|
PAŁAC W LEŚNICY WIDOK OD PÓŁNOCNEGO WSCHODU
|
|
ierwszy, zapewne murowany jeszcze dwór w Leśnicy zbudowany został w latach 30. XII stulecia z inicjatywy Piastów wrocławskich. Przypuszczalnie właśnie tutaj w grudniu 1201 roku zmarł Bolesław Wysoki, książę śląski, protoplasta linii książąt wrocławskich panujących na tych ziemiach do roku 1335. Zgodnie z decyzją księcia Bolesława wieś wraz z dworem trafić miała po jego śmierci na własność zakonu cysterskiego z Lubiąża, jednakże syn jego Henryk Brodaty zdołał zmienić testament ojca, zatrzymując Leśnicę dla siebie i oferując cystersom w zamian wieś Pulcher Campus. Książę Henryk na miejscu starego grodu wzniósł wkrótce nowe, choć drewniane jeszcze założenie nostra caminata, służące mu jako miejsce odpoczynku w częstych podróżach między Wrocławiem a Legnicą. Z chwilą śmierci ostatniego Piasta wrocławskiego Henryka Dobrego księstwo wrocławskie z Leśnicą przeszło w ręce króla czeskiego Jana Luksemburskiego, który w 1339 roku za kwotę 300 praskich groszy sprzedał wieś wraz z zamkiem mieszczaninowi wrocławskiemu Gysko de Reste. Do końca XIV wieku dobra leśnickie jeszcze kilkukrotnie zmieniały gospodarzy, pełniąc funkcję podmiejskiej rezydencji między innymi dla rodów von der Neisse i Klettendorf, by w 1412 stać się własnością wrocławskiego patrycjusza Michaela Banke.
|
|
|
FASADA WSCHODNIA PAŁACU LEŚNICKIEGO
|
o uzyskaniu królewskiej zgody w roku 1420 rozpoczął Banke budowę murowanego założenia obronnego. Nie wiadomo jednak, czy zamierzenie to zostało w pełni zrealizowane, bowiem już w 1428 roku wojska husyckie zniszczyły Leśnicę, a w 1459 siedzibę najechali i spalili wrocławscy mieszczanie z obawy przed możliwością opanowania jej przez czeskiego króla Jerzego z Podiebradów. Pod koniec XV wieku kupiła ją rodzina von Hornig, z inicjatywy której w latach 1520-50 przebudowano zamek w stylu renesansowym - w następstwie tej inwestycji powstała rezydencja na planie kwadratu o boku około 21 metrów, z narożnymi okrągłymi wieżami. W 1610 Henryk von Hornig opasał budowlę ciągiem fortyfikacji bastejowych. Nie uchroniły one jej jednak przed zniszczeniami wojny trzydziestoletniej i tak w 1633 zamek został zdobyty, a następnie spalony przez wojska szwedzkie, miasteczko zaś i jego okolice wyludniły się niemal całkowicie.
|
|
|
LEŚNICA NA PIĘKNYCH RYCINACH F.B. WERNHERA Z POŁOWY XVIII STULECIA
W TLE PANORAMA WROCŁAWIA; PONIŻEJ WIDOK ZAMKU PRZED BAROKOWĄ PRZEBUDOWĄ
|
roku 1651 gmach przeszedł na własność starosty śląskiego Horatiusa von Forno, który wśród okolicznych mieszkańców musiał zapisać niezbyt chlubną kartę, skoro przez wiele lat po jego śmierci opowiadano, że duch starosty straszy w lasach podwrocławskich, a czasem i na zamku, gdzie widuje się go przechadzającego się po dziedzińcu z własną głową trzymaną w ręku. W posiadaniu rodu von Forno Leśnica była - z krótkimi przerwami - do 1733 roku, kiedy została sprzedana zakonowi Rycerzy Krzyżowych z Czerwoną Gwiazdą pod wezwaniem św. Macieja. Zakonnicy, nie licząc się z kosztami, zdecydowali się na gruntowną przebudowę rezydencji w stylu barokowym. Pod kierunkiem architekta Christopha Hacknera skrzydło północne złączono z południowym, ujednolicono elewacje, całość zaś przekryto dachem mansardowym z hełmami. W tym też czasie na placu przy trakcie prowadzącym do Środy Śląskiej został ustawiony pomnik Jana Nepomucena i Matki Boskiej. Koszty modernizacji zamku przerosły możliwości finansowe właścicieli, którzy zmuszeni zostali do sprzedaży majątku baronowi Ferdinandowi von Mudrach, na co wpływ być może miał również fakt zajęcia Wrocławia przez Prusy po wygranej przez nich I Wojnie Śląskiej. Wydarzenie to miało miejsce w roku 1742.
|
|
MIEDZIORYT F.G. ENDLERA Z OKOŁO 1800 ROKU
|
latach 1752-59 dokonano gruntownej przebudowy budynku pałacowego. Pracowali przy niej kamieniarze Hans Georg Orth z Wrocławia i Heinrich Calame z Poczdamu, snycerz Ehbisch, sztukator Christian Adam Koch oraz wrocławski rzeźbiarz Albrecht Siegwitz, osiągając wspólnie efekt w postaci odnowionych w stylu fryderycjańskiego rokoka wnętrz wyposażonych w nowe piece, drzwi, okna oraz liczne dekoracje marmurowe i sztukatorskie. W rękach rodziny von Mudrach obiekt pozostawał do 1836 roku, wcześniej jednak, bo na przełomie stuleci stracił on ostatecznie swe obronne atrybuty, gdy zasypano dawne fosy zamkowe i zburzono większość obwarowań. W roku 1837 utworzono ordynację z dóbr Leśnicy, Mokrego i Ratynia, należącą do rodziny von Wylich und Lottum, która zarządzała nią aż do zakończenia drugiej wojny światowej. Nowy właściciel kontynuował prace przy modernizacji pomieszczeń pałacu, a około 1900 roku podjął się odkrycia zasypanych wcześniej fos oraz rewitalizacji otaczających budowlę basteji i kazamatów. W połowie lat 30. XX stulecia w jednej z sal zorganizowano wystawę pamiątek dotyczących króla pruskiego Fryderyka II Wielkiego. Okres pruski zapisał się w dziejach Leśnicy również przez obecność w niej koronowanych głów i krzyżujących tu swe drogi w związku z prowadzonymi na Śląsku działaniami wojennymi przywódców wojskowych. Przed bitwą pod Lutynią w 1757 roku pałac stał się kwaterą dowództwa wojsk austriackich z ks. Karolem Lotaryńskim na czele, zaś po bitwie przebywał w nim król pruski Fryderyk II, który wracał do tego miejsca jeszcze kilkakrotnie. W dobie napoleońskiej, podczas oblężenia Wrocławia w zamku kwaterowały wojska francuskie i bawarskie, m.in. w 1808 swój sztab w Leśnicy miał książę Hieronim Bonaparte.
|
|
|
PAŁAC NA POCZTÓWKACH Z LAT 20. UBIEGŁEGO STULECIA
|
statnim niemieckim właścicielem dóbr leśnickich był Ludolf von Veltheim-Lottum, który wszedł w jego posiadanie poprzez małżeństwo z prawnuczką Carla von Wylich - Wiktorią. Podczas działań wojennych pałac nie uległ zniszczeniu, jego wnętrza jednak bezpowrotnie splądrowano i zdemolowano. W roku 1950 opuszczony budynek przejął Centralny Zarząd Przemysłu Materiałów Ogniotrwałych w Gliwicach i rozpoczął remont z przeznaczeniem na przedszkole. Prac nie ukończono, bowiem w 1953 w niewyjaśnionych do dziś okolicznościach gmach doszczętnie spłonął, a jego stan po tej katastrofie był tak zły, że kilka lat później miejskie władze złożyły wniosek o rozbiórkę murów - na szczęście ówczesny konserwator zabytków nie wyraził na nią zgody. W latach 60. pałac odbudowano i umieszczono w nim lokalne placówki kulturalne.
|
|
WNĘTRZA PAŁACU W OKRESIE XX-LECIA MIĘDZYWOJENNEGO, KOMNATA ZIELONA
|
PAŁAC PO POŻARZE, FOTOGRAFIA Z LAT 50. XX WIEKU
|
amek reprezentuje typ zbliżony do palazzo in fortezza z reprezentacyjną częścią w postaci trzykondygnacyjnego, nakrytego mansardowym dachem gmachu mieszkalnego, wzniesionego na planie kwadratu o boku około 21 metrów, wyposażonego w narożne okrągłe wieżyczki o stożkowych zadaszeniach. Funkcję obronną przejął wzniesiony około 1610 roku obwód fortyfikacji bastejowych z kazamatami, których stropy tworzą taras spacerowy z widokiem na założony w XIX wieku park krajobrazowy w stylu angielskim.
|
PLAN PARTERU (WYŻEJ) I PIĘTRA PAŁACU
|
becnie mieszczą się tutaj miejskie instytucje oświatowe prowadzące działalność o charakterze kulturalnym i edukacyjnym. Według mojej wiedzy zamku się nie zwiedza, ale dostęp do jego wnętrz jest możliwy w godzinach otwarcia placówki, oczywiście w ramach pewnych ograniczeń wynikających z zasad jej funkcjonowania.
|
PAŁACOWE WNĘTRZA, OBECNIE ZAADAPTOWANE NA POMIESZCZENIA EDUKACYJNE I SALE WYSTAWOWE
|
iegdyś samodzielna miejscowość wypoczynkowa, obecnie Leśnica stanowi dzielnicę Wrocławia. Z centrum miasta dojechać tutaj można autobusami linii 148, tramwajem linii 10 lub 20 oraz koleją - po wyjściu ze stacji PKP należy kierować się w kierunku północno-wschodnim ul. J. Rubczaka, i dalej W. Skoczylasa. Samochód zostawiamy przy południowym wejściu do parku, na niewielkim parkingu przy pl. Świętojańskim, lub od strony zachodniej, przy ul. Wolskiej. (mapa zamków)
|
1. M. Chorowska: Rezydencje średniowieczne na Śląsku, OFPWW 2003
2. M. Chorowska: Zamek jako rezydencja książęca na Dolnym Śląsku...
3. B. Guerquin: Zamki w Polsce, Arkady 1984
4. L. Kajzer, J. Salm, S. Kołodziejski: Leksykon zamków w Polsce, Arkady 2001
5. R. M. Łuczyński: Zamki i pałace Dolnego Śląska, OWPW 1997
|
PARK LEŚNICKI, FOTOGRAFIA Z 2002 ROKU
|
W pobliżu:
Źródła - kościół obronny późnoromański XIIIw., 8 km
Wojnowice - zamek renesansowy XVIw., 9 km
Smolec - pozostałości zamku XIVw., 11 km
Wrocław - zamki wrocławskie, 12 km
Krobielowice - zamek XVIw., ok. 20 km
Biestrzyków - wieża mieszkalno-obronna XIVw., 22 km
|
tekst: 2002, 2018
fotografie: 2002, 2016
© Jacek Bednarek
|
|