ajstarsza znana nam wzmianka dotycząca murowanego castrum Lubyn znajduje się w dokumencie regulującym podział księstwa głogowskiego z 1312 roku. Budowlę tą wzniósł prawdopodobnie książę Konrad II Żagański zwany Garbatym pod koniec XIII lub w pierwszej dekadzie XIV wieku na podwalinach funkcjonującego od co najmniej stu lat drewnianego grodu kasztelańskiego. Za panowania księcia legnickiego Bolesława III Rozrzutnego w latach 30-ych XIV stulecia warownię rozbudowano, choć nie znana jest obecnie skala i zakres tej realizacji. Z pewnością jednak za rządów jego syna Ludwika rozbudowę kontynuowano, zapewne ze sporym rozmachem, w latach 1349-59 warownia w Lubinie była bowiem główną i ulubioną rezydencją książęcą, którą następnie przeniesiono do Brzegu. Jej dalsze dzieje owiane są mgiełką tajemnicy aż do roku 1631 - czasów wojny trzydziestoletniej - kiedy oblężona przez Szwedów znacznie ucierpiała od kul armatnich. Zniszczenia zamku były ogromne - zachowała się tylko kaplica, część murów i wieża bramna. Kaplicę odnowiono w 1663 roku, a pozostałe elementy założenia z czasem rozebrano, choć niektóre z nich częściowo istniały jeszcze w XIX stuleciu. W czasach nowożytnych fundamenty zamkowe wykorzystano do wzniesienia gmachów administracyjnych, zniszczonych podczas ostrzału miasta wiosną 1945.
PANORAMA LUBINA, F. B. WERNHER TOPOGRAPHIA SILESIAE 1744-68, Z LEWEJ STRONY WIDOCZNA CZWOROKĄTNA WIEŻA ZAMKOWA
ŚREDNIOWIECZNI GOSPODARZE ZAMKU LUBIŃSKIEGO
Konrad II Garbaty (przed 1265-1304) - książę ścinawski w latach 1278-1284 i żagański 1284-1304. Był drugim pod względem starszeństwa synem Konrada i Salomei Odonic. Od młodości przygotowywany do pełnienia funkcji duchownych. Studiował we Włoszech, gdzie uzyskał wiedzę wymaganą dla objęcia ważnych urzędów kościelnych. W 1292 roku kandydował na stanowisko biskupa wrocławskiego, a w 1299 wybrano go patriarchą - papież jednak wyboru tego nie zaakceptował, co zmusiło go do powrotu na Dolny Śląsk pod pretekstem braku na dworze papieskim ulubionego napoju, czyli piwa. Pod koniec krótkiego życia skonfliktowany z bratem Henrykiem Głogowczykiem i przez niego więziony. Zmarł 11 października 1304 roku - został pochowany w klasztorze w Lubiążu. Ze względu na fizyczną ułomność, jaką był garb, nazywano go księciem Kokirleńskim.
Bolesław III Rozrzutny (1291-1352) - książę na Legnicy, Wrocławiu i Brzegu. Był synem Henryka Brzuchatego. Zawarł sojusz z Władysławem Łokietkiem, przy którego zbrojnym udziale prowadził wyczerpujące wojny z władcami głogowskimi zakończone przyłączeniem Namysłowa. W roku 1329 złożył hołd lenny Janowi Luksemburskiemu, królowi Czech. Był dwukrotnie żonaty: z Małgorzatą Czeską (ślub odbył się, kiedy on miał 12 lat, a ona zaledwie 7) i Katarzyną Chorwacką. Zmarł w wyniku dolegliwości żołądkowych po nazbyt sutej uczcie kończącej okres Wielkiego Postu, podczas której zjadł podobno 13 kurczaków. Został pochowany w Lubiążu. Przydomek zawdzięcza wystawnemu życiu, które doprowadziło go do kłopotów finansowych - w ich rezultacie Bolesław zmuszony był odsprzedać część swych ziem, sprowokował też dwie klątwy kościelne. Tak o nim pisał Jan Długosz: Do takiej doszedł nędzy, że wszystko prawie straciwszy i pozastawiawszy, nie miał się gdzie podziać, ani z czego żyć.
Ludwik I Brzeski (ok. 1320-1398) - książę namysłowski i legnicki, od 1348 w Lubinie, od 1358 w Brzegu. Był młodszym synem Bolesława Rozrzutnego i królewny czeskiej Małgorzaty. Starał się o tron polski po śmierci króla Kazimierza Wielkiego. Później związał się przymierzem z Władysławem Jagiełłą, u boku którego wystąpił przeciwko Władysławowi Opolczykowi. Jako władca cieszył się dużym szacunkiem, dzięki czemu wielokrotnie wyznaczany był na rozjemcę w sporach książęcych. Dał się także poznać jako fundator licznych budowli, m.in. zamku w Brzegu. Zainicjował też pierwsze w dziejach polskich wykopaliska, zlecając przeprowadzenie prac archeologicznych na terenie XI-wiecznego grodu biskupiego w Ryczynie - prawdopodobnie w nadziei odnalezienia cennych relikwii. Zmarł śmiercią naturalną w grudniu 1398 - pochowany został w kolegiacie św. Jadwigi w Brzegu.
KAPLICA NA RYCINIE Z 1841 ROKU
KAPLICA ZMKOWA I BUDYNKI ADMINISTRACJI WZNIESIONE NA FUNDAMENTACH ZAMKU GOTYCKIEGO, FOTOGRAFIA Z PRZEŁOMU XIX I XX WIEKU
o czasów współczesnych zachowała się tylko niewielka gotycka kaplica, a właściwie ledwie jej dwie ściany: północna i zachodnia ze śladami osadzenia sklepień. Pozostałe partie kaplicy, w tym rozbudowana część wschodnia, pochodzą z czasów nowożytnych, gdy obiekt pełnił funkcję parafialnego kościoła katolickiego. Najcenniejszym detalem architektonicznym jest tutaj wmurowany w ścianę północną świątyni portal z 1349 roku przedstawiający postacie księcia Ludwika I ze św. Jadwigą i jego żony Agnieszki z Marią Magdaleną, adorujące Chrystusa Boleściwego z kielichem ofiarnym i gołębiem symbolizującym Ducha Świętego. Ostrołuk portalu zwieńczony jest sterczyną, a jego konsole zdobią wykute w kamieniu: hełm rycerski i piastowski orzeł śląski. Na łuku zachował się wykuty gotyckimi literami łaciński napis fundacyjny o treści (tłumacz.): Roku pańskiego 1349 została ufundowana ta kaplica przez Ludwika, pana legnickiego, ku czci Ciała i Krwi Pana Jezusa Chrystusa i Jadwigi i Marii Magdaleny. Obecnie kaplica mieści galerię sztuki.
PORTAL W ŚCIANIE PÓŁNOCNEJ KAPLICY ZAMKOWEJ Z OZDOBNYM TYMPANONEM
DOJAZD
H
istoryczna dzielnica zamkowa znajduje się w centralnej części miasta, przy ulicy Zamkowej i skwerze im. Jana Wyżykowskiego, kilkaset metrów na południowy-wschód od Rynku. Dojście z Rynku ul. Piastowską albo równoległą do niej ul. Chrobrego. Samochód parkujemy przy kościele, około 100 metrów od kaplicy zamkowej. Z dworca PKP ruszamy ul. Kolejową, dalej ul. Odrodzenia, potem zmieniamy kierunek idąc ul. Wrocławską, by chwilę później skręcić w lewo w ul. Prusa i już jesteśmy na miejscu. (mapa zamków)
LITERATURA
1. L. Kajzer, J. Salm, S. Kołodziejski: Leksykon zamków w Polsce, Arkady 2001
2. H. Rusewicz: Historia i zabytki powiatu lubińskiego, Atut Oficyna 2004
WIDOK KAPLICY OD STRONY SKWERU WYŻYKOWSKIEGO
W pobliżu:
Jędrzychów - ruina zamku książęcego z XIV w., 15 km
Chocianowiec - ruina zamku z XV w., 19 km Prochowice - ruina zamku rycerskiego z XIV-XVI w., 19 km Legnica - zamek książąt legnickich z XIII w., przebudowany, 23 km
Chocianów - zamek książęcy z XIII w., przebudowany, 26 km
Chojnów - zamek książęcy z XIII w., przebudowany, 29 km