apituła warmińska rozpoczęła budowę olsztyńskiego zamku około 1350 roku w grani­cach niewielkiego, wysoko wyniesionego cypla, na wschodnim brzegu rzeki Łyny. Prace budowlane przebiegały w kilku etapach. Najpierw postawiono ceglane ściany głównego, podpiwniczonego skrzydła mieszkalnego i kurtynę południowo-wschodnią z bramą wjazdową. W latach 70-ych XIV wieku podciągnięto zasadnicze odcinki murów obwodowych od strony zachodniej z wprowadzoną w ich narożniku cylindryczną wieżą o podstawie opartej na kształcie kwadratu. Regularny zespół warowny ustawiony był narożami do kierunków świata i posiadał wymiary zewnętrzne około 40x57 metrów. Zamek składał się wówczas z głównego domu mieszkalnego - siedziby burgrabiego, oraz budynku o funkcjach gospodarczych i wspomnianej wcześniej wieży.
SKRZYDŁO POŁUDNIOWE ZAMKU Z WIEŻĄ
W
ostatnich dwóch dekadach XIV wieku podwyższono mury obwodowe i dwa przeciwległe skrzydła. Główny gmach przyjął formę trójkondygnacyjnego ceglanego budynku o wymiarach 40x23 metry, do którego od dziedzińca przylegały piętrowe krużganki. Na jego piętrze znajdowała się izba mieszkalna administratora z wykuszem latrynowym, kancelaria, refektarz, a także nakryta czteroramiennym sklepieniem gwiaździstym kaplica pw św. Anny. Budynek południowy podwyższono o trzy piętra z przeznaczeniem na magazyn, browar, spiżarnię i kuchnię, a od strony zewnętrznej mury zwieńczono drewnianymi hurdycjami. Cylindryczna wieża pełniła wielorakie funkcje: była jednocześnie lochem więziennym, mieszkaniem straży, łącznikiem pomiędzy murem kurtynowym i skrzydłem południowym, a także strategicznie najważniejszym stanowiskiem obserwacyjnym i obronnym. Po XV-wiecznej nadbudowie mierzyła ona około 30 metrów wysokości. W obrębie zabudowań zamku znajdowały się: zbrojownia, prochownia, łaźnia oraz stajnia z wozownią. Te ostatnie prawdopodobnie ustawiono wzdłuż murów kurtynowych na dziedzińcu. Od strony zachodniej, na terenie bezpośrednio przylegającym do zamku, funkcjonował w średniowieczu folwark i młyn wodny.
RYCINA FERDINANDA QUASTA Z 1852 ROKU
P
odczas wojny z zakonem krzyżackim latem 1410 roku warownię na krótki czas zajęły wojska polskie oddając pod zarząd księciu Januszowi I Mazowieckiemu, który obok Olsztyna otrzymał także Ostródę i Działdowo. Okres polskiego panowania w Olsztynie nie trwał jednak długo, bowiem już na jesień wrócił on w ręce kapituły. Cztery lata po tamtych wydarzeniach, w trakcie tak zwanej wojny głodowej, 8 sierpnia 1414 roku Polacy ponownie stanęli pod murami warowni. Na wieść o ich nadejściu załoga ewakuowała się, w rezultacie twierdzę bez walki zagarnęła drużyna pod dowództwem rycerza Dziersława z Włostowic i trzymała ją do września, gdy zamek odbiły oddziały komtura pokarmińskiego Helfricha von Drahe. Po wojnie nastąpiła rozbudowa ceglanych fortyfikacji zewnętrznych z Bramą Dolną będącą wówczas głównym wjazdem do zamku. Obwód warowny wzmocniono cylindrycznymi basztami dostosowanymi częściowo do użycia broni palnej. W pierwszej połowie XV wieku olsztyńską twierdzę połączono z obwarowaniami miejskimi - zachowała ona jednak strategiczną oraz komunikacyjną autonomię i była oddzielona od miasta szeroką fosą.
WIDOK OD PÓŁNOCY NA FOTOGRAFII Z OKOŁO 1900 ROKU
N
a początku wojny trzynastoletniej (1454) niezadowoleni ze zwiększenia obciążeń podatkowych mieszczanie ruszyli na zamek z intencją jego zburzenia. Ich zamiary były uderzająco odważne, ale jak to w życiu, z planów tych niewiele wynikło i ostatecznie próba ta skończyła się na odebraniu kluczy administratorowi kapitulnemu i spaleniu jednego z mostów. W roku następnym twierdzę podstępem opanował najemny dowódca zaciężnych wojsk na usługach Zakonu Jerzy von Schlieben, który najpierw zmusił kanoników do ustępstwa, a potem osadził wszystkich w więzieniu. W 1466 roku na mocy pokoju toruńskiego Olsztyn wraz z całą Warmią został przyłączony do Polski. Z początkiem XVI stulecia przebudowano wnętrza w domu południowo-zachodnim i wykonano nowe sklepienia w budynku mieszkalnym oraz w kaplicy. Być może prace te prowadzono pod okiem Mikołaja Kopernika, który w latach 1516-21 (z roczną przerwą) mieszkał tutaj pełniąc funkcję administratora dóbr kapituły warmińskiej. Astronom dowodził skuteczną obroną twierdzy, jaka miała miejsce w roku 1520 podczas ostatniej wojny polsko-krzyżackiej.
ZAMEK NA KOLOROWANYCH POCZTÓWKACH Z LAT 20. XX WIEKU
D
alszy rozwój nowoczesnej techniki wojennej sprawił, iż z czasem znaczenie militarne zamku uległo znacznej dewaluacji i u schyłku XVI wieku pełnił on już tylko funkcje mieszkalne. W fatalnych dla Polski latach Potopu przez gmach przeszła nawałnica szwedzka ograbiając go ze wszystkiego, co przedstawiało większą wartość. Po pierwszym rozbiorze nastąpiła sekularyzacja aktywów biskupa i kapituły; w konsekwencji olsztyńską warownię przejęła pruska administracja urządzając w niej siedzibę Urzędu Kontroli Majątków Państwowych. Pierwsze piętro skrzydła mieszkalnego przez pewien czas wykorzystywane było również na potrzeby gminy ewangelickiej. W latach 1756-58 w miejscu średniowiecznej bramy wjazdowej powstał barokowy budynek mieszkalny dla administratorów, a w drugiej połowie XVIII wieku - most łączący miasto z zamkiem. W okresie 1909-11 prowadzono prace adaptacyjne związane z przeznaczeniem gmachu na kancelarię prezydenta rejencji wschodniopruskiej, podczas których część wnętrz odzyskała cechy gotyckie. W latach międzywojennych odbudowano uszkodzony sto lat wcześniej w pożarze hełm wieży, przeprowadzono też pierwsze badania archeologiczne. Nie zniszczony w czasie II wojny zabytek aktualnie pełni funkcje muzealne.
o czasów współczesnych średniowieczna siedziba biskupów warmińskich zachowała się w nad wyraz dobrej kondycji i na tle większości podobnych budowli ten zgrabny zameczek sprawia bardzo korzystne wrażenie. Obecnie mieści się w nim Muzeum Warmii i Mazur, a od 1997 roku działa tutaj również Bractwo Rycerskie. Cenne i bogate zbiory obejmują m.in. ekspozycję archeologiczną, kolekcję sztuki zdobniczej, rzemiosło artystyczne, sztukę współczesną, stare ikony. Osobne miejsce zajmuje stała wystawa biograficzna poświęcona Mikołajowi Kopernikowi prezentowana w komnacie wielkiego astronoma. Oprócz muzeum na zamku funkcjonuje niewielka galeria oraz sklep z pamiątkami, a na podzamczu - kawiarnia.
KOMNATY SKRZYDŁA PÓŁNOCNEGO
Wstęp płatny nie tylko na ekspozycje muzealne, ale również na dziedziniec.
Fotografowanie wnętrz do celów własnych dozwolone (zakaz stosowania lampy błyskowej).
FRAGMENTY JEDNEJ Z WYSTAW CZASOWYCH (?), OBRAZ NA DOLE ...BOMBA
DOJAZD
W
arownia usytuowana jest w północno-zachodniej części Starego Miasta, na prawym brzegu rzeki Łyny, w sąsiedztwie dużego parku ze zmyślnie poprowadzonymi alejkami. Podróżujący koleją powinni wysiąść na stacji Olsztyn Zachodni. Przy zamku parking (za amfiteatrem, zjazd z ul. Okopowej).
LITERATURA
1. B. Guerquin: Zamki w Polsce, Arkady 1984
2. M. Haftka: Zamki krzyżackie w Polsce, 1999
3. I. T. Kaczyńscy: Zamki w Polsce północnej i środkowej, Muza SA 1999
4. L. Kajzer, J. Salm, S. Kołodziejski: Leksykon zamków w Polsce, Arkady 2001
WIDOK ZAMKU OD POŁUDNIA, NA PIERWSZYM PLANIE AMFITEATR MIEJSKI IM. CZESŁAWA NIEMENA
W pobliżu: Olsztynek - zamek krzyżacki z XIV w., przebudowany, 24 km
Jeziorany - zamek (skrzydło) biskupów warmińskich z XIV w., przebudowany, 35 km Ostróda - zamek krzyżacki z XIV w., 40 km