średniowiecznym zamku w Górze źródła pisane z reguły milczą. Ograniczają się one właściwie tylko do kilku suchych faktów, pomijając osobę fundatora warowni i późniejszych jej administratorów. Miejscowość po raz pierwszy wzmiankowana była w roku 1155 w bulli papieża Hadriana IV, a jej terminologia związana jest prawdopodobnie z usytuowaniem osady na wzniesieniu terenu. Lokacja miasta miała miejsce w 1288 lub 1289 roku. W 1319 Góra przeszła w ręce ścinawskiej linii Piastów śląskich, by z końcem XIV wieku stać się własnością Piastów cieszyńskich i im to właśnie przypisuje się budowę na przełomie XIV i XV wieku murowanej siedziby. Gmach włączono w obwód obwarowań miejskich, a jego formę oparto na planie regularnego czworoboku z kolistymi basztami w narożnikach.
WIDOK MIASTA NA RYCINIE FRIEDRICHA BERNHARDA WERNERA Z POŁOWY XVIII WIEKU, ZAMEK OZNACZONY CYFRĄ 6
D
alsza historia warowni nie jest dobrze poznana, choć wiadomo, że w 1491 roku właścicielem miasta był Jan Olbracht, późniejszy król Polski. Zamek najprawdopodobniej rozebrany został około 1770 roku. Pozostały po nim budynki pełniące funkcje "służebne", w tym m.in. zachowana do dziś zbrojownia, adaptowana w XIX stuleciu na więzienie (nazwa ta wśród lokalnej społeczności wciąż żyje), co pociągnęło za sobą zmianę podziałów jej wnętrz. W roku 1960 budynek poddano renowacji.
RUINA NA FOTOGRAFII Z LAT 30. XX WIEKU
Mury obronne są pozostałością średniowiecznych fortyfikacji miejskich. Pierwotnie było to obwarowanie drewniano-ziemne z palisadą, które w XV wieku zastąpiono murem ceglano-kamiennym o szerokości 2 łokci i wysokości do 12 łokci. Mury wzmocnione były wieżami strażniczymi (było ich 12 lub 13). Wejście do miasta stanowiły bramy: zachodnia zwana Głogowską, wschodnia nazywana Polską oraz dwie mniejsze: południowa i północna. Po zewnętrznej stronie murów znajdował się dodatkowy wał ziemny i fosa z mostami. Na noc mosty były podnoszone, w dzień przejścia przez nie strzegli mieszczanie zobowiązani do służby wartowniczej i odpowiednio uzbrojeni.
Po roku 1770 przystąpiono do częściowej likwidacji umocnień. Fosę zasypano, a wał ziemny zniwelowano. Na ich miejscu utworzono ogrody wydzierżawiane mieszczanom. W 1818 roku rozebrano wieżę przy bramie Polskiej, w 1828 samą bramę, a w roku 1851 - bramę Głogowską. Sukcesywnie rozbierano mury miejskie. W roku 1962 podjęto próby ratowania ocalałych fragmentów i zrekonstruowano brakujące odcinki, prace kontynuowano w latach 90. Dziś mury obronne są doskonałą lekcją historii dla uczniów na temat średniowiecznej Góry. Biegną bowiem nadal w miejscu, gdzie pierwotnie je wzniesiono.
o czasów współczesnych zachowała się uznawana za relikt zamkowy baszta, zwana więzieniem. Jest to budynek dwukondygnacyjny, pochodzący w swej dolnej części z przełomu XIV/XV stulecia, zaś w części górnej z wieku XVI, przy czym schodkowe szczyty i obecny podział wnętrz to efekt przebudowy z ostatniej dekady XIX wieku. Budynek jest opuszczony i niedostępny - można go obejrzeć jedynie z zewnątrz. Obok reliktów zamku przetrwała też część miejskich murów obronnych.
BASZTA, ZWANA OBECNIE "WIĘZIENIEM", WIDOK OD WSCHODU
óra położona jest około 20 km na południe od Leszna, na skrzyżowaniu dróg Leszno-Lubin oraz Głogów-Rawicz. Do miasta można dostać się komunikacją autobusową (częste kursy z Leszna) - dojście z dworca PKS do zamku zajmuje 15 minut. Jadąc samochodem z centrum należy się kierować drogą krajową 323 na Luboszyce. Baszta stoi w pobliżu marketu Netto przy ul. Targowej, nieopodal Wieży Głogowskiej, która może nam posłużyć za azymut. Auto zostawiamy na parkingu pod sklepem (dla nie-kupujących parking płatny). (mapa zamków województwa)
NA PARKINGU PRZY UL. TARGOWEJ
LITERATURA
1. B. Guerquin: Zamki w Polsce, Arkady 1984
2. L. Kajzer, J. Salm, S. Kołodziejski: Leksykon zamków w Polsce, Arkady 2001
3. gora.com.pl/zabytki.html
ZABYTKOWA STUDNIA Z PRZEŁOMU XIV I XV WIEKU
W pobliżu: Czernina - ruina zamku szlacheckiego z XV-XVII w., 7 km Rydzyna - zamek magnacki z XV-XVII w., 16 km
Chobienia - zamek z XIV-XVI w., 24 km Głogów - zamek książęcy z XII w., przebudowany, 35 km