STRONA GŁÓWNA

ZA GRANICĄ

MINIGALERIA

MAPKI

KSIĘGA GOŚCI

KONTAKT
BAGNO

BARANÓW SANDOMIERSKI

BARCIANY

BARDO ŚLĄSKIE

BĄKOWA GÓRA

BESIEKIERY

BĘDZIN

BIERUTÓW

BIESTRZYKÓW

BISKUPIN

BOBOLICE

BODZENTYN

BOLKÓW

BORYSŁAWICE ZAMKOWE

BROCHÓW

BRODNICA

BRZEG

BYDLIN

BYSTRZYCA KŁODZKA

CHĘCINY

CHOJNICA

CHOJNIK

CIECHANÓW

CIESZÓW

CZARNY BÓR

CZERNA

CZERNINA

CZERSK

CZĘSTOCHOWA

CZOCHA

DĄBRÓWNO

DOBKÓW

DRZEWICA

DZIAŁDOWO

DZIERZGOŃ

GDAŃSK

GIŻYCKO

GŁOGÓW

GNIEW

GNIEWOSZÓW Z.SZCZERBA

GOLUB-DOBRZYŃ

GOŁAŃCZ

GOŁUCHÓW

GORZANÓW

GOŚCISZÓW

GÓRA

GRODZIEC

GRÓDEK

GRUDZIĄDZ

GRZĘDY

GRZMIĄCA z.ROGOWIEC

INOWŁÓDZ

JANOWICE WIELKIE z.BOLCZÓW

JANOWIEC

JAWOR

JEZIORO GÓRECKIE

KAMIENIEC ZĄBKOWICKI

KARPNIKI

KAZIMIERZ DOLNY

KĘTRZYN

KĘTRZYN - KOŚCIÓŁ

KIELCE

KLICZKÓW

KŁODZKO

KOŁO

KONARY

KONIN-GOSŁAWICE

KORZKIEW

KOWALEWO POMORSKIE

KOŹMIN WLKP.

KÓRNIK

KRAKÓW

KRAPKOWICE

KRAPKOWICE - OTMĘT

KRĘPCEWO

KRUSZWICA

KRZYŻNA GÓRA

KRZYŻTOPÓR

KSIĄŻ WIELKI

KUROZWĘKI

KWIDZYN

LEGNICA

LIDZBARK WARMIŃSKI

LIPA

LUBIN

LUTOMIERSK

ŁAGÓW

ŁĘCZYCA

ŁOWICZ

MAJKOWICE

MALBORK

MAŁA NIESZAWKA

MIĘDZYLESIE

MIĘDZYRZECZ

MIRÓW

MOKRSKO

MSTÓW

MYŚLENICE

NAMYSŁÓW

NIDZICA

NIEPOŁOMICE

OGRODZIENIEC (PODZAMCZE)

OJCÓW

OLEŚNICA

OLSZTYN (JURA)

OLSZTYN (WARMIA)

OLSZTYNEK

OŁAWA

OŁDRZYCHOWICE KŁODZKIE

OPOCZNO

OPOLE GÓRKA

OPOLE OSTRÓWEK

OPORÓW

OSSOLIN

OSTRĘŻNIK

OSTRÓDA

OSTRÓW LEDNICKI

OTMUCHÓW

PABIANICE

PASTUCHÓW

PIESKOWA SKAŁA

PIOTRKÓW TRYBUNALSKI

PIOTRKÓW-BYKI

PIOTROWICE ŚWIDNICKIE

PŁAKOWICE

PŁOCK

PŁONINA

PŁOTY

PODZAMCZE GÓRA BIRÓW

PODZAMCZE z.OGRODZIENIEC

PODZAMCZE PIEKOSZOWSKIE

POKRZYWNO

POŁCZYN-ZDRÓJ

POZNAŃ z.PRZEMYSŁAWA

POZNAŃ z.CESARSKI

PRABUTY

PROCHOWICE

PROSZÓWKA z.GRYF

PRZEWODZISZOWICE

PYZDRY

RABSZTYN

RADLIN

RADŁÓWKA

RADOM

RADZIKI DUŻE

RADZYŃ CHEŁMIŃSKI

RAJSKO

RAKOWICE WIELKIE

RATNO DOLNE

RAWA MAZOWIECKA

RESKO

ROGÓW OPOLSKI

RYBNICA

RYBNICA LEŚNA

RYCZÓW

RYDZYNA

RZĄSINY

SANDOMIERZ

SIEDLĘCIN

SIEDLISKO

SIERADZ

SIEWIERZ

SMOLEŃ

SOBKÓW

SOBOTA

SOCHACZEW

SOSNOWIEC

SREBRNA GÓRA

STARA KAMIENICA

STARE DRAWSKO

SULEJÓW

SZAMOTUŁY

SZCZECIN

SZTUM

SZYDŁÓW

SZYMBARK

ŚWIDWIN

ŚWIEBODZIN

ŚWIECIE n.WISŁĄ

ŚWIECIE k.LEŚNEJ

ŚWINY

TORUŃ

TORUŃ z.DYBÓW

TUCZNO

TYNIEC

UDÓRZ

UJAZD k.TOMASZOWA

UJAZD KRZYŻTOPÓR

UNIEJÓW

URAZ

WAŁBRZYCH z.KSIĄŻ

WAŁBRZYCH z.STARY KSIĄŻ

WAŁBRZYCH z.NOWY DWÓR

WARSZAWA z.KRÓLEWSKI

WARSZAWA z.UJAZDOWSKI

WĄBRZEŹNO

WENECJA

WĘGORZEWO

WIELICZKA

WIELKA WIEŚ

WIERZBNA

WITKÓW

WLEŃ

WOJNOWICE

WOJSŁAWICE

WROCŁAW

WROCŁAW LEŚNICA

WYSZYNA

ZAGÓRZE ŚLĄSKIE

ZĄBKOWICE ŚLĄSKIE

ZBĄSZYŃ

ZŁOTORIA k.TORUNIA

ŹRÓDŁA

ŻAGAŃ

ŻARY

ŻELAZNO

ŻMIGRÓD


IMG BORDER=1 style=

ZAMEK NOWY DWÓR, BRAMA GOTYCKAamek wzmiankowany po raz pierwszy w roku 1364 zbudowany został przypuszczalnie z inicjatywy Bolka II, księcia świdnicko-jaworskiego, jako jedno z ogniw obronnych południowej granicy księstwa i rezydencji w Książu. Do 1392 stanowił on własność władyków świdnicko-jaworskich, potem na mocy układu sukcesyjnego przeszedł pod panowanie królów czeskich. Jeszcze za czasów Bolka i wdowy po nim Agnieszki zarząd nad warownią należał do rycerskiej rodziny Schoff, burgrabiów m.in. zamków Gryf i Grodno. Być może w początkach XV wieku stali się oni jej prawowitym właścicielem, z pewnością natomiast w roku 1426 gród przeszedł na własność bogatego rycerza Johanna von Liebenthal, którego synowie osiem lat później odsprzedali dobra Hermannowi von Czettritz z Czarnego Boru. W tym czasie trwał na Śląsku konflikt zbrojny o podłożu religijno-społecznym, zwany wojnami husyckimi, gdzie Nowy Dwór odegrał pewną, trudną dziś do oszacowania, militarną rolę. Świadczy o tym położenie geograficzne zamku, historia jego mieszkańców oraz przede wszystkim fakt, iż tuż po zakończeniu owych wojen został on znacznie wzmocniony.


IMG BORDER=1 style=

REKONSTRUKCJA ZAMKU XVI-WIECZNEGO
Najstarsza zapisana nazwa zamku to pochodzący z 1394 Newe Haus. W 1409 określano go jako Neuen Hause, a potem Newhauss (1426), Newenhawse (1436), Novum Castrum (1450) i slos Newenhawss. W XVI stuleciu do użycia wszedł termin Nova Domus oraz Burg Nauhaus (1509), które w czasach nowożytnych ewoluowały w Neuhaus (1717), a potem Noihoisel (1828). Ciekawostką jest fakt, że tuż po wcieleniu Dolnego Śląska do Polski ruina nosiła dziwną nazwę Ogorzelec.
IMG  BORDER=1 style= IMG  BORDER=1 style=

RUINA NA POCZTÓWKACH Z OKRESU XX-LECIA MIĘDZYWOJENNEGO


roku 1462 Hans von Czettritz, potomek Hermana, sprzedał zamek wraz z dobrami Hansowi Czettrasowi z Książa. Dziewięć lat później starły się tutaj wojska czeskie i węgierskie; broniąca Nowego Dworu załoga poddanych króla Władysława Jagiellończyka dała skuteczny odpór Węgrom Macieja Korwina, w czym z pewnością pomogła artyleria, w którą gród był już wtedy wyposażony. Król węgierski warowni wprawdzie nie zdobył, ale nie minęło pięć lat, jak stał się jej prawnym właścicielem, by w marcu 1489 sprzedać za pośrednictwem starosty Georga von Stein za kwotę 500 guldenów Georgowi von Czettritz, zachowując sobie jednak prawo odkupu. Już w roku następnym nowym gospodarzem został Fabian von Tschirnhaus z Niedźwiedzic, ale też nie na długo, bo zaledwie dwa lata później, w styczniu 1492, zamek i przynależne mu dobra przeszły ponownie w posiadanie rodziny von Czettritz, pozostając w jej rękach aż do połowy XIX stulecia.Zamek Nowy Dwór posiadał własny browar, który jednak wydaje się nie był najlepszej jakości, skoro - jak głosi legenda - aby znaleźć zbyt dla tego trunku, zakazano sprowadzania piwa z odległej Świdnicy.
IMG  BORDER=1 style= IMG  BORDER=1 style=

MUR OBWODOWY NA PODZAMCZU ZACHOWAŁ SIĘ DO WYSOKOŚCI NIEWIELE PRZEKRACZAJĄCEJ 1,5 METRA


ragiczny w dziejach zamku okazał się rok 1581, w którym zapalił się on od uderzenia pioruna i doszczętnie spłonął. Czettrycowie nie podjęli się jego odbudowy przenosząc się do wzniesionego u stóp wzgórza wygodnego pałacu. Opuszczona warownia zaczęła powoli przekształcać się w ruinę, nie straciła jednak do końca swego obronnego charakteru, a nawet realizowano tutaj w ograniczonym zakresie prace fortyfikacyjne mające na celu wzmocnienie jej na wypadek potrzeby ochrony ludzi i dobytku przed licznie grasującymi w czasach wojny trzydziestoletniej zbrojnymi bandami. Później zamek nie był już wykorzystywany, nie pełnił żadnych funkcji obronnych i gospodarczych, a w dokumentach pojawiał się w zasadzie tylko jako atrakcja krajobrazowa lub ciekawostka historyczna. Ostatnim właścicielem - już wówczas ruiny - z rodu Czetryców była Amalie Wilhelmine baronowa Dyherrn-Czettritz z domu von Rabenau, która testamentem z 18 czerwca 1860 jedynym swoim spadkobiercą uczyniła proboszcza z Sobięcina Franza Gyrdta. Po jego śmierci w 1871 dobra drogą kupna przeszły na własność potężnej rodziny von Hochberg z Książa i należały do niej aż do 1945.


IMG BORDER=1 style=

FOTOGRAFIA PAMIĄTKOWA PRZY BRAMIE ZAMKOWEJ - POCZĄTEK XX STULECIA
Zamkowa Góra


Góra ta, piastująca resztę gruzów starej warowni Neuhaus, jest ze wszystkich stron odosobnioną, sama pokryta lasem, jest także od południa, wschodu i zachodu wysokimi otoczona lasotami. Na wejściu do zamku jest wybudowany z drzewa pawilon, z którego można mieć wspaniały widok ku wyniosłemu Hochwaldowi i na niższe poziomy. Rozwaliny zamku nie wykazują nic osobliwego, prócz stertów ścian wysokich, zawalonych studni i kilku sklepionych piwnic. Ułamki te daleko piękniej się wydają z daleka wśród posępnych lasu padołów i blasku łąk przyległych.

F. K. Mosch, 1. poł. XIX wieku
IMG BORDER=1 style=

GÓRA ZAMKOWA NA FOTOGRAFII Z LAT 20. XX WIEKUsytuowana na wysokim, stromym wzniesieniu warownia stanowiła podporządkowane warunkom terenowym wrzecionowate założenie o długości około 140 i szerokości 25 metrów. Zbudowany z kamienia łamanego zamek górny posiadał formę wydłużonego, lekko załamanego prostokąta, oddzielonego od zachodu wykutą w skale fosą. Zespół ten składał się z murów obwodowych, prostokątnego domu w narożniku pn.zach (1), drugiego wydłużonego domu (2) przy murze północnym i lekko wysuniętej wieży (3) w narożniku pd.wsch., której przeznaczenie trudno dziś jednoznacznie określić. Wjazd do zamku wiódł prawdopodobnie od strony zachodniej przez ostrołukową bramę gotycką (4), a następnie przez przedzamcze (5) ukształtowane w wieku XVI, czyli dwieście lat później. Dłuższe odcinki murów przedzamcza - oddzielonego od zamku wysokiego fosą z cysterną na wodę (6) - wzmocniono w środkowych partiach: od północy półcylindryczną basteją (7), a od południa zaostrzonym argułem (8). Podczas wojny trzydziestoletniej, czyli w okresie, kiedy zamek stał już opuszczony, otrzymał on dodatkowe fortyfikacje w postaci dwóch niewielkich bastionów: południowego (9) poniżej murów warowni i północnego (10) przy bramie gotyckiej.


IMG BORDER=1 style=

REKONSTRUKCJA ZAMKU ŚREDNIOWIECZNEGO WG HISTORYKÓW NIEMIECKICH Z LAT 30-YCH XX WIEKUPLAN ZAMKU:
1. DOM ZACHODNI, 2. DOM WSCHODNI, 3. WIEŻA, 4. BRAMA GOTYCKA, 5. DZIEDZINIEC,
6. FOSA, 7. BASTEJA, 8. ARGUŁ, 9. BASTION WSCHODNI, 10. BASTION ZACHODNIalownicze, choć dziś już niezbyt czytelne pozostałości dawnej warowni znajdują się w południowej części miasta, na szczycie stromego wzniesienia zwanego obecnie Górą Zamkową. Do naszych czasów względnie najlepiej zachował się gotycki ostrołukowy fragment dawnej wieży bramnej z pozostałościami chodnika, gdzie wcześniej znajdowały się strzelnice. Na długości około 2/3 obwodu stoi nadal mur obronny ze strzelnicami, liczący od jednego do kilku metrów wysokości. W dużo gorszym stanie zachowały się, lecz wciąż są jeszcze czytelne fundamenty budynków mieszkalnych, fosa z cysterną i relikty XVII-wiecznych bastionów, a także szczątki letniego pawilonu zbudowanego w 1. połowie XIX stulecia na miejscu okrągłej wieży z inicjatywy E.H. Czettritza z myślą o turystach. Plateau wzgórza z ruiną zamku porasta dziś młody las bukowy. (2008)


IMG  BORDER=1 style= IMG  BORDER=1 style=

NIEZALEŻNIE OD PORY ROKU RUINA - CHOĆ SKROMNA - NALEŻY DO BARDZO MALOWNICZYCH
GÓRA ZAMKOWA

Licząca 612 m n.p.m. góra położona jest w masywie Rybnickiego Grzbietu, będącego częścią pasma Gór Wałbrzyskich. Jej czytelna sylwetka, wznosząca się ponad 100 m ponad dnem doliny Pełcznicy, powstała w erze kenozoicznej przez selektywne działanie erozji i podczas blokowego wypiętrzania Sudetów. Zamkową Górę porasta las bukowy z domieszką modrzewia, sosny, brzozy, świerka i dębu, liczne krzewy wawrzynka wilczełyko, spotkać tutaj można również pojedyncze okazy lilii złotogów. Nie to jednak czyni z niej miejsce niezwykłe. Otóż skała, na której postawiono warownię, to komin dawnego wulkanu wypełniony brekcją niemagmową w postaci skalnej kulistej formy szarej zlepionej spoiwem krzemionkowym. Góra zamkowa to jedyne tego typu odsłonięcie komina wulkanicznego w Europie.
IMG  BORDER=1 style= IMG  BORDER=1 style=

GÓRA ZAMKOWA: PO LEWEJ PANORAMA PD.ZACHODNIA, PO PRAWEJ WIDOK OD WSCHODU
Z UKRYTYM POŚRÓD DRZEW SCHODKOWYM PODEJŚCIEMamkowa góra stoi w obrębie cieszącej się złą sławą dzielnicy Podgórze, około 2 km w kierunku pd.wsch. od dworca kolejowego Wałbrzych Główny. Idąc lub jadąc drogą prowadzącą na południe w stronę Mieroszowa należy skręcić w lewo (wschód) na wysokości wysokiego wiaduktu kolejowego i kierować się szlakiem żółtym, który prowadzi bezpośrednio do ruin. Istnieją dwie opcje zdobycia szczytu góry: od zachodu - krótsza, ale bardzo męcząca, oraz od wschodu - wznoszącym się łagodnie traktem lub wykutymi w skale schodami. Dojazd samochodem do podnóża góry możliwy tylko w przypadku aut terenowych. (mapa zamków)

1. B. Guerquin: Zamki w Polsce, Arkady 1984
2. L. Kajzer, J. Salm, S. Kołodziejski: Leksykon zamków w Polsce, Arkady 2001
3. R. Łuczyński: Zamki, dwory i pałace w Sudetach, SWA 2008
4. A. Purna: Zamek Nowy Dwór, Sudety nr 8/2001


IMG  BORDER=1 style= IMG  BORDER=1 style=

WEJŚCIE NA ZAMEK OD WSCHODU

BRAMA ZACHODNIA I AUTOR
Rybnica Leśna - relikty książęcego zamku Radosno XIVw., ok. 8 km
Grzmiąca - relikty zamku książęcego Rogowiec XIIIw., ok. 10 km
Grzędy - relikty zamku Konradów XIVw., ok. 13 km
Wałbrzych - zamek Książ, ok. 14 km
Wałbrzych - ruina zamku Stary Książ XIII/XIVw., ob. tzw. sztuczne ruiny, ok. 14 km
Zagórze Śląskie - ruina książęcego zamku Grodno XIVw., ok. 15 km
Czarny Bór - relikty zamku książęcego XIVw., ok. 16 kmSTRONA GŁÓWNA


PENSJONAT VILLA GRETA
DOLNY ŚLĄSK, SUDETYCHATA 'ALE LIPA'
NOCLEGI GÓRY SOWIE