|
ZAMEK W KRAPKOWICACH, WIDOK Z WSCHODNIEGO BRZEGU ODRY
|
|
ie znamy fundatora zamku w Krapkowicach ani daty jego powstania. Przyjmuje się, że pierwsza gotycka warownia wzniesiona została jeszcze przed nadaniem osadzie praw miejskich, czyli przed rokiem 1294. Miejscowa legenda przypisuje jej budowę inicjatywie zakonu templariuszy, co wprawdzie brzmi bardzo romantycznie, ale w świetle faktów historycznych wydaje się mało prawdopodobne. Nieznane więc są losy zamku i jego mieszkańców w początkach jego funkcjonowania, lecz czasy te najwyraźniej musiały być burzliwe, skoro współcześni pisali o pojawiającej się w jego komnatach białej damie. Do 1532 Krapkowice stanowiły własność piastowskich książąt opolsko-raciborskich, aby po śmierci ostatniego z przedstawicieli rodu Jana Dobrego przejść w posiadanie cesarza Ferdynanda I. Ten niedługo potem oddał ją w zastaw wraz z miastem Joachimowi Buchcie z Otmętu za kwotę 6,500 talarów, czyli całkiem niedrogo, co świadczyć mogło o determinacji Habsburga w zdobywaniu środków na spłatę długu zaciągniętego na poczet wyniszczającej wojny z Turcją.
|
|
|
XVIII-WIECZNE WIDOKI MIASTA I ZAMKU NA RYCINACH F.B. WERHNERA, TOPOGRAFIA ŚLĄSKA 1744-68
|
1582 roku cesarz Rudolf II Habsburg sprzedał Krapkowice Hansowi von Redern z Rozkochowa. Von Redernowie w miejscu starej średniowiecznej budowli wznieśli czteroskrzydłową, trzykondygnacyjną barokową rezydencję, która odtąd pełniła funkcję głównego gniazda rodowego właścicieli miasta. Prace budowlane ukończono w roku 1678, co upamiętnione zostało datą umieszczoną na bramie zamkowej. Za panowania hrabiów von Redern wygodny, okazały gmach przeżywał okres swej największej świetności i stan ten trwał aż do 1722 roku, kiedy w wyniku gwałtownego pożaru spłonęła znaczna część zabudowy miasta, w tym zamek. Spaloną rezydencję odbudowano tylko do poziomu drugiej kondygnacji; zniszczenia na najwyższym piętrze były bowiem tak rozległe, że podjęto decyzję o jego rozbiórce. W sierpniu 1759 roku zmarł ostatni męski potomek rodu linii krapkowickiej hrabia Henryk Adolf von Redern, pozostawiając cały majątek córce Henriettcie, która odeszła wkrótce po ojcu w wieku zaledwie dziewięciu lat. Spadek wraz z zamkiem przypadł więc jej matce Renacie von Redern, ta zaś w 1775 roku sprzedała rezydencję za sumę 18,000 talarów Karolowi Wilhelmowi von Haugwitzowi. Nowi właściciele rodową siedzibę mieli w pobliskim Rogowie Opolskim i nie przykładali większej uwagi do kondycji krapkowickiego pałacu, przeznaczając go z czasem na potrzeby gospodarcze i umieszczając w jego wnętrzach manufakturę sukienniczą oraz warsztaty tkackie. Do dewastacji komnat zamkowych przyczyniły się też wojny napoleońskie, a w szczególności decyzja o ulokowaniu w nich szpitala wojskowego dla żołnierzy francuskich oblegających w 1806 roku Kędzierzyn-Koźle. W latach 1834-45 w części pomieszczeń funkcjonowała szkoła, która działała tutaj również w okresie międzywojennym. Dużych zniszczeń zabytek doznał od wojsk sowieckich podczas walk zimą 1945 roku. Odbudowany wkrótce po wojnie został zaadaptowany na potrzeby edukacyjne i w charakterze placówki szkolnej funkcjonuje do dzisiaj.
|
|
|
WIDOK NA ZAMEK OD STRONY WSCHODNIEJ, LATA 1900-10
|
|
ie zachowały się opisy zamku średniowiecznego. Stosunkowo łatwo można sobie wyobrazić natomiast, jaką formę i układ przestrzenny posiadała zbudowana na jego murach siedziba rodu von Redern, ponieważ do czasów nam współczesnych jej bryła nie uległa większym zmianom. W drugiej połowie XVII wieku zamek przedstawiał się jako rozległe założenie o czterech prostych skrzydłach, z których każde posiadało wysoki parter i dwa piętra. Wjazd na regularny, otoczony krużgankami dziedziniec prowadził przez bramę utworzoną w kształcie tunelu przebijającego masyw budowli od strony zachodniej. Na dziedzińcu zachowała się głęboka na ponad 30 metrów studnia, pochodząca przypuszczalnie jeszcze z okresu średniowiecznego. W sąsiedztwie gmachu ustawiono oranżerię z oszklonymi ścianami, połączoną bezpośrednio z cieplarnią oraz wyjściem do ogrodu i parku. W drugiej połowie XVIII stulecia podczas odbudowy po zniszczeniach spowodowanych pożarem zamek utracił trzecią kondygnację, a w wieku XIX został pozbawiony niektórych cech stylowych, m.in. zamurowano arkady na piętrze, przekształcając dotychczasowe krużganki w korytarz.
|
|
WIDOK ZAMKU W 1888 ROKU, SCHLIESEN EINE SCHILDERUNG DES SCHLIESERLANDES
|
asadnicza, czteroskrzydłowa forma budowli przetrwała do czasów obecnych, pozbawiono jej jednak wielu elementów dekoracyjnych charakterystycznych dla minionych czasów. Z dawnego wystroju zachowały się arkadowe przejścia w części parterowej skrzydeł zamkowych na dziedzińcu, a we wnętrzach - barokowe kinkiety ozdobione postaciami tłustych cherubinków zawieszonych nad kamiennymi schodami prowadzącymi do sali balowej, kilka bogato zdobionych pieców kaflowych, a także zabytkowa dębowa boazeria z pomieszczeniami kredensowymi w sali jadalnej. Współcześnie gmach nie zachwyca urodą - ubrany w szarobure barwy jest taki...zwyczajny, znacznie ciekawiej przy tym prezentuje się od strony skarpy rzecznej, na której stoi. W zamku siedzibę ma Zespół Szkół Zawodowych.
|
ARKADOWE KRUŻGANKI NA DZIEDZIŃCU / NA GÓRZE PO PRAWEJ TARAS WIDOKOWY PRZED SKRZYDŁEM WSCHODNIM
|
amek stoi we wschodniej części miasta, przy ul. Zamkowej, nieopodal mostu na Odrze łączącego Krapkowice z Otmętem. Jadąc od strony Otmętu (zjazd z autostrady) jego przysadzista sylweta widoczna jest już z daleka. Do Krapkowic dojechać można PKS-em albo komunikacją miejską z Gogolina, gdzie zatrzymują się pociągi. Samochód parkujemy pod zamkiem, na parkingu przy ul. Przybrzeżnej, albo na Rynku.
|
|
W pobliżu:
Krapkowice Otmęt - ruina zamku rycerskiego XIVw., 3 km
Rogów Opolski - renesansowy zamek Rogoyskich XVI/XVIIw., 7 km
Głogówek - zamek Oppersdorffów XVIw., 17 km
Moszna - pałac eklektyczny XIXw., 18 km
Prószków - zamek szlachecki XVIw., 19 km
Chrzelice - zamek joannitów XIIIw., przebudowany, 23 km
Kędzierzyn-Koźle - pozostałości zamku Piastów kozielskich XIVw., 24 km
Strzelce Opolskie - ruina zamku książąt piastowskich XIVw., 25 km
Opole - pozostałości zamku książęcego XIIIw., 27 km
Opole Górka - relikty zamku książęcego XIVw., 27 km
|
tekst: 2013
fotografie: 2006
© Jacek Bednarek
|
|