|
RUINA ZAMKU W MOKRSKU GÓRNYM
|
ieś Mokrsko (Mokrzko) pojawiła się w źródłach pisanych po raz pierwszy w 1306 roku. Jej dziedzicem był wówczas Piotr Pacan herbu Jelita, kasztelan małogoski, wiślicki i sandomierski. Drugim właścicielem osady był Tomisław, zapewne brat Piotra, pełniący w latach 1317-1320 intratny urząd wojewody krakowskiego, a w latach 1320-1330 - wojewody sandomierskiego. Panowie pomieszkiwali przypuszczalnie w obronnej wieży, która stała na terenie dzisiejszego Mokrska Dolnego. Zapewne jeszcze w XIV wieku wieża została opuszczona i z czasem przestała istnieć. Dziś po pierwszym zamku Mokrskich pozostało tylko ziemne grodzisko oraz ślady dawnej fosy.
|
WIDOK ZAMKU W 1805 ROKU WG F. USNERA
|
udowniczym nowej rezydencji był prawdopodobnie jeden z synów wspomnianego Piotra, biskup krakowski Florian albo jego brat Klemens. Murowany zamek powstał w drugiej połowie XIV stulecia, zapewne jeszcze przed rokiem 1385. Wystawiony w 1428 roku dokument zawiera wyraźnie potwierdzenie funkcjonowania warowni określanej tutaj jako castrum superiorum. Ród Mokrskich zamieszkiwał w niej do roku 1509, później gmach w ciągu kilku dziesięcioleci zmieniał właścicieli co najmniej pięciokrotnie. W 1531 Mokrsko wraz z zamkiem i trzema okolicznymi wsiami nabyła królowa Bona - być może w jej imieniu przebudowę rezydencji prowadził Piotr Kmita, marszałek wielki koronny i wojewoda krakowski. Nie był on jednak nigdy posiadaczem Mokrska, jak sugerują to niektóre źródła.
|
ZAMEK W MOKRSKU GÓRNYM, DRZEWORYT LWEICKIEGO Z 1861 ROKU
|
kres królewskich rządów Bony w Mokrsku trwał krótko, ponieważ już w 1540 roku księgi podkomorskie jako kolejnych właścicieli wymieniają Sancygniowskich. Zamek, później zamieszkiwany przez: Giebułtowskich, Chełmskich, Ksiąskich, Dembińskich i Stoińskich, przeszedł jeszcze dwie poważne modernizacje: na przełomie XVI i XVII wieku rozbudowano go o nowe skrzydło, a kilkadziesiąt lat później podwyższono mury obronne, choć pomimo prowadzonych inwestycji był on już wtedy mocno zniszczony. Budowla przestała pełnić funkcje zamieszkanej rezydencji na przełomie XVIII i XIX stulecia, a gdy w latach 1844-1846 Kazimierz Stronczyński podjął się jej inwentaryzacji, była już ruiną. Stan ten pogłębiał się i rozbierana przez okolicznych chłopów dawna siedziba szlachty małopolskiej osiągnęła z czasem żałosną formę, której istnienie dokumentują prezentowane tutaj fotografie.
|
|
RUINA NA RYSUNKU J. OLSZEWSKIEGO Z 1904 ROKU
|
KOLORYZOWANA FOTOGRAFIA PRZYPUSZCZALNIE Z OKRESU I WOJNY ŚWIATOWEJ
|
ZWALISKA ZAMKU W MOKRZKU
Nad rozkosznemi brzegami rzeki Nidy, po prawej jej stronie, niemal naprzeciwko miasta Sobkowa, w powiecie kieleckim, leży wieś prywatna Mokrzko. W tej wsi znany w dziejach naszych możnowładca Piotr Kmita wojewoda krakowski, wystawił w połowie XVI wieku mały zameczek w stylu włoskim, w którym przemieszkiwał niekiedy, a to z powodu blizkich z królową Boną stosunków, która, jako wdowa po królu Zygmuncie I, zamek chęciński miała sobie oddany.
Późniejsze losy tej budowli nie są znane, z pozostałych jednakże murów widać, że w końcu przeszłego wieku jeszcze mieszkalną być mogła. Mury te albowiem dochowały się w całości, oprócz dachów i sklepień, oraz tego wszystkiego, co z drzewa i żelaza mogło być wyrobione. Zamek ten składał się z dwóch części, jak się zdaje, nie jednocześnie stawianych; jedna z nich na dwa, druga na trzy piętra była zbudowaną. Nad bramą wjazdową miał wieżę z przodu płaską, z tylnej strony okrągławą. Budowany był z bia­łego kamienia na wapno, z ciosowemi węgłami furtami od okien, oblany wodą i wielkimi drzewami obsadzony. Zwaliska tego zameczku, wśród pysznego ale zaniedbanego ogrodu sterczące, mogły być ozdobą okolicy, gdyby nie nizkość położenia, które sprawia, że nie zawsze pieszo do nich dostąpić można. Ze szczytu atoli ruin odkrywa się śliczny widok, mianowicie na blizkie miasteczko Sobków, gniazdo zamożnej niegdyś rodziny Sobków z Sulejowa, i na zamek tamże istniejący, małemi basztami opatrzony, który dotąd jest mieszkalnym.
|
Tygodnik Ilustrowany, 1861
|
|
RZEKA NIDA Z RUINAMI ZAMKU W MOKRSKU GÓRNYM, LATA 60. XX WIEKU
|
|
ostawiony na planie zbliżonym do prostokąta o wymiarach 45x25 metry kamienny zamek ulokowano na niewielkiej kępie pośród łąk i podmokłych terenów rzeki Nidy. Jego zachodnią kurtynę wypełniał podpiwniczony jednotraktowy dom mieszkalny liczący trzy naziemne kondygnacje. Sklepione kolebkowo piwnica i przyziemie, a także kryte stropem pierwsze piętro podzielono na trzy porównywalne izby. Reprezentacyjne było piętro drugie, gdzie znajdowała się obszerna sala i mała komnata boczna. Dziedziniec wewnętrzny o wymiarach 29x24 metry z trzech stron opasano murem kurtynowym zwieńczonym gankiem dla straży. Nie zachowana do dziś wysoka baszta bramna, ryzalitowo wysunięta przed lico muru południowego, posiadała u podstawy rzut zbliżony do kwadratu w wyższych partiach przechodzący w ośmiobok. Na przełomie XVI i XVII wieku po obu stronach wieży dostawiono nowe zabudowania mieszkalne, które zatarły nieco jej obronny charakter, przekształcając w swoistą klatkę schodową. Prawdopodobnie do zamku prowadził drewniany most zwodzony przerzucony nad zasilaną wodami pobliskiej rzeki fosą.
|
|
PLAN ZAMKU W MOKRSKU: 1. GŁÓWNY DOM MIESZKALNY, 2. SKRZYDŁO DOBUDOWANE W XVI/XVII w., 3. BRAMA WJAZDOWA, 4. DZIEDZINIEC
|
REKONSTRUKCJA ZAMKU WG A. MIŁOBĘDZKIEGO
|
alownicza ruina już dawno wtopiła się w otaczający ją wiejski krajobraz i zjednoczyła z coraz bardziej dominującą nad nią dziką roślinnością. Z zamku do naszych czasów pozostało niestety bardzo niewiele; zachowały się jedynie relikty wschodniej ściany domu mieszkalnego, północno-wschodni narożnik muru kurtynowego, fragmenty podziałów wewnętrznych oraz porośnięta chaszczami mało czytelna fosa. Ruina stanowi własność prywatną, jednak dostęp do niej - przynajmniej od zewnątrz - nie powinien być ograniczony.
|
SĄDZĄC Z UKRYTYCH POŚRÓD MALOWNICZYCH KWIATKÓW LICZNYCH NIESPODZIANEK, NA OKOLICZNEJ ŁĄCE CZĘSTO WYPASA SIĘ KROWY
NA FOTOGRAFII PO PRAWEJ NAROŻNIK DOMU MIESZKALNEGO
|
okrsko Górne to nieduża wieś położona kilka kilometrów na wschód od prowadzącej z Krakowa do Kielc drogi E77, około 17 kilometrów na południe od Chęcin. Do wsi dociera komunikacja PKS (rzadko). Widoczna z dalszej odległości ruina zamku stoi na łące, kilkaset metrów za zabudowaniami. Prowadzi do niej gruntowa droga i dalej odchodząca od drogi wąska ścieżka. (mapa)
|
1. B. Guerquin: Zamki w Polsce, Arkady 1984
2. I. T. Kaczyńscy: Zamki w Polsce południowej, Muza SA 1999
3. L. Kajzer, J. Salm, S. Kołodziejski: Leksykon zamków w Polsce, Arkady 2001
|
W pobliżu:
Sobków - fortalicium szlacheckie XVIw., 3 km
Jędrzejów - warowny klasztor cystersów XIII-XVw., 15 km
Chęciny- ruina zamku królewskiego XIII/XIVw., 17 km
Maleszowa - pozostałości zamku Krasińskich XVIIw., 23 km
Pińczów - pozostałości zamku biskupiego XVw., 30 km
Podzamcze Piekoszowskie - ruina pałacu magnackiego XVIIw., 30 km
Kielce - pałac biskupi z umocnieniami bastionowymi XVIIw., 31 km
|
tekst: 2003
fotografie: 2002
© Jacek Bednarek
|
|