woje początki Połczyn wiąże z rodem Gryfitów, którzy przypuszczalnie w XII wieku zbudowali tutaj drewniano-ziemny gród obronny, umocniony w końcu XIII stulecia przez księcia Bogusława IV. Gród ten stanowił własność książęcą do początku XIV wieku, wtedy bowiem książę Warcisław IV przekazał warownię Hassowi z rycerskiej rodziny Wedlów. Wykorzystując stare założenie Wedlowie wznieśli na jego miejscu nowy zamek. Musieli się jednak z niego dość szybko wyprowadzić, ponieważ już w 1389 Połczyn powrócił (zbrojnie?) w ręce Gryfitów, którzy następnie oddali go rodzinie Manteuffel. W tym czasie założenie obronne kształtowała bliżej nieokreślona liczba budynków wpiętych w pięcioboczny zarys murów obwodowych i usytuowane na północ od części centralnej podzamcze. W 1500 roku gmach spłonął - został jednak wkrótce odbudowany przez Kurta Manteuffel. W latach 1515-25 na miejscu starszej zabudowy wzniesiono skrzydła południowe i północne, a być może także czworoboczną wieżę na planie kwadratu o boku 12 metrów. W roku 1654 zamek trafił w ręce rodziny von Krockow. Jeden z jej przedstawicieli, generał Antoni von Krockow nakazał zburzyć mury starej rezydencji i na jej miejscu wzniósł w latach 1770-72 oparty na średniowiecznych fundamentach barokowy pałac. Obiekt ten został w połowie XIX wieku wykupiony przez miasto i po kolejnych przekształceniach funkcjonował jako siedziba poczty, a następnie budynek mieszkalny. Po zniszczeniach II wojny światowej zabytek wyremontowano z przeznaczeniem na cele kulturalno-oświatowe.
budynku mieszczą się obecnie placówki użyteczności publicznej: biblioteka, Sala Ślubów, galerie. Dziedziniec jest ogólnie dostępny o każdej porze dnia.
'DZIEDZINIEC' ZAMKOWY, Z LEWEJ SKRZYDŁO ZACHODNIEJ, PO PRAWEJ - PÓŁNOCNE
DOJAZD
N
awiązujący już jedynie nazwą do architektury obronnej zabytek usytuowany jest na niewielkim wzgórzu w południowo-zachodniej części miasta, przy ul. Zamkowej, około 200 metrów na południe od Rynku. Dojście z dworca PKS zajmuje około 10 minut.
LITERATURA
1. B. Guerquin: Zamki w Polsce, Arkady 1984
2. I. T. Kaczyńscy: Zamki w Polsce północnej i środkowej, Muza SA 1999
3. L. Kajzer, J. Salm, S. Kołodziejski: Leksykon zamków w Polsce, Arkady 2001
WEJŚCIE NA DZIEDZINIEC OD PÓŁNOCY, STAN PRZED REMONTEM ELEWACJI
W pobliżu:
Stare Dębno - pozostałości zamku rycerskiego z XIV w., 15 km
Lipie - pozostałości zamku biskupiego z XIV w., 20 km Stare Drawsko - ruina zamku joannitów z XIV w., 24 km Świdwin - zamek gotycki z XIII-XV w., 24 km
Złocieniec - relikty zamku rycerskiego z XIV w., 27 km