istoria budownictwa obronnego w P³otach siêga XIII wieku, a jej pocz±tki zwi±zane s± z powstaniem w pó³nocnej czê¶ci dzisiejszego miasta drewnianego grodu wzniesionego z wykorzystaniem naturalnych warunków topograficznych i otoczonego czê¶ciowo nurtem rzeki Redy, a czê¶ciowo wa³em z palisad±. Wed³ug niektórych badaczy przy grodzie za³o¿ona zostaje osada targowa, poniewa¿ teren ten przez niemieckich mieszkañców okre¶lany bêdzie pó¼niej mianem starego miasta. Z du¿ym prawdopodobieñstwem nale¿y jednak przyj±æ, ¿e warownia w zakolu Regi funkcjonuje bardzo krótko lub byæ mo¿e nawet nigdy nie zostaje ukoñczona, gdy¿ bêd±cy wówczas w posiadaniu tych ziem rycerz dru¿yny ksiêcia pomorskiego Dobies³aw (Dubislaus) z Otoku ju¿ w po³owie XIII stulecia przenosi osadê na skrzy¿owanie dróg ³±cz±cych Szczecin z Ko³obrzegiem, gdzie rozpoczyna formowanie wzgórza pod now± siedzibê obronn±.
OBRONNY CHARAKTER TEGO MIEJSCA PODKRE¦LA NASYP ZIEMNY ORAZ FOSA (ZACHOWANA CZʦCIOWO)
W
1277 roku rycerz ów dokonuje lokacji miasta na prawie lubeckim i mniej wiêcej w tym samym okresie na po³udniowym jego skraju wznosi murowan± wie¿ê, która z czasem przejmuje funkcje starszego grodu. Polityczna kariera Dobies³awa za³amuje siê jednak na pocz±tku lat 80. XIII wieku w zwi±zku z wybuchem wojny pomorsko-brandenburskiej i ju¿ w roku 1284, na mocy niekorzystnego dla Pomorza traktatu w Czworokole (ob. Vierraden nach Oder), margrabia brandenburski
Otto IV ze Strza³± (zm. 1308) uzyskuje kontrolê nad Castrum Plote dicti. Zostaje przy tym upowa¿niony do zniszczenia wie¿y w przypadku, gdyby ksi±¿ê pomorski Bogus³aw IV (zm. 1309) nie zgodzi³ siê na przekazanie zamku Ludwikowi von Wedel i jego braciom, wiernym lennikom margrabiów brandenburskich. Przypuszczalnie jeszcze w tej samej dekadzie nowi w³a¶ciciele podnosz± walory obronne wie¿y wznosz±c wokó³ niej kamienno-ceglany mur zastêpuj±cy umocnienia drewniano-ziemne.
Nazwa miasta ma ¼ród³os³ów s³owiañski i pochodzi prawdopodobnie od wysokiego wa³u ziemnego – „p³otu”, ostroko³u, który otacza³ ¶redniowieczn± osadê. Historyczne nazwy miejscowo¶ci to: Plotte, Plote, Plot, Plota, Plate, Platow, Plath oraz Plathe.
STOJ¡CE PRZED ZAMKIEM KAMIENNE GRYFY STANOWI£Y ORYGINALNIE DEKORACJÊ ...MOSTU W GRYFICACH
R
z±dy Wedlów w P³otach nie trwaj± jednak d³ugo, bowiem ju¿ w 1295 roku miasto zostaje w³±czone do ksiêstwa wo³ogoskiego, a w³adzê nad nim obejmuje pochodz±cy z Rugii Johannes de Heyderbreke dictus de Plota. Heydebrekowie pozostaj± tutaj prawdopodobnie do roku 1325. Po rozparcelowaniu ich dóbr stosunek w³asno¶ciowy warowni ulega czêstym zmianom - w latach 1325-67 nale¿y ona kolejno do przedstawicieli rodów von Blankenburg, von Plötz, von Eberstein i von Troyen. Wzglêdn± stabilizacjê przynosz± miastu dopiero rz±dy Henrika von der Osten, który w 1367 roku uzyskuj±c na wieczne czasy P³oty i okoliczne wsie zapocz±tkowuje trwaj±cy dwa wieki okres posiadania lenna przez ten ród. Poniewa¿ von Ostenowie prowadz± prywatn± wojnê o ziemiê z grafami von Eberstein, dla wzmocnienia obronno¶ci zamku nadbudowuj± jego mury obronne do wysoko¶ci 6 metrów.
ZACHODNIA CZÊ¦Æ ZAMKU ZE ¦REDNIOWIECZNYM MUREM OBRONNYM
N
a pocz±tku XV wieku P³oty nale¿± do Heinricha von der Osten, zwanego M³odszym ze Wschodu (zm. 1421), a nastêpnie do jego syna Dinniesa von der Osten (zm. 1477), nosz±cego przydomek Bia³ego Rycerza. Prawo do warowni dzieli jednak Dinnies ze swym bratem Wedige, który posiada 1/4 czê¶æ zamku i ca³e podzamcze. W roku 1463 von der Osten militarnie wspiera biskupa kamienieckiego Henniga Ivena (zm. 1468) w jego konflikcie z miastem Ko³obrzeg, w konsekwencji czego sam staje siê celem ataku wojsk ko³obrzeskich, które w 1465 pustosz± i pal± zabudowania P³ot wraz z zamkiem. Kolejnych zniszczeñ dokonuj± tutaj w 1473 roku oddzia³y wystawione przez Ebersteinów z Nowogardu, z którymi – jak ju¿ wspomnia³em – von der Ostenowie prowadz± miêdzypokoleniowe walki o ziemie i wp³ywy. Wkrótce po tych wydarzeniach w³a¶ciciele odbudowuj± warowniê i podnosz± jej walory u¿ytkowe przez dostawienie skrzyd³a gospodarczego wzd³u¿ po³udniowej kurtyny.
P£OTY NA LITOGRAFII E. SANNE'A Z 1846 ROKU, W TLE WIDOCZNY STARY ZAMEK
M
niej wiêcej w po³owie XVI stulecia nasilaj± siê spory pomiêdzy poszczególnymi liniami rodu von Ostenów o prawo do miasta i dochodów, jakie ono przynosi. Ostatecznie, w grudniu 1577 Wedige von der Osten (zm. 1594) zmuszony ciê¿k± sytuacj± po upadku domu bankierskiego Loytzów w Szczecinie sprzedaje zamek p³otowski le¿±cy na wale, zamkniêty murem obwodowym, z budynkami na przedzamczu i z ca³ym inwentarzem, oraz z po³ow± miasteczkaHermannowi von Blücher spod Demmin, który nabywa je za kwotê 40 tysiêcy talarów. Przy zawieraniu umowy sporz±dzony zostaje inwentarz maj±tku wskazuj±cy na funkcjonuj±c± przy zamku zabudowê gospodarcz±: stajniê, piekarniê, browar, oborê, a tak¿e m³yn i most zwodzony. Trzy lata po tej transakcji nowy w³a¶ciciel czê¶ciowo burzy gotyck± wie¿ê i z wykorzystaniem ocala³ych murów wznosi w jej miejscu wygodn± renesansow± siedzibê rodow±. Zamek traci w ten sposób wiêkszo¶æ cech obronnych staj±c siê po prostu wygodn± rezydencj± szlacheck±.
WIDOK STAREGO ZAMKU OD PÓ£NOCNEGO WSCHODU, E. SANNE 1846
W
owym czasie von Ostenowie zamieszkuj± wschodni± czê¶æ miasta, gdzie na prze³omie XVI i XVII wieku wznosz± now± siedzibê zwan± odt±d Nowym Zamkiem (budowlê tê od Starego Zamku dzieli zaledwie 200 metrów). Podzia³ P³ot pomiêdzy dwa rody staje siê przyczyn± licznych zatargów, co ostatecznie prowadzi do os³abienia kondycji finansowej von Blücherów oraz uszczuplenia ich posiad³o¶ci. Wa¶nie pomiêdzy s±siaduj±cymi rodzinami ustaj± oko³o roku 1719, gdy Matthias Conrad von der Osten (zm. 1748) po¶lubia dziedziczkê posiad³o¶ci von Blücherów Clarê Sophiê (zm. 1721 w wieku zaledwie 20 lat) i podzielony maj±tek ponownie staje siê ca³o¶ci±. Znacznie wcze¶niej jednak, bo w po³owie XVII wieku w P³otach kilkukrotnie stacjonuj± wojska cesarskie i szwedzkie, co fatalnie odbija siê nie tylko na sytuacji gospodarczej miasteczka, ale równie¿ na zamku, który, choæ nie nêkany ostrza³em, zostaje spl±drowany i zdewastowany. Z ciekawostek dotycz±cych tego okresu warto wspomnieæ, ¿e w 1659 w siedzibie von Blücherów nocuje
Stefan Czarniecki powracaj±cy têdy z walk toczonych przeciwko oddzia³om szwedzkim na terenie Danii.
PLAN SYTUACYJNY NOWEGO (Z LEWEJ) I STAREGO ZAMKU-WIE¯Y (PO PRAWEJ), 1740
N
a losy rezydencji fatalnie wp³ywa wojna siedmioletnia, a w szczególno¶ci rok 1761, gdy stacjonuje w niej ksi±¿ê
Michai³ Wo³koñski – genera³ lejtnant wojsk carskich, nies³awny dowódca oddzia³ów krwawo t³umi±cych wyst±pienia wielkopolskiej szlachty przeciwko rosyjskiej okupacji. Dokonane w tym okresie zniszczenia s± na tyle rozleg³e, ¿e von der Ostenowie rezygnuj± z u¿ytkowania starego zamku i odt±d stoi on pusty powoli chyl±c siê ku ruinie. Jeszcze w latach 40. XIX wieku w³a¶ciciele przekazuj± zaniedban± budowlê w u¿ytkowanie powo³anemu w P³otach towarzystwu opieki nad biednymi dzieæmi, lecz organizacja ta funkcjonuje w zamku krótko, bowiem ju¿ w 1860 gmach zostaje strawiony przez ogieñ zaprószony przez jednego z jej wychowanków.
ZRUJNOWANY ZAMEK NA POCZTÓWKACH Z POCZ¡TKU XX WIEKU
P
o po¿arze zamku nie odbudowano, a jedynie nakryto prowizorycznym dachem, okna za¶ zabito deskami. W takim stanie ¿egnaj± go wojska niemieckie i czê¶æ mieszkañców wiosn± 1945, Rosjanie natomiast witaj± ostrzeliwuj±c gmach pociskami artyleryjskimi, co prowadzi do naruszenia jego konstrukcji. Po osuniêciu siê jednego z naro¿ników budowli (bêd±cego konsekwencj± ostrza³u artyleryjskiego) zapada decyzja o odbudowie zabytku z przeznaczeniem na cele kulturalne. Rekonstrukcja wyrw i zabezpieczanie murów zamkowych rozpoczyna siê w 1957, a ca³a odbudowa realizowana jest do roku 1967. W jej wyniku uczytelniona zostaje gotycka forma dawnej siedziby rycerskiej (odkrywki lica murów wie¿y mieszkalnej, strzelnic i klatki schodowej, fragment muru obronnego) i wyodrêbnione cechy jej pó¼niejszej renesansowej modernizacji. Po odbudowie zamek funkcjonuje jako filia Archiwum Pañstwowego w Szczecinie (do 2009 roku) oraz jako Biblioteka Miejska.
WIDOK STAREGO ZAMKU OD PÓ£NOCY, STAN W LATACH 1930 I 2022
amek XIII-wieczny przyj±³ formê obronnej, dominuj±cej nad okolic± wie¿y mieszkalnej, zbudowanej na sztucznie usypanym wzgórzu i otoczonej drewnian± palisad± oraz fos±. Plan wie¿y tworzy³ prostok±t o bokach 13x17 metrów, a jej kubatura przypuszczalnie obejmowa³a cztery kondygnacje, z których najni¿sz± wzniesiono z g³azów narzutowych, a pozosta³e - z ceg³y. Komunikacjê pomiêdzy poszczególnymi piêtrami zapewnia³a ukryta w grubo¶ci muru klatka schodowa. Po 1284 roku drewniane fortyfikacje zast±piono kamienno-ceglanym murem obronnym, który po zmianach dokonanych na prze³omie XIII i XIV wieku zamyka³ prostok±tny dziedziniec o wymiarach 27x38 metrów.
PLAN ZAMKU Z POCZ¡TKU XIV WIEKU
¦REDNIOWIECZNY MUR OBRONNY
O
ko³o roku 1540 von der Ostenowie wznie¶li trzykondygnacyjny budynek mieszkalny, który po³±czono z wie¿± opieraj±c o po³udniowy i wschodni odcinek muru obronnego. Najni¿sz± kondygnacjê nowego gmachu zajmowa³a reprezentacyjna sala o sklepieniu krzy¿owym wspartym na jednym filarze. Ponad ni± wykonano strzelnice kluczowe i szczelinowe, a tak¿e osadzony na rze¼bionych kamiennych kroksztynach i nakryty sklepieniem kryszta³owym wykusz o nieznanym dzi¶ przeznaczeniu.
WIDOK OD PO£UDNIA NA CZÊ¦Æ RENESANSOW¡ ZAMKU
W
krótce po przej¶ciu zamku w rêce von Blücherów zburzyli oni czê¶ciowo ¶redniowieczn± wie¿ê wznosz±c w jej miejscu czterobiegow± klatkê schodow± z wej¶ciem prowadz±cym do wystawnej Sali Rycerskiej, i dalej do kuchni zamkowej. W konsekwencji tych zmian gmach otrzyma³ formê dwupiêtrowego korpusu g³ównego z wie¿± i ni¿szego skrzyd³a po³udniowo-zachodniego (zburzonego w XVIII wieku), w którym przypuszczalnie mie¶ci³a siê kaplica. Elewacjê zamku od pó³nocnego wschodu zamyka³ ryzalit powsta³y w wyniku przed³u¿enia do poziomu terenu znajduj±cego siê tutaj wcze¶niej wykusza. W ca³ej budowli powiêkszono okna i zamurowano strzelnice, a fasadom zewnêtrznym nadano jednolity wystrój architektoniczny utrzymany w stylu pó¼nego renesansu. W po³udniow± ¶cianê g³ównego korpusu (od strony rzeki) wbudowano wykusz latrynowy – dansker.
KORPUS G£ÓWNY ZAMKU Z KLATK¡ SCHODOW¡ WZNIESION¡ Z WYKORZYSTANIEM MURÓW ¦REDNIOWIECZNEJ WIE¯Y (1)
I WYKUSZEM W ELEWACJI WSCHODNIEJ (2), STAN W 1912 ROKU (W RUINIE)
spó³czesna forma zamku jest wynikiem przeobra¿eñ i zmian w jego uk³adzie przestrzennym oraz wystroju, prowadzonych tutaj od XIII do XVIII wieku, przy czym z najstarszej, ¶redniowiecznej warowni przetrwa³y do naszych czasów jedynie dolne kondygnacje wie¿y oraz fragment kamiennego muru obwodowego. W czê¶ciowo zrekonstruowanych wnêtrzach zachowa³y siê elementy renesansowej kamieniarki i zabytkowe kominki. Zamek w P³otach pe³ni obecnie funkcjê miejskiej biblioteki.
Zamku siê nie zwiedza. Obowi±zuj± tutaj zasady wstêpu i przebywania jak w ka¿dej innej bibliotece.
Na dok³adne oglêdziny budowli z zewn±trz nale¿y przeznaczyæ oko³o 20 minut.
W s±siedztwie zamku sporo terenów zielonych – miejsce nadaje siê na spacer z psem.
Brak ograniczeñ dla lotów w kategorii otwartej (do 120 m).
STARY ZAMEK W P£OTACH, ELEWACJA WSCHODNIA I PÓ£NOCNA
DOJAZD
Z
amek znajduje siê w po³udniowej czê¶ci miasta, przy ul. I Armii Wojska Polskiego (z centrum nale¿y kierowaæ siê na Nowogard, Szczecin). Od dworca PKP dzieli go 1,2 km.
1. A. Janowski, M. Rêbkowski: Ceramika Saintonge z siedziby rycerskiej w P³otach, Gemma Gemarum 2017
2. L. Kajzer, J. Salm, S. Ko³odziejski: Leksykon zamków w Polsce, Arkady 2001
3. Z. Radacki: Zamek w P³otach, Ziemia Gryficka, T 2
4. K. Stêpiñska: Pa³ace i zamki w Polsce dawniej i dzi¶, KAW 1977
5. A. Wagner: Murowane budowle obronne w Polsce X-XVIIw., Bellona 2019
6. Gminny program opieki nad zabytkami na lata 2018 – 2022, Dz. Urz. Wojew. Zachodniopomorsk., 2018
7. Praca zbiorowa: P³oty – per³a Pomorza Zachodniego, Urz±d Miejski w P³otach
W pobli¿u: Resko - relikty zamku rycerskiego z XIV w., 10 km
Golczewo - pozosta³o¶ci (wie¿a) zamku biskupów kamieñskich z XIV w., 22 km
Nowogard - relikty zamku ksi±¿êcego z XIII w., 23 km
Buk - relikty zamku rycerskiego z XIV w., 27 km
Strzmiele - dwór obronny z XVI w., przebudowany, 29 km
Dobra - ruina zamku rycerskiego z XIV w., 32 km ¦widwin - zamek rycerski/krzy¿acki z XIII-XV w., 37 km
WARTO ZOBACZYÆ:
Pa³ac von der Ostenów, zwany Nowym Zamkiem, wzniesiony w latach 1606-18 w odleg³o¶ci zaledwie 200 metrów na wschód od Starego Zamku. Pocz±tkowo by³a to dwukondygnacyjna budowla o dwóch skrzyd³ach, równie¿ otoczona fos±, lecz wyra¼nie mniejsza od siedziby von Blücherów. Na przestrzeni kolejnych wieków Nowy Zamek wielokrotnie modernizowano, a obecny wygl±d zawdziêcza on niemieckiemu architektowi Paulowi Korff, który w latach 1910-12 przebudowa³ rezydencjê w stylu neobarokowym. Gmach ten von der Ostenowie posiadali do koñca XIX wieku, pó¼niej drog± koligacji ma³¿eñskich przeszed³ on na w³asno¶æ rodziny von Bismarck-Osten. Po drugiej wojnie ¶wiatowej maj±tek znacjonalizowano, w pa³acu za¶ umieszczono szko³ê rolnicz±, a nastêpnie internat.
NOWY ZAMEK, BRAMA WJAZDOWA
NOWY ZAMEK, ELEWACJA ZACHODNIA
Pa³ac zasadniczo sk³ada siê z dwóch czê¶ci: renesansowej z prze³omu XVI i XVII stulecia, oraz neobarokowej wie¿y i budynku pó³nocnego wzniesionych ju¿ w wieku XX. Ca³o¶æ tworzy formê trójskrzyd³ow± o nieregularnym rzucie w kszta³cie litery „C”, z wie¿± wychodz±c± ryzalitowo na dziedziniec i dwupoziomowym tarasem od strony ogrodów. Na elewacjach budynku zachowa³a siê p³yta nagrobna Wedige von der Osten (zm. 1594) i jego ¿ony Anny von Massow (zm. 1573) oraz p³yta erekcyjna Nowego Zamku (1910). Uzupe³nieniem formy przestrzennej rezydencji jest neobarokowy przejazd bramny wraz z oficynami, a tak¿e rozleg³y park, w centralnej czê¶ci którego znajduje siê grobowiec dawnych w³a¶cicieli.
CZÊ¦Æ NEOBAROKOWA NOWEGO ZAMKU / EPITAFIUM WEDIGE VON DER OSTEN I JEGO ¯ONY
Obecnie pa³ac nie jest u¿ytkowany (jedno skrzyd³o byæ mo¿e zamieszkane) i czeka na kupca (2022). Budowlê mo¿na obejrzeæ z zewn±trz. Park niestety zaniedbany.