 style= IMG  BORDER=1 style=

OKOLICE JELENIEJ GÓRY TO NADER WDZIĘCZNA LOKALIZACJA DLA UPRAWIANIA TURYSTYKI ROWEROWEJ
Rybnica - ruina zamku gotyckiego XIVw., ok. 4 km
Siedlęcin - wieża mieszkalno-obronna XIVw., ok. 11 km
Czarne - renesansowy dwór obronny XVIw., ok. 16 km
Chojnik - ruina zamku książęcego XIVw., ok. 17 km
Dziwiszów - renesansowy dwór obronny XVIw., ob. zespół pałacowy, ok. 19 km
Proszówka - ruina zamku piastowskiego Gryf XIIIw., ok. 21 km
Wleń - ruina zamku książęcego XII/XIIIw., ok. 24 km
Będąc w Starej Kamienicy warto przy okazji zobaczyć również:

IMG

Kilkaset metrów od ruin zamku kościół Ścięcia św. Jana Chrzciciela z XIV wieku z kamienną kostnicą, gotycką chrzcielnicą i barokowym ołtarzem oraz wzniesioną także w stylu barokowym XVIII-wieczną plebanią.STRONA GŁÓWNA


PENSJONAT VILLA GRETA
DOLNY ŚLĄSK, SUDETYCHATA 'ALE LIPA'
NOCLEGI GÓRY SOWIE