zmiankowany po raz pierwszy w roku 1364 zamek warowny zbudowany został zapewne z inicjatywy Bolka II, księcia świdnicko-jaworskiego, jako jedno z ogniw obronnych południowej granicy księstwa. Do 1392 roku stanowił on własność władyków świdnicko-jaworskich, potem na mocy układu sukcesyjnego przeszedł pod panowanie królów czeskich. Jeszcze za czasów Bolka II i wdowy po nim Agnieszki Habsburżanki zarząd nad warownią należał do rycerskiej rodziny Schoff, burgrabiów m.in. zamków Gryf i Grodno. Być może w początkach XV wieku stali się oni jej prawowitym właścicielem, z pewnością natomiast w roku 1426 gród przeszedł na własność bogatego rycerza Johanna von Liebenthal, którego synowie osiem lat później odsprzedali dobra Hermannowi von Czettritz z Czarnego Boru. W tym czasie trwał na Śląsku konflikt zbrojny o podłożu religijno-społecznym, zwany wojnami husyckimi, gdzie Nowy Dwór odegrał pewną, trudną dziś do określenia, militarną rolę. Świadczy o tym położenie geograficzne zamku, historia jego mieszkańców oraz przede wszystkim fakt, iż tuż po zakończeniu działań zbrojnych został on znacznie wzmocniony.
REKONSTRUKCJA ZAMKU ŚREDNIOWIECZNEGO, W. BREMER 1931
Najstarsza zachowana nazwa zamku to zanotowane w 1394 roku określenie Newe Haus. W roku 1409 warownię nazwano Neuen Hause, a później Newhauss (1426), Newenhawse (1436), Novum Castrum (1450) i slos Newenhawss. W XVI stuleciu do użycia wszedł termin Nova Domus oraz Burg Nauhaus (1509), które w czasach nowożytnych ewoluowały w Neuhaus (1717), a potem Noihoisel (1828). Ciekawostką jest fakt, że tuż po wcieleniu Dolnego Śląska do Polski ruina nosiła intrygującą, choć dziwną nazwę Ogorzelec.
ZAMKOWA GÓRA Z RELIKTAMI WAROWNI, NIEMIECKIE POCZTÓWKI Z POCZĄTKU XX WIEKU
W
1462 roku Hans von Czettritz, potomek Hermana, sprzedał zamek wraz z dobrami Hansowi Czettrasowi z Książa. Dziewięć lat później starły się tutaj wojska czeskie i węgierskie. Broniąca Nowego Dworu załoga podkomendnych króla Czech Władysława Jagiellończyka dała skuteczny odpór oddziałom króla Węgier Macieja Korwina, w czym z pewnością pomogła artyleria, w którą gród był już wtedy wyposażony. Król węgierski warowni wprawdzie nie zdobył, ale nie minęło pięć lat, jak stał się jej prawnym właścicielem. Szybko się jej jednak pozbył, sprzedając w marcu 1489 roku za kwotę 500 guldenów Georgowi von Czettritz, przy czym transakcję tę zabezpieczono klauzulą o zachowaniu przez władcę prawa do odkupu zamku. W 1490 roku właścicielem lub dzierżawcą Nowego Dworu był już Fabian von Tschirnhaus z Niedźwiedzic, a zaledwie dwa lata później, w styczniu 1492, zamek i przynależne mu dobra przeszły ponownie w posiadanie rodziny von Czettritz, pozostając w jej rękach aż do połowy XIX stulecia.
Zamek Nowy Dwór posiadał własny browar, który jednak wydaje się nie był najlepszej jakości, skoro - jak informują historyczne zapisy - aby znaleźć zbyt dla tego trunku, zakazano sprowadzania piwa z odległej Świdnicy.
GOTYCKA BRAMA W LATACH 30. XX WIEKU
D
ramatyczny w dziejach zamku okazał się rok 1581, w którym spłonął on w wyniku pożaru wywołanego uderzeniem pioruna. Czettrycowie nie podjęli się jego odbudowy przenosząc swą siedzibę do wzniesionego u stóp wzgórza pałacu. Opuszczona warownia zaczęła popadać w ruinę, nie straciła ona jednak do końca swego obronnego charakteru. Realizowano tutaj nawet w ograniczonym zakresie prace fortyfikacyjne mające na celu wzmocnienie jej na wypadek potrzeby ochrony ludzi i dobytku przed licznie grasującymi w czasach wojny trzydziestoletniej bandami. Później zamek nie był już wykorzystywany, nie pełnił żadnych funkcji obronnych i gospodarczych, a w dokumentach pojawiał się w zasadzie tylko jako atrakcja krajobrazowa lub ciekawostka historyczna. Ostatnim właścicielem - już wtedy ruiny - z rodu Czetryców była Amelie Wilhelmine baronowa Dyherrn-Czettritz z domu von Rabenau, która testamentem z 18 czerwca 1860 jedynym swoim spadkobiercą uczyniła proboszcza z Sobięcina Franza Gyrdta. Po jego śmierci w 1871 roku Nowy Dwór drogą kupna przeszedł na własność rodziny von Hochberg z Książa i należał do niej aż do końca drugiej wojny światowej.
NIEZALEŻNIE OD CZASÓW WSZYSCY CHCĄ FOTOGRAFOWAĆ SIĘ PRZY BRAMIE
Góra ta, piastująca resztę gruzów starej warowni Neuhaus, jest ze wszystkich stron odosobnioną, sama pokryta lasem, jest także od południa, wschodu i zachodu wysokimi otoczona lasotami. Na wejściu do zamku jest wybudowany z drzewa pawilon, z którego można mieć wspaniały widok ku wyniosłemu Hochwaldowi i na niższe poziomy. Rozwaliny zamku nie wykazują nic osobliwego, prócz stertów ścian wysokich, zawalonych studni i kilku sklepionych piwnic. Ułamki te daleko piękniej się wydają z daleka wśród posępnych lasu padołów i blasku łąk przyległych.
sytuowana na wysokim, stromym wzniesieniu warownia posiadała wrzecionowany, podporządkowany warunkom terenowym układ murów zewnętrznych o długości około 140 i szerokości 25 metrów. Zbudowany z kamienia łamanego zamek górny miał formę wydłużonego, lekko załamanego prostokąta, oddzielonego od zachodu wykutą w skale fosą. Zespół ten składał się z murów obwodowych, prostokątnego domu (1) w narożniku północno-zachodnim, drugiego wydłużonego domu (2) przy murze wschodnim i lekko wysuniętej wieży (3) w narożniku południowo-wschodnim, której przeznaczenie trudno jednoznacznie określić. Wjazd do zamku prowadził prawdopodobnie od strony zachodniej przez ostrołukową bramę gotycką (4), a następnie przez ukształtowane w XVI wieku przedzamcze (5). Dłuższe odcinki murów przedzamcza, oddzielonego od zamku wysokiego fosą z cysterną na wodę (6), wzmocniono w środkowych partiach - od północy półcylindryczną basteją (7), a od południa zaostrzonym argułem (8). Podczas wojny trzydziestoletniej, czyli w okresie, kiedy zamek stał już opuszczony, otrzymał on dodatkowe fortyfikacje w formie dwóch niewielkich bastionów: południowego (9) poniżej murów warowni i północnego (10) przy bramie gotyckiej.
PLAN RUIN ZAMKU WG B. GUERQUINA: 1. DOM PÓŁNOCNY, 2. DOM WSCHODNI, 3. WIEŻA, 4. BRAMA,
5. PRZEDZAMCZE, 6. FOSA, 7. BASTEJA, 8. ARGUŁ, 9. BASTION POŁUDNIOWY, 10. BASTION PÓŁNOCNY
alownicze, choć dziś już niezbyt czytelne pozostałości dawnej warowni znajdują się w południowej części miasta, na szczycie stromego wzniesienia zwanego Górą Zamkową. Do naszych czasów relatywnie najlepiej zachował się gotycki ostrołukowy fragment dawnej wieży bramnej z pozostałościami chodnika, gdzie wcześniej znajdowały się strzelnice. Na długości około 2/3 obwodu stoi nadal mur obronny mierzący od jednego do kilku metrów wysokości. W gorszym stanie zachowały się, lecz wciąż są jeszcze czytelne fundamenty budynków mieszkalnych, fosa z cysterną i relikty XVII-wiecznych bastionów, a także szczątki letniego pawilonu zbudowanego w pierwszej połowie XIX stulecia na miejscu okrągłej wieży z inicjatywy Czettritzów. Plateau wzgórza z ruiną zamku porasta dziś młody las bukowy.
POŚRÓD RUIN ZAMKU NOWY DWÓR, NA DOLE FRAGMENT FOSY ODDZIELAJĄCEJ ZAMEK WYSOKI OD PRZEDZAMCZA
Góra Zamkowa (612 m n.p.m.) należy do masywu Rybnickiego Grzbietu będącego częścią pasma Gór Wałbrzyskich. Jej czytelna sylweta, wznosząca się ponad 100 metrów ponad dnem doliny Pełcznicy, powstała w erze kenozoicznej przez selektywne działanie erozji i podczas blokowego wypiętrzania Sudetów. Porasta ją las bukowy z domieszką modrzewia, sosny, brzozy, świerku i dębu, spotkać tutaj można również krzewy wawrzynka wilczełyko oraz pojedyncze okazy lilii złotogłów. Nie to jednak czyni z niej miejsce niezwykłe. Otóż skała, na której postawiono warownię, to komin dawnego wulkanu wypełniony brekcją niemagmową w postaci skalnej kulistej formy szarej zlepionej spoiwem krzemionkowym. Góra Zamkowa to jedyne tego typu odsłonięcie komina wulkanicznego w Europie.
NOWY DWÓR, W GÓRNYM RZĘDZIE PRZEDZAMCZE, NA FOTOGRAFIACH PONIŻEJ RELIKTY ZAMKU WYSOKIEGO
DOJAZD
Z
amkowa Góra wznosi się w obrębie okrytej złą sławą dzielnicy Podgórze, około 2 km w kierunku południowo-wschodnim od dworca kolejowego Wałbrzych Główny. Idąc lub jadąc ul. Niepodległości na południe w stronę Mieroszowa należy na wysokości wiaduktu kolejowego skręcić w lewo w ul. Kosynierów i dalej kierować się szlakiem żółtym, który prowadzi bezpośrednio do ruin (ul. Nowy Dom). Istnieją dwie opcje zdobycia szczytu: od zachodu – droga krótsza, ale męcząca, oraz od wschodu - wznoszącym się łagodnie traktem lub wykutymi w skale schodami. Dojazd samochodem do podnóża góry możliwy, ale należy wziąć pod uwagę, że jechać będziemy drogą gruntową. (mapa zamków województwa)
LITERATURA
1. L. Kajzer, J. Salm, S. Kołodziejski: Leksykon zamków w Polsce, Arkady 2001
2. R. Łuczyński: Zamki, dwory i pałace w Sudetach, SWA 2008
3. A. Purna: Zamek Nowy Dwór, Sudety nr 8/2001
POŁUDNIOWY ODCINEK MURU ZAMKU WYSOKIEGO
WIDOK GÓRY ZAMKOWEJ OD POŁUDNIOWEGO ZACHODU
W pobliżu: Rybnica Leśna - relikty książęcego zamku Radosno z XIV w., 8 km Grzmiąca - relikty zamku książęcego Rogowiec z XIII w., 10 km Grzędy - relikty zamku Konradów z XIV w., 13 km Wałbrzych - zamek Książ, 14 km Wałbrzych - ruina zamku Stary Książ z XIII/XIV w., 14 km Zagórze Śląskie - ruina książęcego zamku Grodno z XIV w., 15 km Czarny Bór - relikty zamku książęcego z XIV w., 16 km