arowny zamek w Namysłowie zbudowany został około 1360 roku na polecenie króla Czech Karola IV Luksemburskiego. Powstał on w miejscu wcześniejszego grodu, o którym głośno było z racji politycznej roli, jaką gród ten odegrał w roku 1348 - będące w polskim zastawie miasto gościło wówczas wspomnianego Karola i jego adwersarza w osobie polskiego króla Kazimierza Wielkiego, układających się po trwającej trzy lata wojnie między Koroną a Państwem Czeskim. Postanowienia pokojowe były dla nas niekorzystne i na wiele lat uzależniły Śląsk z położonym w jego granicach Namysłowem najpierw od Czechów, a później od Niemców. Stanowiąca częsty cel odwiedzin Karola warownia nie posiada zbyt obszernej literatury. Do lat trzydziestych XVI stulecia przedstawiała własność królewską, z niewielkim interwałem na początku wieku XV, kiedy to Namysłów przez pewien okres należał do tak zwanego związku książęcego utworzonego w celu obrony wspólnych interesów śląskich. W roku 1404 na zamku gościł król Władysław Jagiełło, natomiast w 1439 zawarto tutaj ugodę pomiędzy kandydatami do tronu czeskiego: 13-letnim królewiczem Kazimierzem Jagiellończykiem i Albrechtem Habsburgiem. Kilka lat wcześniej warownię próbowali zagarnąć husyci, ale tego celu nie udało im się zrealizować.
PLAN MIASTA NA RYCINIE F.B. WERNHERA, TOPOGRAFIA ŚLĄSKA 1744-1768, ZAMEK PO PRAWEJ STRONIE OZNACZONY CYFRĄ 6
WIDOK NAMYSŁOWA Z XVIII WIEKU, ŹRÓDŁO J.W., ZAMEK WIDOCZNY W LEWYM GÓRNYM ROGU
W
1533 roku zamek trafił drogą zastawu w ręce Rady Miasta Wrocławia. Niedługo potem z inicjatywy rajców miejskich rozbudowano go o zewnętrzny dziedziniec i dodatkową przestrzeń mieszkalną. W XVII i XVIII stuleciu prowadzono dalsze inwestycje, m.in. po pożarze w roku 1658 i zniszczeniach spowodowanych przez oddziały pruskie podczas wojny prusko-cesarskiej w 1741, kiedy to podczas 3-dniowego oblężenia poważnie ucierpiały mury północne i wschodnie. Nieco wcześniej, bo w roku 1703 zamek wykupił z rąk cesarskich zakon krzyżacki, a następnie zaadaptował jego wnętrza na siedzibę lokalnej komandorii. Po kasacji zakonu (w Prusach) w 1810 roku gmach stał się własnością skarbu państwa i poprzez licytację publiczną wszedł w posiadanie prywatnego właściciela. W 1895 zabytkowy dom zamkowy wraz z położonym w jego sąsiedztwie browarem trafił w ręce niemieckiego piwowara Augustyna Haselbacha (browar Haselbach) i pomimo późniejszych przekształceń własnościowych do dziś związany jest on z funkcjonującym pod zmienioną już nazwą zakładem (ob. Grupa Żywiec S.A.).
DZIEDZINIEC ZAMKOWY NA POCZTÓWCE Z DRUGIEJ DEKADY XX WIEKU
WIDOK ZAMKU Z LOTU PTAKA - NA PIERWSZYM PLANIE BRAMA WJAZDOWA NA DZIEDZINIEC, FOTOGRAFIA POWOJENNA
urowany średniowieczny zamek posiadał nieregularny, owalny zarys, nawiązujący zapewne do starych wałów drewniano-ziemnych. Zajmował on powierzchnię około 1500 metrów kwadratowych i składał się z ceglanych, w dolnych partiach kamiennych murów obronnych i przystawionego do nich od północy jednotraktowego, piętrowego pałacu mieszkalnego. Środkową oś tego budynku podkreślał dwupiętrowy ryzalit z parterowym portykiem wejściowym i usytuowaną na piętrze kaplicą. Zamek prawdopodobnie nigdy nie posiadał wieży. W latach 1533-40 mieszczanie wrocławscy dostawili od zachodu wąski budynek mieszkalny, a zamykające trapezoidalny dziedziniec wewnętrzny od południa skrzydło południowe wzniesione zostało przez joannitów po 1770 roku. W okresie późniejszym rozebrano wschodni odcinek murów trwale łącząc główny dziedziniec z dziedzińcem wschodnim.
PLAN ZAMKU W NAMYSŁOWIE W XVIII WIEKU, KURT BIMLER: DIE SCHLESISCHEN MASSIVEN WEHRBAUTEN 1940
NIECO WYIDEALIZOWANY WIDOK WSPÓŁCZESNY ZAMKU NA RYCINIE HENRYKA OSTROWSKIEGO
o czasów współczesnych zamek zachował się we względnie dobrym stanie, choć biorąc pod uwagę fakt, że należy on do zamożnego właściciela (koncern Heineken), jego kondycja pozostawia wiele do życzenia. Budowla stoi na terenie browaru i dostęp do niej jest mocno ograniczony - praktycznie podejść można tylko od wschodu, gdzie przez furtę bramną prowadzi wejście na opuszczony i zaniedbany dziedziniec. Wejście to od lat pozostaje zakratowane, ale pozwala przynajmniej rzucić okiem na zabudowę wewnętrzną. Na dziedzińcu oprócz mocno odrapanych już elewacji uwagę przyciąga późnorenesansowa, ozdobiona maszkaronami, głowami lwów i motywami roślinnymi studnia z 1600 roku oraz zabytkowy ryzalit z nadbudowaną XIV-wieczną kaplicą.
ZAMEK W NAMYSŁOWIE: SKRZYDŁO PÓŁNOCNE
SKRZYDŁO POŁUDNIOWE ZAMKU
WIDOK WSCHODNI NA DZIEDZINIEC
DOJAZD
N
amysłów położony jest około 50 km na wschód od Wrocławia, przy drodze 39 łączącej Kępno z Brzegiem. Często zatrzymują się tutaj pociągi z Wrocławia i Kluczborka. Po wyjściu z dworca PKP lub położonego nieopodal dworca autobusowego należy skręcić w lewo w ulicę Podwale i następnie iść wzdłuż miejskich murów obronnych. Po kilkuset metrach na horyzoncie widać już zamek. Dostępu do niego broni jednak szlaban i budka strażnicza, trzeba więc przy budce skręcić w prawo, a po kolejnych stu metrach w lewo, w skwer im. kardynała Wyszyńskiego, i na końcu skweru jeszcze raz w lewo. Dalej droga prowadzi wąską uliczką wprost do zamkowej bramy.
LITERATURA
1. B. Guerquin: Zamki w Polsce, Arkady 1984
2. I. T. Kaczyńscy: Zamki w Polsce południowej, Muza SA 1999
3. L. Kajzer, J. Salm, S. Kołodziejski: Leksykon zamków w Polsce, Arkady 2001
ZAMEK W NAMYSŁOWIE, WSCHODNI SZCZYT SKRZYDŁA PÓŁNOCNEGO Z BRAMĄ
W pobliżu: Bierutów - zamek książąt oleśnickich z XIII w., przebudowany, 13 km
Karłowice - zamek rycerski z XIV w., przebudowany, 28 km Oleśnica - zamek książąt oleśnickich z XIV-XVI w., 30 km Brzeg - zamek książąt brzeskich z XIV-XVI w., 33 km
Jelcz-Laskowice - ruina zamku książęcego z XIV-XVI w., 36 km Oława - zamek książęcy z XIV w., przebudowany, 40 km
WARTO ZOBACZYĆ:
Fragmenty murów obronnych, z których najstarsze posiadają metrykę XIV-wieczną. Ten zamykający miasto ciąg umocnień dawniej ubezpieczało czterdzieści baszt i trzy bramy: Wrocławska, Krakowska i Wodna. Do dziś zachowała się brama Krakowska - odrestaurowana jest punktem widokowym i jedną z atrakcji turystycznych Namysłowa. Ciekawostką pozostają dwa arkadowe przepusty w murze, przez które przepływa odnoga rzeki Widawy tworząc tzw. Wyspę Młyńską.