trategiczne usytuowanie wawelskiego przyczółka docenili już nasi praprakuzyni neandertalczycy, którzy mniej więcej 50.000 lat temu przychodzili tutaj popatrzeć sobie na Beskidy. Pierwsze zabudowania pojawiły się na wzgórzu przypuszczalnie w VII wieku i zamieszkane były prawdopodobnie przez członków plemiennego państwa Wiślan. Wznieśli oni na samym jego szczycie drewniano-ziemny gród, zdobyty na przełomie IX-X stulecia albo przez czeskich Przemyślidów albo przez plemię Polan. W roku 992 (lub 999) na Wawel wkroczył książę Mieszko I (albo Bolesław Chrobry) i datę tę można potraktować jako wstęp do wielkiej kariery królewskiej rezydencji. Za panowania pierwszych Piastów Wawel pozostawał nadal drewniano-kamienno-ziemnym grodem, w którym pierwszą murowaną budowlą była katedra pod wezwaniem św. Wacława, wzniesiona około 1020 z inicjatywy Bolesława Chrobrego lub biskupa Poppona. Drugą katedrę, zwaną Hermanowską, wybudowano z polecenia Władysława Hermana około roku 1090. Po licznych wojennych zawieruchach w połowie XI wieku Kraków awansował do roli centrum politycznego młodego jeszcze państwa - w 1041 roku Kazimierz Odnowiciel przeniósł tutaj stolicę z Gniezna.
NAJSTARSZY ZNANY WIDOK KRAKOWA, KRONIKA ŚWIATA HARTMANNA SCHEDLA Z 1493 ROKU
R
ozbicie dzielnicowe, zapoczątkowane niefortunną decyzją Bolesława Krzywoustego, nie wpłynęło negatywnie na znaczenie grodu nad Wisłą, w którym na początku XII stulecia postawiono pierwsze murowane budynki o charakterze obronnym, a pod koniec wieku XIII rozpoczęto prace przy budowie zamku gotyckiego i murowanych obwarowań. Wawelskie wzgórze było już wtedy zamkniętym zespołem składającym się z zamku właściwego we wschodniej części oraz budowli sakralnych w części zachodniej. W połowie XIV stulecia Kazimierz Wielki rozbudował zamek gotycki stawiając m.in. nowe baszty i piękną katedrę. W późniejszym okresie Wawel wielokrotnie poddawany był remontom i modernizacjom, i tak dla przykładu w roku 1461 Kazimierz Jagiellończyk wydał 100 grzywien na naprawę dachu, murów i baszt, choć tak naprawdę potrzeby były znacznie większe. Jagiellończyk borykał się wówczas z poważną dziurą budżetową, spowodowaną horrendalnymi kosztami prowadzenia wojny z Zakonem Krzyżackim, co doprowadziło do tego, że "biedna" królowa Elżbieta, aby zrealizować część niezbędnych wydatków, musiała zastawić własną suknię! Epoka renesansu i cały XVI wiek stanowił okres świetności zarówno Krakowa jak i wawelskiego zamku. Na dwór królewski przybywali wówczas cenieni artyści z Włoch, Niemiec i Niderlandów, którzy z inicjatywy najpierw Jana Olbrachta, a później Zygmunta I Starego przebudowali starą siedzibę na wspaniałą renesansową rezydencję.
WIDOK NA WAWEL OD PÓŁNOCNEGO ZACHODU, 1618
I
m bliżej było jednak końca XVI wieku, tym większe chmury gromadziły się nad wawelskim wzgórzem. Szlachta coraz bardziej niechętnie przybywała do odległego Krakowa, którego położenie, przy przesunięciu granic Rzeczypospolitej daleko na wschód, stało się jak na stolicę dość nietypowe. W roku 1595 pożar poważnie uszkodził zamkową bryłę i mimo, że odbudowano ją w stylu barokowym, tęskniący za swą rodzinną Szwecją król Zygmunt III Waza w 1619 roku przeniósł się wraz ze swym dworem bliżej Bałtyku, do prowincjonalnej Warszawy. Od tego czasu Wawel powoli tracił na znaczeniu, chociaż nadal w tamtejszej katedrze odbywały się koronacje władców Polski. Na początku XVII stulecia Władysław IV wzmocnił zamek nowymi bastionami. Fortyfikacje te nie pomogły w odparciu wojsk szwedzkich, które po trzytygodniowym oblężeniu zdobyły Wawel w 1655 roku i okupowały go przez dwa lata, kradnąc co się da.
WAWEL NA LITOGRAFII HENRYKA WALTERA, ALBUM WIDOKÓW KRAKOWA 1865
K
rótki zryw kościuszkowski z 1794 przyniósł miastu okupację pruską. W roku 1795 pruscy żołnierze wtargnęli do zamkowego skarbca, rabując złoto i insygnia królewskie, wśród nich 6 koron, 4 berła, 4 jabłka, miecze i relikwiarze, które następnie przetopili na monety. To, co udało się uratować, tuż po powstaniu listopadowym ukradli Rosjanie. Po rozbiorach Wawel wpadł w ręce Austriaków, którzy urządzili tu lazaret i koszary wojskowe, a dziedziniec zamku dolnego zamienili w plac musztry. W 1905 cesarz Franciszek Józef I 'wspaniałomyślnie' oddał zabytek narodowi polskiemu. Od roku 1920 do wybuchu II wojny światowej gmach stanowił reprezentacyjną siedzibę prezydenta kraju. Podczas okupacji Kraków pełnił rolę stolicy Generalnej Guberni, a na Wawelu rezydował jej nazistowski namiestnik Hans Frank. Po wojnie zamkowe budowle odrestaurowano i przeznaczono na siedzibę muzeum.
WAWEL NA LITOGRAFII HENRYKA WALTERA, ALBUM WIDOKÓW KRAKOWA 1865
ierwszym murowanym budynkiem o charakterze obronnym była wieża, wzniesiona w pierwszej połowie XII stulecia w północno-wschodniej części wawelskiego grodu. Zbudowano ją z ciosów wapiennych i piaskowca na planie kwadratu o boku około 8 metrów. Obwodem warownym nadal pozostawał drewniano-ziemny wał, kilkakrotnie gruntownie naprawiany i wzmacniany. Budowę gotyckiej warowni rozpoczęto od wzniesienia nowego pałacu z tak zwaną Wieżą Łokietkową, których fundatorem był Bolesław Wstydliwy lub Leszek Czarny. Późniejsze stadium rozwoju książęcego założenia stanowiła budowa kamiennych murów zamku z basztą Jordanką. Mur podzielił wówczas teren wzgórza na zamek górny z rezydencją panującego i zamek dolny z katedrą, kościołami, domami biskupów i możnych oraz zabudowaniami gospodarczymi.
FUNDAMENTY ROMAŃSKICH KOŚCIOŁÓW: ŚW. MICHAŁA I ŚW. JERZEGO NA DZIEDZIŃCU ZEWNĘTRZNYM,
W TLE GMACH DAWNEGO SZPITALA Z BASZTĄ SANDOMIERSKĄ
MAKIETA ZAMKU ŚREDNIOWIECZNEGO
Z
a panowania Kazimierza Wielkiego rozbudowano pałac królewski i ukończono wznoszenie katedry. Przystąpiono również do prac mających na celu wzmocnienie systemu fortyfikacyjnego poprzez budowę obronnych baszt i nowej wieży o charakterze obronno-mieszkalnym. Powstała wówczas Baszta Złodziejska, która wzięła swą nazwę od mieszczącego się w niej więzienia, i w której przebywali między innymi wzięci do niewoli po bitwie pod Grunwaldem najemnicy krzyżaccy. Przy południowym odcinku muru obronnego usytuowano Basztę Panieńską oraz nie zachowane do naszych czasów baszty: Szlachecką i Tęczyńską. Również nie kochający Krakowa Władysław Jagiełło dbał o rozbudowę i unowocześnienie systemu umocnień. Podwyższył niemal cały obwód murów i wzmocnił go przez budowę przedmurza z wykuszami. Za rządów jego syna Kazimierza Jagiellończyka wymurowano dwie największe baszty. W południowo-zachodnim narożu zamku górnego stanęła Baszta Senatorska, zwana dawniej Lubranką, a w południowo-zachodnim narożniku zamku dolnego 40-metrowa Baszta Sandomierska.
WIDOK OD ZACHODU NA ZAMEK GÓRNY: W CENTRALNEJ CZĘŚCI KADRU DAWNE STAROSTWO, PO LEWEJ KAPLICA ZYGMUNTOWSKA
Z PRAWEJ WIDZIMY PAŁAC KRÓLEWSKI (W MIEJSCU ŚREDNIOWIECZNYCH STAJNI), A ZA NIM BASZTĘ SENATORSKĄ
POŁUDNIOWY MUR PARAWANOWY PAŁACU Z BASZTĄ SENATORSKĄ
N
ajwiększe przekształcenia zamku nastąpiły w XVI wieku. Objęły one głównie modernizację i rozbudowę kompleksu zabudowań reprezentacyjnych i mieszkalnych. W latach 1502-36 dostawiono do siebie kolejne budowle pałacowe, tworząc zespół o trzech skrzydłach mieszkalnych otaczających pięciokątny dziedziniec, zamknięty od południa murem parawanowym. Dziedziniec ten otoczono bogato zdobionymi trzypiętrowymi krużgankami. Prace prowadzone były zgodnie z planami przygotowanymi przez Franciszka z Florencji oraz Bartłomieja Berecciego, i pod ich nadzorem. W latach 1517-33 właśnie według projektu Berecciego wzniesiono późnorenesansową Kaplicę Zygmuntowską. Na przełomie XVI i XVII wieku przekształceniom uległo północne skrzydło zamku. Powstała wtedy reprezentacyjna klatka schodowa, zwana Schodami Senatorskimi, nowy wystrój otrzymały także zamkowe wnętrza. Około roku 1640 rozpoczęto wznoszenie nowoczesnego systemu fortyfikacji mającego odpowiadać ówczesnym wymogom obrony artyleryjskiej - od strony południowej i północy zbudowano bastiony wzmacniane ziemnym szańcem. W okresie późniejszym uzupełniły je ukończone w roku 1794 dodatkowe obwarowania na planie gwiaździstym. Ostatnią kampanię umacniania wawelskiego wzgórza przeprowadzili zaborcy austriaccy, którzy w połowie XIX stulecia sformułowali nowy system obronny składający się z pełnego obwodu murów kamienno-ceglanych oraz dwóch kaponier zwieńczonych krenelażem i zaopatrzonych w machikuły. Austriacy wyburzyli również stare budynki duchowieństwa katedralnego, stawiając na ich miejscu szpital wojskowy.
KATEDRA WAWELSKA I ZACHODNIE SKRZYDŁO PAŁACU (KUCHNIE KRÓLEWSKIE)
becnie Wawel stanowi siedzibę wielkiego muzeum, tak licznego w ciekawe eksponaty i atrakcje, że całość została podzielona tematycznie na części i chęć obejrzenia każdej z nich wiąże się z kupnem oddzielnego biletu. Są to: Prywatne Apartamenty Królewskie, Komnaty Królewskie, Skarbiec Koronny i Zbrojownia, Sztuka Wschodu, Wawel Zaginiony, Katedra Królewska oraz Smocza Jama. Podział taki umożliwia lepszą organizację zwiedzania i skupienie się na tym, co najbardziej nas interesuje. Powoduje jednak, że chętni do obejrzenia całości złapią się za głowę, kiedy podliczą, ile będzie ich to kosztować.
BRAMA WEJŚCIOWA NA RENESANSOWY DZIEDZINIEC
K
omnaty i Apartamenty Królewskie zajmują większość pomieszczeń zamku. Podczas rekonstrukcji starano się odtworzyć ich wygląd z czasów panowania Jagiellonów i częściowo z okresu Wazów. Na parterze i I piętrze były pokoje prywatne - mieszkał tu król z rodziną, swoje izby mieli też niektórzy dworzanie. II piętro to część reprezentacyjna zamku. Przyjmowano tutaj poselstwa, obradował sejm, urządzano oficjalne uroczystości i huczne zabawy. Nazwy pomieszczeń tłumaczą ich przeznaczenie, niektóre z nich nazwano również od zdobiących je malowideł i elementów wyposażenia np.: Sala Turniejowa, Sala Poselska, Sala "Pod Planetami" czy Sala Senatorska. W tej ostatniej obradował Senat, odbywały się bale, przedstawienia teatralne i ważne uroczystości. Rolę sali tronowej pełniła Sala Poselska. Jej strop zdobią XVI-wieczne główki królów, dworzan i mieszczan. Pierwotnie było ich 194, przetrwało 30. Komnaty ozdobione są wspaniałymi arrasami - tkanymi z jedwabnych, wełnianych i metalowych nici, przedstawiającymi sceny biblijne, fantastyczne stwory, herby i inicjały królewskie. Arrasy pojawiły się na Wawelu wraz z królową Boną i do dziś zachowało się ich około 140. W salach I i II piętra znajduje się wystawa orientaliów, między innymi jednej z największych na świecie kolekcji namiotów tureckich i perskich, broń wschodnia, dywany i kobierce, chorągwie i inne przedmioty zdobyte pod Wiedniem.
NA DZIEDZIŃCU PAŁACOWYM
P
o XVIII i XIX-wiecznych rozbojach w Skarbcu pozostała tylko część cennej kolekcji królewskich insygniów i regalii. Wśród tego, co udało się uratować, najsłynniejszy jest niewątpliwie Szczerbiec, koronacyjny miecz królów polskich. W Zbrojowni obejrzeć można ponadto kolekcje zbroi, hełmów, tarcz oraz broni siecznej i palnej. Wiele z nich jest pięknie zdobionych - były one nie tylko orężem, ale także dziełami sztuki. Wawel Zaginiony prezentuje fundamenty i fragmenty średniowiecznych zabudowań sakralnych, uzupełnione rekonstrukcją komputerową, dzięki której można zobaczyć, jak przypuszczalnie wyglądały nieistniejące już budynki.
edną z najważniejszych świątyń w Polsce jest katedra wawelska. Odbywały się w niej uroczystości koronacyjne, tutaj monarchowie i ich dzieci zawierały śluby i chrzcili potomków. W jej wnętrzu oraz w podziemiach spoczywają niemal wszyscy królowie Polski. Ma ona formę trzynawowej, trzywieżowej bazyliki z transeptem i kaplicami, z których najpiękniejszą jest pokryta pozłacaną blachą XVI-wieczna renesansowa Kaplica Zygmuntowska - mauzoleum ostatnich Jagiellonów. Na środku nawy głównej umieszczono osłoniętą barokową kopułą trumnę z relikwiami patrona świątyni - św. Stanisława. Wewnątrz warto zwrócić uwagę na wykonany przez Wita Stwosza w 1492 roku nagrobek Kazimierza Jagiellończyka i znajdujący się obok ołtarza głównego grób jednego z dobroczyńców Krakowa - Kazimierza Wielkiego.
WIDOK NA WAWEL Z ULICY STRADOMSKIEJ W ŚRODKU DNIA I PO ZMROKU
LITERATURA
1. M. Antoniewicz: Zamki na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej...
2. B. Guerquin: Zamki w Polsce, Arkady 1984
3. I. T. Kaczyńscy: Zamki w Polsce południowej, Muza SA 1999
4. L. Kajzer, J. Salm, S. Kołodziejski: Leksykon zamków w Polsce, Arkady 2001
5. R. Sypek: Zamki i obiekty warowne Jury Krakowsko-Częstochowskiej
6. J. Szymczak: Zamki i pieniądze w średniowiecznej Polsce
NA STARYM RYNKU W KRAKOWIE
W pobliżu: Tyniec - warowne opactwo Benedyktynów z XI w., 11 km Wieliczka - zamek żupny z XIV w., 13 km Korzkiew - zamek rycerski z XIV/XV w., 15 km
Morawica - plebania z XVII w., w niej relikty dawnego zamku, 16 km Wielka Wieś (Biały Kościół) - relikty zamku rycerskiego z XIV w., 17 km