edług znanych nam źródeł murowana wieża w Pastuchowie zbudowana została w drugiej połowie XV lub w pierwszym kwartale XVI wieku przez przedstawicieli rycerskiego rodu von Kalkreuth. Niedługo potem dostawiono do niej dwór i wzbogacono gospodarczą zabudową, jej wnętrza zaś, elewacje i detale przekształcono w stylu renesansowym, o czym przypomina zachowany do dzisiaj kamienny portal z wyrytą nań inskrypcją, wzmiankującą fundatorów przebudowy: Caspara Kalkgreiter von Buschkaw oraz Margarety Landiskronin von der Lederhose. W XVII wieku właścicielami wsi była m.in. rodzina von Seidlitz, von Graffon i von Reibnitz, a pod koniec stulecia majątek kupił tutaj Karl Julius baron von Zedlitz und Neukirch. Nie wiadomo jednak dokładnie, do kogo zamek w tym czasie należał, Pastuchów bowiem aż do drugiej połowy XVII stulecia był podzielony między kilku gospodarzy, którzy zamieszkiwali w nieistniejących już dworach. Wieża w tamtym okresie nie pełniła już roli reprezentacyjnej.
RENESANSOWE KARTUSZE HERBOWE Z INSKRYPCJĄ WYMIENIAJĄCĄ FUNDATORÓW XVI-WIECZNEJ PRZEBUDOWY DWORU
N
a początku XVIII wieku wieś przeszła drogą posagu w ręce Hansa Heinricha III von Hochberg, a po jego śmierci w 1743 stała się własnością Hochbergów z Książa i taki stan utrzymał się do 1835. Później, aż do roku 1945, administrowali nią przedstawiciele rodziny von Kramsta oraz von Wietersheim-Kramsta z ostatnim przedwojennym posiadaczem miejscowego folwarku, Christianem von Wietersheim-Kramsta z Morawy. Po drugiej wojnie światowej wieżę znacjonalizowano i włączono w skład PGR-u, przeznaczając na potrzeby mieszkalno-gospodarcze jego pracowników. Od kilkunastu lat ponownie znajduje się ona w rękach prywatnych.
ieżę wraz z dworem wkomponowano przed laty w otoczenie folwarku, który po ostatniej wojnie przekształcono w Państwowe Gospodarstwo Rolne. Na początku XXI wieku wykupiony on został przez polsko-niemieckich inwestorów i dziś funkcjonuje jako prywatny agrobiznes. Najwidoczniej brakuje jednak pomysłu na wykorzystanie zabytkowej budowli, ta bowiem stoi pusta i nieco zaniedbana. Wieżę można obejrzeć zewnątrz.
WIEŻA W LATACH 50. XX WIEKU I OBECNIE
DOJAZD
P
astuchów położony jest kilka kilometrów na północ od drogi nr 382 łączącej Świdnicę z Jaworem, pomiędzy Jaworzyną Śląską, Żarowem i Strzegomiem. Wieża stoi na podwórzu dawnego folwarku, usytuowanego przy głównej drodze (ul. Wyzwolenia), obok przystanku PKS i niemalże vis-a-vis szkoły. Prowadzi do niej brukowana uliczka, zaś wjazd na podwórko wyznaczają tworzące bramę dwa duże budynki gospodarcze
(to te budynki). Komunikacja autobusowa kursuje tutaj rzadko. (mapa zamków)
LITERATURA
1. M. Chorowska: Rezydencje średniowieczne na Śląsku, OFPWW 2003
2. L. Kajzer, J. Salm, S. Kołodziejski: Leksykon zamków w Polsce, Arkady 2001
WIEŻA RYCERSKA, RENESANSOWE PORTALE OKIENNE
W pobliżu: Piotrowice Świdnickie - dwór obronny z XVI w., 2 km Wierzbna - dwór obronny z XV w., rozbudowany w założenie pałacowe, w ruinie, 10 km
Bagieniec - zamek renesansowy z XVI w., w ruinie, 13 km
Panków - ruina zamku szlacheckiego z XV w., 13 km
Pielaszkowice - ruina pałacu o charakterze obronnym, 13 km
Domanice - zamek renesansowy z XVI w., przebudowany, 16 km
Świdnica - relikty zamku książęcego z XIII w. 16 km
Borzygniew - późnorenesansowy dwór z XVIIw., w ruinie, 20 km
Krasków - zamek rycerski z XIV w., obecnie pałac, 20 km