toj±cy na skraju wsi dwór o charakterze obronnym, zwany te¿ przez niektórych zamkiem, ufundowa³ w latach 1590-99 Jacob von Zedlitz z P³oniny, zapewne przy udziale w³oskich architektów i budowniczych. Od 1606 roku gospodarzem lokalnych w³o¶ci by³ Abraham von Zedlitz, który - do czasu uzyskania pe³noletno¶ci przez m³odego dziedzica Christopha von Zedlitz - sprawowa³ równie¿ kuratelê nad zwi±zanym z rodowymi dobrami maj±tkiem w £a¿anach (Laasan). Po wybuchu wojny 30-letniej nêkani przez zbrojne najazdy von Zedlitzowie przenie¶li siê na sta³e do wspomnianych wcze¶niej £a¿an, piotrowicki dwór za¶ pe³ni³ odt±d funkcje gospodarcze; by³ te¿ mieszkaniem dla zarz±dcy maj±tku i pracowników folwarku. Nie uchroni³o go to jednak przed zniszczeniami bêd±cymi skutkiem zawieruchy wojennej - spl±drowany przez uzbrojone bandy i okolicznych ch³opów popad³ w czê¶ciow± ruinê.
DWÓR NA RYCINIE T. BLATTERBAUERA, STAN W 1885
R
emontu za³o¿enia i jego niewielkiej przebudowy w latach 1698-99 podj±³ siê Sigismund Otto von Nostitz, od 1694 roku pan na dobrach Laasan i Peterwitz. Gdy Sigismund zmar³, w roku 1716 wie¶ Piotrowice przej±³ po swym ojcu Carl Gottlieb von Nostitz, a po jego bezpotomnej ¶mierci - wdowa po nim Beate Abigail z domu von Siegroth-Schlawkau. Byæ mo¿e z mi³o¶ci, a byæ mo¿e jedynie dla ratowania powa¿nie zad³u¿onego maj±tku baronowa von Nostitz kilka lat pó¼niej wysz³a ponownie za m±¿. Jej wybór pad³ na genera³a Wilhelma Dietricha von Buddenbrock, który zas³u¿y³ siê jako dowódca w I Wojnie ¦l±skiej, co pozwoli³o mu zdobyæ ³askê króla Fryderyka II oraz zwi±zane z ni± tytu³y i du¿e pieni±dze.
GRAFIKA ELFRIEDE SPRINGER Z LAT 30. XX WIEKU
P
o ¶mierci Beate von Buddenbrock maj±tek, podobno w drodze losowania, otrzyma³ jej daleki krewny hrabia Niklas Hermann Friedrich von Burghauss, królewski szambelan, dyrektor Towarzystwa Ziemstwa ¦l±skiego i dziedziczny cz³onek pruskiej Izby Panów, a zarazem cz³owiek o wielkim sercu wydaj±cy znaczne sumy na cele charytatywne i naukowe. By³ on fundatorem miêdzy innymi domu opieki dla starców i szpitala, oraz inicjatorem budowy pierwszego na kontynencie europejskim ¿elaznego mostu (na rzeczce Strzegomce). Po jego bezdzietnej ¶mierci Piotrowice przesz³y w rêce siostrzeñca Karla Friedricha hrabiego von Pfeil und Klein-Ellguth, który na podstawie cesarskiego zezwolenia w 1889 przyj±³ nazwisko von Pfeil-Burghauss. Kiedy hrabia spad³ nieszczê¶liwie z konia i umar³, folwark jeszcze kilkakrotnie zmienia³ w³a¶cicieli, bêd±c zarz±dzanym przez najemnych dzier¿awców.
ELEWACJA WSCHODNIA I PÓ£NOCNA ZAMKU, LATA 30. XX WIEKU
W
1894 roku mocno ju¿ zaniedbany dwór doczeka³ siê remontu - przebudowano gruntownie jego górne piêtro, a wie¿e zaopatrzono w kryte blach± szczyty. Tu¿ po wojnie za spraw± stacjonuj±cych tu ¿o³nierzy sowieckich i nie bez udzia³u miejscowej ludno¶ci gmach bardzo szybko uleg³ dewastacji. Potem przekazano go do u¿ytkowania zak³adom materia³ów ogniotrwa³ych w Jaroszowie, a nastêpnie pod opiekê PGR £a¿any, który dokona³ pewnych inwestycji maj±cych na celu zabezpieczenie zabytkowej substancji: skotwiono spêkane mury, wykonano now± wiê¼bê dachow±, zamurowano otwory okienne i drzwi. Mieszkañcy wsi opowiadaj±, ¿e w latach 80. we wnêtrzach zamku zastrzelony zosta³ z zimn± krwi± przez sowieck± ¿andarmeriê ukrywaj±cy siê tutaj rosyjski dezerter z jednostki wojskowej w ¦widnicy.
DWÓR W PIOTROWICACH PRZED REWITALIZACJ¡, FOTOGRAFIE WYKONANO W 2005 ROKU
amek zosta³ zbudowany na planie prostok±ta o bokach 27x29 metrów, z czterema okr±g³ymi wie¿ami w naro¿nikach, nakrytymi ponownie w XIX wieku wysmuk³ymi dachami sto¿kowymi. Gmach jest murowany z ³amanego kamienia, czasem uzupe³nianego ceg³±, i otynkowany, choæ miejscami niewiele ju¿ dzi¶ z tego tynku pozosta³o. Jego kubatura przekracza 13.000 metrów3, a ca³kowita powierzchnia zabudowy wynosi oko³o 680 metrów2. Elewacje boczne dworu s± dwukondygnacyjne, piêciookienne, natomiast czê¶æ frontowa i tylna jest czterokondygnacyjna, z siedmioma oknami na ka¿dej ze stron na trzech ni¿szych poziomach i z czterema na poddaszu. Zarówno wie¿e jak i elewacja frontowa dzielone by³y gzymsami i udekorowane fryzami typu sgraffito, okna za¶ obramowano prost± kamieniark± utrzyman± w stylu renesansowym. Ca³o¶æ zosta³a nakryta wielkim dachem siod³owym, prostopad³ym do elewacji frontowej, pierwotnie wykonanym z tak zwanych dachówek ³upkowych. G³ówne wej¶cie wiod³o od strony po³udniowo-wschodniej przez usytuowany na osi ¶rodkowej misternie zdobiony portal z piaskowca (który w 2002 roku nieznani sprawcy odr±bali i wywie¼li). Nad portalem powieszono dwa rzêdy szesnastu herbów rodowych zwieñczonych ujêtym miêdzy dwa gryfy or³em. Do wej¶cia prowadzi piêcioprzês³owy ceglany most nad okalaj±c± zamek fos±.
DWÓR W PIOTROWICACH ¦WIDNICKICH, PLAN PARTERU
W
nêtrza budynku s± trzytraktowe, niektóre z nich zachowa³y sklepienia kolebkowe z lunetami. Na parterze ¶rodkowy trakt stanowi szeroka sklepiona sieñ, przebiegaj±ca przez ca³± d³ugo¶æ gmachu i zajmuj±ca 1/3 jego szeroko¶ci. Po lewej stronie sieni ulokowano apartamenty mieszkalne, natomiast po prawej najprawdopodobniej znajdowa³a siê jadalnia oraz kuchnia. Centralne miejsce na pierwszym piêtrze zajmowa³ obszerny, sklepiony hall, sk±d przez kamienne portale prowadzi³y wej¶cia do poszczególnych sal. Schody ³±cz±ce piêtra u³o¿ono jednym d³ugim biegiem wzd³u¿ muru sieni. Obok starego dworu w sk³ad zabudowy folwarku wchodzi³y równie¿: XVIII-wieczna stodo³a, stajnie, a tak¿e budynek szpitala z po³owy XIX stulecia. Wokó³ wa³ów ziemnych, po stronie pó³nocnej i pó³nocno-wschodniej rozci±ga³ siê park z grup± starych lip i dêbów.
ELEWACJA PO£UDNIOWO-ZACHODNIA PRZED- I PO REWITALIZACJI
o latach zaniedbañ i pozornych dzia³añ na rzecz uratowania niszczej±cej budowli nasta³y wreszcie jasne dni dla tego piêknego, unikatowego w skali kraju zabytku. Od niedawna nale¿y on bowiem do Fundacji Ochrony Dziedzictwa Przemys³owego ¦l±ska, która aktualnie prowadzi tutaj prace adaptacyjne na potrzeby powo³anego do ¿ycia Muzeum Techniki Rolniczej. Obiekt ten udostêpniany jest incydentalnie przy okazji organizacji wydarzeñ plenerowych (stan w 2021).
DWÓR WRAZ Z FOLWARKIEM, WIDOK OD PO£UDNIA
DOJAZD
W
ie¶ Piotrowice ¦widnickie po³o¿ona jest w pó³nocnej czê¶ci Równiny ¦widnickiej, oko³o 15 km na pó³noc od ¦widnicy i kilka km na wschód od Strzegomia, nieco na pó³noc od drogi krajowej 382 ³±cz±cej obydwa te miasta. Przez po³udniowo-wschodni kraniec miejscowo¶ci biegnie linia kolejowa z Wroc³awia do Wa³brzycha - jad±c poci±giem w tym kierunku dwór jest doskonale widoczny po prawej stronie. Stoi on na pó³nocnym skraju Piotrowic, przy drodze wylotowej do Pastuchowa. (mapa zamków województwa)
LITERATURA
1. J. Lamparska: Loteria spadkobierców, S³owo Polskie, 9 maj 2003
2. R.M. £uczyñski: Zamki i pa³ace Dolnego ¦l±ska, OWPW 1997
3. R.M. £uczyñski: Dwór w odbudowie, Sudety, nr 4/2005
W pobli¿u: Pastuchów - wie¿a mieszkalno-obronna z XV/XVI w., 2 km Wierzbna - dwór obronny z XV w., rozbudowany w za³o¿enie pa³acowe, w ruinie, 8 km
Bagieniec - zamek renesansowy z XVI w., w ruinie, 10 km
Panków - zamek szlachecki z XV w., w ruinie, 10 km
Pielaszkowice - ruina pa³acu o charakterze obronnym, 15 km
Domanice - zamek renesansowy z XVI w., przebudowany, 17 km
¦widnica - relikty zamku ksi±¿êcego z XIII w., 15 km
Krasków - zamek rycerski z XIV w., przebudowany w za³o¿enie pa³acowe, 17 km