STRONA GŁÓWNA

MINIGALERIA

MAPKI

KSIĘGA GOŚCI

DOPISZ SIĘ

KONTAKT
BAGNO

BARANÓW SANDOMIERSKI

BARCIANY

BARDO ŚLĄSKIE

BĄKOWA GÓRA

BESIEKIERY

BĘDZIN

BIERUTÓW

BIESTRZYKÓW

BOBOLICE

BODZENTYN

BOLKÓW

BORYSŁAWICE ZAMKOWE

BROCHÓW

BRODNICA

BRZEG

BYDLIN

BYSTRZYCA KŁODZKA

CHĘCINY

CHOJNICA

CHOJNIK

CIECHANÓW

CIESZÓW

CZARNY BÓR

CZERNINA

CZERSK

CZĘSTOCHOWA

CZOCHA

DRZEWICA

DĄBRÓWNO

DZIAŁDOWO

DZIERZGOŃ

GDAŃSK

GIŻYCKO

GŁOGÓW

GNIEW

GNIEWOSZÓW Z.SZCZERBA

GOLUB-DOBRZYŃ

GOŁAŃCZ

GOŁUCHÓW

GORZANÓW

GOŚCISZÓW

GÓRA

GRODZIEC

GRÓDEK

GRUDZIĄDZ

GRZĘDY

GRZMIĄCA z.ROGOWIEC

INOWŁÓDZ

JANOWICE WIELKIE z.BOLCZÓW

JANOWIEC

JAWOR

JEZIORO GÓRECKIE

KAMIENIEC ZĄBKOWICKI

KARPNIKI

KAZIMIERZ DOLNY

KĘTRZYN

KĘTRZYN - KOŚCIÓŁ

KIELCE

KLICZKÓW

KŁODZKO

KOŁO

KONARY

KONIN-GOSŁAWICE

KORZKIEW

KOWALEWO POMORSKIE

KOŹMIN WLKP.

KÓRNIK

KRAKÓW

KRAPKOWICE

KRAPKOWICE - OTMĘT

KRĘPCEWO

KRZYŻNA GÓRA

KRZYŻTOPÓR

KSIĄŻ WIELKI

KUROZWĘKI

KWIDZYN

LEGNICA

LIDZBARK WARMIŃSKI

LIPA

LUBIN

LUTOMIERSK

ŁAGÓW

ŁĘCZYCA

ŁOWICZ

MAJKOWICE

MALBORK

MAŁA NIESZAWKA

MAMERKI

MIĘDZYLESIE

MIĘDZYRZECZ

MIRÓW

MOKRSKO

MSTÓW

MYŚLENICE

NAMYSŁÓW

NIDZICA

NIEPOŁOMICE

OGRODZIENIEC (PODZAMCZE)

OJCÓW

OLEŚNICA

OLSZTYN (JURA)

OLSZTYN (WARMIA)

OLSZTYNEK

OŁAWA

OŁDRZYCHOWICE KŁODZKIE

OPOCZNO

OPOLE GÓRKA

OPOLE OSTRÓWEK

OPORÓW

OSSOLIN

OSTRĘŻNIK

OSTRÓW LEDNICKI

OSTRÓDA

OTMUCHÓW

PABIANICE

PASTUCHÓW

PIESKOWA SKAŁA

PIOTRKÓW TRYBUNALSKI

PIOTRKÓW-BYKI

PIOTROWICE ŚWIDNICKIE

PŁOCK

PŁONINA

PŁOTY

PODZAMCZE GÓRA BIRÓW

PODZAMCZE z.OGRODZIENIEC

PODZAMCZE PIEKOSZOWSKIE

POKRZYWNO

POŁCZYN-ZDRÓJ

POZNAŃ z.PRZEMYSŁAWA

POZNAŃ z.CESARSKI

PRABUTY

PROCHOWICE

PROSZÓWKA z.GRYF

PRZEWODZISZOWICE

PYZDRY

RABSZTYN

RADLIN

RADŁÓWKA

RADOM

RADZIKI DUŻE

RADZYŃ CHEŁMIŃSKI

RAJSKO

RAKOWICE WIELKIE

RATNO DOLNE

RAWA MAZOWIECKA

RESKO

ROGÓW OPOLSKI

RYBNICA

RYBNICA LEŚNA

RYCZÓW

RYDZYNA

RZĄSINY

SANDOMIERZ

SIEDLĘCIN

SIEDLISKO

SIERADZ

SIEWIERZ

SMOLEŃ

SOBKÓW

SOBOTA

SOCHACZEW

SOSNOWIEC

SREBRNA GÓRA

STARA KAMIENICA

STARE DRAWSKO

SULEJÓW

SZAMOTUŁY

SZCZECIN

SZTUM

SZYDŁÓW

SZYMBARK

ŚWIDWIN

ŚWIECIE n.WISŁĄ

ŚWIEBODZIN

ŚWIECIE k.LEŚNEJ

ŚWINY

TORUŃ

TORUŃ z.DYBÓW

TUCZNO

TYNIEC

UDÓRZ

UJAZD k.TOMASZOWA

UJAZD KRZYŻTOPÓR

UNIEJÓW

URAZ

WAŁBRZYCH z.KSIĄŻ

WAŁBRZYCH z.STARY KSIĄŻ

WAŁBRZYCH z.NOWY DWÓR

WARSZAWA z.KRÓLEWSKI

WARSZAWA z.UJAZDOWSKI

WĄBRZEŹNO

WĘGORZEWO

WIELICZKA

WIELKA WIEŚ

WIERZBNA

WITKÓW WIELKI

WLEŃ

WOJNOWICE

WOJSŁAWICE

WROCŁAW

WROCŁAW LEŚNICA

WYSZYNA

ZAGÓRZE ŚLĄSKIE

ZĄBKOWICE ŚLĄSKIE

ZBĄSZYŃ

ZŁOTORIA k.TORUNIA

ŹRÓDŁA

ŻAGAŃ

ŻARY

ŻELAZNO

ŻMIGRÓD


ZAMEK W SZYMBARKU STO LAT TEMU...udowę zamku w Szymbarku zainicjował przypuszczalnie w latach siedemdziesiątych XIV stulecia proboszcz kapituły pomezańskiej Henryk ze Skarlina. O fundatorze oraz dacie "zamknięcia bramą" informowała niegdyś umieszczona ponad bramą inskrypcja: Hec Porta Constructa Est Anno Domini MCCCLXXXVI Tempore Fratris Henrici De Skarlin Prepoziti, co można przetłumaczyć mniej więcej tak: Brama wzniesiona została roku pańskiego 1386 za czasów brata Henryka ze Skarlina - prepozyta. Niektórzy historycy prezentują odmienny pogląd, zgodnie z którym proces wznoszenia warowni rozpoczął się dużo wcześniej, być może jeszcze w XIII stuleciu. Nie ma natomiast rozbieżności co do historii miejsca, w jakim ona powstała - powszechnie przyjmuje się, iż w czasach przedkrzyżackich istniał tutaj otoczony wodą ufortyfikowany gród pruski.


...I OBECNIE


ierwszy etap budowy zamku został zamknięty około 1386 i obejmował postawienie murów obwodowych z ośmioma basztami, wieżą bramną i drewnianym mostem. Kilkanaście lat później nastąpiło podwyższenie obwodu murów oraz nadbudowa baszt wraz z wieżą główną. Wzniesiono wtedy również północny fragment skrzydła wschodniego, a także kilka krótkich odcinków przymurnej zabudowy od strony północnej i południa. Na początku XV wieku drewniane dotąd domy mieszkalne zastąpiono ciągiem murowanych budynków umiejscowionych w zachodniej części dziedzińca. Warownia w ówczesnej formie stanowiła obszerne i wygodne reprezentacyjne założenie, walory obronne nie należały jednak do jej najsilniejszych punktów. Świadczyć o tym może fakt, iż podczas toczącej się między Polską a Zakonem wojny trzynastoletniej twierdza kilkakrotnie przechodziła w posiadanie to jednej to drugiej strony, by ostatecznie spłonąć z rąk bliżej nieokreślonych sprawców. Wkrótce po zakończeniu działań wojennych gmach odbudowano, profilaktycznie podwyższono również jego ściany zewnętrzne oraz baszty. Kolejny konflikt polsko-krzyżacki okazał się dla zamku znacznie mniej okrutny. Po przybyciu pod jego ceglane mury pięciotysięcznej armii pod dowództwem Stanisława Kostki, miejscowy proboszcz Mikołaj Schoenborn niemal bez walki otworzył bramy. Ta sympatyczna chwila miała miejsce 1 stycznia 1520 roku.


ARKADOWY MOST (NIEGDYŚ POROŚNIĘTY BLUSZCZEM) I BRAMA WJAZDOWA, W TLE WIEŻA ZEGAROWA


następstwie sekularyzacji, czyli zeświecczenia Państwa Zakonnego włości kapitulne przeszły na własność księcia pruskiego Albrechta von Hohenzollerna, który po śmierci katolickiego biskupa Erharda von Queiss w roku 1527 (lub w 1532) przekazał je pierwszemu biskupowi ewangelickiemu Georgowi Polenz. Sukcesorzy Georga: syn Teofil oraz wnuk Albrecht w latach 1570-90 rozbudowali rodową siedzibę, nadając jej wygląd zgodny z wymogami panującego wówczas renesansu. W 1653 dobra szymbarskie przeszły drogą kupna w posiadanie Jonasza Kazimierza zu Eulenburg, a czternaście lat później wdowa po zmarłym właścicielu spieniężyła je Teodorowi Schlieben. Pod koniec stulecia budowlę nabył Ernest Finck von Fickenstein - przedstawiciel rodziny, która w okresie 1699-1945 stworzyła ogromny majątek ziemski obejmujący pięć zespołów folwarcznych: Szymbark, Gardyny, Szczepkowo, Segnowy oraz Kamionka. W latach 1717-30 Albrecht Krzysztof Finck von Fickenstein dokonał barokowej przebudowy zamku, wokół niego organizując obszerny park i klasycystyczną oranżerię. Sto lat później wraz z narodzinami idei neoromantycznych nastała moda na Średniowiecze - dotknęła ona również właścicieli Szymbarku, którzy podjęli słuszną decyzję o regotyzacji swojej rezydencji. Podczas prac całość otoczono murem, a w parku założono korty tenisowe.


FAMILIA VON FICKENSTEIN - ROK 1910


od koniec drugiej wojny światowej w zamku stacjonowały oddziały SS. Po przejściu frontu zajęły go wojska sowieckie, by później spalić zabudowania mieszkalne wraz z wyposażeniem. W latach 60-ych ruszyły pierwsze prace konserwatorskie, polegające m.in. na odgruzowaniu i zabezpieczeniu skrzydła wschodniego oraz zadaszeniu części budynków. Zniszczony obiekt przejęła w 1988 roku fundacja Widzieć Muzyką z zamiarem odbudowy i uruchomienia w nim ośrodka kształcącego niewidome dzieci z całej Europy. Ambitny plan prawdopodobnie upadł, bo w 1997 ruiny ponownie zmieniły właściciela.

PRZED WOJNĄ ZAMEK PRZYPOMINAŁ STARE ANGIELSKIE REZYDENCJE;
DZISIAJ POZOSTAŁY Z NIEGO TYLKO WYPALONE MURYamek zbudowano na planie prostokąta o wymiarach 75 na 92 metry. Powstał on na nasypie wcześniejszego grodu pruskiego, przez co poziom dziedzińca znajduje się około 9 metrów wyżej niż poziom przedzamcza. W ciąg ceglanych murów wkomponowano dziesięć baszt: cztery narożne i sześć kurtynowych. Wszystkie wysunięte były nieznacznie przed lico muru, wzmacniając w ten sposób siłę konstrukcyjną i obronną całego założenia. Pierwotna wysokość obwodu była niższa od obecnego o 2 do 4 metrów - widoczne jest to na przykładzie północnych baszt narożnych, które w podstawie są prostokątne, natomiast w górnej części zwieńczone zostały cylindryczną i wieloboczną nadbudową. Wjazd na teren warowni prowadził od wschodu przerzuconym nad fosą zwodzonym drewnianym mostem, zastąpionym w XIX wieku istniejącym do dziś murowanym mostem arkadowym. Nieopodal budynku bramnego wzniesiono wysoką na ok. 24 metry potężną wieżę główną (zegarową), w której usytuowano kaplicę oraz loch więzienny. Od wewnątrz dziedziniec był zabudowany z czterech stron: główne budynki zamykały go od zachodu i wschodu na całej długości oraz od strony południowej i północy na krótkich odcinkach. Funkcję reprezentacyjną pełniło skrzydło zachodnie - mieściło się w nim mieszkanie proboszcza, refektarz i kaplica. Mniej reprezentacyjną rolę zamkowego wychodka pełniła w średniowieczu południowo-zachodnia cylindryczna narożna baszta.


PLAN ZAMKU W SZYMBARKU: (W ŚREDNIOWIECZU)
1. BRAMA WJAZDOWA, 2. WIEŻA ZEGAROWA, 3. SKRZYDŁO ZACHODNIE,
4. DZIEDZINIEC, 5. BASZTA USTĘPOWAo zniszczeniach wojennych z warowni ocalał częściowo odrestaurowany zamknięty obwód kamienno-ceglanych murów o pełnej lub prawie pełnej wysokości wraz z basztami, bramą i kamiennym mostem. Zabudowania mieszkalne na dziedzińcu zachowały się w stanie szczątkowym. Od kilku lat gmach stanowi własność prywatną. Zamknięty na kłódkę formalnie nie jest udostępniony do zwiedzania, a ewentualnych intruzów odstraszać ma pilnujący wejścia pies. Nieoficjalnie są jednak szanse na wizytę. Ruiną (właściwie psem) opiekuje się niezwykle sympatyczny dziadek, który zawsze gdzieś się w pobliżu kręci i za drobną opłatą pozwoli wejść do środka, przy okazji opowie jakąś ciekawą historię, znał on bowiem osobiście przedwojenną właścicielkę Szymbarku. Wokół warowni rozpościera się szeroki pas zieleni i zarośnięty park, a kilkadziesiąt metrów na zachód zaczyna się jezioro - jest to więc doskonałe miejsce na leniwe niedzielne zaleganie.


WIEŻA ZEGAROWA I PRZEJAZD BRAMNY NA DZIEDZIŃCU

PIES STRÓŻuina znajduje się na zachodnim krańcu wsi, tuż nad wspomnianym jeziorem. Jadąc samochodem z kierunku Iławy należy kierować się drogą na Susz-Prabuty. Przy mniej więcej 9-ym kilometrze znajduje się krzyżówka, na której trzeba skręcić w lewo i w odległości 1 kilometra dalej jeszcze raz w lewo. Dogodny jest dojazd koleją. Należy wówczas wysiąść na stacji Ząbrowo (10 km na północ od Iławy). Dalej trzeba kierować się na wschód, po ok. 200 metrach asfaltowa droga ucieka w lewo do wsi, a w kierunku wschodnim wiedzie polna droga ze znakami szlaku rowerowego. Kontynuując ten kurs, idąc przez malownicze pola i lasek, po 20 minutach można już zobaczyć ogromne ruiny pięknego zamku. (2004)


ZAMEK OD WSCHODU

PÓŁNOCNO-ZACHODNIA BASZTA NAROŻNA
I RESZTKI ZABUDOWY WEWNĘTRZNEJ NA DZIEDZIŃCU1. B. Guerquin: Zamki w Polsce, Arkady 1984
2. M. Haftka: Zamki krzyżackie w Polsce, 1999
3. I. T. Kaczyńscy: Zamki w Polsce północnej i środkowej, Muza SA 1999
4. L. Kajzer, J. Salm, S. Kołodziejski: Leksykon zamków w Polsce, Arkady 2001
5. R. Sypek: Zamki i obiekty warowne Państwa Krzyżackiego, Agencja CB 2000


PRZED BRAMĄ

FRAGMENT SKRZYDŁA PÓŁNOCNEGO
Prabuty - relikty zamku biskupiego XIIIw., ok. 24 km
Lubawa - relikty zamku biskupiego XIVw., ok. 32 km
Bratian - relikty zamku wójtowskiego XIII/XIVw., obecnie młyn, ok. 38 km
Dzierzgoń - relikty zamku komturskiego XIIIw., ok. 38 km
Przezmark - ruina zamku komturskiego XIVw., ok. 44 kmSTRONA GŁÓWNA