ierwsze wzmianki o wsi Schyrnino (później też Czyrna i Chirna) pochodzą z roku 1308, gdy miejscowość ta wchodziła w skład lokalnych dóbr kościelnych. W połowie XIV wieku Czernina została własnością szlachecką, a jej pierwszym znanym właścicielem był zmarły w 1423 roku Jan z Czerniny herbu Wierzbno, kasztelan międzyrzecki i późniejszy fundator zamku w Rydzynie. Jemu to właśnie przypisuje się tutaj budowę na przełomie XIV i XV wieku murowanej siedziby. Po śmierci Jana majątkiem na krótko zarządzał jego starszy syn Jocusch von der Czyrne, który około 1430 sprzedał dobra Magnusowi von Label. Przypuszczalnie w 1492 roku miejscowość wraz z zamkiem przechodzi w ręce rodziny von Dohna. Jeden z jej przedstawicieli - Henryk VII - w dniu 3 maja 1515 uzyskał u Władysława Jagiellończyka przywilej lokacyjny dla Czerniny rozpoczynając tym samym złoty wiek rozwoju tej niewielkiej osady. W 1538 roku Henryk von Dohna przepisał majątek braciom Aleksandrowi i Baltazarowi von Stosch z Mojęcic, których potomkowie rozbudowali i ufortyfikowali miasto. W 1551 roku Baltazar von Stosch zmienił wyznanie z katolickiego na protestanckie, co miało odegrać w przyszłości dużą rolę w dziejach zamku.
MIASTO I ZAMEK NA RYCINACH FRYDERYKA BERNARDA WERNHERA, "TOPOGRAPHIA SEU COMPENDIUM SILESIAE 1744-68"
P
o śmierci Baltazara jego syn Melchior otrzymał wieś Trzebosz (Triebusch), drugi syn Kaspar von Stosch (zm. 1627) - Czerninę Górną i miasto Czerninę, a trzeci - Baltazar - Czerninę Dolną i Jabłonnę. Tak dokonane w 1595 roku uporządkowanie spraw majątkowych utrwaliło na stałe podział pomiędzy Czerninę Górną wraz z miastem i Czerninę Dolną. Wkrótce nastał wiek XVII, a wraz z nim nastąpił okres wojennych konfliktów i dziesiątkujących ludność chorób zakaźnych. Nie ominęły one Dolnego Śląska, gdzie kilkukrotnie Czernina stała się areną zmagań wojsk duńskich, szwedzkich i cesarskich, cierpiąc od narzuconych jej mieszkańcom kontrybucji, ospy i zaraz bydlęcych. W tych ciężkich czasach wyróżnił się Georg Abraham von Stosch (zm. 1705), który pod koniec stulecia przebudował średniowieczną warownię w założenie rezydencjalne kształtując je w modnym wówczas stylu barokowym. Z małżeństwa z Urszulą Katarzyną von Kottwitz Jerzy nie pozostawił spadkobiercy, w związku z czym cały majątek odziedziczyła najstarsza siostra Hedwig Helena (zm. 1713), wdowa po Fryderyku von Schweinitz. Po jej śmierci Czernina przeszła w posiadanie rodu von Lestwitz, a kolejnymi jej właścicielami zostawali m.in.: Adam Melchior (zm. 1718), Georg Abraham i wreszcie Karol Rudolf (zm. 1803).
WIDOK PAŁACU OD POŁUDNIOWEGO ZACHODU W 1910 ROKU...
...I OBECNIE (RĘCE OPADAJĄ)
K
arol Rudolf von Lestwitz umarł bezpotomnie 9 sierpnia 1803 zapisując cały swój majątek Stowarzyszeniu Dziewic Ewangelickich, którego głównym celem było nauczanie młodych kobiet prostych sprawności potrzebnych przy prowadzeniu domu. Finansowana ze spadku po zamożnym właścicielu organizacja obejmowała swym działaniem wszystkie okoliczne wsie wchodzące w skład dóbr, przyczyniając się do rozwoju szkolnictwa wśród lokalnej społeczności i otaczając ją bezpłatną opieką medyczną. Kontrolowane przez Pruski Rząd Królewski Stowarzyszenie zasilane było dochodami pochodzącymi z dóbr czernińskich, majątku w Sułkowie oraz Ligocie, i funkcjonowało prawdopodobnie aż do drugiej wojny światowej. Działania wojenne pałac przetrwał bez większych zniszczeń i dopiero nadejście wojsk radzieckich w styczniu 1945 oraz późniejszy brak opieki nad państwową już budowlą sprawił, że z czasem zdegenerowała ona do formy porośniętej krzakami ruiny.
PROCES ROZPADU PAŁACU W CZERNINIE UWIECZNIONY W FOTOGRAFIACH, OD GÓRY ZDJĘCIA Z LAT: 1935, 1960-65 i 2019
ie znamy rozplanowania średniowiecznego zamku gotyckiego. Wybudowany w XVII wieku z wykorzystaniem jego kamiennych murów barokowy pałac charakteryzował się planem prostokątnym z wysuniętymi w północnych narożach ściany frontowej dwiema kolistymi bastejami i wewnętrznym dziedzińcem. Rezydencja była otoczona fosą, której resztki zachowały się do dzisiaj.
POSTĘPUJĄCY UBYTEK W MURACH PAŁACU NA PRZYKŁADZIE ŚCIANY WSCHODNIEJ: FOTOGRAFIE Z LAT: 1920-30, 2001, 2019
NA POCZĄTKU DRUGIEJ DEKADY XXI WIEKU ŚCIANA TA PRAKTYCZNIE PRZESTAŁA ISTNIEĆ
amek znajduje się w stanie zaawansowanego rozkładu z niewielkimi szansami na jego odratowanie. Po okresie powojennych dewastacji zachowały się tylko mury zewnętrzne, w większości obwodu pełnej wysokości. Oprócz części zachodniej nie istnieje już podział wewnętrzny, stropy wiele lat temu zawaliły się tworząc kupę gruzu,
dziś zarośniętą przez krzaki. Fragmentarycznie przetrwały piwnice, również niemal w całości zasypane. Od wschodu i południa do budynku przylega bajorko, prawdopodobnie relikt dawnej fosy. Do niedawna jeszcze podziwiać można było
kartusz herbowy właścicieli i pozostałości portalu drzwiowego zdobiące wschodnią ścianę pałacu, lecz albo zniknęły one pod rumowiskiem po jej osunięciu się, albo wcześniej ktoś zdążył je ukraść. Wpływ na krytyczną opinię na temat obecnego stanu ruin ma również ich najbliższe otoczenie, do którego najlepiej pasuje określenie: śmietnik. Smutny, przygnębiający widok upadającej ruiny pogłębia syf, jaki ją otacza, i który zapewne będzie tak trwał jeszcze latami, bo przecież nie mieści się w głowach okolicznym lokatorom czynszowych mieszkań, aby czasami posprzątać po sobie albo - co gorsza - po innych.
ZAMEK W CZERNINIE, STAN OBECNY
Wstęp wolny
Jeżeli bardzo chcecie, możecie w to miejsce przyjechać razem ze swoim psem. Tylko...po co?
Sporo wolnej przestrzeni na zachód od zamku i nad samą ruiną. Część północną i wschodnią dużego placu zajmują zabudowania folwarku, a później PGR-u, wciąż zamieszkane. Z troski o samochody mieszkańców i własny spokój tę strefę lepiej pominąć, chyba że zdecydujemy się na widoki z dalszej perspektywy. Od południa z zamkiem sąsiaduje plebania.
ZAMEK W CZERNINIE, STAN OBECNY
DOJAZD
W
ieś położona jest na granicy historycznych ziem Wielkopolski i Dolnego Śląska, około 15 km na południe od Leszna, skąd (rzadko) kursują autobusy PKS. Wybierając się w te strony samochodem należy z Leszna jechać drogą wojewódzką 309 na Wrocław i w Rydzynie (za Rynkiem, a przed cmentarzem) skręcić w prawo. Ruina znajduje się w centralnej części wsi, nieopodal wysokich kościelnych wież. (mapa zamków województwa)
Samochód zaparkować można tuż obok ruin.
Miłośnikom dwóch kółek, szczególnie tym, którzy mieszkają w aglomeracjach Poznania i Wrocławia, proponuję dojazd pociągiem do Rydzyny, Bojanowa lub Kaczkowa i powrót do domu rowerem. Lokalne drogi są niezłej jakości (przynajmniej te w kierunku Poznania), a ruch tutaj niewielki. Szczerze polecam!
LITERATURA
1. B. Guerquin: Zamki w Polsce, Arkady 1984
2. L. Kajzer, J. Salm, S. Kołodziejski: Leksykon zamków w Polsce, Arkady 2001
3. Praca zbiorowa: Skąd przyszliśmy, kim jesteśmy, Starostwo Pow. w Górze i Tow. Ziemi Górowskiej 2003
W pobliżu: Góra - relikty zamku z XIV/XV w., 7 km Rydzyna - zamek magnacki z XV-XVII w., 9 km
WARTO ZOBACZYĆ:
Obok zamku kościół św. Wawrzyńca, jednonawowy, zbudowany z cegły. We wnętrzach ołtarz z XV wieku przedstawiający ukoronowanie Najświętszej Marii Panny, obraz św. Wawrzyńca - patrona kościoła z XVIII wieku, organy z 1802 roku wykonane w Górze Śląskiej, XIX-wieczne stacje drogi krzyżowej oraz epitafia nagrobne rodziny von Stosch.
Między kościołem św. Wawrzyńca a zamkiem stoi samotna wieża - pozostałość rozebranego kościoła ewangelickiego. Wieża pochodzi z XIX wieku i obecnie jest bardzo zaniedbana.
Przy Rynku zabytkowy ratusz wzniesiony w latach 1799-1800 w stylu klasycystycznym. Aktualnie mieści się w nim siedziba banku.