lsztynek należy do grupy najpóźniej założonych i zarazem najmniejszych ośrodków zamkowo-miejskich Prus Krzyżackich. Powstaje on w okresie szczytowej potęgi Zakonu, kiedy po zorganizowaniu samodzielnej
komturiiKomturia – podstawowa jednostka administracyjno-terytorialno-wojskowa zakonów rycerskich, zarządzana przez komtura, obejmująca najczęściej zamek wraz z przylegającymi do niego dobrami ziemskimi. w Ostródzie zapadła decyzja o kolonizacji położonych w południowej części regionu terenów. W jej następstwie zbudowana tu pod koniec XIII wieku drewniana warownia zostaje zastąpiona budowlą murowaną, wzniesioną w w latach 1349–66 pod nadzorem komtura ostródzkiego Güntera von Hohenstein (zm. po 1379), od którego nazwiska przyjęła się późniejsza nazwa założonej przy zamku osady. Z czasem nazwę tę zastąpiono określeniem Parvum Holsten, rozumianą jako Mały Olsztyn – Olsztynek.
PÓŁNOCNO-WSCHODNIE SKRZYDŁO GOTYCKIE TO NAJSTARSZY ELEMENT ZABUDOWY ZAMKU
P
oczątkowo zamek pełni funkcję siedziby komornika, urzędnika podlegającego bezpośrednio komturowi. Stanowi on jeden z punktów krzyżackiego systemu obronnego na ziemi sasińskiej wspierając wojska operujące na południu oraz strzegąc przebiegającej nieopodal granicy z Mazowszem i traktu handlowego z Mazowsza w głąb Prus. Jako centrum administracyjne niewielkiego i relatywnie mało znaczącego okręgu nie imponuje ani rozmiarami, ani uzbrojeniem czy wyposażeniem, o czym świadczy lustracja przeprowadzona z 1397 roku, zgodnie z którą zbrojownia posiadała jedynie kilkadziesiąt sztuk broni palnej, 40 tarcz i 27 pancerzy, a żywy inwentarz składał się tylko z dwóch koni pociągowych i sześciu krów. Nieco lepiej zdawał się wyglądać stan spiżarni, w której lustrator doliczył się aż 31 łasztów (ok. 25 ton) pszenicy, 21 łasztów (ok. 15 ton) żyta, 30 szefli (ok. 1 tony) jęczmienia, 72 szefli (ok. 4600 ltr) słodu, 7,5 szefla (ok. 500 ltr) chmielu oraz 63 beczek miodu.
PLAN SYTUACYJNY ZAMKU I MIASTA NA PRZEŁOMIE XIX I XX WIEKU: 1. ZAMEK, 2. KOŚCIÓŁ EWANGELICKI, 3. RYNEK MIEJSKI
Z
racji swojego położenia, wraz z początkiem XV wieku zamek w Olsztynku bywa świadkiem kolejnych zmagań polsko-krzyżackich. W dniu 17 lipca 1410 poddaje się on bez walki oddziałom
Władysława Jagiełły zmierzającym tędy w kierunku Malborka: z wojskiem swym wyruszył król Władysław Jagiełło, a do zamku i miasta Olsztynka przybywszy, obozem się rozłożył. A gdy w ręce królewskie oddały się zarówno zamek olsztynecki, jak i miasto, Janowi Kretkowskiemu, rycerzowi herbu Dołęga, oddał je król w dzierżawę […] W piątek rano, 18 lipca, w dzień św. Arnulfa, zwinął król obóz, a przybywszy nad jezioro zwane olsztynkowskim, pomiędzy Morągiem a Olsztynkiem leżące, urządził postój. Przez kilka następnych miesięcy warownia podlega zwierzchnictwu księcia mazowieckiego Janusza I Starszego (zm. 1429), by w roku 1411 na mocy porozumień pokoju toruńskiego powrócić w ręce krzyżackie.
WIDOK ZAMKU OD STRONY DZIEDZIŃCA
P
odczas kolejnej wojny z Królestwem Polskim (1414) zamek ponownie poddaje się bez walki, jednak przed wycofaniem się rycerze zakonni z rozkazu wielkiego mistrza Michała Kuchmeister von Sternberg (zm. 1423) palą miasto i burzą część zabudowań. Po zakończeniu działań wojennych Olsztynek powraca w dawne granice i zapewne jeszcze przed 1420 Krzyżacy dokonują naprawy warowni, a także modernizują jej fortyfikacje m.in. przystosowując strzelnice do użycia broni palnej. Przypuszczalnie wówczas przebudowane lub całkowicie odbudowane zostaje zachodnie skrzydło zamku i północny dom zakonny mieszczący komnatę komornika, refektarz i kaplicę.
XIX-WIECZNE BUDYNKI WKOMPONOWANE W CIĄG ŚREDNIOWIECZNYCH MURÓW W ZACHODNIEJ CZĘŚCI ZESPOŁU ZAMKOWEGO
WIDOK ZAMKU I MIASTA Z 1684 ROKU WEDŁUG CHRISTOPHA JOHANNA HARTKNOCHA
P
odczas czwartej wojny polsko–szwedzkiej (1621-1626) na zamku olsztynieckim sprzymierzone siły polskie i elektora pruskiego organizują arsenał zasiłający w broń i amunicję oddziały hetmana
Stanisława Koniecpolskiego, które w
bitwie pod TrzcianąBitwa pod Trzcianą to zwycięska bitwa polsko-szwedzka stoczona 27 czerwca 1629 roku, podczas wojny polsko-szwedzkiej. Zdecydowanie pokonano wojska szwedzkie dowodzone przez króla, a zwycięstwo przypisuje się hetmanowi polnemu koronnemu Stanisławowi Koniecpolskiemu. (1629) rozbiły wojska króla szwedzkiego,
Gustawa Adolfa. W latach 1655-1656 roku miasto i warownię plądrują Szwedzi, a po nich Tatarzy – w konsekwencji uszkodzony przez ogień gmach zamkowy nie tylko pustoszeje, ale również traci bezpowrotnie znaczenie militarne w obliczu zmieniających się technik prowadzenia walk. Zasadnicze przekształcenia w jego architekturze następują w drugiej połowie XVII wieku, gdy rozebrano mur obwodowy, a zabudowania przedzamcza połączono z miastem. Likwidacji ulega też większość gotyckich elementów obronnych, wśród nich wąskie otwory strzelnicze, które rozkuto celem wpuszczenia większej ilości światła do zimnych i ponurych dotąd wnętrz. Po 1793 roku władze pruskie umieszczają na zamku biura intendentury, co wiąże się z wyburzeniem średniowiecznej zabudowy; z głównego skrzydła południowego pozostaje tylko parter, zadaptowany na mieszkania urzędników, oraz niewielkie fragmenty skrzydła zachodniego.
ZAMEK NA PRZEŁOMIE XIX I XX WIEKU
W
latach 1847-49 istniejący gmach zostaje przekształcony w stylu neogotyckim i wzbogacony o nowo wybudowane wąskie skrzydło wschodnie. Po przebudowie pełni on funkcję gimnazjum, w którym w najbliższej przyszłości naukę będą kontynuować m.in.
Hieronim Derdowski, najwybitniejszy poeta i publicysta kaszubski, a także
Emil Behring, laureat nagrody Nobla w 1901 roku z dziedziny medycyny. Funkcje oświatowe pełni gmach aż do 1944 roku, a następnie po odbudowie ze zniszczeń wojennych – od 1954 roku do czasów obecnych.
onstrukcja i rozplanowanie przestrzenne zamku średniowiecznego pozostają dla nas w pewnym stopniu tajemnicą, stąd wykształciło się kilka teorii, jak mógł on wyglądać w czasach krzyżackich i jaka była skala jego późniejszych przekształceń. Według niektórych badaczy siedziba komornika składała się z ceglanego (na kamiennej podmurówce) domu północnego i zabudowanego architekturą drewnianą dziedzińca, który z trzech stron otoczony był murem obwodowym. Według innych już w średniowieczu istniał tutaj murowany zespół czteroskrzydłowy z najstarszym domem mieszkalnym od północy i trzema wielokrotnie modyfikowanymi budynkami przy pozostałych kurtynach.
PLAN PARTERU ZAMKU WG J. STRUŻYŃSKIEGO
N
iezależnie od różnic w ocenie formy założenia zamkowego niezmienne pozostaje przekonanie, że funkcję głównego budynku pełnił podpiwniczony, trójkondygnacyjny gmach północny wzniesiony na planie prostokąta o wymiarach 10,7x28,4 m. Sugerując się zapisami średniowiecznych lustracji można przyjąć, że w jego przyziemiu znajdowała się kuchnia, piekarnia i zbrojownia, nad nimi - tradycyjnie dla zamków krzyżackich – mieściła się kaplica, refektarz i komnata lub komnaty administratora, natomiast górne piętro zajmowały pomieszczenia magazynowo obronne. Fundamenty i dolne partie murów domu północnego wykonano z kamienia polnego, wyżej zaś wzniesiono konstrukcję z cegły. Jego elewacje zewnętrzne ozdobiono wypalaną zendrówką, ponadto do (krótszej) południowo-wschodniej ściany dostawiono masywną przyporę, na której przypuszczalnie umieszczono wieloboczny wykusz prezbiterium kaplicy (choć nie brakuje również głosów, że element ten stanowi pozostałości muru obronnego).
WIDOK ZAMKU OD STRONY WSCHODNIEJ, PO PRAWEJ SKRZYDŁO PÓŁNOCNE Z POZOSTAŁOŚCIĄ MURU OBRONNEGO
O
d domu północnego w kierunku południowym wyprowadzono mur obronny, w ciąg którego wpisano baszty narożne i wieżę bramną, a całość otoczono nawodnioną fosą. Od południa, pomiędzy zamkiem górnym a miastem ulokowano gospodarcze przedzamcze z folwarkiem, młynem i browarem, gdzie od 1488 roku ważono piwo na własne potrzeby oraz na sprzedaż. U schyłku XVII wieku zlikwidowano zewnętrzny mur obwodowy i zamurowano otwory strzelnicze przekształcając je w duże prostokątne okna. Średniowieczny charakter obronny w znacznym stopniu zatarła przebudowa z połowy XIX stulecia, podczas której wzniesiono wąskie skrzydło wschodnie z galeryjką, lokując je między domem północnym a wieżą południowo-wschodnią, na styku z przedzamczem.
zamku średniowiecznego zachowały się piwnice budynku gotyckiego z oryginalnymi sklepieniami krzyżowo-żebrowymi i część jego kamiennych murów do wysokości pierwszego piętra. Pozostałe (neogotyckie) zabudowania wokół dziedzińca pochodzą głównie z XIX wieku.
W zamku funkcjonuje szkoła średnia. Obiekt nie jest udostępniony do zwiedzania.
WIDOK ZAMKU OD POŁUDNIA; W TEJ CZĘŚCI DOMINUJE ZABUDOWA XIX-WIECZNA
DOJAZD
G
mach zamkowy przylega do północno-wschodniej pierzei Rynku. Adres: ul. Zamkowa. Dojście ze stacji PKP zajmuje około 15 minut.
Niewielki parking przy Rynku (ul. Warszawska, w pobliżu wejścia do Muzeum Budownictwa Ludowego).
LITERATURA
1. P. Gotówko: Rotacje osobowe w Zakonie Krzyżackim w Prusach między
przeniesieniem siedziby Wielkiego Mistrza do Malborka
a bitwą pod Grunwaldem, Komunikaty Mazursko-Warmińskie 3/2023
2. M. Haftka: Zamki krzyżackie w Polsce, 1999
3. I. T. Kaczyńscy: Zamki w Polsce północnej i środkowej, Muza SA 1999
4. L. Kajzer, J. Salm, S. Kołodziejski: Leksykon zamków w Polsce, Arkady 2001
5. R. Sypek: Zamki i obiekty warowne Państwa Krzyżackiego, Agencja CB 2000
6. A. Wagner: Murowane budowle obronne w Polsce X-XVIIw., Bellona 2019
W pobliżu: Olsztyn - zamek kapituły warmińskiej z XIV w., 24 km Nidzica - zamek prokuratorski z XIV w., 27 km Ostróda - zamek krzyżacki z XIV w., 27 km Dąbrówno - relikty zamku wójtów krzyżackich z XV w., 28 km Działdowo - zamek wójtowski z XIV w., przebudowany, 39 km
Lubawa - relikty zamku biskupiego z XIV w., 39 km
Barczewo - zamek (skrzydło) kapituły warmińskiej z XIV w., przebudowany, 41 km