|
TURNIEJ O MIECZ KRÓLA KAZIMIERZA WIELKIEGO, W TLE BUDYNEK ZWANY 'PA£ACEM KRÓLEWSKIM'
|
|
prawdzie mo¿liwo¶æ istnienia w obrêbie wspó³czesnego Szyd³owa XIII-wiecznej siedziby ksi±¿êcej sugeruje po¶wiadczony ¼ród³owo pobyt w 1255 roku Boles³awa Wstydliwego, to przypuszczalnie zapis ten nie odnosi siê do zachowanych ruin zamku murowanego, lecz raczej do trudnego dzi¶ do zdefiniowania grodu drewnianego, który móg³ hipotetycznie byæ zlokalizowany poza murami miejskimi, na wzgórzu, gdzie obecnie stoi gotycki ko¶ció³ Wszystkich ¦wiêtych. Lokacja Szyd³owa nast±pi³a w pierwszym kwartale XIV stulecia, co potwierdza dokument króla W³adys³awa £okietka z 1329 roku. Dopiero jednak okres rz±dów Kazimierza Wielkiego przyniós³ rozwój jego umocnieñ oraz - co nadal z braku dok³adnych przekazów ¼ród³owych pozostaje jedynie w sferze domys³ów - budowê murowanej siedziby królewskiej o charakterze warownym.
|
|
'PA£AC KRÓLEWSKI', WIDOK OD PO£UDNIOWEGO WSCHODU (TAM GDZIE TURY¦CI NIE ZAGL¡DAJ¡)
|
kres ¶wietno¶ci zamku kazimierzowskiego - przyjmijmy takie nazewnictwo pomimo braku jednoznacznych dowodów w kwestii fundatora - przypad³ w pocz±tkowej fazie jego funkcjonowania, czyli jeszcze w ¶redniowieczu. ¦wiadcz± o tym obecno¶ci na zamku królów Polski: Kazimierz Wielki bawi³ tu przynajmniej sze¶ciokrotnie, a W³adys³aw Jagie³³o przyje¿d¿a³ do Szyd³owa a¿ siedemna¶cie razy. Z polecenia tego w³adcy w latach 1394-95 trzymano tutaj w honorowej niewoli najm³odszego brata w³adys³awowego - ¦wirdygie³³ê, pó¼niejszego wielkiego ksiêcia Litwy. W czasach Piastów i Jagiellonów Szyd³ów pe³ni³ funkcjê siedziby starosty i s±du. Skupia³ te¿ administracjê lokalnej królewszczyzny, przekszta³conej w okresie pó¼niejszym w starostwo niegrodowe. Zasadnicze zmiany w funkcjonowaniu i obrazie przestrzennym zamku przynios³a druga po³owa XV oraz prze³om XV i XVI wieku, gdy utraci³ on rangê rezydencji królewskiej, a jego warto¶æ obronna straci³a na znaczeniu. Po¿ar miasta i zamku w roku 1541 pog³êbi³ postêpuj±ce zmiany, pomimo ¿e renesansow± odbudowê przeprowadzono sprawnie i z du¿ym rozmachem.
|
|
POZOSTA£O¦CI ZAMKU W SZYD£OWIE NA LITOGRAFII K. STRONCZYÑSKIEGO,
KAZIMIERZA STRONCZYÑSKIEGO OPISY I WIDOKI ZABYTKÓW W KRÓLESTWIE POLSKIM 1844-55
|
miany realiów politycznych i spo³ecznych sprawi³y, ¿e w czasach nowo¿ytnych zamek, niszczony po¿arami i pozostaj±cy w rêkach administracji pañstwowej, a jednocze¶nie pozbawiony regularnych remontów, systematycznie podupada³. Jego stan i wyposa¿enie znamy z przeprowadzonej w 1615 roku lustracji: Naprzeciwko bramy jest kuchnia, w której drzwi na zawiasach, okno jedno, ognisko dobre, komin murowany. Z tej kuchni s± drzwi na zawiasach ze skoblem do izdebki, komin murowany, piec bia³y, okien trzy. Z piekarni drzwi do komory, okno jedno. Przeciw kuchni jest stajnia, gontami pobita, wrot dwoje na biegunach, okien trzy szklanych ma³ych. Podle stajni jest wozownia, drzwi dwoiste, wedle wozowni jest spi¿arnia, w której owies chowaj±, drzwi do niej na zawiasach. Niedaleko kuchni jest furtka w murze, drzwi do niej na zawiasach trzech, przez któr± chodz± do psiarni, któr± pan starosta zbudowa³, dachem pobita, w niej sieñ, z tej sieni jest izbie dwie naprzeciwko sobie, drzwi na zawiasach, piec, kominy i okno szklone, komór kilka. Ta psiarnia jest parkanem wokó³ oparkaniona. Zamek jest po ¶mierci nieboszczyka s³awnej pamiêci podskarbiego koronnego przez tera¼niejszego starostê zrestaurowany, jednak i¿ jeszcze naprawy potrzebowaæ bêdzie, tedy przychylaj±c siê do konstytucji anno 1607 o munitiach i przyczynieniu armady [...], wk³adamy to onus na pana starostê, aby duxante vita sua wyda³ po fl. 150 z procentów starostwa na ka¿dy rok.
|
|
PANORAMA MIASTA W XIX WIEKU OD STRONY PO£UDNIOWO-ZACHODNIEJ, K£OSY,/i> 1869
RUINÊ ZAMKU WIDZIMY PO LEWEJ STRONIE, PO PRAWEJ KO¦CIÓ£ WSZYSTKICH ¦WIÊTYCH
|
gieñ pod³o¿ony latem 1630 roku przez zbuntowany brakiem ¿o³du oddzia³ wojsk zaciê¿nych spowodowa³ po¿ar i zniszczenie domów na przedmie¶ciu, a tak¿e straty w substancji samego zamku. Kolejne zniszczenia nadesz³y wraz z pojawieniem siê wojsk ksiêcia siedmiogrodzkiego Jerzego Rakoczego i Szwedów. Bie¿±c± sytuacjê wydatnie opisuj± s³owa z inspekcji przeprowadzonej kilka lat po wyj¶ciu okupanta szwedzkiego z Polski: W mie¶cie Szyd³owie by³ quodam zamek, który jeszcze za posesyjej JMP Stanis³awskiego przez ogieñ zniesiony i spalony, same jeno mury zostaj±. Pomimo odbudowy przeprowadzonej w 1723 roku z inicjatywy starosty Józefa Za³uskiego stan techniczny zamku pogarsza³ siê z roku na rok, a pod koniec XVIII by³ ju¿ tak z³y, ¿e podjêto decyzjê o przeniesieniu urzêdów staro¶ciñskich do innej lokalizacji. W 1789 roku dawna siedziba królewska chyli³a siê ju¿ ku ruinie, o czym informuje tre¶æ lustracji: W rogu jednym murów obtaczaj±cych miasto zamku starego murowanego rudera stoj±, do którego wchodz±c z miasta brama murowana. Nad bram± kilka izdebek niegdy¶ mieszkalnych. Ex opposito bramy oficyna drewniana, stara, z drzewa na wêgie³ budowana, gontem pokryta, z 2 izbami, 2 alkierzami, garderobkami, 1 spi¿ark±, kuchenk±, z piecami, kominami, oknami i pod³ogami. Wyszed³szy z pomienionej oficyny po prawej rêce stajnie z wozowniami murowane, stare, mury w nich porysowane.
|
|
|
'PA£AC KRÓLEWSKI' PRZED 2. WOJN¡ ¦WIATOW¡ I OBECNIE
|
tosunkowo z³y stan zamkowych murów pogorszy³ siê jeszcze za spraw± wojsk napoleoñskich, które podczas przemarszu na Moskwê urz±dzi³y w nim stajnie i sk³ad broni. Nied³ugo potem lokalne w³adze zorganizowa³y licytacjê ruderów zamkowych jako potencjalnego ¼ród³a materia³u budowlanego, wyceniaj±c ich warto¶æ na kwotê 1867,35 z³. Pomimo stosunkowo niskiej ceny nie znalaz³ siê chêtny na kupno ruin, dziêki czemu plany rozbiórki prze³o¿ono, a z czasem zupe³nie jej zaniechano. Pierwsze prace zabezpieczaj±ce zachowane pozosta³o¶ci rozpoczêto na pocz±tku XX wieku, jednak dopiero inicjatywa miejscowego proboszcza Konstantyna Tomali, dzia³aj±cego we wspó³pracy z architektem Jerzym ¯ukowskim, doprowadzi³a w latach 1946-1948 do odbudowy znacznych partii murów miejskich i zamkowych, oraz do realizacji romantycznej, lecz niestety nie odpowiadaj±cej prawdzie historycznej, formy po³udniowego domu zamkowego. Zanim jednak do tej rekonstrukcji dosz³o, jeszcze przed wybuchem drugiej wojny ¶wiatowej we wschodniej czê¶ci dziedziñca wzniesiono budynek szko³y podstawowej, do którego - za zgod± Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków! - dostawiono w 1999 roku nowoczesny gmach sali gimnastycznej. W tym czasie prowadzone by³y badania terenowe na dziedziñcu zamkowym, których wyniki w znacz±cym stopniu wp³ynê³y na rewizje dotychczasowych pogl±dów na temat pierwotnej formy zamku i jego dalszych przekszta³ceñ.
|
|
|
ZACHODNI MUR ZAMKU W 1936 ROKU (WY¯EJ) I PO REKONSTRUKCJI W LATACH 50. XX WIEKU
|
|
redniowieczny zamek wzniesiono z ³amanego kamienia wapiennego na rzucie wieloboku o wymiarach oko³o 60x60 metrów. Sprzê¿ony z fortyfikacjami miejskimi zespó³ o powierzchni przekraczaj±cej 4500 metrów kwadratowych sk³ada³ siê prawdopodobnie z dwóch zasadniczych cz³onów: czê¶ci pó³nocnej z obronno-administracyjnym zamkiem Kazimierza Wielkiego, oraz czê¶ci po³udniowej, pe³ni±cej funkcjê rezydencji królewskiej Jagiellonów. Zabudowa gotycka skupiona by³a wzd³u¿ pó³nocnej linii murów i obejmowa³a nie istniej±c± ju¿ kamienicê zamkow± wraz z dwiema cylindrycznymi wie¿ami obronnymi. Kamienica zamkowa (1), zwana tak¿e domem zamku administracyjnego, wzniesiona by³a na planie prostok±ta o wymiarach 15x35 metrów. By³ to budynek dwukondygnacyjny, mieszcz±cy trzy izby, o grubo¶ci murów magistralnych wynosz±cej oko³o 1,5 metra. Rozebrano go jeszcze w XVIII wieku, a ca³kiem niedawno w jego miejscu postawiono salê gimnastyczn±, uniemo¿liwiaj±c tym samym prowadzenie dalszych badañ jemu po¶wiêconych. Na zachód od kamienicy, w pó³nocno-zachodnim naro¿niku dziedziñca, sta³y w niewielkiej odleg³o¶ci od siebie dwie cylindryczne wie¿e (2) o ¶rednicach zewnêtrznych 10,7 i 10,6 metra. Ich lica wykonano z ³amanego kamienia wapiennego, a grubo¶æ ¶cian w przyziemiach siêga³a w obu przypadkach 3,7 metra. Nie znamy pierwotnej wysoko¶ci wie¿, nie wiemy równie¿, jakie przes³anki sk³oni³y fundatora do do¶æ niecodziennego ich rozmieszczenia w planie zamkowych umocnieñ.
|
|
PLAN ZAMKU W SZYD£OWIE, STAN Z OKO£O 1400 ROKU:
1. KAMIENICA ZAMKOWA, 2. CYLINDRYCZNE WIE¯E OBRONNE, 3. PA£AC KRÓLEWSKI
|
REKONSTRUKCJA ZAMKU Z PRZE£OMU XIV/XV STULECIA
|
drugiej po³owie XIV stulecia, prawdopodobnie ju¿ po ¶mierci Kazimierza Wielkiego, dokonano pierwszej rozbudowy zamku, znacznie zwiêkszaj±c jego obszar w kierunku po³udniowym, zapewne kosztem aera³u dotychczas zajmowanego przez miasto. W tej nowej lokalizacji, która powiêkszy³a ca³kowit± powierzchniê zamku do 7000 metrów kwadratowych, zbudowano reprezentacyjny pa³ac królewski (3) o wymiarach podstawy 13x35 metrów, wyposa¿ony w dwie du¿e izby na obu kondygnacjach, i czworoboczny ryzalit wysuniêty z elewacji po³udniowej, gdzie przypuszczalnie umieszczono kaplicê. Parter pa³acu ogrzewany by³ piecem typu hypocaustum, za¶ jego elewacje wzbogacone zosta³y znamiennym dla epoki wystrojem kamieniarskim. Wieñcz±cy ich szczyty charakterystyczny krenela¿ jest elementem wtórnym, ukszta³towanym w latach 40. XX wieku. Gmach pe³ni³ funkcje reprezentacyjne mniej wiêcej do po³owy XV stulecia. W miêdzyczasie rozebrano wymienione wcze¶niej baszty, w ich miejscu wznosz±c kwadratow± wie¿ê (zwan± dzi¶ Skarbczykiem) (2), w okresie pó¼niejszym nadbudowan± i powiêkszon± od wschodu o czê¶æ opiêt± przyporami. Wjazd do zamku znajdowa³ siê we wschodniej kurtynie murów i prowadzi³ przez budynek bramny (1), którego obecna forma pochodzi z XVII stulecia. Od wschodu na jego zewnêtrznej ¶cianie umieszczono barokowy kartusz z or³em polskim i trzema koronami szwedzkimi, z inskrypcj± D(ei) Gratia P(oloniae). Nieco starszy, bo pochodz±cy z XVI wieku przekaz informuje, ¿e przy zamku istnia³y dwie stajnie mog±ce pomie¶ciæ ³±cznie 44 konie. W bezpo¶rednim s±siedztwie warowni, tu¿ poza murami miasta, rós³ sad owocowy, a obok niego by³y trzy sadzawki i ³±ka, na której postawiono budynek gorzelni i ³a¼nie.
|
|
WSPÓ£CZESNY PLAN ZAMKU: 1. PRZEJAZD BRAMNY, 2. SKARBCZYK, 3. PA£AC KRÓLEWSKI
WIDOCZNY POD SKARBCZYKIEM ZARYS WIE¯Y TO EFEKT B£ÊDNEJ INTERPRETACJI RELIKTÓW MURÓW,
ZREWIDOWANEJ PODCZAS BADAÑ TERENOWYCH PRZEPROWADZONYCH W 1999 ROKU
(W TYM MIEJSCU STA£Y PIERWOTNIE W BLISKIEJ ODLEG£O¦CI DWIE CYLINDRYCZNE WIE¯E)
|
MAKIETA ZAMKU Z MUZEUM ZAMKÓW KRÓLEWSKICH W SZYD£OWE: 3. MUR ZACHODNI, 4. PA£AC KRÓLEWSKI, 5. SKARBCZYK, 6. WIE¯A BRAMNA
|
HISTORYCZNA ZABUDOWA MIASTA: 1. ZAMEK KRÓLEWSKI, 2. BRAMA KRAKOWSKA, 3. RYNEK,
4. SYNAGOGA, 5. KO¦CIÓ£ ¦W. W£ADYS£AWA, 6. KO¦CIÓ£ WSZYSTKICH ¦WIÊTYCH
|
Wzniesione z ³amanego piaskowca obronne mury miejskie powsta³y w okresie panowania króla Kazimierza Wielkiego, co potwierdza wspó³czesna mu chronicon Polonorum Janka z Czarnkowa. Pierwotnie mia³y one d³ugo¶æ oko³o jednego kilometra i - co ciekawe - w ich obwodzie nie znalaz³a siê ani jedna baszta. Umocnione by³y jedynie bramy: Opatowska na przed³u¿eniu pierzei pó³nocnej oraz
Krakowska w czê¶ci zachodniej. W ten sposób zamkniête murami miasto zajmowa³o powierzchniê 6,5 ha, obejmuj±c 150 domów, ko¶ció³ i zamek. Do dzi¶ zachowa³o siê 650 metrów obwarowañ, przy czym szczególnie urodziwe s± zwieñczone regularnym krenela¿em odcinki: wschodni i zachodni, mierz±ce do 7 metrów wysoko¶ci i 2 metry grubo¶ci. Charakterystycznym punktem umocnieñ pozostaje brama Krakowska. Nietypowy
wygl±d jej górnej czê¶ci, ujêtej w formy strzelnic i okr±g³ych naro¿nych wie¿yczek, to efekt renesansowej przebudowy, jaka mia³a miejsce w pierwszej po³owie XVI wieku.
¦redniowieczne mury miejskie Szyd³owa, z uwagi na wyró¿niaj±cy siê w skali kraju stan zachowania, nazywane s± czêsto polskim
Carcassone. Podobnie, i równie na wyrost, miana tego lubi± u¿ywaæ dwa inne polskie miasta: Che³mno oraz ¶l±ski Paczków.
|
|
|
|
|
XV-WIECZNY SKARBCZYK, (OD GÓRY) JAKO RUINA W 1936 ROKU, PODCZAS ODBUDOWY W LATACH 50. XX WIEKU I W LATACH 60.
|
|
redniowieczny uk³ad przestrzenny zachowa³ siê w postaci kamiennych murów obronnych i ruiny pa³acu królewskiego, silnie jednak przekszta³conego na przestrzeni wieków. Pozosta³e budynki, w tym Skarbczyk i przejazd bramny, pochodz± ju¿ z czasów nowo¿ytnych. W Skarbczyku, na którego ¶cianie po³udniowej zawieszono w latach 60. XX wieku wspó³czesny zegar s³oneczny, mie¶ci siê siedziba Muzeum Regionalnego z wystaw± dotycz±c± zagadnieñ geologicznych, archeologicznych oraz militarnych zwi±zanych z Szyd³owem i okrêgiem ¶wiêtokrzyskim. Zamek dzi¶ pe³ni funkcje centrum kulturalnego regionu; organizowany jest tutaj m.in. Ogólnopolski Turniej Rycerski o Miecz Króla Kazimierza Wielkiego. Szyd³ów znany jest przede wszystkim jednak z dobrze zachowanych murów miejskich i ¶redniowiecznego uk³adu przestrzennego o ogromnej warto¶ci historycznej.
|
FRAGMENT EKSPOZYCJI MUZEALNEJ W SKARBCZYKU
|
Gmina Szyd³ów s³ynie od wielu lat ze znakomitych suszonych ¶liwek z tutejszych sadów. ¦liwki szyd³owskie cieszy³y siê niew±tpliw± renom± jeszcze przed drug± wojn± ¶wiatow± i sprzedawane by³y w wielu regionach Polski. Dawniej owoce umieszczano w ziemnych wykopach opalanych drewnem, które z czasem zast±pione zosta³y tradycyjnymi suszarniami szufladkowymi. ¦liwki uk³adane s± w nich na specjalnych tacach zwanych laskami i poddawane procesowi suszenia po³±czonemu z wêdzeniem. Dziêki temu owoce maj± niepowtarzaln± barwê i smak oraz charakterystyczny zapach, co znalaz³o potwierdzenie w regulacjach prawnych, bowiem od 2010 roku na wniosek mieszkañców ¶liwka szyd³owska widnieje w rejestrze produktów rolnych objêtych ochron± na obszarze Unii Europejskiej. Co roku, pod koniec sierpnia, odbywa siê na zamku szyd³owskim lokalny festyn po¶wiêcony w³a¶nie temu owocowi - szyd³owskie ¦wiêto ¦liwki.
|
|
|
zyd³ów le¿y przy drodze krajowej 765 prowadz±cej z Tarnobrzega do Jêdrzejowa. Zamek stoi w pó³nocno-zachodniej czê¶ci Starego Miasta, obok urzêdu pocztowego i szko³y podstawowej. Samochód mo¿na zostawiæ przy Rynku. (mapa zamków województwa)
|
1. A. Andrzejewski, L. Kajzer: Zamek królewski w Szyd³owie..., DiG 2002.
2. L. Kajzer, J. Salm, S. Ko³odziejski: Leksykon zamków w Polsce, Arkady 2001
3. R. Rogiñski: Zamki i twierdze w Polsce, IWZZ 1990
4. R. A. Sypek: Zamki i warownie ziemi sandomierskiej, TRIO 2003
|
ZAMEK I MURY OBRONNE MIASTA, WIDOK OD ZACHODU
|
W pobli¿u:
Kurozwêki - zamek rycerski XIV., przebudowany w XVIIIw., 8 km
Rembów - relikty zamku rycerskiego XIVw., 15 km
Rytwiany - relikty zamku rycerskiego XIVw., 18 km
Stopnica - relikty zamku królewskiego XIVw., 21 km
Maleszowa - ruina zamku Krasickich XVIIw., 28 km
Konary - relikty zamku rycerskiego XIVw., 29 km
Ujazd - ruina zamku magnackiego Krzy¿topór XVIIw., 34 km
|
|
We wschodniej czê¶ci miasta gotycki ko¶ció³ ¶w. W³adys³awa z XIV stulecia fundowany przez Kazimierza Wielkiego w ramach pokuty za spowodowanie ¶mierci ks. Marcina Baryczki. Obok ko¶cio³a dzwonnica zbudowana w roku 1724 na rzucie kwadratowym ze ¶ciêtymi naro¿nikami. Wed³ug jednej z hipotez powsta³a ona na fundamentach stoj±cej w tym miejscu baszty obronnej.
|
|
Na pó³nocnych obrze¿ach miasta pó¼nogotycka synagoga zbudowana w latach 1534-64, co czyni j± jedn± z najstarszych w Polsce. ¦ciany budowli posiadaj± grubo¶æ oko³o 2 metrów i s± zwieñczone blankami kryj±cymi dach, co nadaje ca³o¶ci charakter obronny. Dzi¶ mie¶ci siê tu Gminne Centrum Kultury i muzeum z ekspozycj± po¶wiêcon± kulturze ¿ydowskiej
|
|
Po drugiej stronie drogi prowadz±cej do Chmielnika otoczony murem gotycki ko¶ció³ Wszystkich ¦wiêtych z XIV wieku. Wewn±trz wspania³e polichromie figuralne z oko³o 1375 roku, ukazuj±ce sceny z Nowego Testamentu, m.in. pasmo scen przedstawiaj±cych siedem grzechów g³ównych. Grzechy symbolizowane s± przez zwierzêta, na których wje¿d¿aj± do piek³a grzesznicy.
|
|
Obok cmentarza, poza murami miejskimi, ruiny ko¶cio³a pw. Ducha ¦wiêtego oraz szpitala dla ubogich i starców. Zespó³ ten po raz pierwszy wzmiankowany by³ w XVI stuleciu i funkcjonowa³ oko³o 200 lat. Budynek jeszcze po II wojnie ¶wiatowej s³u¿y³ za schronienie dla bezdomnych.
|
tekst: 2013
fotografie: 2008
© Jacek Bednarek
|
|