udowę starszego z dwóch średniowiecznych opolskich zamków rozpoczął około 1228 roku Kazimierz I, syn księcia raciborskiego Mieszka Plątonogiego. Władca ten nie posiadał wystarczającej ilości środków do realizacji takiej inwestycji, w związku z czym posłużył się finansami dwóch działających w jego imieniu dostojników: wojewody Klemensa Gryfity z Ruszczy oraz jego brata Wierzbięty, związanych umową z księciem i liczących z tego tytułu na duże nadania ziemskie. Prace przy warowni kontynuowali synowie Kazimierza: Mieszko Otyły (+1246), Władysław (+1281), a następnie Bolesław (+1313), stronnik króla czeskiego i oponent Władysława Łokietka w jego walce o tron krakowski. W latach 1273-89 Bolesław wzniósł główny dom zamkowy, kaplicę św. Anny oraz cylindryczny bergfried, zachowany do czasów współczesnych i dziś określany mianem Wieży Piastowskiej. Na przestrzeni wieków XIV i XV w istniejący obwód warowny lokowano kolejne budynki i fortyfikacje; w konsekwencji u schyłku średniowiecza książęca siedziba rozwinęła się w okazałe założenie o charakterze rezydencjalno-obronnym, opisane w dokumentach z 1391 jako stare, zapewne w związku z powstaniem w zbliżonym czasie zupełnie nowego zamku na pobliskiej Górce.
WIDOK WIEŻY OD WSCHODU, NA PIERWSZYM PLANIE URZĄD WOJEWÓDZKI
P
o wygaśnięciu, wraz ze śmiercią księcia Jana II Dobrego, linii Piastów opolskich sporządzono inwentarz warowni, który wymienia wprawdzie 35 pomieszczeń, ale nie informuje o położeniu i wyglądzie poszczególnych budynków, jakie przypuszczalnie pod rządami Habsburgów uległy dewastacji. W roku 1552 wizytująca Opole księżna Siedmiogrodu a zarazem tymczasowa pani na zastawionym przez Niemców księstwie opolsko-raciborskim zastała zamek niemal całkowicie pusty i zniszczony, pozbawiony podstawowych sprzętów, częściowo zagrożony zawaleniem. Pięć lat po tej wizycie ówczesny starosta opolski Jan Oppersdorff rozpoczął remont i przebudowę warowni. W latach 1557-1566 z jego inicjatywy przekształcono skrzydło wschodnie i południowe, naprawiono trakty komunikacyjne, wykonano nowe odrzwia i obramienia okienne, położono świeże tynki, a szczyty budynków pozłocono. W trakcie realizacji tych prac ciężka konstrukcja głównego korpusu zamkowego osiadła w zbyt mokrym gruncie powodując pęknięcie jednej ze ścian. Uszkodzenie prowizorycznie naprawił sprowadzony z Wrocławia mistrz murarski Wincenty zakładając w jego miejscu spinające całość stalowe klamry. Już wtedy pojawiły się jednak głosy, że rozwiązaniem korzystniejszym od kosztownej i niepewnej naprawy byłoby postawienie od fundamentów nowego budynku. Trzydzieści lat później zamek wzmocniono nowoczesnymi fortyfikacjami ziemnymi.
NAJSTARSZY ZNANY WIZERUNEK ZAMKU KSIĄŻĘCEGO, POLICHROMIA W KOŚCIELE TRÓJCY ŚWIĘTEJ Z 2. POŁOWY XIV WIEKU
MALOWNICZA, LECZ MAŁO WIARYGODNA PANORAMA MIASTA Z ZAMKIEM PIASTOWSKIM, PFALZGRAF OTTHEINRICHS REISEBILDER 1536-37>
POCZET PIASTÓW OPOLSKICH
Mieszko I Plątonogi (1202-1211), ur. około 1130, władca Raciborza, Siewierza, Bytomia, a od 1202 Opola. W roku 1210 zasiadł na tronie krakowskim. Żył około 80 lat.
Kazimierz I (1211-1230), ur. w 1178, syn Mieszka Plątonogiego, uczestnik krucjaty na Bałkany, budowniczy zamku na Ostrówku, mąż księżniczki bułgarskiej Violi. Żył 52 lata.
Mieszko II Otyły (1230-1246), ur. około 1220, syn Kazimierza i Violi, uczestnik bitwy z armią mongolską pod Legnicą, mąż córki Konrada Mazowieckiego Judyty. Żył 26 lat.
Władysław I (1246-1281), ur. około 1225, brat Mieszka Otyłego, kontynuował budowę zamku, sprowadził do Opola franciszkanów i dominikanów, mąż księżniczki wielkopolskiej Eufrozyny. Żył 57 lat.
Bolesław I (1281-1313), ur. około 1255, syn Władysława I, lennik króla Czech, szwagier księcia wrocławskiego Henryka Probusa, krewny i wróg króla Władysława Łokietka. W latach 1291-92 starosta Krakowa, od 1306 książę wieluński. Żył około 60 lat.
Bolesław II (1313-1356), ur. przed 1300, syn Bolesława I, prowadził pokojową politykę unikając wojen, uważał się za Polaka, mąż córki księcia jaworskiego Elżbiety, później czeszki Małgorzaty. Żył około 60 lat.
Władysław II Opolczyk (1356-1396), ur. około 1327, syn Bolesława II, książę kujawski i dobrzyński, fundator klasztoru jasnogórskiego, ojciec chrzestny Władysława Jagiełły, potem jego wróg i sojusznik Krzyżaków. Do 1396 pan na większości zamków jurajskich, mąż księżniczki wołogoskiej Elżbiety, a następnie - księżniczki mazowieckiej Eufemii. Żył około 75 lat.
Bolesław III (1356-1382), ur. około 1330, syn Bolesława II, książę strzelecki, współrządził Opolem wraz z bratem Władysławem II, mąż Anny. Żył około 60 lat.
ZAMEK WIDZIANY OD ZACHODU NA RYSUNKU V. SAEBISCHA, 1608
WIDOK OD WSCHODU NA SZTYCHU Z 1654 ROKU
POCZET PIASTÓW OPOLSKICH cd.
Jan I Kropidło (1396-1421), ur. około 1360, syn Bolesława III, absolwent prawa na uniwersytecie w Bolonii, biskup poznański, wrocławski i chełmiński, ważny sojusznik Jagiełły zapamiętany głównie z hulaszczego stylu życia. Przydomek Kropidło zawdzięczał pięknym kręconym włosom. Żył około 60 lat.
Bolesław IV (1396-1437), ur. około 1365, syn Bolesława III, współrządził z braćmi w Opolu i Niemodlinie, sprzymierzony z ruchem husyckim, mąż Małgorzaty. Żył około 70 lat.
Jan II (1437-1439), ur. przed 1412, syn Bolesława IV, bezżenny, nie pozostawił legalnego potomstwa. Władca marginalny. Żył około 40 lat.
Bolesław V (1437-1460), ur. około 1400, syn Bolesława IV, wróg kościoła rzymskiego (najechał i spalił klasztor jasnogórski) i sojusznik husytów. Jako zięć Jagiełły utrzymywał bliskie kontakty z Polską, mąż Elżbiety Pileckiej (pasierbicy królewskiej), później szlachcianki kujawskiej Jadwigi. Żył około 60 lat.
Mikołaj I (1437-1476), ur. około 1420, syn Bolesława IV, współrządził z braćmi w Opolu, samodzielnie w Brzegu, Kluczborku, Niemodlinie i Oleśnie, mąż księżniczki legnickiej Magdaleny. Posiadał liczne potomstwo – głównie z nieprawego łoża. Żył około 55 lat.
Mikołaj II (1476-1497), ur. około 1450-1460, syn Mikołaja I, jedyny nie zniemczony w tamtym okresie książę śląski. Za próbę zamordowania księcia cieszyńskiego skazany przez niemiecki sąd na topór - wyrok wykonano. Żył około 40-50 lat.
Jan II (III) Dobry (1476-1532), ur. około 1460, syn Mikołaja I, władca najbogatszego państewka śląskiego. Jako monarcha miał opinię osoby gospodarnej, łagodnej i nieco tchórzliwej. Jedyny z współczesnych mu książąt śląskich posługujący się na co dzień językiem polskim. Nigdy się nie ożenił. Był ostatnim księciem opolskim z dynastii Piastów. Żył około 70 lat.
F. B. WERNHER, WIDOKI KLASZTORÓW RYCERSKICH I PAŁACÓW DOLNEGO ŚLĄSKA 1739
F.B. WERNHER, TOPOGRAPHIA SILESIAE 1744-68>
W
ielki pożar, który w roku 1615 wybuchł w mieszkaniu burgrabiego, zniszczył zamek i prawie całe miasto. Na Ostrówku, oprócz wypalonych murów, zachował się jedynie młyn zamkowy i wieża prochowa. Podczas wojny trzydziestoletniej (1618-48) nie tylko naprawiono powstałe w wyniku pożaru zniszczenia, ale również wzmocniono system obronny zamku, dzięki czemu w latach 1633-34 był on w stanie obronić się przed oblężeniem wojsk cesarskich gen. von Gotza. Cena oporu była jednak wysoka: w wyniku długotrwałego ostrzału warownia poważnie ucierpiała, a stopień jej uszkodzeń opisuje lustracja z 1645 roku. [...] W dolnej części jest komnata sklepiona, niebezpiecznie uszkodzona, na pierwszym piętrze grożą dwie sklepione komnaty zawaleniem się, kamienie tak mocno wystają, że zdaje się jakby lada chwila spaść miały. Na drugim piętrze z trzech izb oraz sześciu alkierzy cztery tak zrujnowane, że mieszkać w nich nie sposób, a także sufit w jednej izbie całkiem jest popsuty i opada w kilku miejscach. Stary budynek ku południowi opustoszał, że zielsko w nim porasta. Jest tam izba, którą zowią ziemską, tę chciał starosta krajowy odnowić, ale mur się zapadł [...]. Potwierdzeniem tego opisu może być fakt, że gdy w 1655 roku król Jan Kazimierz (przebywający na wymuszonej emigracji w podlegającym mu formalnie tytułem zastawu księstwie opolsko-raciborskim) zwołał w Opolu dwutygodniową konwokację stanów, jako miejsce swojego zamieszkania zamiast zniszczonego zamku wybrał kamienicę w Rynku Głównym.
ZAMEK OD STRONY MIASTA I KANAŁU MŁYNÓWKI JESZCZE BEZ NADBUDOWY WIEŻY, FOTOGRAFIA Z OKOŁO 1870 ROKU
PARK ZAMKOWY W 1901
W
iek XVII i XVIII przyniosły stopniowy upadek znaczenia zamku, a w konsekwencji – pogorszenie się jego stanu technicznego. Jeszcze przed 1730 rozebrano spalone skrzydło zachodnie, by na jego miejscu postawić kaplicę, która w roku 1750 była już zniszczona i nie użytkowana, a w czasie wojny siedmioletniej (1756-1763) służyła jako spichlerz. W 1816 roku, gdy Opole ustanowione zostało stolicą rejencji, zamek po gruntownym remoncie przekazano na siedzibę jej głównego urzędu. W latach 1838-55 zmieniono całkowicie najbliższe otoczenie warowni: rozebrano część murów obwodowych oraz gmach sądowy, zasypano fosy, zniwelowano wały urządzając w ich miejscu zieleniec, rozebrano także stary młyn zamkowy. Pozostałe budynki wyremontowano i przebudowano dla nowych zastosowań. Blisko sto lat później, w latach 1928-30 decyzją władz niemieckich zamek został rozebrany, a zastąpił go nowoczesny siedmiopiętrowy biurowiec rejencji, wyposażony w niezwykłą wówczas nowinkę techniczną - windę typu Paternoster. Ze średniowiecznego założenia zachowała się jedynie cylindryczna wieża, która otrzymała nowe zwieńczenie, jeszcze raz przebudowane w czasach hitlerowskich, a później w roku 1957.
ZAMEK NA POCZTÓWCE Z 1910 ROKU
ZAMEK W TRAKCIE ROZBIÓRKI, 1928
WZNIESIONY NA RUINACH STAREJ WAROWNI BUDYNEK REJENCJI, FOTOGRAFIA Z LAT 30. WIEKU
amek na Ostrówku pierwotnie składał się z wielobocznego narysu ceglanych murów obwodowych (wypełnionych kamieniem wapiennym i zaprawą) o grubości od 2 do około 3 metrów, powtarzających przebieg drewniano-ziemnych wałów grodu, a także z wysuniętej poza obwód murów czworobocznej wieży północnej, wolno stojącego czworobocznego budynku o wymiarach podstawy 12x15 metrów, będącego być może donżonem, i dostawionego do niego od północy głównego domu zamkowego. Dom ten przypuszczalnie posiadał dwie kondygnacje: na parterze mieścił dużą salę, zwaną później zieloną, oraz dwie pomniejsze izby, a na piętrze - salę i trzy komnaty. Na rok około 1300 datuje się powstanie cylindrycznej wieży, tzw. bergfriedu oraz bogato dekorowanej kaplicy, poświęconej w 1307. W skład zespołu wchodziła ponadto dwupiętrowa kuchnia, piekarnia, studnia połączona drewnianą kwadratową rurą z fosą zamkową, a także pozostała drewniana zabudowa mieszkalna i gospodarcza rozlokowana na dziedzińcu wzdłuż ceglanego obwodu, a zastąpiona w XIV i XV wieku budynkami murowanymi.
PLAN ZAMKU NA OSTRÓWKU W XIV WIEKU WG B. GUERQUINA
O
koło roku 1300 przy bramie wjazdowej, w części południowo-wschodniej założenia warownego, wybudowano cylindryczną wieżę ostatecznej obrony, zwaną dziś Wieżą Piastowską. Budowla ta, w całości murowana z rdzawoczerwonej cegły, posadowiona jest na głębokim sześciometrowym fundamencie z kamienia polnego. Pierwotnie wejście do niej znajdowało się kilka metrów nad poziomem dziedzińca i dostępne było z drewnianej galerii, wewnątrz zaś mieściły się: w dolnej kondygnacji loch więzienny, a wyżej - kuchnia, izba mieszkalna oraz wartownia. W średniowieczu wieżę wieńczył ganek straży z blankowaniem i dach stożkowy. Ten element architektury ulegał jednak często modyfikacji, i tak po 1880 roku jej szczyt zdobił granitowy szpic z żelaznym orłem piastowskim, zastąpiony w roku 1906 stożkowatym dachem pokrytym dachówką, zmienionym z kolei w 1934 na cynkowy, niewysoki stożek z glapą. W roku 1957 budowli nadano wygląd, który zachował się do czasów obecnych, formując w miejsce stożka murowaną spiczastą iglicę. Współcześnie Wieża Piastowska mierzy 42 metry wysokości i liczy 163 stopnie.
ieża Piastowska jest jedyną murowaną pozostałością po zamku książąt opolskich na Ostrówku. Będąca symbolem miasta i odbywającego się w nim Krajowego Festiwalu Polskiej Piosenki stanowi obecnie znakomity punkt widokowy z maleńkim sklepikiem (przy wejściu na parterze) zaopatrzonym w książki i suweniry. Wieża wciśnięta jest pomiędzy budynek dawnej rejencji, dzisiaj siedzibę urzędu wojewódzkiego, a festiwalowy Amfiteatr Tysiąclecia wzniesiony na miejscu wczesnośredniowiecznej drewnianej osady, której fragment odkopano podczas prac budowlanych w latach 30. ubiegłego wieku. Po wojnie pojawiła się koncepcja, aby te starożytności zakonserwować i skryć pod szklano-betonową kopułą, a całość uzupełnić współczesną rekonstrukcją, jednak z braku środków na jego realizację pomysł upadł. Inny relikt po średniowiecznym założeniu to malowniczo położony staw będący pozostałością fosy niegdyś odcinającej warownię od południa.
Aby wejść na wieżę, należy kupić bilet wstępu. Zwiedzanie odbywa się w towarzystwie przewodnika. W ramach programu pokaz multimedialny.
Fotografowanie pamiątkowe nie wymaga specjalnego zezwolenia ani dodatkowej opłaty.
Do wieży nie wolno wprowadzać ani wnosić zwierząt.
POD WIEŻĄ I NIEMAL U JEJ SZCZYTU (UWAGA NA GŁOWY!)
WIDOK Z WIEŻY NA AMFITEATR (PRZED MODERNIZACJĄ, 2005)...
...ORAZ NA OPOLSKĄ STARÓWKĘ
DOJAZD
W
ieża stoi w północnej części Wyspy Pasieka, w widłach Odry i Kanału Młynówka, około 300 metrów na zachód od Starego Rynku. Aby się tutaj dostać, należy dojść do głównego wejścia Urzędu Wojewódzkiego, przed wejściem skręcić w prawo w stronę zadaszonego parkingu, tam w lewo i za budynek, którego wieża niemalże dotyka. Dojście z dworca PKP ul. Korfantego w lewo za Kanał Młynówka, i dalej w prawo ul. Piastowską. Niewielki parking dla samochodów przy UW po przeciwnej stronie ul. Piastowskiej, nieco większy przy Bibliotece Uniwersyteckiej lub koło Amfiteatru. W weekendy bez większego problemu zaparkujecie przy ul. Piastowskiej.
LITERATURA
1. M. Chorowska: Rezydencje średniowieczne na Śląsku, OFPWW 2003
2. B. Guerquin: Zamki w Polsce, Arkady 1984
3. Z.Janusz, P.Tałan: Biografie Książąt Opolskich
4. I. T. Kaczyńscy: Zamki w Polsce południowej, Muza SA 1999
5. L. Kajzer, J. Salm, S. Kołodziejski: Leksykon zamków w Polsce, Arkady 2001
6. Album: Zamki i Pałace Euroregionu Pradziad, wyd. SRDO
WIDOK OD POŁUDNIA NA WIEŻĘ PIASTOWSKĄ, NA PIERWSZYM PLANIE STAW BARLICKIEGO
NARODOWE CENTRUM POLSKIEJ PIOSENKI, W TLE WIEŻA ZAMKOWA
W pobliżu: Opole - relikty zamku książęcego z XIV w., 600 m
Prószków - zamek szlachecki z XVI w., 12 km
Zimnice Małe - spichlerz folwarczny na murach zamku z XVI w., 15 km Rogów Opolski - zamek renesansowy z XVI w., 22 km Niemodlin - zamek książęcy z XV/XVII w., 25 km Krapkowice - zamek szlachecki Redernów z XVII w., 27 km Krapkowice Otmęt - zamek rycerski z XIV/XVI w., 27 km
Kantorowice - zamek myśliwski z XVI/XVII w., 30 km