oczątki zamku Rogowiec sięgają ostatnich dekad XIII stulecia i w powszechnej opinii kojarzone są z fundacją
Bolka I Surowego (zm. 1301), władcy księstwa świdnicko-jaworskiego. Usytuowane wysoko w górach na trudno dostępnej skale założenie obronne służyć miało utrwalaniu władzy zwierzchniej na bardzo słabo zaludnionych terenach górskich, wraz z warowniami Grodno, Nowy Dwór i Radosno, tworzyło też linię umocnień wzdłuż południowej, umownej jeszcze wtedy, granicy księstwa. Warto dodać, że w pobliżu zamku, doliną rzeki Rybnej prowadził w średniowieczu szlak handlowy ze Świdnicy do czeskiego Nachodu. Jego górska część zwana Górną Drogą wiodła przez Góry Wałbrzyskie i Sowie, a dalej przez Góry Suche Przełęczą Trzech Dolin do Mieroszowa, możemy więc z dużym prawdopodobieństwem przyjąć, że stojące w jej pobliżu fortyfikacje (Grodno, Radosno, Rogowiec) służyły także zabezpieczeniu czy wręcz kontroli ruchu na tym szlaku. W dokumentach klasztoru cystersów w Krzeszowie pod datą 8 września 1292 zachował się zapis, który wymienia Reinsko Schwenckenfeldta jako urzędującego Hornberch Castellanus. Jest to najstarsza znana nam wzmianka źródłowa na temat zamku Rogowiec.
GÓRA ZAMKOWA Z RUINĄ ROGOWCA, STALORYT L. RICHTERA Z LAT 40. XIX WIEKU
amek zbudowano z łamanego, nieobrobionego kamienia, na skalnym wyniesieniu o wysokości 870 m n.p.m. Najstarszą częścią założenia jest ulokowany na szczycie wzgórza zamek wysoki z planem zbliżonym do trójkąta o bokach 20x30 m, w którego zachodnim wierzchołku stanęła cylindryczna wieża ostatniej obrony o średnicy około 10 m i grubości murów przyziemia przekraczającej 3,5 m. Przestrzeń mieszkalną tworzył zajmujący południowo-wschodnią część zespołu dwuskrzydłowy budynek o wymiarach podstawy 10x17 m, oparty o kurtynę stanowiącą wschodni odcinek kamiennej linii umocnień, których mury liczyły od 1 m grubości nad zachodnią przepaścią do 2,5 m na pozostałych odcinkach.
FUNDAMENTY BUDYNKU MIESZKALNEGO
W
XIV wieku na miejscu rozebranego domu wschodniego wzniesiono nowy, o podstawie 7x15 m, z wykutą w skale sklepioną piwnicą, dokąd od południa prowadził murowany korytarz pochylni. Budynek ten mógł od strony dziedzińca posiadać konstrukcję ryglową, a także ulokowaną w pobliżu północno-wschodniego narożnika obwodu obronnego cylindryczną klatkę schodową. Być może równocześnie z modernizacją zabudowy zamku wysokiego umocniono stok wzgórza budując w jego południowym sektorze połączone wałem dwie baszty i wieżę bramną o wymiarach wewnętrznych 2x2 m. Ostatnia faza rozwoju warowni nastąpiła przypuszczalnie w połowie XV wieku i przyniosła wyburzenie domu mieszkalnego na zamku wysokim i zastąpienie go wieżą o wymiarach podstawy 9x11 m. Ponadto niemal dwukrotnie powiększono kubaturę południowej wieży bramnej, a całość otoczono drugą linią kamiennych umocnień.
PLAN ZAMKU ROGOWIEC WG A. BOGUSZEWICZ: 1. ZAMEK WYSOKI, 2. CYLINDRYCZNA WIEŻA, 3. DOM MIESZKALNY,
4. XIV-WIECZNA WIEŻA MIESZKALNA, 5. BASZTA BRAMNA, 6. ZAMEK NISKI
śród zachowanych reliktów zamku wyodrębnić możemy odsłonięte
fundamenty domu mieszkalnego, częściowo zrekonstruowane
fragmenty muru obwodowego, nikłe relikty baszt oraz
dolne partie cylindrycznej wieży o wysokości do 3 metrów. Całość prezentuje się skromnie, jednak w tym przypadku szczególną magię miejsca tworzą nie ruiny warowni, lecz ich usytuowanie - Rogowiec jest bowiem najwyżej położonym zamkiem w Polsce oferującym piękne sudeckie krajobrazy. Ze szczytu góry rozpościera się ujmująca
panorama Gór Wałbrzyskich od północy, malowniczych okolic Unisława Śląskiego od zachodu oraz nieco przesłonięte drzewostanem widoki na położone po wschodniej stronie Rogowca Góry Sowie.
NA SZCZYCIE ROGOWCA
Wstęp wolny
Wycieczka do zamkowych ruin to zabawa tylko dla tych czworonogów, które lubią długie i męczące spacery. Małe i mniej wytrzymałe psy znienawidzą Was za przymus takiej wędrówki. Nie przypominam sobie, aby po drodze przepływał jakiś strumyk, więc obowiązkowo należy zabrać ze sobą wodę.
Częściowo odkryty szczyt Rogowca i jego najbliższe otoczenie (przy odpowiednich warunkach) doskonale nadają się do wykonywania ujęć z lotu ptaka.
DOJAZD
R
ogowiec usytuowany jest na wąskim zalesionym przesmyku skalnym wznoszącym się stromo ponad dolinę rzeki Rybnej oddzielającej Góry Wałbrzyskie od Gór Kamiennych, około 1,5 km na zachód od wsi Grzmiąca. Istnieje kilka alternatywnych sposobów, aby się tam dostać i przy okazji zaliczyć przyjemny spacer. Z Wałbrzycha prowadzi szlak żółty, który na Przełęczy Koziej przechodzi w szlak niebieski. Jest to łatwa droga, przeznaczona również dla rowerów górskich, z wyjątkiem długiego, stromego zejścia w dolinę Rybnej, wymagającego mocnych nóg, silnych rąk i dobrej jakości butów. Czas przejścia: około 2,5 godz. Z Jedliny Zdroju wiedzie szlak czerwony, również łagodny, w końcowym podejściu łączy się on ze szlakiem niebieskim i od tego miejsca poziom trudności nieco wzrasta. Około 3 km na zachód od zamku funkcjonuje popularne
schronisko Andrzejówka - prowadzi stamtąd szlak niebieski, czerwony oraz żółty. Jest to droga zdecydowanie najłatwiejsza (ale wciąż nie dla wózków spacerowych) i najbardziej popularna. (mapa zamków województwa dolnośląskiego)
Opcją wartą rozważenia jest pozostawienie samochodu pod schroniskiem Andrzejówka, oddalonym od Rogowca o ca. 1-1,5 h marszu. Droga do Andrzejówki prowadzi przez teren
kamieniołomu i w określonych godzinach może być zamknięta, co podyktowane jest względami bezpieczeństwa.
Rowerzyści wyruszający z Wałbrzycha mogą wybrać drogę przez Góry Wałbrzyskie szlakiem żółtym, a później niebieskim, przy czym o ile pierwsza część tej trasy nie stanowi wielkiego wyzwania, to końcówka dla większości oznaczać będzie konieczność dźwigania rowerów na plecach. Mniej ambitnym (do których zaliczam się i ja) polecam wybór drogi asfaltowej (nr 35) do Andrzejówki , a stamtąd szlak żółty - najmniej atrakcyjny pod względem widokowym, ale relatywnie najłatwiejszy. Rower powinien oczywiście być dostosowany do jazdy po górach.
LITERATURA
1. M. Chorowska: Rezydencje średniowieczne na Śląsku, OFPWW 2003
2. L. Kajzer, J. Salm, S. Kołodziejski: Leksykon zamków w Polsce, Arkady 2001
3. J. Lamparska: Zamkowe tajemnice, Asia-Press 2009
4. R. Łuczyński: Chronologia dziejów Dolnego Śląska, Atut 2006
WIDOK Z ROGOWCA NA PARK KRAJOBRAZOWY SUDETÓW WAŁBRZYSKICH
W pobliżu: Rybnica Leśna - ruina zamku Radosno z XIV w., 4 km Wałbrzych - pozostałości zamku Nowy Dwór z XIV w., 10 km Zagórze Śląskie - ruina zamku książęcego Grodno z XIV/XVI w., 15 km Grzędy - pozostałości zamku książęcego Konradów z XIV w., 20 km