WIDOK TWIERDZY OD PÓ£NOCY, NA PIERWSZYM PLANIE DZIE£O KORONOWE Z BASTIONAMI: WAC£AWEM, LUDMI£¡ I JAB£ONK¡,
W TLE DON¯ON, FOTOGRAFIA LOTNICZA Z LAT 60. XX WIEKU
X wieku w miejscu góruj±cej obecnie nad miastem potê¿nej pruskiej twierdzy istnia³ gród Kladsko (Cladzco, Glacensi itinere) nale¿±cy do czeskiego w³adcy S³awnika, ojca biskupa praskiego i pierwszego patrona Polski ¶w. Wojciecha. Gród ten, wymieniony w kronice Kosmasa z dat± 981, prawdopodobnie sk³ada³ siê z budynków drewnianych otoczonych wa³ami kamienno-ziemnymi z drewnian± palisad±. Posiada³ on kluczowe znaczenie strategiczne w regionie Kotliny K³odzkiej, kontrolowa³ bowiem naturalne przej¶cie w dolinie rzeki Nysy miêdzy Gór± Forteczn± a Owcz± Gór±, którym prowadzi³ od wczesnego ¶redniowiecza popularny trakt handlowy wiod±cy z Europy po³udniowej na Pomorze. Z tego te¿ wzglêdu miejsce to stanowi³o wielokrotnie przedmiot przetargów i walk toczonych pomiêdzy czeskimi i polskimi ksi±¿êtami.
WIDOK NA PO£UDNIOW¡ CZÊ¦Æ TWIERDZY OD STRONY UL. CZESKIEJ
NA PIERWSZYM PLANIE BAROKOWY PORTAL KAMIENICY ROZEBRANEJ W LATACH 60. XX WIEKU
W
1114 roku gród zosta³ zniszczony przez ksiêcia Sobies³awa podczas zbrojnych sporów o sukcesjê do korony czeskiej, a w pó¼niejszych latach na powrót odbudowany przez tego samego w³adcê, który w 1129 osadzi³ tutaj kasztelana Grozantê. Na mocy porozumienia zawartego pomiêdzy Boles³awem Krzywoustym, a Sobies³awem w 1137 ziemia k³odzka wraz z miastem, nazywanym wówczas Glacz albo Gladeensis pozosta³a w granicach pañstwa czeskiego. W nastêpstwie tych wydarzeñ tutaj w³a¶nie na wzgórzu, w s±siedztwie wzniesionego w latach 1179-1183 ko¶cio³a pod wezwaniem ¶w. Wac³awa pod koniec XIII wieku zbudowano murowany zamek. W kronice z roku 1300 opisywany by³ on jako zamek mieszkalny wysokiej klasy, komfortu, piêkna w czasie rozkwitu hrabstwa k³odzkiego. Warownia ta, bêd±ca sta³± siedzib± hrabiów czeskich, stanowi³a najwy¿ej po³o¿on± czê¶æ zespo³u miejskiego, wraz z nim tworz±c jednolity organizm gospodarczy i obronny na pograniczu czeskim.
NAJWY¯EJ PO£O¯ON¡ CZÊ¦Æ TWIERDZY - DON¯ON - WZNIESIONO W MIEJSCU ¦REDNIOWIECZNEGO ZAMKU
Z
amek pe³ni³ funkcjê siedziby urzêdników czeskiego dworu królewskiego, burgrabiego lub kasztelana, których imiona w wielu przypadkach zachowa³y siê w dokumentach: w 1295 wzmiankowany by³ Konrad de Reno, po nim Benesz z Wartenberka (1302-05), Albert von Pack (1328), Peregryn von Peterswalde (1337) i Wolfram von Pannwitz (1341-45). W latach 1346-50 starost± k³odzkim by³ Albert von Crenwitz, nastêpnie w³adzê w regionie sprawowa³ Henryk von Muschin i Hanusz von Wustehube (obydwaj w 1351) oraz Hugon von Donyrstein (1352-53), a potem m.in.: Hanko von Knoblauchsdorf (1353), Benesz z Chusnik (1355-58), Wolfhard von Cedelin (1359-63), Pota z Castolovic (1366-77), Hanusz z Luchimburka zu Vetaw (1379), Fririchin von Czirchaw (1383-85), czy zamordowany w 1396 Stefan Podu¶ka. W XV wieku zarz±dcami zamku byli m.in.: w latach 1414-21 Bernard von Glaubiotz, w 1422 roku Jan, ksi±¿ê na Opawie i Raciborzu, kapitan królewski, Puta z Castolovic (1421-34), Markward Trhlik z Miêdzylesia (1434-40), Hasso Waldstein (1436-37) oraz Jan z Taczige. Przekazy z drugiej po³owy stulecia wymieniaj±: Jana z Warmsdorf (1459-61), Henryka Ziêbickiego z dynastii Podiebradów (1472), Hansa von Berenstei (1474-77), Hansa von Pannwitz (1477-82), Simona von Stanko (1482), Jacoba Stanke von Koritau (1485), czy wreszcie w 1493 Jana Bartoszowskiego z Lubanin.
PRZYPUSZCZALNY WIDOK ZAMKU K£ODZKIEGO W 1. PO£OWIE XVI WIEKU, 'PFALZGRAF OTTHEINRICHS REISEBILDER' 1536
Husytyzm maj±cy swoje ¼ród³o w Pradze na kilkadziesi±t lat wstrz±sn±³ posadami Czech i ¦l±ska, dotar³ te¿ do Wêgier i Polski, szerokim echem odbi³ siê na ziemi k³odzkiej. W swych wyprawach na ¦l±sk czescy taboryci omijali pocz±tkowo K³odzko, ale miasto mimo to intensywnie ¿y³o ruchem husyckim. S³owiañski plebs, zepchniêty w owym czasie do podrzêdnej roli, wi±za³ z tym¿e ruchem ogromne nadzieje. Nie bez powodu obawia³o siê go natomiast duchowieñstwo: Augustynianie wyjechali z miasta ju¿ w 1421 roku pozostawiaj±c tylko przeora Henryka. Równie¿ z zakonu franciszkanów uciek³o kilku braci, zapewne do szeregów husyckich.
Nadszed³ rok 1428, kiedy husyci uzbrojonymi grupami sierot i taborytów ruszyli na ¦l±sk. Organizacji obrony K³odzka podj±³ siê Puta z Castolovic, na polecenie którego miasto umocniono, a mury naprawiono. Komendant nakaza³ te¿ zburzyæ klasztor i ko¶ció³ franciszkanów na wyspie Piasek, poniewa¿ mog³y one dawaæ schronienie husytom podczas ataku na miasto. Oblê¿enie K³odzka przez taborytów rozpoczê³o siê w marcu 1428 roku. Wed³ug przekazów, postaw± ¿arliwego obroñcy miasta mia³ wtedy wykazaæ siê przeor augustianów Henryk: gdy rzucone przez husytów na ¶ródmie¶cie p³on±ce belki wywo³a³y po¿ary i panikê w¶ród mieszkañców, duchowny w zbroi wyjecha³ poza mury klasztoru, swym przyk³adem zachêcaj±c obroñców do walki. Szturm siê nie uda³, a husyci podpaliwszy przedmie¶cie wyruszyli w dalsz± drogê. Systematycznie jednak atakowali s±siednie tereny korzystaj±c z bazy wypadowej na Czeskim Wzgórzu nieopodal Chocieszowa.
Jan ¯i¿ka prowadzi wojska husyckie, miniatura z epoki
W dniu 27 grudnia 1429 na zboczu Czerwonej Góry w okolicy wsi Stary Wielis³aw w pobli¿u K³odzka stoczy³ krwaw± potyczkê z husytami ostatni Piast z linii ziêbickiej, ksi±¿ê Jan III. Zgin±³ w boju, a wraz z nim wielu rycerzy, mieszczan i ch³opów. 350-u z nich pochowano w Szalejowie, 250-u w Starym Wielis³awiu, a 50-u najznamienitszych - w K³odzku. Ataki na ¦l±sk usta³y w 1434 po pokonaniu taborytów w bitwie pod Lipanami i podpisaniu porozumienia pomiêdzy mniej radykalnym obozem husytów a królem czeskim Zygmuntem Luksemburskim. Ciekawostk± z tego okresu jest list te¶cia Puty z Castolovic do rajców Zgorzelca, w którym wspomina on, ¿e patrycjat schwyta³ na terenie K³odzka 40 zdrajców udzielaj±cych informacji i pomocy husytom. Kat ze ¦widnicy traci³ pojmanych przez 14 dni, a wci±¿ ich przybywa³o.
z materia³ów informacyjnych twierdzy
Jan Hus spalony na stosie na soborze w Konstancji, rycina ¶redniowieczna
K£ODZKO NA SZTYCHU Z XVI WIEKU
W
iek XVI i pocz±tek XVII stulecia to okres stopniowych lecz systematycznych przeobra¿eñ w uk³adzie przestrzennym zamku, wynikaj±cych ze wzrostu zainteresowania broni± paln± i wprowadzenia jej do powszechnego u¿ytku. W 1557 roku Lorenz Krischke, nadworny architekt ksiêcia Ernesta Bawarskiego, wzniós³ na po³udniowo-zachodnim stoku wzgórza zamek ni¿szy, otaczaj±c go wieñcem szañców o narysie bastionowym. Rozbudowê fortyfikacji kontynuowa³ nieznany nam z imienia holenderski in¿ynier, który w latach 1620-1622 umocni³ zamek wysoki o tzw. Ma³y Szaniec sk³adaj±cy siê z szañca ¶w. Floriana i szañca Krzy¿owego, oraz o dzie³o koronowe zwane Du¿ym Szañcem, w sk³ad którego wesz³y bastiony: ¦w. Franciszka (Jab³onka), ¶w. Ludmi³y (Wac³aw), ¶w. Leopolda (Ludmi³a) i ³±cz±ce je kurtyny. Prace te wymaga³y zburzenia stoj±cego na wzgórzu ko¶cio³a ¶w. Wac³awa, a okres ich realizacji wynika³ z obaw dowódców czeskich przed oblê¿eniem cesarskim w rozpoczêtej w³a¶nie wojnie trzydziestoletniej. G³ówny zarys tych umocnieñ przetrwa³ pó¼niejsze austriackie i pruskie przemiany, a czas ich budowy mo¿na uznaæ za cezurê w nowo¿ytnej fortyfikacji w K³odzku. Te i wcze¶niejsze modernizacje nie ustrzeg³y jednak za³ogi twierdzy przed zajêciem jej przez wrogie oddzia³y. Jesieni± 1622 roku po silnym ostrzale artyleryjskim dowodz±cy garnizonem k³odzkim Bernard von Thurn podda³ miasto i jego umocnienia wojskom cesarskim. Nied³ugo potem zamek zosta³ przez Austriaków spalony.
OBLʯENIE K£ODZKA PRZEZ WOJSKA CESARSKIE W 1622 ROKU
Wobec zbli¿aj±cych siê wojsk cesarskich, które zajê³y prze³êcze i przej¶cia do Ziemi K³odzkiej i objê³y w posiadanie Now± Rudê, Radków i Bystrzycê, do K³odzka w dniu 1 lutego 1622 przyby³ hrabia Bernhardt von Thurn z wojskami elektora Palatynatu. Obj±³ on dowództwo nad za³og±, umocni³ warowniê i miasto. Wojska cesarskie na wzgórzach otaczaj±cych K³odzko ustawi³y baterie artyleryjskie. Ich liczebno¶æ wynosi³a 20,000 ludzi pod dowództwem hrabiego Lichtensteina. Wojskowa za³oga zamku k³odzkiego sk³ada³a siê z 1,200 obroñców.
Dowódca twierdzy rozkaza³ spaliæ przedmie¶cia, aby nie by³y punktem oporu dla wrogów. Niestety, ogieñ przeniós³ siê na ¶ródmie¶cie, a nawet na zamek. Po¿ar trwaj±cy nieustannie przez cztery dni i trzy noce wespó³ z atakami artylerii cesarskiej zniszczy³ wiêkszo¶æ zabudowy miejskiej. Ostatecznie, kiedy wojska cesarskie uderzy³y na Bramê Mostow±, a mieszkañcom grozi³o przedarcie siê oddzia³ów wroga do miasta, podjêto decyzjê o kapitulacji. Za³ogê twierdzy doprowadzono pod konnym konwojem do ¦widnicy, wraz z siedemdziesiêcioma wype³nionymi ³upem wozami. Warto wspomnieæ, ¿e po stronie cesarskiej w walkach o K³odzko i pod Nachodem bra³y udzia³ celem poskromienia buntu, heretyków i herezji oddzia³y polskich lisowczyków dowodzone przez Stanis³awa Strojnowskiego.
z materia³ów informacyjnych twierdzy
ZAMEK I PANORAMA K£ODZKA NA PIÊKNYM SZTYCHU MATTHIASA MERIANA Z OKO£O 1650 ROKU
J
eszcze zim± 1622 z rozkazu w³adz austriackich wroc³awski fortyfikator Walenty Saebisch przygotowa³ rejestr inwentaryzacyjny zamku k³odzkiego po jego oblê¿eniu. Zniszczenia wojenne wymusi³y bowiem potrzebê rozbudowy istniej±cych tu za³o¿eñ obronnych, w efekcie której zamek przeobraziæ siê mia³ w przysz³o¶ci w nowoczesn± twierdzê, spe³niaj±c± wymogi klasycznej cytadeli. Pierwsze prace ruszy³y po roku 1627, gdy eksplozja piêciu ton prochu zmagazynowanego w ko¶cielnej wie¿y przes±dzi³a o konieczno¶ci rozbiórki kolegiaty i naprawy uszkodzonych murów warowni. Jednak dopiero bezpo¶rednie zagro¿enie ze strony wojsk szwedzkich sk³oni³o w³adze do kontynuowania rozbudowy, trwaj±cej z przerwami do 1741 roku. W tym czasie wzniesiono po³udniowo-zachodni± kurtynê z dwoma bastionami, a tak¿e podkre¶laj±cy cytadelowy charakter fortu bastion Alarmowy, który os³oni³ bramê po³udniow± i zwi±za³ koronê, kurtynê oraz zamek dolny w jeden obwód obronny.
PLAN MIASTA I ZAMKU WG WALENTEGO SAEBISCHA, 1622
W
roku 1664 do istniej±cych ju¿ umocnieñ dostawiono wchodz±ce w sk³ad dzie³a koronowego raweliny: Jab³onka oraz Polny, otoczone p³ytk± fos± i kryt± drog± z czterema placami broni i siedmioma trawersami. Pomimo ogromnego rozmachu prac budowlanych czê¶æ pomys³ów Saebischa ze wzglêdów ekonomicznych nie doczeka³a siê realizacji i dopiero realne zagro¿enie ze strony Prus upewni³o Habsburgów co do konieczno¶ci dalszej rozbudowy zamku, tym razem pod kierownictwem Jacopo Carove. W latach 1670-1702 wzniesiono pó³bastion zwany Tumskim oraz kurtynê Tumsk±, ponadto rozpoczêto tak¿e budowê pó³bastionu Orze³ maj±cego wraz z szañcem kleszczowym po³±czyæ twierdzê z murami miejskimi. Czê¶ciowo ukoñczone inwestycje przerwa³o oblê¿enie i poddanie zamku Prusakom wiosn± 1742 roku.
K£ODZKO W 1700 ROKU, 'CHRONICKEN DER GRAFSCHAFT GLATZ'
P
o zajêciu ¦l±ska przez Prusy król Fryderyk II zapocz±tkowa³ systematyczne umacnianie ustalonych na nowo granic poprzez wznoszenie twierdz-warowni na linii od Szczecina na pó³nocy przez G³ogów, Wroc³aw, ¦widnicê, Srebrn± Górê, K³odzko a¿ po Nysê. W 1743 roku nowe projekty dla miasta K³odzka sporz±dzi³ utalentowany holenderski fortyfikator, znawca francuskiej szko³y fortyfikacyjnej Gerhard Cornelius de Wallrave. Zaproponowa³ on przebudowê i rozwiniêcie umocnieñ od strony pó³nocnej, zabezpieczenie pó³nocno-wschodniej drogi krytej, budowê szañca kleszczowego przy stoku wschodnim i wzmocnienie po³udniowego wjazdu do warowni. Realizowane przez niemal dwadzie¶cia lat prace przynios³y efekt w postaci silnego fortu, w pe³ni zabezpieczaj±cego wschodnie podej¶cie do twierdzy i blokuj±cego dolinê Nysy K³odzkiej. W tym czasie wykopano fosê tworz±c± gwia¼dzisty p³aszcz - zewnêtrzny obwód obronny. Ponadto drogê ukryt± pod rawelinami wyprofilowano i oddzielono fos± od p³aszcza, a na froncie zachonim p³aszcz przed³u¿ono do bastionu Orze³, który wyposa¿ono w ziemne stanowisko ogniowe zwane s³oniczo³em.
KOLEJNA WSPANIA£A PANORAMA MIASTA, FRIEDRICH BERNHARD WERNER 1737
W
1748 roku Wallrave zosta³ oskar¿ony o nadu¿ycia finansowe i zdradê stanu, a nastêpnie uwiêziony w twierdzy Magdeburg (któr± sam zaprojektowa³), gdzie dokona³ ¿ywota. Jego dzie³o kontynuowa³ pruski major in¿ynierii i królewski kartograf Christian Friedrich von Wrede, który poprzez zastosowanie wa³u i transzei biegn±cych przez stoki obu wzniesieñ po³±czy³ Twierdzê G³ówn± z fortem Owczej Góry. Le¿±cy na przeciwnym brzegu Nysy K³odzkiej fort posi³kowy na Owczej Górze uformowany zosta³ na kszta³t gwiazdy sze¶cioramiennej. Wzniesiono go w latach 1744-50, aby uniemo¿liwiæ ostrzeliwanie Twierdzy G³ównej ze szczytu wzniesienia, u³atwiæ obserwacjê pó³nocno-wschodnich przedpól i poprawiæ kontrolê drogi biegn±cej w kierunku Wroc³awia. Oko³o 1750 w sk³ad istniej±cych umocnieñ w³±czona zosta³a Dêbowa Góra wraz z kryt± redut± zwan± ¯urawiem. Rozbudowano tak¿e system chodników minerskich umo¿liwiaj±cych skryte podej¶cie na przedpole i wysadzenie dzia³ nieprzyjaciela. Ze wzglêdu na wysokie koszty, plany dotycz±ce tego elementu fortyfikacji nie zosta³y jednak nigdy w pe³ni zrealizowane.
WIDOK TWIERDZY Z LOTU PTAKA NA ZDJÊCIU Z LAT 30. XX WIEKU
W GÓRNEJ CZʦCI FOTOGRAFII FORT OWCZA GÓRA
W 1760 roku Twierdza K³odzka zosta³a zdobyta przez wojska austriackie, które okupowa³y j± przez trzy nastêpne lata. Wydarzenie to zas³uguje na szczególn± uwagê z tego wzglêdu, ¿e K³odzko w swojej d³ugiej historii nigdy dot±d nie zosta³o zdobyte szturmem. Dosz³o do tego podczas wojny siedmioletniej (1757-63), w której Prusy musia³y stawiæ czo³o koalicji czterech armii: Austrii, Rosji, Francji i Saksonii. Strategicznym celem Austriaków by³o odzyskanie ¦l±ska z Hrabstwem K³odzkim, jakie utracili w wyniku Wielkiej Wojny ¦l±skiej. 7 czerwca 1760 miasto zosta³o otoczone i podjêto przygotowania do oblê¿enia. Si³y oblegaj±cych pod dowództwem gen. Draskowitscha liczy³y oko³o 17.000 ¿o³nierzy, za³ogê zamku natomiast stanowi³y 4 bataliony piechoty, 1 batalion grenadierów, 1 kompania minerów, 60 huzarów, 300 rekrutów i obs³uga artylerii dla 200 dzia³, w sumie oko³o 2.500 ¿o³nierzy. Ca³o¶ci± wojsk dowodzi³ Piemontczyk, pp³k Johann d'O.
Trzykrotnie wysuwano pod adresem oblê¿onych propozycje kapitulacji, nie cofniêto siê tak¿e przed prób± przekupstwa d'O kwot± 70 tysiêcy guldenów i obietnic± ³aski cesarzowej Marii Teresy. Fiasko tych starañ sk³oni³o Austriaków do podjêcia decyzji o wziêciu zamku szturmem. Przyprowadzono z O³omuñca ciê¿k± artyleriê, a 25 lipca pod K³odzko przyby³ g³ównodowodz±cy wojskami austriackim na ¦l±sku gen. Laudon, który wyznaczy³ termin rozpoczêcia szturmu o ¶wicie dnia nastêpnego. O godz. 3 nad ranem w dn. 26 lipca przemówi³y dzia³a kieruj±c ogieñ na twierdzê i bramy miejskie, a oszczêdzaj±c samo miasto. Dzia³a pruskie tylko czasami odpowiada³y ogniem, a wkrótce zamilk³y zupe³nie, gdy¿ wyznaczeni do ich obs³ugi ludzie, korzystaj±c z zamieszania, uciekli w pop³ochu.
Szczególnie dramatyczny by³ przebieg walk w reducie ¯uraw, licz±cej ledwie 34 obroñców. Kiedy w wa³y uderzy³ pierwszy pocisk, po³owa oddzia³u zerwa³a siê ze swych miejsc i zbieg³a po skarpie w dó³, oddaj±c siê w rêce Austriaków. Widz±c zamieszanie w szeregach obrony Laudon zebra³ 300 ochotników i rozkaza³ im zaj±æ na wpó³ opuszczon± redutê. Na karkach uciekaj±cych Prusaków oddzia³y Austriackie wdar³y siê do pierwszej linii fortów twierdzy, nie napotykaj±c oporu. ¯o³nierze pruscy, w znacznej czê¶ci si³± wcieleni do armii, przechodzili teraz setkami na stronê nieprzyjaciela, a nadchodz±ce oddzia³y austriackie witali okrzykami na cze¶æ cesarzowej. Stacjonuj±cy w mie¶cie d'O próbowa³ jeszcze ratowaæ sytuacjê wysy³aj±c do twierdzy odwody, jednak i one posz³y wkrótce w rozsypkê. Znajduj±cy siê na zamku oficerowie dope³nili rozmiarów klêski, kiedy nie próbuj±c nawet porozumieæ siê z g³ównodowodz±cym, rozkazali uderzyæ w bêbny na znak kapitulacji i poddali warowniê.
Tym oto sposobem po zaledwie kilku godzinach walki oddzia³y cesarskie, trac±c jedynie 68 zabitych i 144 rannych, zaw³adnê³y pruskim "kluczem do ¦l±ska". W rêce zwyciêzców wpad³y 33 sztandary wojskowe, zapasy ¿ywno¶ci, amunicji oraz broni. Podpisany 15 lutego 1763 roku pokój w Hubertsburgu po³o¿y³ kres d³ugiej wojnie. Hrabstwo K³odzkie, pomimo ¿e Austriacy proponowali jego wymianê na ¦l±sk opawski i karniowski, oddane zosta³o Prusom. Równie¿ w 1763 odby³ siê we Wroc³awiu s±d wojenny nad oficerami odpowiedzialnymi za pechow± obronê K³odzka. Pp³k d'O zosta³ skazany na ¶mieræ przez rozstrzelanie, ale ju¿ w miejscu egzekucji u³askawiono go i wyrok ¶mierci zamieniono na wygnanie. Zmar³ w przytu³ku dla ubogich w Turynie w 1775 roku.
z materia³ów informacyjnych twierdzy
plan oblê¿enia K³odzka przez Austriaków podczas wojny siedmioletniej
TWIERDZA I MIASTO NA RYCINIE JOHANNA DAVIDA SCHLEUEN WED£UG RYSUNKU FRIEDRICHA BERNHARDA WERNERA, 1750
O
blê¿enie i zdobycie fortyfikacji k³odzkich przez wojska austriackie w 1760 roku wykaza³y szereg braków i s³abych punktów w systemie obronnym budowli. Po podpisaniu pokoju w Hubertsburgu powróci³a ona w rêce Prus i pod kierunkiem budowniczego twierdzy w Srebrnej Górze p³k. Ludwika von Regelera rozpoczêto kolejny etap rozbudowy nadaj±cy twierdzy k³odzkiej koñcowy, zbli¿ony do wspó³czesnego kszta³t. Rozebrano zamek gotycki, którego miejsce zaj±³ ¦ródszaniec-Don¿on - forma kleszczowa okalaj±ca wieloboczny dziedziniec wewnêtrzny, wyposa¿ona w cylindryczn± wie¿ê obserwacyjn±, otoczona ³añcuchem bastionowym i kazamatami. Don¿on by³ najwy¿ej usytuowanym, centralnym elementem zespo³u fortecznego, z tego te¿ wzglêdu traktowany by³ jako miejsce ostatecznej obrony w przypadku skutecznego ataku przeciwnika.
DZIEDZINIEC DON¯ONU, STAN WSPÓ£CZESNY
N
a ruinach zamku dolnego wzniesiono s³oniczo³o przedzamcza, bastion Widok oraz bastion Wysoki - os³aniaj±ce Don¿on od po³udnia. Oko³o 1780 roku zbudowano siedmioramienny p³aszcz wokó³ korony niskiej fortu Owcza Góra - p³aszcz ten, podobnie jak w Twierdzy G³ównej, umocniono skarpowymi kaponierami w k±tach kleszczy. Wykonano tak¿e sieæ skomplikowanych chodników, piwnic, kazamat i innych pomieszczeñ, w tym drogi ewakuacyjne, które mo¿na by³o wykorzystaæ na wypadek zagro¿enia. Unowocze¶nione zosta³y równie¿ fortyfikacje wokó³ miasta, w których powsta³y liczne magazyny i budynki koszar wojskowych. Realizowane w pó¼niejszym okresie inwestycje cechowa³ ograniczony zakres, bez wp³ywu na finalny kszta³t budowli.
PANORAMA K£ODZKA Z OKO£O 1800 ROKU
Jedn± z bardziej przygnêbiaj±cych historii zwi±zanych z twierdz± i funkcj±, jak± pe³ni³a, by³ przypadek ks. Faulhabera z 1757 roku. Duchownego oskar¿ono o wzniecanie niepokoju i pod¿eganie ¿o³nierzy do dezercji, a nastêpnie uwiêziono. Zamkniêto go w odosobnieniu i pozbawiono wszelkich praw, które zwykle przys³ugiwa³y wiê¼niom, m.in. nie wolno mu by³o przyjmowaæ wizyt i korespondowaæ. Faulhaber uwa¿a³ siê za niewinnego i chc±c potomnym udowodniæ tê niewinno¶æ, wyry³ na kubeczku cynowym kilka scen ze swojego ¿ycia, pos³uguj±c siê przy tym sprz±czk± od butów.
W dniu 29 grudnia 1757 roku z samego rana wyprowadzono go z celi i powieszono. W celu zniechêcenia ewentualnych zwolenników dysydenckich wyst±pieñ ksiêdza jego cia³o powieszono na szubienicy ustawionej w pobli¿u twierdzy, tak by by³o ono doskonale widoczne. Z rozkazu króla pruskiego Fryderyka II zw³oki wisia³y tam dwa i pó³ roku, jednak okaza³o siê, ¿e nawet po up³ywie tak d³ugiego czasu nie uleg³y one rozk³adowi. Przypadek Faulhabera, uznanego wkrótce za mêczennika, sta³ siê g³o¶ny w ca³ym hrabstwie k³odzkim, a zainteresowanie nim wyrazi³a nawet sama cesarzowa Maria Teresa. Po latach cynowy kubeczek ze scenami z jego ¿ycia trafi³ jako eksponat do lokalnego muzeum, po 1945 jednak zagin±³...
OBLʯENIE TWIERDZY PRZEZ FRANCUZÓW W 1807 ROKU, AKWAFORTA HORACEGO VERNET'A Z 1880 ROKU
T
wierdza K³odzka odegra³a skromny epizod w czasie obrony ¦l±ska podczas wojny prusko-francuskiej tocz±cej siê w latach 1806-1807, pozostaj±c po kapitulacji Nysy jedynym obok Srebrnej Góry nie zdobytym pruskim bastionem na tym terenie. Dowodz±cym si³ami pruskimi by³ wówczas generalny gubernator ¦l±ska hrabia Wilhelm von Götzen, który dysponowa³ si³± 10.000 ¿o³nierzy, przy czym w samej twierdzy kwaterowa³o ich ponad 4.000. Liczbie tej francuski ksi±¿ê Hieronim, brat Napoleona Bonaparte, móg³ przeciwstawiæ oko³o 13.000 ludzi, w¶ród nich dwa szwadrony polskich u³anów w sile 300 szabel. Pod presj± zbli¿aj±cych siê w szybkim tempie wojsk wroga i w obawie przed oblê¿eniem wznowiono prace nad rozbudow± krytych chodników minerskich, za¶ u podnó¿a fortu na po³udniowym jego przedpolu wybudowano obóz warowny. W wyniku toczonych 23 czerwca 1807 walk o wie¶ Jaszkow± Doln± wojska napoleoñskie zbli¿y³y siê do obozu i noc± z 23 na 24 czerwca rozpoczê³y atak, który przyniós³ obydwu stronom straty oko³o tysi±ca zabitych i rannych. Szturm zakoñczy³ siê zdobyciem obozu i podpisaniem aktu kapitulacji przez von Götzena, jednak Francuzi do twierdzy nigdy nie weszli. Wkrótce bowiem og³oszono zawieszenie broni, a podpisany 9 lipca traktat pokojowy w Tyl¿y zakoñczy³ dzia³ania wojenne.
FESTUNG GLATZ NA PIÊKNYCH KOLOROWANYCH POCZTÓWKACH Z POCZ¡TKU XX WIEKU
W roku 1800 twierdzê w K³odzku zwiedza³ odbywaj±cy podró¿ po ¦l±sku John Quincy Adams, pó¼niejszy prezydent Stanów Zjednoczonych. Tak oto opisywa³ on swoje wra¿enia z tego miejsca: W ¶rodê rano, 27. sierpnia wyszli¶my poza mury miasta, aby przyjrzeæ siê wkroczeniu dwóch regimentów i batalionu grenadierów, które tworz± za³ogê fortecy - by³y na przegl±dzie w Nysie. Pó¼niej gubernator towarzyszy³ nam do fortecy po³o¿onej na stromym wzgórzu z jednej strony miasta. By³a jedn± z najwiêkszych na ¦l±sku, zosta³a jednak zajêta przez Austriaków w 1760 dziêki tchórzostwu komendanta. Pokój w roku 1763 odda³ j± Prusom; od tego czasu wydano kilka milionów dolarów, aby j± uczyniæ jeszcze trudniejsz± do zdobycia. W ostatnich trzech latach zbudowano blisko szczytu pomieszczenie na osiemset ludzi mniej wiêcej, z tak mocnymi i grubymi murami, ¿e wojsko w nim zamkniête by³oby bezpieczne nawet w czasie bombardowania. Na samym szczycie znajduje siê wie¿a stra¿nicza, z której mieli¶my cudowny widok na wszystkie strony. Widaæ by³o ca³± okolicê K³odzka otoczon± wieñcem gór dziel±cych j± od Czech i Górnego i Dolnego ¦l±ska. Przypomina ogromny kocio³ i tak j± nazywaj± mieszkañcy. Na wie¿y umieszczono, na rozkaz Fryderyka II, figurê ¶w. Jana Nepomucena, patrona Czech. Na wie¿y trzymaj± równie¿ okr±g³y stó³ z nazwami wszystkich wiosek, umieszczonymi dok³adnie w kierunku ich po³o¿enia, aby w razie po¿aru wiedzieæ od razu, dok±d spieszyæ z pomoc±...
POKAZ GRENADIERÓW W DNI FRYDERYCJAÑSKIE, LATA 20. XX WIEKU
NI¯EJ WIDOK TWIERDZY OD PO£UDNIA (Z PORTRETEM FRYDERYKA WIELKIEGO)
K
rótki okres kampanii napoleoñskiej, kiedy miasto oblegane by³o przez wojska francuskie Hieronima Bonapartego, stanowi³ ostatni± w historii Twierdzy K³odzkiej arenê dzia³añ wojennych. Niewielka modernizacja z lat 1808-11 polegaj±ca na otoczeniu fortu wieñcem szañców i redut nie mog³a zmieniæ faktu, ¿e wobec rozwoju techniki wojennej jego militarna warto¶æ straci³a na znaczeniu. W po³owie XIX wieku kompleks z tej perspektywy by³ ju¿ w³a¶ciwie bezu¿yteczny i s³u¿y³ odt±d skoszarowaniu ¿o³nierzy oraz jako ciesz±ce siê z³± s³aw± ciê¿kie wiêzienie wojskowe, w którym trzymano m.in. powstañców styczniowych z Wielkopolski, jeñców francuskich z wojny francusko-pruskiej i wielu niemieckich dzia³aczy lewicowych. Jeszcze przed drug± wojn± ¶wiatow± po³udniow± czê¶æ Twierdzy G³ównej udostêpniono zwiedzaj±cym. Kiedy wojna wybuch³a, w zarz±dzanym przez SS i Abwehrê wiêzieniu osadzano jeñców pochodz±cych z podbitych krajów, w¶ród nich oko³o 200 fiñskich marynarzy i lotników, których na prze³omie 1943 i 1944 roku mordowano strza³ami w potylicê, a cia³a wrzucano do basenu w wapnem.
TWIERDZA W CZASIE DRUGIEJ WOJNY ¦WIATOWEJ
W
po³owie 1944 czê¶æ kompleksu wydzielona zosta³a na przeniesion± tutaj z £odzi fabrykê zbrojeniow± AEG produkuj±c± aparaturê radiow± dla niemieckich ³odzi podwodnych, a tak¿e czê¶ci do samolotów i rakiet V-1. Wraz z fabryk± przywieziono do K³odzka oko³o 1500 osób narodowo¶ci polskiej jako robotników przymusowych. Z ust tych, którzy prze¿yli okupacjê, pada³y po wojnie ciê¿kie oskar¿enia: Wiê¼niowie z najciê¿szymi wyrokami byli z regu³y po roku rozstrzeliwani. Ulubionym miejscem egzekucji by³ dla SS-manów drewniany most przy Hohes Bastion. Martwi wiê¼niowie wpadali do zaro¶niêtej bujnymi chwastami fosy. Rano grabarze wyci±gali trupy i zanosili na cmentarz. Fabryka w K³odzku funkcjonowa³a do marca 1945 roku, gdy w obawie przed wkroczeniem Armii Czerwonej ewakuowano j± do Turyngii. Ten najnowszy epizod w dziejach Twierdzy jest bardzo tajemniczy. Istniej± przypuszczenia, ¿e u schy³ku wojny ukryto w jej podziemiach wielk± ilo¶æ dóbr kultury materialnej zrabowanych w Polsce i innych okupowanych pañstwach, a tak¿e depozytów banków i niemieckiej ludno¶ci cywilnej, choæ oficjalnie niczego warto¶ciowego nigdy tutaj nie znaleziono.
TWIERDZA W CZASIE DRUGIEJ WOJNY ¦WIATOWEJ
NAJS£YNNIEJSI WIʬNIOWIE TWIERDZY K£ODZKIEJ
Wac³aw Kinsky – wiêziony w okresie od 18 marca do 18 maja 1616. Magnat wywodz±cy siê z mo¿nego rodu czeskiego, skazany za intrygi i spiskowanie przeciwko królewskiej w³adzy w Czechach. Ws³awiony brawurow± ucieczk±, zrealizowan± przy pomocy kwasu, sznurowanej drabinki i du¿ej ilo¶ci alkoholu.
Hans Ulrich von Schaffgotsch – uwiêziony w dniu 25 lutego 1634. Wielmo¿a ¶l±ski, dowódca wojsk habsburskich w wojnie 30-letniej, w³a¶ciciel zamku Chojnik, skazany za bunt przeciwko cesarzowi i osadzony w twierdzy k³odzkiej. Nastêpnie przewieziony do Wiednia, torturowany i skazany na karê ¶mierci. Egzekucjê wykonano 23 lipca 1635 w Ratyzbonie.
Józef Renatus – uwiêziony w 1731 roku. Admira³ cesarza Karola VI, skazany za przyw³aszczenie tytu³ów: Najwy¿szego Ksiêcia Wyspy Madagaskar, Dziedzicznego Ksiêcia Chabanais i Najwy¿szego Dowódcy Filibustierów. Okrzykniêty mianem jednego z najwiêkszych hochsztaplerów w historii.
Friedrich von Trenck – wiêziony od 26 czerwca 1745 do 26 listopada 1746. Magnat pruski, adiutant Fryderyka II. Oficjalnie skazany zosta³ za rzekome knowania z wrogiem, w rzeczywisto¶ci powodem uwiêzienia by³a odwzajemniona mi³o¶æ do siostry króla, ksiê¿niczki Amelii. Mia³ tutaj do¶æ lekki ¿ywot, w³asne pieni±dze i dwóch s³u¿±cych, pomimo to kilka razy próbowa³ uciec. Uda³o mu siê przy pi±tym podej¶ciu, po czym wyemigrowa³ do Francji. Zgin±³ pod gilotyn± uznany przez s±d rewolucyjny za szpiega.
ks. Andrzej Faulhaber – wiêziony od 31 pa¼dziernika 1757 do 29 grudnia 1757. Kaznodzieja aresztowany pod pozorem namawiania ¿o³nierzy pruskich do dezercji, skazany na ¶mieræ przez powieszenie. Cia³o jego z rozkazu króla Fryderyka wisia³o przez dwa i pó³ roku na szubienicy, gdzie uleg³o mumifikacji.
Charlotta Ursini – zwana hrabiank± Orsini, wiêziona od 4 marca 1807 do 16 lipca 1828. Mieszkanka K³odzka skazana na 20 lat wiêzienia za zatrucie wody w Studni Piekarskiej na twierdzy w okresie wojen napoleoñskich.
3000 jeñców francuskich po wojnie francusko-pruskiej w 1871, przy czym oficerowie nie mieszkali w twierdzy, lecz w prywatnych mieszkaniach w K³odzku. Otrzymywali ¿o³d, a ich jedynym obowi±zkiem by³o meldowanie siê w komendaturze codziennie w godz. 9-12.
Karol Liebknecht – wiêziony od 24 pa¼dziernika 1907 do 21 czerwca 1909. Adwokat, wspó³za³o¿yciel Komunistycznej Partii Niemiec. Skazany za dzia³alno¶æ rewolucyjn±. Zabity wraz z Ró¿± Luksemburg przez Freikorps 15 stycznia 1919, po upadku rewolucji bolszewickiej w Berlinie.
Karol Eugeniusz Lux – wiêziony od 20 lipca 1911 do 27 grudnia 1911. Francuski kapitan wywiadu skazany za dzia³alno¶æ szpiegowsk± na 6-letni pobyt w odosobnieniu. Ws³awi³ siê brawurow± ucieczk± godn± dobrego filmu akcji. Ju¿ na wolno¶ci wyda³ ksi±¿kê, w której opisa³ swoje k³odzkie przygody i o¶mieszy³ wartowników twierdzy.
PRZEDWOJENNE POCZTÓWKI Z WIDOKIEM TWIERDZY K£ODZKIEJ
P
o zakoñczeniu drugiej wojny ¶wiatowej obiekt przejê³o wojsko, które zarz±dza³o nim do 1957, lecz pod koniec tego okresu twierdza nie by³a ju¿ u¿ytkowana. Wcze¶niej, zw³aszcza w latach 1945-48 wielokrotnie penetrowano jej wnêtrza w poszukiwaniu skarbów, pozosta³o¶ci sk³adów wojennych, a nawet niemieckich dywersantów. W pa¼dzierniku 1945 na wie¶æ o zauwa¿onych w pobli¿u wej¶æ do podziemi osobach o nieustalonych personaliach ówczesny radziecki komendant miasta poleci³ saperom wysadziæ w powietrze, a nastêpnie zasypaæ wszystkie istniej±ce urz±dzenia wentylacyjne. W rou 1948 podczas jednej z ekspedycji znaleziono beczki po iperycie, rozebrany na czê¶ci niemiecki samolot Junkers i zmumifikowane zw³oki ludzkie. Ta i inne sensacje doprowadzi³y do wykszta³cenia siê w¶ród miejscowej ludno¶ci opinii, ¿e w g³êbokich korytarzach budowli kryj± siê prawdziwe skarby, byæ mo¿e nawet Bursztynowa Komnata.
FOTOGRAFIE Z LAT 60. I 70. XX WIEKU
W
lipcu 1957 budowlê przejê³a od wojska Rada Miasta z zamiarem wydzier¿awienia czê¶ci jej pomieszczeñ na dzia³alno¶æ gospodarcz± centrali rybnej i jajczarskiej, jednak z uwagi na problemy logistyczne pomys³ ten upad³. Twierdz± zainteresowane by³y równie¿ Centrala Produktów Ludowych i Zak³ady Spo¿ywcze Przemys³u Terenowego, które zamierza³y za³o¿yæ w ciemnych i wilgotnych piwnicach... plantacjê pieczarek. Ostatecznie przestrzeñ tê zagospodarowa³ zak³ad produkuj±cy fabrykaty ¿elbetonowe i wytwórnia znanych w ca³ym regionie win (marki wino). Dopiero w 1960 roku Twierdzê K³odzk± uznano za zabytek, a dwa lata pó¼niej udostêpniono dla ruchu turystycznego, lecz ze wzglêdu na odbywaj±c± siê na jej terenie produkcjê przemys³ow± przez kilka kolejnych dziesiêcioleci trasa zwiedzania ograniczona by³a do skromnego wycinka w po³udniowej czê¶ci budowli. Nowa rzeczywisto¶æ nie pozosta³a bez wp³ywu na stan fortyfikacji, z jednej strony niszczonej przez dzia³alno¶æ cz³owieka nie zwi±zanego przepisami konserwatorskimi, z drugiej - przez zaniechanie dzia³alno¶ci. Tam, gdzie zaprzestano u¿ytkowania obiektów, pozostawiaj±c je bez opieki, rozros³a siê dzika ro¶linno¶æ niszcz±ca mury, skarpy i sklepienia. Powolna zmiana tej niekorzystnej sytuacji nastêpuje dopiero od 2005 roku wraz z utworzeniem na tym terenie Fortecznego Parku Kulturowego.
U PODNÓ¯A PO£UDNIOWYCH STOKÓW GÓRY ZAMKOWEJ, STAN OBECNY
wierdza K³odzko jest najcenniejszym w Polsce zespo³em fortyfikacji nowo¿ytnych bêd±c klasycznym i unikatowym przyk³adem architektury obronnej XVII-XVIII wieku. Jako ca³o¶æ tworzy niezwykle skomplikowany uk³ad militarny, w sk³ad którego wchodz±: Twierdza G³ówna, fort posi³kowy na Owczej Górze, oraz zachowane ju¿ tylko czê¶ciowo obwarowania miejskie i umocnienia polowe. Kompleks Twierdzy G³ównej zajmuje powierzchniê oko³o 30 ha, mierz±c 800 metrów d³ugo¶ci na linii pó³noc-po³udnie i 400 metrów na linii wschód-zachód, przy czym o jego najni¿szych kondygnacjach, które nie zosta³y jeszcze szczegó³owo zbadane, nadal niewiele wiadomo.
ZESPÓ£ BRAM I PRZEJAZDÓW W DOLNEJ CZʦCI TWIERDZY, OD GÓRY: BRAMA PROWADZ¡CA DO KLESZCZA TUMSKIEGO,
ODRESTAUROWANA KURTYNA TUMSKA, GDZIE OBECNIE MIE¦CI SIÊ KASA, ORAZ DROGA POD BASTIONEM ALARMOWYM
O
d pewnego czasu na terenie twierdzy prowadzone s± sukcesywnie dzia³ania s³u¿±ce pe³nej adaptacji zabytku dla celów turystycznych - przyk³adem w³±czenie nie u¿ytkowanych ju¿ pomieszczeñ przemys³owych do trasy tematycznej czy odnawiany spo³ecznie zespó³ ¯urawia w pó³nocnej czê¶ci fortu. Zespó³ Twierdzy G³ównej udostêpniony zosta³ do zwiedzania z przewodnikiem, co z jednej strony umo¿liwia powi±zanie uzyskanej informacji z charakterystycznymi punktami na trasie, z drugiej jednak - wi±¿e siê z niedogodno¶ci± utrzymania okre¶lonego tempa spaceru, które moim zdaniem jest zbyt szybkie. Mi³y akcent, pozwalaj±cy wprowadziæ turystê w klimat dawnych czasów, stanowi
strój przewodników przyodzianych i wyposa¿onych na wzór ¿o³nierza pruskiego z czasów wojen napoleoñskich.
W BASTIONIE ALARMOWYM
Z
wiedzanie rozpoczyna siê na
Placu Tumskim w po³udniowej czê¶ci twierdzy, sk±d droga prowadzi do
bastionu Alarmowego zbudowanego w miejscu XVI-wiecznych obwarowañ. Jego za³ogê stanowi³o dawniej 2 oficerów i 33 ¿o³nierzy wyposa¿onych w trzy dzia³a o kalibrze 12 funtów oraz dwa mo¼dzierze 50-funtowe. Obecnie mieszcz± siê tutaj skromne wystawy po¶wiêcone historii zamku k³odzkiego i produkcji zbrojeniowej w okresie II wojny ¶wiatowej. St±d trasa wiedzie w kierunku
bastionu Wysokiego, którego czê¶æ budynków zajmowa³y pomieszczenia lazaretu, czyli szpitala wojskowego. Po³udniowym
korytarzem wychodzimy z bastionu Wysokiego na zbudowany na fundamentach gotyckiej warowni
bastion Widokowy, za czasów pruskich obsadzony przez oddzia³ 21 ¿o³nierzy uzbrojonych w dwie armaty 6-funtowe. Rozpo¶ciera siê st±d wspania³a
panorama miasta i ziemi k³odzkiej z rysuj±cymi siê w tle masywami Gór Sto³owych oraz ¦nie¿nika.
ZABUDOWANIA BASTIONU WYSOKIEGO
TARAS WIDOKOWY PRZY SPRZYJAJ¡CEJ POGODZIE OFERUJE WSPANIA£¡ PANORAMÊ MIASTA
Z WIDOKIEM NA ODLEG£E PASMA SUDECKIE
D
alej trasa zwiedzania prowadzi ponownie przez bastion Wysoki do centralnego elementu twierdzy -
Don¿onu. Jeszcze ca³kiem niedawno miejsce to by³o niedostêpne dla turystów, gdy¿ funkcjonowa³ tu zak³ad przemys³owy o wdziêcznej nazwie Piwnice Win Rosvin produkuj±cy alkohole dla mniej wybrednych koneserów tego rodzaju trunków. Don¿on zbudowano na miejscu wyburzonej ¶redniowiecznej warowni jako najwy¿ej usytuowan± czê¶æ twierdzy i punkt ostatniej jej obrony. Posiada on narys kleszczowy skrywaj±cy kilkupoziomowe kazamaty, w których dawniej znajdowa³y siê pomieszczenia dla za³ogi i zbrojownia. W po³udniowym rogu wielobocznego dziedziñca stoi cylindryczna wie¿a obserwacyjna wzniesiona wraz z Don¿onem w latach 1770-74. Na si³ê ogniow± tej czê¶ci twierdzy sk³ada³o siê 6 armat 12-funtowych, 6 armat 24-funtowych, 5 mo¼dzierzy 50-funtowych, 2 mo¼dzierze 75-funtowe oraz 1 falkonet, czyli typ ma³ej kolubryny na pociski o wagomiarze od 1 do 3 funtów. Pomijaj±c
stoj±c± samotnie w odrapanych wnêtrzach armatê kazamaty nie s± obecnie zagospodarowane
[1][2][3] (stan w 2013).
FOSA ODDZIELAJ¡CA DZIE£O KORONOWE OD NI¯EJ PO£O¯ONYCH REDUT
T-34 NA TLE RAWELINU POLNEGO
K
ieruj±c siê na pó³noc docieramy do Wielkiego Kleszcza wzniesionego w latach 1750-1760 celem skoszarowania obs³ugi fortecznych armat. Za³oga tego dzie³a liczy³a 75 osób w czasie oblê¿enia, a ¿e nie jest ono zbyt obszerne, panowaæ tu musia³ wówczas du¿y t³ok. Obecnie w tym miejscu zorganizowano ciekaw±
ekspozycjê przybli¿aj±c± zwyczaje oraz ¿ycie codzienne w koszarach za czasów pruskich. Wielki Kleszcz po³±czony by³ z Don¿onem za po¶rednictwem mostu zwodzonego, jednego z dwunastu takich urz±dzeñ w obrêbie fortu, umo¿liwiaj±cych komunikacjê pomiêdzy rozdzielonymi systemem fos poszczególnymi elementami umocnieñ. Niestety, do dzi¶ nie zachowa³a siê ani jedna taka konstrukcja - wszystkie mosty zosta³y zniszczone po drugiej wojnie ¶wiatowej.
EKSPOZYCJA W POMIESZCZENIACH WIELKIEGO KLESZCZA
O
puszczamy sklepione korytarze Wielkiego Kleszcza i przed naszymi oczami ukazuje siê charakterystyczny trójz±b Dzie³a Koronowego wzniesionego w celu ochrony zamku wysokiego przed dostêpem od pó³nocnej, naj³atwiejszej do zdobycia strony wzgórza. Wchodz±ce w sk³ad tego dzie³a bastiony o nazwach Wac³aw, Ludmi³a i Jab³onka nadanych im przez Prusaków, za czasów austriackich nosi³y imiona ¶wiêtych: Ludmi³y, Leopolda oraz Franciszka. Dzie³o Koronowe i
fosa dziel±ca czê¶æ wysok± twierdzy od bastionów i redut po³o¿onych ni¿ej to ostatni punkt trwaj±cej oko³o 1,5 godziny wycieczki.
FOSA, NA PIERWSZYM PLANIE BASTION WAC£AW, PO PRAWEJ WYSOKI REDAN
Wstêp biletowany. Zwiedzanie tylko z przewodnikiem.
DOLINA NYSY K£ODZKIEJ ODDZIELAJ¡CA TWIERDZÊ G£ÓWN¡ OD FORTU NA OWCZEJ GÓRZE
DOJAZD
T
wierdza po³o¿ona jest na wzgórzu w pó³nocnej czê¶ci Starego Miasta. Wej¶cie prowadzi od strony po³udniowej z ul. Grodzisko. (mapa zamków województwa)
W pobli¿u znajduj± siê co najmniej dwa dogodnie usytuowane parkingi: mniejszy od po³udnia przy ul. Czeskiej, oraz wiêkszy od wschodu, przy ul. Zofii Stryjeñskiej. Ten drugi jest bezp³atny (stan w 2013) i s³u¿y g³ównie turystom.
LITERATURA
1. M. Chorowska: Rezydencje ¶redniowieczne na ¦l±sku, OFPWW 2003
2. L. Kajzer, J. Salm, S. Ko³odziejski: Leksykon zamków w Polsce, Arkady 2001
3. E. Kielar: Forteczny park Kulturowy - Twierdza K³odzko, Ochrona Zabytków 2/2007
4. J. Lamparska: Tajemnice, zamki, podziemia, Asia Press 1999
5. J. Lamparska: Tajemnicze podziemia, Asia Press 2000
6. J. Lamparska: Zamkowe tajemnice, Asia Press 2009
7. M. ¦wie¿y: Zamki, twierdze, warownie, Foto Art 2002
8. M. Wojciechowski: Historia fortyfikacji w XIX wieku. Twierdza K³odzko.
9. Praca zbiorowa: Twierdza K³odzka. Fakty i legendy, CIKR 2006
PRZES£ONIÊTY MA£O ELEGANCK¡ ZABUDOW¡ WIDOK TWIERDZY OD PO£UDNIOWEGO WSCHODU
W pobli¿u:
¦cinawka Dolna - renesansowy dwór obronny z XVI w., 7 km ¯elazno - wie¿a mieszkalno-obronna z XV-XVI w., 8 km
Jaszkowice Górne - renesansowy dwór obronny z XVI w., w ruinie, 9 km Bardo ¦l±skie - relikty zamku ksi±¿êcego z XIV w., 11 km
Gorzanów - zamek renesansowy z XVI w., czê¶ciowo w ruinie, 12 km O³drzychowice K³odzkie - wie¿a mieszkalno-obronna z XIV w., obecnie dwór, czê¶ciowo w ruinie, 13 km
Stara £omnica - wie¿a mieszkalna z XIV-XVI w., 14 km
¦cinawka ¦rednia - wie¿a mieszkalno obronna z XIV w., obecnie dwór renesansowy z XVI w., 14 km
Trzebieszowice - zamek rycerski z XV w., przebudowany w XVIII w., 16 km Bystrzyca K³odzka - wie¿a mieszkalno-obronna z XIV w., przebudowana, 18 km Ratno Dolne - zamek renesansowy z XVI w., w ruinie, 18 km ¦cinawka Górna - renesansowy dwór szlachecki z XVI w., 18 km
WARTO ZOBACZYÆ:
Rozci±gaj±c± siê u stóp twierdzy k³odzk± starówkê z bardzo dobrze zachowanym uk³adem urbanistycznym miasta ¶redniowiecznego, do której od wschodu wiedzie zawieszony nad kana³em M³ynówki i ozdobiony barokowymi figurami gotycki most kamienny z prze³omu XIII i XIV wieku, zbli¿ony form± do praskiego mostu Karola.
GOTYCKI MOST NAD M£YNÓWK¡
Najcenniejszymi zabytkami w obrêbie Starego Miasta s± budowle sakralne: gotycki ko¶ció³ WNMP, barokowy franciszkañski zespó³ klasztorny oraz pochodz±cy z XVII wieku barokowy ko¶ció³ ¶w. Jerzego i ¶w. Wojciecha. Zabudowê w±skich, stromo wyniesionych uliczek tworz± kamienice z XVI-XVIII stulecia. Ocala³y one przed rozbiórk±, bêd±c± nastêpstwem katastrof budowlanych, jakie mia³y tu miejsce w latach 50. XX wieku w wyniku osuwania siê ¶cian wyrobisk piwnic i podziemi. Niew±tpliwie jedn± z najwiêkszych atrakcji miasta jest otwarta w 1976 roku podziemna trasa turystyczna.