gotyckiej wieży w Biestrzykowie wiemy niestety bardzo niewiele. Budowla powstała prawdopodobnie w XIV wieku, a w źródłach po raz pierwszy wymieniana jest w roku 1411. W średniowieczu należała do administratora dóbr kapituły wrocławskiej. Początkowo wieża posiadała dwie kondygnacje, do których w XVII stuleciu dobudowano trzecią, nieco później dostawiając jeszcze piętrowe skrzydło. Po drugiej wojnie światowej wieża uległa dewastacji. Z ruin w latach 90. ubiegłego wieku podniósł ją prywatny właściciel, dzięki czemu od niedawna znów świeci dawnym blaskiem.
WIDOK OD POŁUDNIA NA FOTOGRAFII Z LAT 30. XX WIEKU
ieża zbudowana została z kamienia oraz cegły w wątku gotyckim, gęsto przetykanym ozdobną zendrówką (jest to przepalona cegła). Jej dolną kondygnację stanowiła sklepiona krzyżowo piwnica, dostępna od północy tunelem murowanej pochylni, co sugeruje jej przeznaczenie na magazyny wina lub piwa. Parter prawdopodobnie przeznaczony był na pomieszczenie urzędowe, a na krytym drewnianym stropem piętrze mieściła się polichromowana i ogrzewana kominkiem komnata mieszkalna oświetlona przez trzy duże otwory okienne. Wąskie przejście w kurtynie zachodniej prowadziło na nieistniejący już dzisiaj ganek hurdycjowy, umieszczony powyżej murów pierwszego piętra. Wejścia do przyziemia oraz na pierwsze piętro ulokowano w ścianie północnej i osłonięto wąską, murowaną przybudówką kryjącą zapewne schody.
ELEWACJA POŁUDNIOWA WG B.GUERQUINA, LINIĄ PRZERYWANĄ ZAZNACZONO ZASIĘG MURÓW W XIV WIEKU
ieża gotycka w Biestrzykowie (obok Siedlęcina i Żelazna) należy do grupy najlepiej zachowanych na Śląsku wieżowych siedzib obronnych. Zniszczona po 1945 roku, zachowała pełnej wysokości mury magistralne z trzema średniowiecznymi ostrołukowymi oknami i sklepienia. Położona na terenie dawnego folwarku i do dziś otoczona fragmentem nawodnionej fosy budowla aktualnie znajduje się w rękach prywatnego właściciela, który troszczy się o jej stan - pokryta nowym dachem i wyremontowana czynnie mu służy. Wieża stoi na granicy wsi, na niewielkiej działce i dzięki temu można ją obejrzeć z bliska nie naruszając przy tym prywatności mieszkających tutaj osób.
FOTOGRAFIE PRZEDSTAWIAJĄCE STAN WIEŻY W LATACH 30. STULECIA I TUŻ PO WOJNIE (W RUINIE)
DOJAZD
D
o Biestrzykowa można jechać samochodem, ale można również pociągiem (z Wrocławia kierunek na Strzelin) - trzeba wówczas wysiąść we wsi Smardzów. Przy stacji rozpoczyna się wieś Żarniki Wrocławskie, którą należy przeciąć kierując się na zachód. Za wsią po lewej stronie widać Biestrzyków i wznoszącą się na jego krańcu sylwetę starej wieży. (mapa zamków województwa dolnośląskiego)
LITERATURA
1. M. Chorowska: Rezydencje średniowieczne na Śląsku, OFPWW 2003
2. L. Kajzer, J. Salm, S. Kołodziejski: Leksykon zamków w Polsce, Arkady 2001
WIEŻA W BIESTRZYKOWIE, STAN W 2002 ROKU
W pobliżu: Wrocław - zamki wrocławskie, 8 km
Smolec - pozostałości zamku z XIV w., 17 km Wrocław Leśnica - zamek z XV-XVIII w., 22 km Oława - zamek książęcy z XIII-XVII w., przebudowany, 23 km
Krobielowice - zamek z XVI w., 26 km